Wcześniak a uprawnienia rodziców – cz.1

Spotykam się z przyszłymi rodzicami w szkołach rodzenia i bardzo często moi uczestnicy wracają do mnie
z pytaniami o ich uprawnienia… wracają jednak znacznie wcześniej, niż ja się spodziewałam lub niż oni planowali.

Jestem mamą, która poznała rzeczywistość szpitala od strony pobytu tam ze swoim malutkimi Dziećmi. Poza swoimi rozterkami, stresem i lękiem o dzieci, obserwowałam niepewność rodziców w zetknięciu się z procedurami szpitalnymi.
Zawsze będę pamiętała moment, w którym przed operacją musiałam oddać swoje 8 miesięczne Dziecko w czyjeś ręce. Mogę sobie tylko wyobrazić to, co towarzyszy Wam, gdy tuż po porodzie, Maluszek zamiast Twoimi ramionami, zostaje otoczony aparaturami, rurkami…

Ten wpis powstał dlatego, że zdaję sobie sprawę, iż w takich sytuacjach pytań pojawia się nieskończenie wiele, a szukanie rozwiązań prawnych, zastanawianie się nad nimi, nie jest na liście priorytetów. Świadomość jednak tych uprawnień, na pewno nieco ułatwi Ci przejście przez formalności i pozwoli Wam przynajmniej w tym zakresie poczuć się pewniej. A Ty możesz skupić się na swoim Małym Bohaterze i nie będziesz musiała przeszukiwać internetu w poniższych kwestiach.

Referencyjność szpitali położniczych

Placówki położnicze podzielone są na trzy stopnie referencyjności. Powikłania ciążowe kwalifikują Cię do porodu w określonej placówce:
I stopień: tutaj najczęściej rodzą się dzieci z ciąż niepowikłanych, bez obciążeń chorobowych, wykrytych w życiu prenatalnym. Taka placówka będzie często również spełniała wszelkie kryteria opieki nad Dzieckiem urodzonym pomiędzy 35-37 tygodniem ciąży, gdzie po porodzie będzie trzeba poradzić sobie z niedojrzałością wcześniaczą, ale bez poważniejszego zagrożenia dla zdrowia i życia Maluszka. Szpitale te zwykle nie posiadają Oddziałów Intensywnej Terapii Neonatologicznej.
– II stopień: w tych placówkach przyjmuje się porody poniżej 35 tygodnia ciąży, ale zwykle powyżej 30/31 tygodnia. Placówki posiadają Oddziały Terapii Neonatologicznej. Dzieci tutaj mogą być monitorowane oddechowo, krążeniowo etc
– III stopień: to szpitale, które obejmują opieką kobiety z najcięższymi patologiami ciążowymi. To tutaj przychodzą na świat Dzieci poniżej 31 tygodnia ciąży. Te placówki są najlepiej przygotowane do wielotygodniowej walki o zdrowie tych najmniejszych Pacjentów.

Placówki z III stopnień referencyjnym często będą równocześnie szpitalami klinicznymi, a więc zapleczem praktycznym dla studentów medycyny. Rodząc w takiej jednostce, musisz mieć świadomość, że studenci mają prawo do uczestniczenia we wszelkich procedurach medycznych (też poród), a szpital nie musi pytać Cię o zgodę na takie postępowanie. Tutaj de facto na każdym etapie pobytu w szpitalu trzeba się nastawić na to, że będzie dookoła dużo studentów. W praktyce z własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że młodzi lekarze czy studenci są bardzo pomocni i nie warto się obrażać na ich obecność (a mam doświadczenie z nimi, nawet przy porodzie).

Prawo do informacji

Rodzice (ewentualnie opiekunowie prawni) mają prawo do uzyskania pełnej informacji na temat stanu zdrowia Dziecka i prowadzonym leczeniu. To pociaga za sobą możliwość uczestniczenia w procesie decyzyjnym w kwestii podejmowanego leczenia czy odmowy wykonania jakichś zabiegów medycznych.

