Czy urlop tacierzyński istnieje?

Dawno nie pisałam niczego skierowanego stricte dla ojców. W ostatnich dniach okryłam, że w ostatnim kwartale 2019, to właśnie Panowie, stanowili 54% czytelników. Musze też przyznać, że coraz częściej, to tatusiowie piszą maile z zapytaniami, które stają się początkiem konsultacji indywidualnych. Cieszę się, że uprawnienia w związku z narodzinami Dziecka, przestają być przypisane tylko mamie, a w naszej świadomości dopuszczamy tu do głosu tez ojców.

Urlop tacierzyński – nazwa

Prawo nie zna takiego określenia, jak urlop tacierzyński. Jest to nazwa zwyczajowa. Niestety nazwa ta jest bardzo często stosowana z urlopem ojcowskim. Warto tutaj zapamiętać, że to zupełnie dwa różne zagadnienia.

Urlop ojcowski to 14 dni urlopu, który może wykorzystać każdy pracownik ojciec, przez okres dwóch lat od narodzin Dziecka. Jest on niezależny od uprawnień czy ubezpieczenia mamy. Urlop tacierzyński tacierzyński to część urlopu macierzyńskiego, którą mama może przekazać tacie. A co za tym idzie, mama musi być osobą ubezpieczoną i posiadać prawo do urlopu macierzyńskiego, aby tata mógł skorzystać z jego części.

Więcej informacji o urlopie ojcowskim dla taty, pracującego na etacie, znajdziesz TUTAJ
Informacje dla ojców, prowadzących działalność gospodarczą, znajdziesz TUTAJ

Urlop macierzyński

Nie sposób omówić urlop tacierzyński, nie przybliżając informacji o urlopie macierzyńskim.

Urlop macierzyński rozpoczyna się w dniu narodzin. Trwa nieprzerwanie przez 20 tygodni, w sytuacji w której przy jednym porodzie, na świat przyszło jedno Dziecko. Celowo nie mówię, iż trwa rok, to na rok urlopu składa się urlop macierzyński oraz rodzicielski.

To właśnie część urlopu macierzyńskiego, mama może oddać tacie. Ta część będzie tzw. urlopem tacierzyńskim.

Więcej szczegółów o urlopie macierzyńskim znajdziesz w serii LawBooków w moim sklepie internetowym.
SPRAWDŹ

Ile trwa urlop tacierzyński?

Jak wspomniałam wyżej urlop tacierzyński jest niejako częścią urlopu macierzyńskiego i co więcej jest nieodłącznie związany z planami mamy.

Każda mama ma prawo do rezygnacji z urlopu macierzyńskiego, ale nie wcześniej niż po upływie 14 tygodni od dnia narodzin Dziecka.
Warunkiem rezygnacji z urlopu jest to, iż bezpośrednio po zakończeniu urlopu przez mamę, urlop musi rozpocząć tata.

Urlop tacierzyński może więc wynosić maksymalnie 6 tygodni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby była to mniejszą liczba tygodni.

Formalności

Celem skorzystania z urlopu należy przedłożyć pracodawcy stosowny wniosek w terminie 21 dni przed rozpoczęciem urlopu. Mama musi zaś poinformować swojego pracodawcę o powrocie do pracy, na minimum 7 dni wcześniej.

Pracodawca jest zobowiązany do umożliwienia ojcu rozpoczęcia urlopu,
w terminie, który zostanie wskazany we wniosku.

Zasiłek na urlopie tacierzyńskim

Zasiłek w czasie urlopu podlega tym samym zasadom, jak zasiłek podczas urlopu macierzyńskiego. W sytuacji, w której urlop wykorzystywany jest „z góry”, wynosi on 80% podstawy zasiłku przez cały okres trwania urlopu.

W przypadku założenia urlopu „na części”, za czas przebywana na urlopie macierzyńskim przysługuje zasiłek w wysokości 100% podstawy.
Tata na urlopie będzie otrzymywał zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego, zgodny z trybem wskazanym po porodzie przez mamę. Podstawa zostanie naliczona według jego wynagrodzenia.

Planowane zmiany

Co jakiś czas dostaję pytanie czy to prawda, że urlop dla taty jest obowiązkowy? Na dzień dzisiejszy odpowiedź brzmi: nie. Nie jestem stanie jednak precyzyjnie określić kiedy, jakie zmiany w tym zakresie nastąpią.

W nawiązaniu bowiem do Dyrektywy UE z 2019 roku, w terminie trzech lat, w porządkach prawnych państw członkowskich (w tym Polski) zmianie powinny ulec zasady korzystania z urlopu po narodzinach Dziecka. W przepisach tych przewidziano zasadę, iż ojcu powinny przysługiwać co najmniej 2 miesiące obowiązkowego urlopu.

Jeśli jakieś konkrety w tym zakresie się pojawią, zapewne Wam o tym powiem.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Dodaj komentarz