ŚWIADCZENIE 500+, a DEKLARACJA PIT.

Początek nowego roku oznacza zawsze rozliczenia ze skarbówką.

Jak co roku do końca lutego pracodawca ma obowiązek przesłania Ci PIT 11, czyli informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (dotyczy to również instytucji takich jak ZUS, jeśli w poprzednim roku, przebywałaś np. na urlopie macierzyńskim).

Natomiast do końca kwietnia Ty musisz złożyć zeznanie podatkowe do Urzędu Skarbowego.

W kwietniu 2016 wystartował Program 500+, co oznacza, że w tym roku podczas wypełniania deklaracji PIT, po raz pierwszy pojawią się pytania czy i jak należy ująć to świadczenie?

Co do zasady świadczenia rodzinne są zwolnione z podatku (m.in zasiłki porodowe, dodatki pielęgnacyjne). W ich przypadku, od żadnej z wypłacających instytucji, nie otrzymasz informacji o wysokości wypłaconych kwot. Nie musisz więc uwzględniać ich w rocznym rozliczeniu z Urzędem Skarbowym.

Co więcej, jeśli nie uzyskujesz przychodów z innych źródeł, aniżeli świadczenia z programu 500+ czy świadczenia rodzinne zwolnione z podatku, nie musisz w ogóle składać żadnej deklaracji podatkowej.

Podsumowując, Świadczenia 500+ zwolnione są z opodatkowania, co oznacza, że nie wliczają się do dochodu rodziny i właśnie dlatego, nie musisz uwzględniać ich rocznym zeznaniu PIT.

Kilka dodatkowych ważnych informacji o 500+:

  • świadczenie nie wpływa również na wartość kwoty wolnej od podatku;
  • świadczenie nie wpływa na ewentualne podniesienie dochodów, powodujących przejścia z 18% progu podatkowego, na 32%;
  • świadczenie nie wpływa na możliwość rozliczania się jako osoba samotnie wychowująca dzieci, albo wspólnie z małżonkiem.
  • świadczenie nie wpływa na przyznanie ulgi propordzennej.

Kontynuując rozliczenia PIT, w kolejnym wpisie napiszę o uldze prorodzinnej, czyli uldze na dziecko.

Marzena | Mama Prawniczka

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Dodaj komentarz