urlop macierzyński i rodzicielski "z góry"

Urlop macierzyński i rodzicielski „z góry”? To koniec!

Nowa procedura dotycząca urlopu rodzicielskiego wywołuje chyba najwięcej pytań w ostatnich tygodniach. Dotąd bowiem najpopularniejszą formą urlopu było wykorzystywanie ich bezpośrednio jeden po drugim. Takie działanie gwarantowało również równy zasiłek przez 52 tygodni urlopu, tj. 80% podstawy wymiaru zasiłku. Niestety, urlop macierzyński i rodzicielski „z góry” to już przeszłość!

Macierzyński i rodzicielski „z góry” – opcja dotychczasowa

Do tej pory Ustawodawca przewidział dwie formy korzystania z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Nazywany był również urlopem na wniosek długi.

Z pewnością popularniejszym sposobem było korzystanie z urlopu „z góry”, który charakteryzował się tym, iż urlop rodzicielski rozpoczynał się bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. W tym przypadku nie było możliwości podziału urlopu pomiędzy rodzicami tak, by wymieniali się urlopem lub korzystali z niego w tym samym czasie.

Równy zasiłek przez okres roku powodował jednak, iż była to najczęściej wybierana forma korzystania z tego uprawnienia.

Macierzyński i rodzicielski „z góry” – duże zmiany

Zaimplementowanie Dyrektywy Work-Life-Balance spowodowało szereg zmian w procedurach związanych z urlopami. Ustawodawca zdecydował się na to, iż na ten moment pracownica nie będzie zobowiązana do złożenia wniosku o urlop macierzyński i rodzicielski „z góry” w terminie 21 dni od narodzin dziecka

To pociąga za sobą fakt, iż urlop macierzyński rozpoczyna się automatycznie od dnia narodzin dziecka. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule URLOP MACIERZYŃSKI 2023 – ZMIANY W PRAWIE (kliknij TUTAJ)

Konieczność złożenia wniosku o urlop rodzicielski następuje jednak dopiero w okresie 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wniosek złożyć wcześniej, ale należy pamiętać, że takie działanie w żaden sposób nie zmieni zasad korzystania z urlopu rodzicielskiego zgodnych z nowymi przepisami.

Urlop rodzicielski – sposób korzystania

Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób rodzice mogą obecnie wykorzystywać urlop rodzicielski, skoro odróżnia się tę metodę od zasad dotychczasowych. W mojej opinii zmiana w procedurze wprowadziła bardzo duże usprawnienia dla rodziców:

  • nie muszą oni bowiem od razu po porodzie decydować, w jaki sposób będą wykorzystywali pełny urlop;
  • nie ryzykują, iż urlop rodzicielski przepadnie, jeśli nie rozpocznie się on bezpośrednio po urlopie macierzyńskim;
  • mają znacznie większą elastyczność w sposobie podziału urlopu.

Te zasady są bardzo ważne z perspektywy tego, iż przecież mamy również do czynienia z nowym wymiarem urlopu. O NOWYM WYMIARZE URLOPU RODZICIELSKIEGO (kliknij TUTAJ) przeczytasz w poprzednim artykule.

Koniec urlopu „z góry” a równy zasiłek

Fakt, iż nowa procedura nie uwzględnia już urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim nie oznacza jednak, iż rodzice nie będą mogli skorzystać z równego zasiłku przez cały okres urlopu.

Wprowadzono bowiem możliwość złożenia wniosku o wypłatę pełnego wymiaru zasiłku. Oznacza to, że przez rok zasiłek może (ale wcale nie musi) wynieść 81,5% podstawy wymiaru zasiłku. Co najważniejsze w tym przypadku, wniosek ten nie determinuje sposobu korzystania z urlopu rodzicielskiego. Nie jest też tożsamy z wnioskiem o urlop rodzicielski.

W artykule ZASIŁEK 81,5%, CZYLI WNIOSEK O ZASIŁEK W PEŁNYM WYMIARZE znajdziesz dokładny opis tego zagadnienia.

Ustawodawca nie udostępnił wzoru wniosku, a pracodawca nie ma w obowiązku przygotować go dla Ciebie, jeśli więc potrzebujesz poprawnego wzoru, znajdziesz go TUTAJ

____________________

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Z pozdrowieniami,
M.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Dodaj komentarz