Antykoncepcja awaryjna, czyli „tabletka po”

Z dniem 1 lutego 2024 do prac Sejmu skierowano Projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który ma za zadanie zmianę obecnego stanu prawnego w zakresie dostępności do antykoncepcji awaryjnej.

W styczniu zapowiedziano również szereg zmian w przepisach, które mają na celu ochronę bezpieczeństwa zdrowotnego Kobiet. Szczegóły opisałam TUTAJ.

„Tabletka po” – przepisy

Na początek chciałam wyjaśnić, że nie są prowadzone prace nad odrębną Ustawą, która miałaby być poświęcona antykoncepcji awaryjnej. Kwestia dostępności leków na receptę czy bez repety regulowana jest na podstawie Prawa farmaceutycznego. To tu w 2017 roku wprowadzono przepisy prowadzące do ograniczenia dostępności do antykoncepcji awaryjnej.

Zmiany w antykoncepcji awaryjnej

Proponowane zmiany, jak czytamy w uzasadnieniu, nie mają na celu wprowadzenia możliwości zakupu bez recepty każdego środka antykoncepcyjnego (w tym każdego mającego na celu antykoncepcję awaryjną). Chodzi tu o dopuszczenie do sprzedaży bez recepty jednostkowego leku.

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna, znana również jako „tabletka po”, to środek antykoncepcyjny, który może być stosowany w przypadku niezabezpieczonego stosunku seksualnego lub awarii innej metody antykoncepcji. Projekt przepisów dotyczących antykoncepcji awaryjnej skupia się na kilku kluczowych aspektach, które mają wpłynąć na lepszy dostęp kobiet do tego rodzaju środków oraz zwiększyć ich świadomość w kwestiach zdrowia reprodukcyjnego.

„Tabletka po” nie jest więc tabletką wczesnoporonną.

Antykoncepcja awaryjna – wiek

Na etapie projektowania zakłada się, że dostępność bez recepty dla tabletki „dzień po” będzie dotyczyła osób, które ukończyły 15. rok życia.

Decyzja taka została podjęta na podstawie danych, z których wynika, że rozpoczęcie cyklu menstruacyjnego u dziewcząt średnio występuje w 12,5 roku życia. Dopełnienie równowagi hormonalnej organizmu zajmuje około 2 kolejnych lat. Rozpoczęcie dojrzałości rozrodczej u dziewcząt przypada więc średnio w 15. roku życia.

_______________________

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Z pozdrowieniami,
M.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Dodaj komentarz