urlop tacierzyński

Urlop tacierzyński – 6 tygodni

Zacznijmy od tego, że urlop tacierzyński nie istnieje… a przynajmniej nie istnieje w Kodeksie Pracy, ani w żadnej innej ustawie, rozporządzeniu etc. To zwyczajowa nazwa, która przyjęła się do określenia kilku tygodni urlopu macierzyńskiego. Dlaczego? Tatowie chyba nie chcieli, aby przypisywać im urlop macierzyński, który rzeczywiście ma dość kobiecą nazwę. Ustawodawca uznał jednak, że w owej nazwie nie ma przecież nic złego i tata jak najbardziej też może być na macierzyńskim.

O zasadach urlopu macierzyńskiego przeczytasz w artykule URLOP MACIERZYŃSKI A ZMIANY PRAWA 2023 (kliknij TUTAJ)

Komu przysługuje urlop tacierzyński?

Urlop tacierzyński przysługuje tacie, jeśli ten:

  • jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę;
  • prowadzi działalność gospodarczą i opłaca składkę chorobową (nie jest to tożsame ze składką zdrowotną);
  • świadczy pracę z umowy zlecenia i opłaca składkę chorobową (nie jest to tożsame ze składką zdrowotną).

Ogromne znaczenie ma tu jednak zatrudnienie mamy dziecka czy posiadanie przez nią tytułu ubezpieczenia. Jeśli bowiem mama nie posiada zatrudnienia w dniu porodu, wówczas tata nie może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego. Takie prawo nabędzie, jeśli mama podejmie pracę po porodzie. Zupełnie odmienną sytuację mamy od 26 kwietnia 2023 w zakresie urlopu rodzicielskiego. O urlopie rodzicielskim więcej napisałam w artykule NOWY WYMIAR URLOPU RODZICIELSKIEGO 2023 (kliknij TUTAJ)

Wymiar urlopu tacierzyńskiego

Urlop tacierzyński, to – jak wspomniałam – część urlopu macierzyńskiego. Urlop macierzyński ma obowiązkowy charakter i mama nie może z niego zrezygnować po narodzinach dziecka. Przepisy umożliwiają jednak jego wcześniejsze przerwanie. 

Przerwanie urlopu macierzyńskiego przez mamę możliwe jest najwcześniej po upływie jego pierwszych 14 tygodni. Pozostałe 6 tygodni musi wykorzystać tata dziecka. Musi on rozpocząć urlop bezpośrednio po mamie. Te właśnie 6 tygodni jest zwyczajowo nazywane urlopem tacierzyńskim, choć to tak naprawdę kontynuacja urlopu macierzyńskiego.

Jak uzyskać urlop tacierzyński?

Procedura przerwania urlopu macierzyńskiego i przekazania go tacie dziecka wymaga złożenia kilku dokumentów, a co najważniejsze dopilnowania poszczególnych terminów.

Mama musi dopełnić formalności na 7 dni przed planowanym powrotem do pracy. Tata zaś musi zająć się formalnościami najpóźniej na 14 dni przed przejęciem urlopu.

Inne uprawnienia taty po narodzinach dziecka

Tata może jednak skorzystać z szeregu innych uprawnień, jak np:

  • zasiłek opiekuńczy na mamę;
  • urlop okolicznościowy;
  • urlop ojcowski;
  • elastyczna organizacja czasu pracy.

O tych i o wielu innych uprawnieniach opowiem na najbliższym webinarze (kliknij TUTAJ)

W ramach prezentu otrzymasz również e-book „14 tygodni urlopu płatnego dla taty po narodzinach”. Od razu zdradzę, że w te 14 tygodni nie wliczyłam 6 tygodni urlopu tacierzyńskiego omawianego w tym artykule.

___________________

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Z pozdrowieniami,
M.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Dodaj komentarz