Możesz być obecna podczas badań, prostych zabiegów medycznych. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę sytuacje, że na pewno są procedury medyczne, gdy ze względu np. na stan zagrożenia życia czy zdrowia Maluszka, poprosi Cie o opuszczenie sali.

Z mojej perspektywy chciałabym Ci jeszcze przypomnieć, że masz prawo pytać: lekarza, położną, pielęgniarkę. Niekoniecznie każdy z nich, będzie miał w pamięci, złapany na korytarzu wszystkie informacje na temat Twojego Dziecka (i musisz wziąć to pod uwagę).

Ale mimo wszystko pytaj i nie bój się tego. Rodzice często pytają mnie, czy podczas tzw. obchodu mogą dopytywać o szczegóły leczenia etc czy po prostu pozwolić na zbadanie Dziecka. Ja uważam, że jedno i drugie. I sama ma doświadczenie z ostatniego pobytu w szpitalu, ze obchody trwały bardzo, bardzo długo. Ale lekarz podczas takiego, odpowiedział na każde moje pytanie, zainteresował się każdym szczegółem w kontekście naszego. Ku mojemu zaskoczeniu lekarze na pediatrii byli mocno skupieni również na kondycji opiekunów, przebywających w szpitalu. To, gdzie uzyskasz informacji, często uzależnione jest od praktyk szpitala. Najważniejsze jednak jest, abyś miała przekonanie, że masz prawo pytać o wszystko, co Cię niepokoi i masz prawo do rzetelnej odpowiedzi.

Pobyt rodziców w szpitalu

Dodatkową opiekę pielęgnacyjną (bo tak w ustawie nazwano sprawowanie dodatkowej opieki np. przez rodziców podczas pobyty Dziecka w szpitalu), nad pacjentem małoletnim mogą sprawować przedstawiciele ustawowi, bądź opiekunowie faktyczni. W praktyce oznacza to, że masz prawo przebywać w szpitalu całą dobę.

W tym miejscu trzeba wspomnieć, iż wspólne przebywanie nie będzie obejmowało np. Oddziału Intensywnej Terapii. Ze względu na szczególny  charakter tego miejsca, tutaj będzie obowiązył regulamin odwiedzin i pobyt przez całą dobę z Maleństwem nie będzie możliwy.

Kangurowanie i karmienie piersią wcześniaka

Bliskość rodziców podczas kangurowania czy karmienie piersią to niezaprzeczalne dobrodziejstwo dla każdego Maluszka, w tym również dla Wcześniaka. Niestety nie każdy szpital będzie to umożliwiał. Czasami powody są natury lokalowej, gdyż stare placówki po prostu nie są przystosowane do tego, aby w salach znalazły się dodatkowe miejsca do bezpiecznego siedzenia z Maleństwem. Niestety spotykam się również z historiami, gdzie sama mam nieodparte wrażenie, że przeciwskazaniem do kangurowania jest jedynie brak empatii personelu medycznego.

Dobrze jednak, abyś wiedziała, że kangurowanie nie jest tylko pomysłem poradników dla rodziców. Standardy opieki nad wcześniakami, wyraźnie wskazują, że w sytuacji, gdy stan Dziecka na to pozwala, rodzice powinni być do tego zachęcani.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku karmienia piersią. Nie ma sensu poddawanie w wątpliwość, że mleko mamy jest najlepszym pokarmem. Niedojrzałość wcześniacza będzie jednak często przeszkodą (przynajmniej czasową) w zakresie karmienia. Pamiętaj, że w szpitalu powinnaś otrzymać pomoc laktacyjną, która pozwoli zaplanować najlepszy z możliwych sposobów karmienia Twojego Maleństwa.

Bezpłatne nocowanie w szpitalu

W tym roku doprecyzowano przepisy, dotyczące pobierania opłat przez placówki medyczne od rodziców, przebywających stale z Dziećmi.

