ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZUS, A ZASIŁKI MACIERZYŃSKIE, CHOROBOWE etc. – zmiany styczeń 2018

Zapewne napotkałaś  nagłówki artykułów, mówiące o tym, że od stycznia 2018 ZUS nie będzie wypłacał zasiłków chorobowych, czy macierzyńskich. Fala takich tytułów wprowadziła wielkie zamieszanie i morze pytań w mojej poczcie, zaniepokojonych przyszłych Mam o to, czy rzeczywiście ZUS może nie przyznać im macierzyńskiego.

Na szczęście tym razem ZUS nie taki straszny jak go malują .. 🙂 Tytuły te niewiele mają wspólnego z wprowadzaną zmianą i stanem faktycznym, jaki będzie miał miejsce od stycznia.

Kogo dotyczy zmiana?

Planowana zmiana dotyczy jedynie przedsiębiorców. Oznacza to, że jeśli zatrudniona jesteś na etacie, ten temat w ogóle Ciebie nie dotyczy. Jeśli zaś #mamaprzedsiebiorca to Ty, przeczytaj, ale bądź spokojna. Jeżeli do tej pory opłacałaś składki regularnie i nie masz w tym zakresie zaległości, nic Ci nie grozi.

Czego dotyczy zmiana?

Zmiana, która stała się podstawą tego informacyjnego chaosu, jest zmianą właściwie przede wszystkim techniczną. Chodzi bowiem o zmianę numerów rachunków bankowych dla przedsiębiorców, na które Ci przelewają miesięczne składki.

Od stycznia 2018 nie będziesz już dokonywała przelewów na kilka kont bankowych, a suma składek powinna zostać przekazana tylko na jedno konto indywidualne.

Gdzie może pojawić się problem?

Poza zmianą techniczną, musisz jednak pamiętać, że zmianie ulegnie kwestia kwalifikowania wpłacanych składek. Do tej pory bowiem przedsiębiorcy mogli zdecydować (choć generalnie czynili to wbrew swoim obowiązkom), które składki zostaną przez nich opłacone. W praktyce oznacza to więc, że jeżeli pokrywane były składki chorobowe, a jednocześnie nie wpłacano składek emerytalnych w przypadku wnioskowania o zasiłek macierzyński, ten zostawał przyznawany (pomimo zaległości na innych kontach – tu w przykładzie składki emerytalnej).

Po zmianie sposobu wpłaty, ZUS zakwalifikuje wpłacane środki według najstarszych zaległych należności. Jeżeli miałaś więc zaległości w opłacaniu poszczególnych składek, nowe wpłaty będą uznawane w pierwszej kolejności za spłatę Twoich długów wobec ZUS. I to jest dopiero przypadek, w którym jeżeli środki pokryją długi a nie bieżące składki, możesz nie otrzymać zasiłku macierzyńskiego (z powodu braku zapłaty bieżących składek chorobowych).

Gdzie dostaniesz nowy numer konta?

Wysyłka nowych numerów kont rozpoczęła się 20 października. Numer ten zostanie przekazany za pośrednictwem Poczty Polskiej lub poprzez platformę ZUS PUE.

Jeżeli nie otrzymasz numeru, pamiętaj że możesz go uzyskać w każdej placówce ZUS, do której się zgłosisz. To bardzo ważne, ponieważ os stycznia 2018 dotychczasowe konta bankowe zostaną zamknięte, tak więc błędnie opłacona składka (jeszcze na stare konto) zostanie Ci zwrócona. A jeżeli fakt ten przeoczysz, będzie to równoznaczne z bieżącą zaległością.

Do zapamiętania z tej zmiany.

  • Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, składki grudniowe (płacone w styczniu 2018) powinnaś opłacić na nowy rachunek bankowy ZUS.
  • Od tej pory składki płacisz, jako ich sumę, na jeden rachunek.
  • Sprawdź w ZUS czy nie zalegasz ze składkami, gdyż wpłaty będą kwalifikowane w pierwszej kolejności na zaległe, a nie bieżące składki (możesz to zrobić w każdej placówce ZUS, bądź na platformie PUE).

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych  (Dz. U. z 2016 r. poz. 963, z późniejszymi zmianami) – nowelizacja.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Dodaj komentarz