30 kwietnia na gruncie nowych przepisów Prawa przedsiębiorców, powstała możliwość legalnego zarabiania (a właściwie „dorabiania”) bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej – 

To na pewno bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą się sprawdzić we własnym biznesie, przekonać się czy aby na pewno chcą prowadzić własną firmą i czy pomysł na własny biznes jest po prostu pomysłem dochodowym.

Niejako z automatu powstała teoria, że dzięki tej instytucji możesz prowadzić działalność w ramach określonego prawem limitu przychodu, bez jakichkolwiek formalności. Ale czy na pewno brak rejestracji, oznacza zwolnienie ze wszystkich formalności, którymi obarczona jest firma przedsiębiorcy zarejestrowanego?

Dla kogo nowa forma działalności?

Warunkiem skorzystania z braku konieczności rejestracji w CEDG jest:
realizowanie zleceń przez osobę fizyczną (z tej formy nie będzie mogła skorzystać spółka cywilna;
z których przychody nie przekraczają kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2018 r. do kwoty 1050 zł brutto (miesięcznie);
– która nie prowadziła wcześniej działalności gospodarczej – z zasady w ciągu ostatnich 60 miesięcy, jednak przepisy przejściowe wprowadzają zasadę, iż przedsiębiorca nie mógł prowadzić działalności w okresie 12 miesięcy poprzedzających wejście w życie Ustawy (czyli wykreślenie działalności z ewidencji przed 30 kwietnia 2017, pozwala na uzyskanie statusu przedsiębiorcy nieewidencjonowanego).
Uwaga! Z racji faktu, iż spółki prawa handlowego, jak np. sp. z o.o., podlegają innym rygorom prawnym, jeżeli byłeś wspólnikiem lub członkiem jej zarządu nadal możesz skorzystać z tej formy działalności;
– prowadzona działalność nie dotyczy działalności regulowanych, do wykonywania których konieczne jest wydanie pozwoleń, licencji, koncesji.

Jakich formalności NIE MUSISZ dopełniać?

– Nie rejestrujesz działalności w CEDG.
– NIe opłacasz składek ZUS, a więc też nie składasz deklaracji ZUS.
– Nie zgłaszasz działalności do urzędu skarbowego.
– Nie opłacasz zaliczek na podatek dochodowy.
– Nie jesteś podatnikiem VAT (tutaj wyjątkiem są działalności, które z mocy przepisów nie podlegają zwolnieniom VAT w zależności od dochodu, np. usługi prawnicze, usługi jubilerskie.

Jakie formalności Cię NIE OMINĄ?

Prawa konsumenta.

Pomimo korzystania z możliwości nie rejestrowania działalności gospodarczej, w świetle prawa cywilnego będziesz „przedsiębiorcą”.  W praktyce więc masz takie same obowiązki wobec konsumentów (najpewniej Twoich klientów), jak zarejestrowane firmy.
Konsument ma więc np. prawo do odstąpienia od umowy zawartej z Tobą na odległość
w terminie 14 dni. Na takich samych zasadach jak inne firmy musisz rozpatrzyć ewentualne reklamacje produktów.

Ewidencja sprzedaży.

Jesteś zwolniona z prowadzenia comiesięcznej księgowości, jednak musisz prowadzić bieżącą ewidencję sprzedaży. Powód jest prosty: z tej formy prowadzenia działalności możesz korzystać, do momentu przekroczenia, wskazanego wyżej limitu przychodu – musisz więc prowadzić dokument, potwierdzający to, iż mieścisz się w limicie.

Przepisy nie wprowadzają szczegółowego wzoru ewidencji, czy wytycznych w tym temacie. Warto więc zwrócić uwagę na to, co zwyczajowo takie dokumenty zawierają:
– liczba porządkowa;
– data sprzedaży
– nr dokumentu, potwierdzającego zakup
– cena usługi/ produktu
– rodzaj transakcji
– wartość sprzedaży (suma).

Rachunek lub faktura.

Co do zasady nie masz obowiązku wystawiania żadnych dokumentów, potwierdzających sprzedaż, które będą przekazywane wraz z towarem czy realizacją usługi (chociaż ja osobiście uważam, ze to wiele ułatwia w kwestii prowadzenia ewidencji lub np. rozpatrywania ewentualnych reklamacji etc).

Musisz jednak pamiętać, że konsument ma prawo zwrócić się do Ciebie z prośbą o wystawienie faktury w terminie max 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym wykonano usługę, dostarczono towar lub otrzymano całość zapłaty.

W tym kontekście również uważam, że prowadzenie dowodów sprzedaży na bieżąco pozwoli
w takich sytuacjach łatwo zidentyfikować transakcje.

Kwestie podatkowe.

Jak wspomniałam powyżej nie będzie obowiązywało Cię uiszczanie miesięcznych (czy kwartalnych) zaliczek na podatek dochodowy.

Przychody, jakie uzyskasz z tego rodzaju działalności, określane są jako te z  tzw. „innych źródeł” i musisz je uwzględnić w zwyczajowym zeznaniu rocznym w formularzu PIT 36.

Przekroczenie limitu przychodu.

