przedłużenie umowy do dnia porodu

Przedłużenie umowy do dnia porodu

Z pozoru mogłoby się wydawać, że każda umowa o pracę zapewnia bezpieczeństwo w zakresie ochrony kobiet w ciąży. W praktyce jednak należy szczegółowo rozważyć każdą sytuację indywidualnie. Przedłużenie umowy do dnia porodu to temat nieoczywisty.

Jeśli posiadasz umowę na czas nieokreślony, Twoja sytuacja jest de facto najlepsza. Nie ma bowiem możliwości, by ta umowa miała rozwiązać się przed dniem porodu. O zakazie wypowiadania i rozwiązywania umów przeczytasz w artykule „Zakaz wypowiadania i rozwiązywania umowy w ciąży”. Co jednak zrobić w sytuacji, w której umowa kończy się wcześniej?

W tym artykule znajdziesz informacje o tym:

 • dlaczego tak ważne jest posiadanie umowy w dniu porodu;
 • jakie znaczenie w kontekście przesłużenia umowy ma 12 tydzień ciąży;
 • czy przedłużenie umowy ma wpływ na limit umów na czas określony.

Umowa do dnia porodu a uprawnienia macierzyńskie

Umowa na czas określony oczywiście korzysta z zakazu jej wypowiadania. Niezależnie więc od etapu ciąży, pracodawca nie może przedłożyć wypowiedzenia, jeśli został już poinformowany o ciąży. Umowa ta jednak może przecież rozwiązać się sama z racji upływu terminu, na jaki została zawarta.

Sytuacja jest o tyle problematyczna, że celem posiadania prawa do zasiłku macierzyńskiego wymagane jest, aby umowa była aktywna w dniu porodu.

Przedłużenie umowy po 12 tygodniu ciąży

W artykule „Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży” wspmniałam o tym, że bez znaczenia pozostaje to, w którym momencie poinformujesz go o ciąży. To Twoja decyzja. Tak jak wspomniałam przy okazji wyjaśniania szczegółów odnośnie zaświadczenia o ciąży w artykule „Zaświadczenie o ciąży do pracy”. Wspomniane świadectwo pracy nie musi zawierać wskazania, w którym tygodniu ciąży jest kobieta, która ten dokument składa. Ochrona przysługuje bowiem od momentu złożenia na każdym etapie ciąży.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w omawianym tutaj przypadku, czyli w sytuacji w której termin umowy miałby upłynąć przed porodem. Wówczas bowiem przepisy przychodzą Ci z pomocą. Twoja umowa zostanie wydłużona do dnia porodu, ale pod warunkiem, że jej termin końcowy przypada po zakończonym 12 tygodniu ciąży.

W Twoim przypadku złożone zaświadczenie o ciąży powinno wskazywać również tydzień ciąży w momencie jego wystawiania. To właśnie ono stanie się podstawą do sprawdzenia, w którym tygodniu ciąży będziesz, gdy umowa będzie dobiegała końca.

Przedłużenie umowy do dnia porodu a limit 33 miesięcy

Przy tej okazji warto, abyś zwróciła uwagę na kwestie związane z limitem umów na czas określony. Jak pewnie wiesz, istnieje limit okresu zatrudnienia na podstawie takich umów i wynosi on 33 miesiące (do tego czasu nie wlicza się okresu próbnego). Inną opcją jest to, że trzecia umowa z tym samym pracodawcą musi być umową na czas nieokreślony (tu też nie bierze się pod uwagę umowy na okres próbny). Nic więc dziwnego, że ewentualne przedłużenie umowy budzi pytania o to, czy należy ją traktować jako tę, która będzie umową na czas nieokreślony?

Odpowiedź w tym przypadku jest przecząca. Przedłużenie umowy następuje de facto z automatu na podstawie faktu, że jesteś w ciąży. Przedłużenia tego nie traktuje się jako zawarcia kolejnej umowy o pracę, a tym samym nie wlicza się ona do limitu liczby umów, ani okresu ich trwania.

