Życie pisze różne scenariusze. Wcale nie dziwi fakt, że czasami w momencie wypowiadania umowy ani Ty, ani Twój pracodawca nie wiecie jeszcze o ciąży. Ochrona kobiet w ciąży przewiduje zakaz wypowiadania i rozwiązywania umów o prac. Pisałam o tym w artykule „Zakaz wypowiadania i rozwiązywania umowy w ciąży”. Co jednak zrobić, jeśli umowa została wypowiedziana, a o ciąży dowiedziałaś się w terminie późniejszym? Ciąża na wypowiedzeniu – jaka ochrona Ci przysługuje?
W tym artykule wyjaśnię:
- czym jest błąd w kontekście złożenia wypowiedzenia bez świadomości o ciąży;
- czy można cofnąć wypowiedzenie złożone przez siebie;
- w jakich sytuacjach pracodawca ma obowiązek przywrócenia Cię do pracy;
- czy wycofanie się z porozumienia stron jest możliwe?
Błąd w momencie składania oświadczenia woli
Pierwszym istotnym warunkiem, jaki powinnaś wziąć pod uwagę jest błąd podczas składania oświadczenia woli. Niezależnie od tego, że to Ty jesteś stroną składającą wypowiedzenie. Jeśli po tym fakcie okaże się, że jesteś w ciąży, możesz powołać się na wspomniany błąd i uchylić się od skutków wypowiedzenia.
Cofnięcie wypowiedzenia – ciąża na wypowiedzeniu
W przypadku, w którym doszło do wypowiedzenia umowy przez pracodawcę i w jego okresie dowiedziałaś się o ciąży, możesz skorzystać z uprawnienia do cofnięcia wypowiedzenia. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce, jeśli zajdziesz w ciążę dopiero w okresie wypowiedzenia. Zaświadczenie lekarskie powinno wskazywać, że ciąża została potwierdzona po złożeniu wypowiedzenia.
Przywrócenie do pracy
W praktyce zdarza się jednak i tak, że o ciąży dowiadujesz się dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę. Tutaj znowu działa ta sama zasada, iż niezależnie od tego czy o ciąży nie wiedziałaś w momencie jego składania czy pojawiła się ona później, masz prawo do powołania się na błąd. Tym samym pracodawca ma obowiązek przywrócenia Cię do pracy i od dnia złożenia zaświadczenia o ciąży przysługuje Ci wynagrodzenie.
Wycofanie się z porozumienia stron – ciąża na wypowiedzeniu
Nieco bardziej wątpliwa jest sytuacja rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Nie budzi wątpliwości fakt, iż rozwiązanie umowy z wykorzystaniem tego środka będzie możliwe, pomimo zakazów i ochrony kobiet w ciąży. Wszak nie masz obowiązku do dnia porodu bycia związaną tylko i wyłącznie z jednym pracodawcą.
W mojej opinii jednak, jeśli do zawarcia porozumienia doszło w momencie, w którym byłaś w ciąży a o niej nie wiedziałaś, możesz wycofać się lub powinnaś zostać przywrócona do pracy.
W kontekście porozumienia stron warto pamiętać o tym, iż pracodawca nie ma uprawnień do złożenia Ci propozycji porozumienia stron w okresie ciąży czy późnej urlopów.
_________________________
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl
Z pozdrowieniami,
M.
Witam , znalazlam się w takiej sytuacji. Jestem na wypowiedzeniu 3 miesiąc do końca czerwca. Powód likwidacji stanowiska pracy. Obecnie dowiedziałem się że jestem w ciąży. Lekarz na.zaświadczeniu nie napiszę mi ktory to tydzień. Ponieważ stwierdzìl że jest jeszcze za.wcześnie i może się wiele wydarzyć. Co w takiej sytuacji. Czy powiadomić pracodawcę czy jeszcze zaczekać?
Zapraszam na konsultacje. Ustalimy najlepszy scenariusz.
Pozdrawiam
MPH