To druga część uprawnień, związana z kimś bardzo ważnym – z Małym Bohaterem. Twój Wcześniak przyszedł na świat sporo wcześniej, niż planowałaś? Jeśli tak, znajdziesz tutaj mnóstwo przydatnych informacji, dotyczących uprawnień, w zakresie spraw, z którymi na pewno się spotkasz.
Poprzedni artykuł znajdziesz TUTAJ. A w nim następujące informacje dla rodziców Wcześniaka:
- referencyjność szpitali położniczych, a narodziny Wcześniaka;
- prawo do informacji w szpitalu;
- pobyt rodziców w szpitalu
- kangurowanie i karmienie piersią Wcześniaka;
- bezpłatne nocowanie w szpitalu;
- szczepienie Wcześniaka;
- profilaktyka wirusa RSV.
Zawieszenie urlopu macierzyńskiego
Pojawienie się Małego Wojownika na świecie sporo przed planowanym terminem, wiąże się często z tym, że wiele tygodni urlopu macierzyńskiego, mija w szpitalu. Tym samym skraca nam się wspólny czas, który będziesz mogła spędzić z Dzieckiem już w domu.
Chcę, abyś wiedziała o pewnej zasadzie, dotyczącej zawieszenia urlopu macierzyńskiego. Obowiązkowo po porodzie musisz wykorzystać 8 tygodni urlopu. Ale jeśli Twój Maluszek nadal przebywa w szpitalu, możesz zawiesić urlop na czas jego hospitalizacji.
Będziesz potrzebowała zaświadczenia lekarskiego o tym, ze Dziecko przebywa w szpitalu. Z takiego zawieszenia możesz skorzystać niezależnie od tego czy zdecydowałaś się na urlop roczny „z góry” czy będziesz deklarowała urlop rodzicielski dopiero później.
Jeśli chcesz szybko i sprawnie przejść przez proces formalności, związanych z urlopem macierzyńskim, jednocześnie, mając pewność, że wszystko zrobiłaś poprawnie, zajrzyj do mojego LawBooka.
W momencie, w którym Dziecko opuści szpital, musisz dostarczyć pracodawcy zaświadczenie to potwierdzające i Twój urlop macierzyński zaczyna znowu biec.
W czasie tej przerwy w urlopie możesz korzystać z zasiłku opiekuńczego na Dziecko. Więcej informacji o nim znajdziesz TUTAJ.
Zawieszenie urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego przysługuje nie tylko tuż po narodzinach. Jeśli Twój Wcześniak będzie wymagał hospitalizacji w okresie trwania całego urlopu, każdorazowo możesz skorzystać z tego uprawnienia.
Jednorazowe świadczenie 4000,00
Świadczenie to zostanie przyznane z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia lub choroby, zagrażającej życiu (które to powstały w okresie prenatalnym lub podczas porodu). Samo wcześniactwo nie jest przesłanką do uzyskania świadczenia. Jednakże niedojrzałość Małych Wojowników często pociąga za sobą różnorakie wyzwania zdrowotne, które mogą już tę przesłankę stanowić.
Brak jest listy chorób, na której mogłabyś znaleźć jasne wskazówki, co zostaje zakwalifikowane, a co nie. Tak naprawdę lekarz prowadzący Twojego Maluszka, pediatra, ginekolog itp. musi wystawić zaświadczenie, stwierdzające właśnie taki stan. Co istotne lekarz ten musi posiadać kontrakt z NFZ lub pracować na rzecz placówki, która taki posiada.
Wniosek o świadczenie możesz złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia urodzenia Dziecka.
Jeśli chcesz przeczytać więcej o tym uprawnieniu, sprawdź szczegółowy artykuł na ten temat TUTAJ.
Uznanie Dziecka
Prowadząc warsztaty z rodzicami, widzę, że zawsze zaskakuję ich informacją o tym, że Dziecko może zostać uznane przez swojego tatę jeszcze przed porodem. Sprawa dotyczy rodziców, którzy nie zawarli formalnego związku małżeńskiego.
