W styczniu weszła w życie nowa Ustawa, tzw. ustawa „Za życiem”. Przewiduje ona nowe prawo, związane ze świadczeniami medycznymi dla m.in kobiet ciężarnych. Wczoraj mogłaś przeczytać artykuł na temat przysługującej Ci w tym okresie bezpłatnej opieki medycznej. Dzisiaj w związkuz tym nowym prawem, przygotowałam dla Ciebie kilka informacji o świadczeniach medycznych „bez kolejki”.

Czego dotyczy ustawa?

Do tej pory na pewno nie raz spotkałaś się z sytuacją, w której kobieta z cukrzycą ciążową, bywała umawiana do diabetologa np. za trzy miesiące. Nie brakowało również sytuacji, w których terminy do specjalistów mogły zostać przydzielone… po porodzie. Teraz sytuacja ma ulec zmianie, ponieważ wizyta u specjalisty dla kobiety ciężarnej nie będzie mogła czekać. To samo dotyczy świadczeń ambulatoryjnych.

Jaki termin realizacji?

Świadczenia medyczne powinny być udzielone Ci w dniu zgłoszenia. Natomiast niestety musisz pamiętać, że niekoniecznie będzie to działało tak sprawnie. W sytuacji, w której nie jest możliwym udzielenie opieki medycznej w tym samym dniu, wizyta do specjalisty powinna być udzielona nie później, niż do 7 dni roboczych.

Jak skorzystać z uprawnień?

Celem skorzystania ze świadczeń bez kolejki, musisz przedstawić zaświadczenie o ciąży, wystawione przez lekarza rodzinnego lub ginekologa.

A co w aptece?

Poza kolejnością powinnaś zostać również obsłużona w aptece. Dodatkowo w przypadku konieczności sporządzenia leków recepturowych, powinny być one gotowe w 48h. W przypadku recepty z dopiskiem „wydać natychmiast” muszą one być dla Ciebie przygotowane w trakcie 4h.

Kto jeszcze ma takie uprawnienia?

Katalog osób uprawnionych do korzystania z opieki lekarzy specjalistów jest nieco szerszy.

Korzystanie z opieki lekarzy specjalistów i świadczeń ambulatoryjnych „bez kolejki” przynalezy osobom, które należą do jednak z poniższych grup:

1kobiety w ciąży;

2świadczeniobiorcy do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu;

3inwalidzi wojenni i wojskowi;

4kombatanci;

5Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi;

6Zasłużeni Dawcy Przeszczepu.

Marzena | Mama Prawniczka

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz.U. 2016 poz. 1860)

Ustawa z dnia 24 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.)

2 thoughts on “W CIĄŻY BEZ KOLEJEK DO SPECJALISTY.”

  1. Fajnie gdyby to mialo zastosowanie w naszej rzeczywistości. Jestem w ciąży i jestem zasłużonym Dawcą Krwi. Juz dwa razy wrecz mnie wysmiono kiedy chcialam skorzystac z tego przywileju. Zaniechalam tej praktyki, karma wraca. Oby bylo lepiej

    1. Uważam, że nie ma się czego wstydzić i trzeba jasno podkreślać, że jest się w ciąży 🙂 Dziewczyny, w końcu w nas siła!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *