BEZPŁATNA OPIEKA MEDYCZNA W CIĄŻY.

Brzuszek ciążowy rośnie, konieczne są wizyty u lekarza, a Ty nie pracujesz, wykonujesz wolny zawód, nie posiadasz tytułu ubezpieczenia? Prywatne wizyty u lekarza ginekologa nie należą do najtańszych, dodatkowo trzeba wykonać mnóstwo badań ambulatoryjnych. Co zrobić? Mam dla Ciebie dobre wiadomości. W okresie ciąży, ale również i połogu przepisy prawa przewidują dla Ciebie specjalne warunki korzystania z opieki medycznej. Jest to bardzo ważne przede wszystkim z perspektywy osób nieubezpieczonych. Co to oznacza w praktyce? Nawet jeśli nie posiadasz ubezpieczenia zdrowotnego, w okresie ciąży posiadasz prawo do wszystkich świadczeń, przysługujących w ciąży kobietom ubezpieczonym.

Co gwarantuje bezpłatną opiekę?

Gwarancja bezpłatnej opieki medycznej w czasie ciąży i macierzyńskiego wynika z przepisów dwóch ustaw.

Art. 68 ust.3 Konstytucji wyraźnie wskazuje, iż władze publiczne mają obowiązek zapewnić szczególną opiekę zdrowotną dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku. Obowiązkiem władzy publicznej jest zapewnienie każdemu, bez względu na sytuację materialną,  równego dostępu do świadczeń publicznej służby zdrowia.

Szczegółowe warunki i zakres udzielanych świadczeń określa ustawa z dnia 24 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.), zgodnie z którą bezpłatna opieka medyczna przysługuje każdej kobiecie w ciąży (przez cały okres jej trwania) oraz przez pierwsze sześć tygodni połogu. Nieistotne jest przy tym czy posiada ona ubezpieczenie zdrowotne, czy też nie.

Jakie warunki należy spełnić?

Jeśli nie posiadasz tytułu ubezpieczenia, celem uzyskania bezpłatnej opieki medycznej w tym szczególnym okresie, wystarczy, ze posiadasz polskie obywatelstwo i zamieszkujesz na terytorium Polski. Aby to udowodnić, wystarczy, ze przedstawisz dowód tożsamości.

Aby potwierdzić uprawnienie do korzystania z opieki medycznej musisz jeszcze przedstawić kartę przebiegu ciąży lub zaświadczenie lekarskie, potwierdzające, że jesteś w  ciąży.

Co po porodzie?

Prawo do bezpłatnej opieki masz również przez trwający 6 tygodni po porodzie okres połogu. Jeśli po zakończeniu tego okresu, nadal wymagasz opieki medycznej, a wciąż nie posiadasz tytułu ubezpieczania, możesz wystąpić o przyznanie Ci decyzji o prawie do dalszej opieki. Wniosek należy skierować do wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Zostanie przeprowadzony wywiad środowiskowy i zostaną sprawdzone Twoje dochody. W ten sposób możesz uzyskać stosowną decyzję, która będzie ważna przez kolejne 90 dni.

Dziecko niezgłoszone do ubezpieczenia.

Przepisy prawa przewidują również, że bezpłatna opieka zdrowotna przynależy się również dzieciom do 18 roku życia (nawet jeśli nie są zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny osoby ubezpieczonej). Dziecko musi otrzymać świadczenia medyczne na takich samych zasadach ogólnych jak osoba ubezpieczona.

Marzena | Mama Prawniczka

Podstawa prawna
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483.)
Ustawa z dnia 24 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.)

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

    1. Skierowanie na badania powinno być wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (czyli nie z prywatnej poradni).

  1. witam Ja o tym nie wiedziałam i płacilam za wizyty i za badania, bo skierowania wystawial prywatny lekarz wiec platne byly.
    🙁

  2. Witam, nie posiadam ubezpieczenia, bo po macierzyńskim zaszlam w drugą ciąże i niezdazylam znaleźć pracy. Byłam w szpitalu na pomocy doraźnej bo miałam poparzenia skóry na twarzy, jednak odmówili mi bezpłatnej opieki bo nie posiadam ubezpieczenia. Mimo, że powiedziałam że jestem w ciąży i że przysługuje mi ona, kazali mi zapłacić za wizyte. Niezależnie od tefo czy lekarz mógłby mi pomóc czy nie.

    1. Dzień dobry,
      Nie ma tu zbyt wielu szczegółów, ale prawodpodobnie została błędnie Pani poinformowana.
      Pozdrawiam
      Marzena PH
      ___
      Jeśli chcesz uzyskać informacje w Twojej indywidualnej sprawie, zapraszam do kontaktu:
      https://mamaprawniczka.pl/konsultacje/
      Komentarze nie są formą bezpłatnej konsultacji.

Dodaj komentarz