Limit przychodu z działalności nieewidencjonowanej określono na 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę  (czyli w 2018 r. do kwoty 1050 zł brutto).

Po przekroczeniu tej kwoty, Twoja działalność podlega obowiązkowi zarejestrowania, co wymaga dokonania wpisu w CEDG w terminie 7 dni od dnia przekroczenia limitu.

Pamiętaj, że jako nowy przedsiębiorca możesz skorzystać z „ulgi na start” w kwestii sposobu oskładkowania Twojej działalności, a po wykorzystani 6 miesięcy tej ulgi, będą przysługiwały Ci 24 miesiące preferencyjnych składek ZUS. O tym pisałam TUTAJ.

Marzena | Mama Prawniczka

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 marca – Prawo przedsiębiorców (Dz.U z 2018, poz 646)

14 thoughts on “DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWA (NIEEWIDENCJONOWANA).”

 1. Czy z działalności nieewidencjonowanej mogą skorzystać osoby zatrudnione na umowę o pracę, których zarobki przekraczają wartość minimalnego wynagrodzenia o pracę?

  Czy osoba prowadząca taką działalnośc może wystawić fakturę Vat?

  1. Działalność gospodarcza jest niezależna od umowy o pracę i dochód liczony z niej jest odrębny od wynagrodzenia – nie ma więc przeszkód.

   Celem wystawiania faktur VAT, należałoby się zarejestrować jako płatnik VAT i ten regularnie rozliczać.

   Pozdrawiam
   Marzena | Mama Prawniczka

 2. Czy w ramach działalności nierejestrowanej, będąc zwolniony z VAT, będę musiał składać comiesięczne deklaracje VAT?

  1. Jeżeli nie zarejestrujesz się jako płatnik VAT, nie składasz deklaracji VAT.
   Pozdrawiam
   Marzena | Mama Prawniczka

 3. Witam,
  Czy w ramach działalności nierejestrowej prowadząc sprzedaż internetową np. na allegro (również z możliwością zapłaty gotówką) muszę posiadać kasę fiskalną?
  Pozdrawiam

  1. Każdy rodzaj działalności, który nie jest działalnością regulowaną, uzależnioną od dodatkowych zezwoleń (np. koncesja) może być prowadzony w tej formie. Limitem jest tylko granica dochodu. Powinno się prowadzić ewidencję przychodów, ale nie ma wymogu posiadania kasy fiskalnej.
   Pozdrawiam. Marzena Pilarz-Herzyk |Mama Prawniczka

 4. Witam,
  w przypadku działalności gospodarczej możliwe jest przekazanie majątku firmy jednego z małżonków – wraz z likwidacją działalności, drugiemu – rozpoczynającemu działalność, jeżeli mają wspólność majątkową, gdyż na tej podstawie nie ma mowy o sprzedaży. Dużo można o tym przeczytać w sieci.
  Nie znalazłem jednak analogicznych materiałów w kontekście działalności nierejestrowej – być może za świeży temat. Mam w związku z tym pytanie, czy faktycznie sytuacja jest analogiczna? Jeden z małżonków likwiduje jednoosobową działalność gospodarczą, a drugi w tym samym zakresie rozpoczyna działalność nierejestrową. Na moment likwidacji pozostała znaczna ilość towarów handlowych i materiałów podstawowych, ujęta w likwidacyjnym spisie z natury. Czy w momencie zakończenia DG, kiedy majątek firmowy stał się prywatnym, osoba rozpoczynająca może nim swobodnie dysponować w zakresie działalności nierejestrowej, nie wykazując wyłącznie tego majątku w kosztach? Czy możliwość zbycia tego majątku ma tylko osoba, która zakończyła DG na podstawie stosownych przepisów?
  Pozdrawiam

 5. Witam! 🙂 Czy osoba prowadząca działalność nierejestrową powinna umieszczać na fakturze / rachunku swój numer PESEL (jako identyfikator podatnika)? Taką informację uzyskałam w moim Urzędzie Skarbowym i dziwię się troszkę…
  Pozdrawiam!

  1. Witam.
   A na jakiej postawie osoba, prowadząca działalność nierejestrowaną wystawia faktury?
   Czy jednocześnie pomimo tej formy działalności, jest zarejestrowanym podatnikiem VAT?
   Pozdrawiam. Marzena PH

 6. Świetny artykuł. Mam pytanie związane z zamieszaniem z ZUS. Z tego co wyczytałem, ale nie do końca rozumiem, składki ZUS będzie musiał odprowadzić zleceniobiorca, jeśli wykonamy usługę, czyli np naprawę fotela samochodowego. Podobno z ZUS będzie zwolniona tylko sprzedaż wytworzonych produktów. Jak to faktycznie wygląda?

  1. Witam.
   Było sporo zamieszania, ale na szczęście pojawiły się wiążące interpretacje, wskazujące, iż zleceniodawca nie będzie musiał odprowadzać składek ZUS.
   Pozdrawiam
   Marzena | Mama Prawniczka

 7. Dobry wieczór,

  Czy chcąc sprzedawać suplementy diety w Internecie mogę korzystać z nierejestrowanej działalności ?

  Pozdrawiam,
  Magda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

}