Umowa na zastępstwo a ciąża

Umowa na zastępstwo a ciąża

Nowelizacja kodeksu pracy w 2016 praktycznie wykreśliła umowę na zastępstwo jako odrębną od umowy na czas określony. Nie stoi to jednak w sprzeczności z możliwością zawierania umów w celu zastępowania innego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności. W praktyce więc umowa ta jest po prostu odmianą umowy na czas określony. Ta zaś została zaostrzona w zakresie ochrony dla kobiet w ciąży. Umowa na czas określony nie rozwiąże się, jeśli koniec jej terminu przypada po zakończonym 12 tygodniu ciąży. Więcej o tym pisałam w artykule „Przedłużenie umowy do dnia porodu”.

Czy umowa w dniu porodu jest konieczna?

Tak. To najkrótsza, ale też i najpełniejsza odpowiedź na to pytanie. Umowa w dniu porodu gwarantuje bowiem nabycie prawa do zasiłku macierzyńskiego. Prawo nabywa się od razu na 52 tygodnie urlopu. Bez znaczenia pozostaje termin późniejszego wygaśnięcia umowy.

Brak przedłużenia umowy do dnia porodu

Umowa na zastępowanie nieobecnego pracownika nie niesie za sobą niestety ochrony takiej, jak umowa na czas określony. Nawet jeśli jesteś w ciąży, niezależnie od jej tygodnia, Twoja umowa nie zostanie przedłużona do dnia porodu. Jeżeli koniec jej terminu przypada przed zakończeniem ciąży, przedłużenie jej jest możliwe tylko jeśli pracodawca wyrazi taką wolę.

Ochrona przed wypowiedzeniem – umowa na zastępstwo a ciąża

Pamiętaj jednak, że jeśli Twoja umowa obejmuje dzień porodu, a zastępowany pracownik nie wrócił do pracy, wówczas umowa z Tobą nie może zostać rozwiązana. Umowa ta mimo wszystko korzysta z zakazu wypowiadania w okresie ciąży. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zastępowany pracownik wraca do pracy (nawet wcześniej, niż ustaliły to strony umowy).

Powrót zastępowanego pracownika – umowa na zastępstwo a ciąża

W każdym zaś przypadku, w którym zastępowany pracownik wróci do pracy, pracodawca może wypowiedzieć Twoją umowę o pracę.

_________________________
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Z pozdrowieniami,
M.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

  1. Dzień dobry

   W takim razie nadal nie wrócił do pracy, a więc umowa trwa (chyba że była czasowa, a nie na okres zastępowania).
   Pozdrawiam
   MPH

Dodaj komentarz