cz.4 PRACA TYMCZASOWE A ZASIŁEK MACIERZYŃSKI? SZYKUJĄ SIĘ ZMIANY!

Dzisiejszy PRAWO NEWS jest bezsprzecznie również częścią naszego PORADNIKA MACIERZYŃSKIEGO.

Myślę, ze dla wielu z Was nowe, proponowane rozwiązanie – jeśli jego ostateczny kształt będzie taki, jak zaraz przedstawię – będzie dużą zmianą na lepsze. Przyznam, że dostałam sporo wiadomości w ostatnich dniach w związku z ochroną umowy tymczasowej i jeszcze jakiś czas temu odpisałabym Wam, że umowa ta nie korzysta z ochrony, jaką przewiduje kodeks pracy umów o pracę (w związku z ciążą). Ale być może w połowie roku sytuacja ta ulegnie dużej zmianie, ponieważ od czerwca br miałyby wejść w życie znowelizowane przepisy.

Projekt zmian przepisów, dotyczących pracowników tymczasowych zakłada, że umowa tymczasowa, korzystałaby z ochrony, jaką wprowadza  art. 177 § 3. Zgodnie z nim umowy o pracę na czas określony, bądź umowy na okres próbny, przekraczający jeden miesiąc, nie mogą zostać rozwiązane, po upływie trzeciego miesiąca ciąży. A co za tym idzie przedłużają się one do dnia porodu. Tak samo miałaby wyglądać sytuacja umowy tymczasowej. Do tej pory rozwiązanie umowy tymczasowej, nie było w żaden sposób, uzależnione od ewentualnej ciąży i czasu jej trwania.

Oczywiście odbiorcy projektu są podzieleni. Związki zawodowe chwalą, pracownice tymczasowe wyczekują takich zmian. Natomiast organizacje pracodawców podnoszą fakt, iż takie umowy będą obciążały finansowo agencje pracy,( gdyż de facto to one są pracodawcami) w czasie, gdy chronieni pracownicy nie będą już potrzebni u ich klientów. Pojawia się oczywiście również problem nadużywania zwolnień chorobowych w tej grupie. Dlatego wyszli z propozycją, aby zasady te dotyczyły kobiet w bardziej zaawansowanej ciąży, tj. powyżej piątego miesiąca.

Trudno mi w tej chwili ocenić, jaki będą dalsze losy tego projektu, ale na pewno dowiecie się ode mnie o finalnym kształcie ustawy.

Na koniec mała ciekawostka statystyczna. Wiecie, że w tym roku liczba matek, pracujących to

283 175, zaś matek pracujących tymczasowo to 3 681? Czy są wśród nas mamy szczególnie zainteresowane taką nowelizacją, bo wprowadziłaby zmiany właśnie dla nich?

Wciąż czekam na Wasze pytania, dotyczące PORADNIKA MACIERZYŃSKIEGO,
bo tworzę listę pytań i odpowiedzi. Oczywiście lista będzie anonimowa. Piszcie do mnie.

Marzena | Mama Prawniczka

Podstawa prawna
Projekt ustawy o zmianie ustawy o zastrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw (z dnia 10 stycznia 2017)

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Dodaj komentarz