Zmiany w prawie pracy pandemia

Zmiany w prawie pracy pandemia

Koronawirus na wiele miesięcy zmienił zasady funkcjonowania świata. Nowa sytuacja i nowe warunki gospodarcze przełożyły się na wiele zmian w prawie. Tarcze Antykryzysowe dotknęły chyba każdej dziedziny prawa i najróżniejszych aspektów naszego życia. Szczerze powiedziawszy dyskutowałabym, czy wszystkie zmiany były antykryzysowe i chroniły tych, których chronić powinny. Nie o tym jednak chciałam Ci dzisiaj opowiedzieć.

Tarcze Antykryzysowe zmieniły bardzo dużo w prawie pracy. Zmiany nie dotyczą bowiem jedynie zasiłku opiekuńczego, o którym w tym kraju słyszał już chyba każdy… Nowości kryją się w różnych sferach życia zawodowego, a ja w każdym tygodniu mam kilka konsultacji, związanych z zaskoczeniem nową sytuacją. Założę się, że nie jestem jedynym prawnikiem w tym kraju, któremu przez ręce w ostatnich miesiącach przeszły dziesiątki porozumień obniżających wymiar czasu pracy.

Zmiana wymiaru czasu pracy i obniżenie wynagrodzenia

Zmieniony wymiar etatu, a co za tym idzie – zupełnie nowe wynagrodzenie to jeden z częściej pojawiających się problemów pracowników. Wydawać by się mogło, że zasady obniżenia wynagrodzenia maksymalnie o 20% są jasne, ale regularnie spotykam się z osobami, których wynagrodzenie zostało obniżone o wyższy próg procentowy. Nie wszyscy pracodawcy zrozumieli zasadę konieczności zachowania minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wielu z nich obniża pensje, korzystając z dwóch różnych podstaw prawnych.

Pogorszenie warunków kobiet w ciąży – zmiany w prawie pracy pandemia

Do niedawna wydawało się, że sytuacja kobiet w ciąży jest pewna. Zakaz wypowiadania i rozwiązania umowy o pracę znany był powszechnie. Przyzwyczailiśmy się również do tego, że nie można zmienić warunków pracy, korzystając z kodeksowego wypowiedzenia zmieniającego. Dotychczas sytuację ochrony zmieniała tylko tzw. Ustawa o zwolnieniach grupowych, którą można było zastosować w firmie powyżej 20 pracowników.

Od kilku miesięcy opisana w pierwszym punkcie możliwość obniżenia etatu i obniżenia wynagrodzenia, co do zasady obejmuje również kobiety w ciąży. Co więcej, porozumienie może objąć również kobiety podczas długotrwałych zwolnień chorobowych w ciąży, co bardzo często powoduje drastyczne obniżenie zasiłku macierzyńskiego (o wiele więcej niż 20%).

Urlop wypoczynkowy zlecony przez pracodawcę – zmiany w prawie pracy pandemia

W okresie wakacyjnym nie sposób nie zauważyć tego, że pracodawca otrzymał możliwość nałożenia obowiązku wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. To pracodawca wybiera czas i wymiar urlopu (do limitu 30 dni). Trzeba więc wziąć pod uwagę, że już nie tylko w okresie wypowiedzenia pracodawca ma prawo do zlecenia wykorzystania urlopu wypoczynkowego.

Dodatek solidarnościowy

Dodatek ma za zadanie walkę z konsekwencjami, jakie wywołuje pandemia, czyli utratą pracy. Przewidziano go dla osób, które utraciły pracę po 15 marca lub ich terminowa umowa o pracę nie uległa przedłużeniu.

Biorąc pod uwagę fakt, iż wiąże się on stricte z umowami o pracę, nie sposób nie poruszyć tego zagadnienia w kontekście utraty pracy, która jest w tej chwili bardzo częstym zjawiskiem. Trzeba też zauważyć, że nie jest on dodatkiem do zasiłku dla bezrobotnych, a niejako go zastępuje.

Bezpłatny webinar – zmiany w prawie pracy pandemia

Powyżej chciałam pokazać Ci tylko kilka zagadnień, z którymi mierzą się obecnie pracownicy. Tych spraw jest o wiele więcej, a rozwiązania wcale nie są oczywiste. Dla wielu osób zmiany w prawie przyniosły rewolucję w życiu zawodowym (choć wydawało się, ze sam koronawirus jest już wystarczającą rewolucją).

Zapraszam Cię na bezpłatny webinar, który odbędzie się 7 lipca o 20:30: REWOLUCJA W PRAWIE PRACY W DOBIE PANDEMII

Musisz tylko zapisać się na webinar i być na żywo.
LICZBA MIEJSC BEZPŁATNYCH JEST LIMITOWANA.

Na spotkaniu omówimy m.in:

  • zagadnienia związane z pracą zdalną;
  • możliwość dysponowania urlopem wypoczynkowym przez pracodawcę;
  • możliwość zmniejszenia wymiaru czasu pracy i obniżenia wynagrodzenia;
  • zasady naliczania zasiłków w obliczu zmiany wymiaru czasu pracy;
  • zmianę wymiaru czasu pracy i zmiana wynagrodzeń kobiet w ciąży i na urlopie macierzyńskim;
  • zmianę wysokości odpraw związanych z rozwiązaniem umowy o pracę;
  • dodatek solidarnościowy na wypadek utraty pracy;
  • zasiłek opiekuńczy w kontekście ochrony stosunku pracy;
  • wpływ nowych przepisów na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.

Dla kogo jest ten webinar?

Webinar jest skierowany do wszystkich pracowników, którzy zastanawiają się, czy zmiany w prawie mogą mieć realny wpływ na ich umowy o pracę. Spotkanie dedykowane jest również pracownikom działów kadr i hr, którzy na co dzień zajmują się wdrażaniem nowych rozwiązań w firmach.

Ważne informacje!

  • Zapisując się na webinar, otrzymasz link do uczestnictwa w spotkaniu na żywo.
  • Po zakończeniu spotkania webinar nie będzie dostępny w wersji bezpłatnej.
  • Webinar składa się z dwóch części:
    – wykład – około 1h
    – możliwość zadawania indywidualnych pytań – około 1h.

Mam nadzieję, że wkrótce zobaczymy się na żywo!

_________________________
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Z pozdrowieniami,
M.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Dodaj komentarz