_________________________
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Z pozdrowieniami,
M.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

 1. Jestem aktualnie na wypowiedzeniu umowy o pracę (wygaśnięcie umowy nastąpi 30.06.2021) jestem w 4tygodniu ciąży, czy pracodawca musi przedłużyć mi umowę do dnia porodu? W momencie rozwiązania umowy będę w 11tc. Proszę o poradę

  1. Dzień dobry

   nie ma znaczenie data rozwiązania umowy w związku z wypowiedzenie a data czasu obowiązywania umowy (przed wypowiedzeniem). Z uwagi na zachowanie prawa do zasiłków, zapraszam na konsultacje indywidualne, podczas których mogę sprawdzić Pani warunki zatrudnienia i rzetelnie odpowiedzieć: kontakt@mamaprawniczka.pl

   Pozdrawiam
   MPH

   1. Witam jestem na umowie o pracę na okres próbny wygasa 15 grudnia 2022r. 08 listopada mam wizytę u ginekologa i wejdę tego dnia w 16 tydz ciąży. Czy biorąc zwolnienie powinnam uwzględnić w którym tyg jestem oraz czy umowa zostanie z automatu przedłużona do dnia porodu ?
    Pozdrawiam

    1. Umowa zostaje przedłużona do dnia porodu, jeśli jej koniec przypada po zakończonym 12 tc.

     Pozdrawiam
     MPH

  2. Czy przedkladajac pracodawcy zaswiadczenia o dlugosci trwania ciazy potrzebej do przedluzenia umowy do dnia porodu nalezy uzyskac od pracodawcy potwierdzenue dostarczenia zaswiadczenia.?

   1. Dzień dobry
    Dostarczając każdy dokument dobrze zadbać o potwierdzenie odbioru.
    Pozdrawiam
    MPH

 2. Witam.
  Moja umowa o pracę wygasa dokładnie w dniu jutrzejszym tj. 02.06.2021. Aktualnie jestem w 10 tygodniu ciąży. W dniu jutrzejszym mam umówioną wizytę u lekarza min. celem wystawieniach zaświadczenia czy powinnam prosić lekarza o podanie tygodnia ciąży czy wystarczy samo zaświadczenie, że w niej jestem. Czy umowa zostaniemy przedłużona?

  1. Dzień dobry,
   A co w takiej sytuacji, mam umowę do końca maja, prawdopodobnie będę mieć skończony tydzień 12 ciąży, na 90% będę mieć przedłużona umowę, lecz chciałabym dostać umowę z lepszymi warunkami, czy jest taka możliwość? Czy z automatu ta stara umowa wydłuża się i nie mam szansy na dostanie dodatkowych pieniędzy na nowa umowę, która ma być na czas nieokreslony.

 3. Dzień dobry Pani Marzenko,
  mam pilne pytanie do Pani.
  Przejdę do opisu mojej sytuacji. Od początku listopada 2018 roku- do końca stycznia 2019 roku byłam na umowie o pracę na czas określony (okres próbny), następnie przedłużono mi umowę od początku lutego 2019r.- do końca października 2019 roku (znów umowa o pracę na czas określony), kolejna umowa od października 2019 roku do października 2021 roku (również ta sama umowa). W dniu wygaśnięcia umowy będę w 27 tygodniu ciąży. Została mi dziś przedłużona umowa na czas określony do dnia porodu. Przepracowałam w tej firmie 33 miesiące (umowa o pracę na czas określony) + 3 miesiące (umowa o pracę na czas określony, okres próbny). Dlaczego nie otrzymałam kolejnej umowy na czas nieokreślony tylko do czasu porodu? Pozdrawiam. serdecznie.

  1. Dzień dobry
   W sprawach wymagających analizy indywidualnej (zwłaszcza pilnych) – zapraszam na konsultacje.
   Komentarz na blogu nie spełnia tej funkcji.
   Pozdrawiam
   MPH

 4. Witam mam umowę do 31grudnia 2021 do końca umowy zostało 11tyg planujemy z partnerem dziecko czy będąc w 10tyg ciąży tydzień przed końcem umowy zostanie mi przedłużona umowa czy zależy to od pracodawcy ? .

  1. Dzień dobry
   Umowa musi zostać przedłużona do dnia porodu, jeśli w dacie jej zakończenia, ciąża Jets powyżej 12 tc.
   W przypadku pytań, zapraszam na konsultacje indywidualne
   Pozdrawiam
   MPH

 5. Witam, W tekście wskazane jest, że 3 umowa z tym samym pracodawcą musi być umową na czas nieokreślony – a czy to nie jest tak, że 3 mogą być na czas określony, a kolejna – czyli czwarta ma być na czas nieokreślony (oczywiście jeśli limity 33 miesięcy są poprawne) ? Pozdrawiam

Dodaj komentarz