W CIĄŻY BEZ KOLEJEK DO SPECJALISTY.

W styczniu weszła w życie nowa Ustawa, tzw. ustawa „Za życiem”. Przewiduje ona nowe prawo, związane ze świadczeniami medycznymi dla m.in kobiet ciężarnych. Wczoraj mogłaś przeczytać artykuł na temat przysługującej Ci w tym okresie bezpłatnej opieki medycznej. Dzisiaj w związkuz tym nowym prawem, przygotowałam dla Ciebie kilka informacji o świadczeniach medycznych „bez kolejki”.

Czego dotyczy ustawa?

Do tej pory na pewno nie raz spotkałaś się z sytuacją, w której kobieta z cukrzycą ciążową, bywała umawiana do diabetologa np. za trzy miesiące. Nie brakowało również sytuacji, w których terminy do specjalistów mogły zostać przydzielone… po porodzie. Teraz sytuacja ma ulec zmianie, ponieważ wizyta u specjalisty dla kobiety ciężarnej nie będzie mogła czekać. To samo dotyczy świadczeń ambulatoryjnych.

Jaki termin realizacji?

Świadczenia medyczne w obsłudze ambulatoryjnej (przychodnie) powinny być udzielone Ci w dniu zgłoszenia. Natomiast niestety musisz pamiętać, że niekoniecznie będzie to działało tak sprawnie. W sytuacji, w której nie jest możliwym udzielenie opieki medycznej w tym samym dniu, wizyta do specjalisty powinna być udzielona nie później, niż do 7 dni roboczych.

Jak skorzystać z uprawnień?

Celem skorzystania ze świadczeń bez kolejki, musisz przedstawić zaświadczenie o ciąży, wystawione przez lekarza rodzinnego lub ginekologa.

A co w aptece?

Poza kolejnością powinnaś zostać również obsłużona w aptece. Dodatkowo w przypadku konieczności sporządzenia leków recepturowych, powinny być one gotowe w 48h. W przypadku recepty z dopiskiem „wydać natychmiast” muszą one być dla Ciebie przygotowane w trakcie 4h.

Kolejka na badania krwi.

Wejście w życie nowych przepisów niestety nie spowodowało, że kobiety w ciąży mają prawo bez kolejki zgłosić się na badania krwi, omijając kolejkę w poczekalni.

Kto jeszcze ma takie uprawnienia?

Katalog osób uprawnionych do korzystania z opieki lekarzy specjalistów jest nieco szerszy.

Korzystanie z opieki lekarzy specjalistów i świadczeń ambulatoryjnych „bez kolejki” przynalezy osobom, które należą do jednak z poniższych grup:

1kobiety w ciąży;

2świadczeniobiorcy do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu;

3inwalidzi wojenni i wojskowi;

4kombatanci;

5Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi;

6Zasłużeni Dawcy Przeszczepu.

Marzena | Mama Prawniczka

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz.U. 2016 poz. 1860)

Ustawa z dnia 24 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.)

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

  1. Fajnie gdyby to mialo zastosowanie w naszej rzeczywistości. Jestem w ciąży i jestem zasłużonym Dawcą Krwi. Juz dwa razy wrecz mnie wysmiono kiedy chcialam skorzystac z tego przywileju. Zaniechalam tej praktyki, karma wraca. Oby bylo lepiej

    1. Uważam, że nie ma się czego wstydzić i trzeba jasno podkreślać, że jest się w ciąży 🙂 Dziewczyny, w końcu w nas siła!

  2. co np.z oddawaniem krwi na badania laboratoryjne? Jest gdzies informacja o tym, ze cięzarne przyjmowane są bez kolejki?

    1. Dzień dobry. Cieszę się, ze trafiła Pani na mój portal.

      Jeśli chodzi o Pani wątpliwość, TAK przywilej zgłaszania się bez kolejek w ciąży, dotyczy wszystkich świadczeń zdrowotnych, a więc też badań laboratoryjnych. Gdyby miała Pani problem z uzyskaniem takich świadczeń i potrzebowała w tym zakresie pomocy zapraszam do kontaktu idywidualnego: mamaprawniczka@gmail.com

      Pozdrawiam
      Marzena PH | Mama Prawniczka

  3. A jak to się ma odnośnie kolejek w poczekalni na usg jamy brzusznej itp z przyczyn zdrowotnych? Mam ciążę zagrożona przedwczesnym porodem ..co chwilę coś i kolejne wizyty ..dość że się upraszam o jak najszybsze przyjęcia to jak już się dostanę to czekam po 2 H w kolejce za każdym razem.. czy takowe kolejki w poczekalni obowiązują mnie również?

    1. Przepisy mówią o kolejce, wynikającej z listy oczekujących, odnośnie terminu.
      Nie dotyczy to kolejki w poczekalni. Tutaj niestety to tylko wewnętrzny regulanim danej przychodni i uprzejmość innych oczekujących.
      Przepisy przewidziały jedynie brak stania w kolejce w aptece.
      Pozdrawiam.
      Marzena Pilarz-Herzyk| Mama Prawniczka

Dodaj komentarz