W takim przypadku większość rodziców, dokonuje uznania po narodzinach, podczas rejestracji Dziecka w USC. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby formalności te załatwić jeszcze przed porodem.
Wystarczy, że wspólnie udacie się do USC, gdzie oświadczycie o ojcostwie. Zabierz ze sobą koniecznie zaświadczenie o ciąży (ciążowy brzuszek niekoniecznie będzie dla urzędnika dowodem).
Dlaczego zawsze namawiam na to rodziców? Bo w praktyce tata, który nie jest mężem mamy, a który nie uznał jeszcze Dziecka, formalnie nie jest jego opiekunem prawnym. W szpitalu więc de facto nie może podejmować decyzji, podpisywać dokumentów. Załatwienie tego przed porodem, to również komfort i poczucie bezpieczeństwa dla Ciebie i Waszego Wcześniaka.
Wizyty patronażowe położnej
Wiem, że to zagadnienie wzbudza wiele wątpliwości. Generalnie celem wizyt położnej w domu jest pomoc młodym rodzicom w zapewnieniu odpowiedniej opieki, udzielenie odpowiedniego instruktażu, wsparcie laktacyjne etc. Realizowane są one przez położną POZ. Pierwsza z nich powinna odbyć się pomiędzy 0-4 dobą życia, nie później, niż 48h po wyjściu ze szpitala. Kolejne zaś (minimum 4) do ukończenia przez Dziecko 6 tygodnia życia.
Teoretycznie więc na podstawie przepisów, można uznać, że po wyjściu Maleństwa ze szpitala, w okresie 48h wizyta patronażowa powinna zostać zrealizowana. Niestety większość historii, które znam, wiążą się z tym, że z racji określenia, że przysługują do 6 tygodnia życia, odmówiono jej.
Ministerstwo Zdrowia w sierpniu tego roku wskazało, że przebywanie Dziecka przedwcześnie urodzonego przez wiele tygodni w szpitalu, nie odbiera prawa do wizyt patronażowych. Zwrócono uwagę, iż po 6 tygodniu życia mogą one być dalej realizowane przez pielęgniarkę rodzinną czy pediatrę. Nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, że dalsze wyjaśnienia Ministerstwa z października 2019, są niejednoznaczną, ale jednak odmową przyznania tego uprawnienia.
Mnie nie przekonuje twierdzenie, iż w czasie długiego pobytu w szpitalu, możesz korzystać z pomocy i doradztwa położnych w placówce. Wizyty patronażowe mają na celu spotkanie w domu, gdy dookoła nie ma już personelu medycznego, mogącego pomóc w każdej sytuacji. Jak najbardziej stoję po stronie rodziców, którzy twierdzą, że zwłaszcza po narodzinach Małego Bohatera, który po wielu tygodniach wychodzi ze szpitala, zmiana organizacji tego świadczenia, wydaje się być koniecznością.
Opieka koordynowana
W momencie, w którym wyjdziecie razem ze szpitala, otrzymasz długą listę wizyt u lekarzy specjalistów. Odbywają się one w ramach opieki ambulatoryjnej (wizyty w przychodniach).
Niestety tutaj znowu nie ma dobrego rozwiązania dla sytuacji Dzieci, urodzonych przedwcześnie. Co prawda „Ustawa za Życiem” w 2016 roku wprowadziła, tzw. opiekę koordynowaną, którą objęła Dzieci urodzone przez 33 tygodniem ciąży. Podmiotem koordynującym powinna być poradnia neonatologiczna, która jest w strukturze szpitala z III stopniem referencyjności.
Na dzień dzisiejszy opieką koordynowana nadal dopiero się rozwija. W skali kraju trudno o jakiś wspólny mianownik w zakresie dostępności, szybszych terminów wizyt etc.
W obu artykułach, starałam się zawrzeć zagadnienia, z którymi wiem, ze na pewno przyjdzie Ci się zmierzyć. Jeśli coś pominęłam, co z Twojej perspektywy wydaje się być bardzo ważne, napisz do mnie: kontakt@mamaprawniczka.pl