W takich przypadkach szpital nie może pobierać opłat za pobyt rodzica. Może jedynie obciążyć faktycznymi kosztami, ponoszonymi ze względu na taką obecność – np. pranie pościeli.

Szczepienie Wcześniaka

Nie zliczę pytań w tej tematyce. W kwestii szczepienia Dzieci donoszonych po porodzie, moje czytelniczki w jakichś 99% nie mają wątpliwości i są świadome, dlaczego należy szczepić. W przypadku Małych Wojowników, praktycznie zawsze pada to pytanie: czy szczepić wcześniaka?

Nie czuję się kompetentna w argumentach medycznych. Chciałam jednak podkreślić, że stanowisko ekspertów jest takie, iż wcześniactwo nie jest przeciwskazaniem do szczepień. Szczepienie przeciwko gruźlicy powinno być wykonane w pierwszych dniach życia. U Dzieci urodzonych przed planowanym terminem porodu, bardzo często będziemy mieć zastosowany po prostu indywidualny kalendarz szczepień. W 2019 roku zmieniono nieco zalecenia w zakresie szczepienia Dzieci, urodzonych przed 37tc., szczepionkom przeciwko pneumokokom. Szczegóły powinnaś jednak omówić z Waszym lekarzem. Zasadą jednak jest, iż Dzieci urodzenie wcześniaczo, powinny być szczepione zgodnie z wiekiem metrykalnym.

Profilaktyka wirusa RSV dla Wcześniaka

Wirus RS jest główną przyczyną chorób układu oddechowego u małych Dzieci. Szczególnie niebezpieczne są one u Dzieci przed 2 rokiem życia.
Do grupy szczególnego ryzyka w tym zakresie należą Dzieci z niską masą urodzeniową czy dysplazją oskrzelowo płucną. Nie trudno więc tutaj automatycznie zakwalifikować Wcześniaki.

Na dzień dzisiejszy przeciwko wirusowi nie opracowano szczepionki, a metoda uodpornienia jest podanie immunoglobuliny ludzkiej o handlowej nazwie Synagis. Ze względu na wysoki koszt profilaktyki, jest ona stosowana w ramach refundowanego programu lekowego. (Nie będę wymądrzała się tutaj w zakresie medycznym, bo to nie moja działka, ale chciałam, abyś wiedziała, że taki program jest i być może Twoje Dziecko powinno otrzymać ten preparat – i myślę, ze powyższe informacje są wystarczające na blogu prawniczym).

Do programu na dzień dzisiejszy kwalifikowane są wszystkie noworodki urodzone przed 33 tygodniem ciąży oraz wszystkie Dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną (według ekspertów ta grupa powinna być poszerzona o Dzieci z istotnymi wadami serca).

W zakresie uprawnień dla rodziców, przygotowałam jeszcze jeden artykuł, dostępny TUTAJ.
Znajdziesz w nim opracowanie m.in poniższych tematów:

  • wizyty patronażowe położnej,
  • opieka koordynowanej,
  • zawieszenie urlopu macierzyńskiego,
  • uznanie Dziecka przed porodem,
  • zasiłek 4000,00.


Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

  1. Nie zgodze sie z Synagis , sa kwalifikowane 32+6 dni max wiec te z 33 juz sie nie lapia i w momencie rozpoczecia szczepienia nie moga byc starsze niz 6mc . Jest jeszcze wiecej wymogow zeby sie zakwalifikowac. Nasz Syn wlasnie jest z lutego tego roku 32tc. I sie nie zalapal bo ma 9 mc korygowane 7 i jest jiz za stary? wiec sama syna zaszczepilam

    1. Dzień dobry
      W artykule jest informacja, ze kwalifikowane są noworodki urodzone PRZED 33 tygodniem ciąży – racja wiec, że te z 33 tyg już nie zostaną włączone w Program.
      Co do innych warunków, niestety nie da się streścić całego Programu w jednym akapiecie. Takie artykuły maja na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze kwestie, o których mnóstwo osób nie ma pojęcia 🙂
      Pozdrawiam
      Marzena

Dodaj komentarz