Zasiłek 81,5%

Zasiłek 81,5%, czyli wniosek o zasiłek w pełnym wymiarze

Krok po kroku przechodzimy przez zawiłości znowelizowanego porządku prawnego w zakresie prawa pracy. Czas dzisiaj zatrzymać się nad uprawnieniem, które pozwala zachować przez niemalże cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego równy zasiłek 81,5%. Nie pomyliłam się, pisząc przez „prawie cały okres”. A dlaczego prawie cały, a nie cały, dowiesz się z tego artykułu.

Zasiłek za okres macierzyńskiego i rodzicielskiego wcześniej

Przepisy przed nowelizacją różnicowały dwie formy korzystania z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Można bowiem było korzystać z opcji „z góry”, w której w terminie 21 dni po narodzinach Dziecka, należało złożyć wniosek, deklarując urlop rodzicielski bezpośrednio po okresie urlopu macierzyńskiego. W tym przypadku zasiłek wynosił 80% przez 52 tygodnie trwania tych urlopów.

Nowelizacja spowodowała wykreślenie przepisów w tym zakresie z Kodeksu pracy. Jeśli więc ktokolwiek twierdzi (a wciąż takie twierdzenia spotykam), że przecież to nadal funkcjonuje, ale inaczej się nazywa, jest w błędzie. Więcej na ten temat napisałam w artykule KONIEC URLOPU MACIERZYŃSKIEGO „Z GÓRY” (kliknij TUTAJ)

Drugą formą korzystania z urlopu był urlop „na części”, za który przysługiwał zasiłek w wysokości 100% za urlop macierzyński oraz pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego oraz 60% za pozostałe tygodnie urlopu rodzicielskiego.

Nowy zasiłek za urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski został poddany największym zmianom. Poza bowiem kwestiami proceduralnymi, do których odnosi się powyższy akapit, w tym zakresie doszło do zmian w wymiarze urlopu. Nie będę tutaj powtarzała nowych wymiarów, bowiem pisałam już o nich w artykule Urlop macierzyński i rodzicielski „z góry”? To koniec!

Zgodnie z nowymi zasadami zasiłek według nowych zasad wyniesie:

  • 100% za okres urlopu macierzyńskiego;
  • 70% za okres urlopu rodzicielskiego.

Kogo dotyczy zasiłek 81,5%?

Zmiany w formie korzystania z urlopu rodzicielskiego są bardzo korzystne dla rodziców – za jakiś czas przyznacie mi rację. Wiem, że obecnie to wszystko wygląda chaotycznie, ale należy zwrócić uwagę, że obecne zasady są dużo bardziej elastyczne. Tak naprawdę praktycznie nie pozostawiają miejsca na błędy skutkujące utratą prawa do urlopu macierzyńskiego.

Dobrym pomysłem Ustawodawcy było również wprowadzenie możliwości uzyskania równego zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Wniosek o wypłatę zasiłku 81,5%

Na próżno szukać w przepisach wniosku o roczny zasiłek, choć sądząc po wiadomościach, taka nazwa zwyczajowa już się przyjęła. Przepisy wskazują możliwość wnioskowania o wypłacenie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze (z wyłączeniem 9 tygodni przysługujących ojcu dziecka – o tym przeczytasz niżej).

Jeśli potrzebujesz wzoru wniosku, możesz go znaleźć TUTAJ.

Każda mama ma prawo do złożenia wniosku w tej sprawie w terminie 21 dni od dnia narodzin Dziecka. Zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego i prawie całego urlopu rodzicielskiego wyniesie wówczas 81,5%.

Dlaczego zasiłek 81,5% nie obejmuje pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego?

Jak już mnóstwo razy podkreślałam, w tej chwili w pełnym wymiarze urlopu występuje 9 tygodni urlopu nieprzenoszalnego. Urlop ten jest zarezerwowany dla drugiego rodzica.

Przykład:
Jeśli na świat przyszło jedno Dziecko, pełny wymiar urlopu rodzicielskiego wynosi 41 tygodni. Jeden rodzic nie może jednak wykorzystać więcej niż 32 tygodnie urlopu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by oni podzielili się w proporcji np. 20/21 tygodni lub innej.

Przepisy jasno wskazują na fakt, iż złożenie wniosku wyłącza zasiłek 81,5% dla 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, z którego w ramach urlopu nieprzenoszalnego będzie korzystał tata Dziecka.

Przykład:
Rodzice zdecydowali się na podział urlopu w taki sposób, iż mama będzie korzystała z 11 tygodni urlopu, zaś tata z 30 tygodni. Mama po narodzinach złożyła wniosek o wypłatę pełnego wymiaru zasiłku (81,5%).
W tym przypadku mama otrzyma więc zasiłek w wysokości 81,5% za 11 tygodni urlopu.
Tata otrzyma zasiłek w wysokości:
– 81,5% za 21 tygodni urlopu;
– 70% za 9 tygodni urlopu.

Gdzie uregulowano zasiłek 81,5%?

Ważne jest to, że zasiłek nie jest regulowany w Kodeksie pracy a Ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Dlaczego to ma znaczenie?

Błędnym jest bowiem twierdzenie, że złożenie wniosku o ten równy zasiłek, automatycznie stanowi wniosek o urlop rodzicielski. Po zmianie przepisów wniosek o urlop rodzicielski (lub jego część) należy złożyć w terminie 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Uregulowanie tego zagadnienia w Ustawie zasiłkowej wyraźnie podkreśla, iż należy je odróżnić od wniosku o sam urlop. Tym samym:

  • złożenie wniosku o wypłatę pełnego wymiaru zasiłku nie zastępuje wniosku o urlop rodzicielski;
  • złożenie wniosku o urlop rodzicielski (nawet w taki sposób, że będzie on bezpośrednią kontynuacją urlopu macierzyńskiego), nie zastępuje wniosku o wypłatę równego zasiłku.

___________________

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Z pozdrowieniami,
M.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Dodaj komentarz