Pracodawca zobowiązany jest do zaproponowania Ci innego stanowiska, jeśli wracasz do pracy po zakończonym urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Sytuacja ta będzie miała miejsce wówczas, gdy brak jest możliwości, abyś została przywrócona do pracy na stanowisku dotychczasowym. Zmiana stanowiska pracy to temat wymagający szczegółowej analizy.
Zagadnienie wymaga obszersznego omówienia aapektów równorzędności stanowiska lub zapewniania stanowiska innego, ale zgodnego z kompetencjami. Szczegóły tych zagadnień znajdziesz w LawBooku Wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska pracy.
(Cena promocyjna tylko w dniach przedsprzedaży 13-14 lipca).
Dzisiaj chciałabym przybliżyć Ci dwa zagadnienia w tym obszarze:
- zmianę stanowiska w sytuacji, w której na Twoim dotychczasowym stanowisku jest zatrudniony inny pracownik;
- i zmianę stanowiska w przypadku likwidacji dotychczasowego.
Nowy pracownik na dotychczasowym stanowisku
Często spotykaną praktyką jest zmiana stanowiska, mimo że stanowisko pracownika wracającego z urlopu nie zostało zlikwidowane. Należy przyjąć, że niewłaściwym postępowaniem jest zaproponowanie pracownikowi innego stanowiska, gdy jego dotychczasowe zajmuje inny, nowy pracownik.
Przeprowadzenie rekrutacji na stanowisko pracownika, który planuje wrócić po okresie urlopu macierzyńskiego należy poczytać za niewłaściwe. Bez względu na fakt, czy została przeprowadzona rekrutacja zewnętrzna czy nowa osoba piastuje je w drodze awansu wewnętrznego. Oczywistym jest konieczność zastąpienia pracownika na urlopie na czas jego nieobecności. Nie może jednak mieć to wpływu na zmianę jego warunków zatrudnienia w momencie powrotu do pracy.
Jeśli chęć zostawienia nowego pracownika podyktowana jest wyższymi kwalifikacjami, lepszymi wynikami etc, pracownikowi powracającemu do pracy powinno przedłożyć się wypowiedzenie zmieniające. O ile jest to w ogóle możliwe. Proponowanie w tym przypadku zmiany stanowiska jest de facto obejściem przepisów, gdyż bez wątpienia dotychczasowe stanowisko wciąż istnieje.
Pracodawca narusza art. 183[2] k.p., jeżeli respektuje
przewidziane w nim gwarancje płacowe, ale wskazuje pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego stanowisko równorzędne lub inne stanowisko odpowiadające jej kwalifikacjom zawodowym, gdy poprzednio zajmowane stanowisko nie zostało zlikwidowane, lecz zatrudniono na nim inną osobę.„
Wyrok SN z dnia 26 stycznia 2017, II PK 333/15
Likwidacja stanowiska czy jego zmiana musi być obiektywna. Trudno więc mówić o takiej przesłance w sytuacji, w której na obecnym stanowisku zatrudniony został inny pracownik. Jednocześnie zaś miejsce pracy nadal istnieje.
Likwidacja stanowiska zajmowanego dotychczas – zmiana stanowiska pracy
To najczęstszy problem Mam, wracających do pracy po okresie urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego. Nowa sytuacja spowodowana koronawirusem pogłębiła ten stan rzeczy.
Najważniejszą kwestią jest ocena czy likwidacja nie jest pozorna. Często bowiem spotykaną sytuacją jest ta, w której stanowisko w strukturze nadal funkcjonuje. W praktyce zmieniono bowiem nazwę stanowiska, a obowiązki rozdzielono pomiędzy innych współpracowników.
Decyzja pracodawcy o rodzaju stanowiska powierzonego pracownikowi powracającemu z urlopu macierzyńskiego nie jest jednak dowolna, i chodzi nie tylko o kryteria, jakie musi spełniać owo stanowisko oraz gwarancje płacowe, ale także o wynikającą z art. 183[2] KP kolejność składanych pracownikowi propozycji dalszego zatrudnienia. W pierwszym rzędzie pracownik ma bowiem zapewniony powrót na stanowisko zajmowane przed urlopem macierzyńskim, a dopiero, gdy powrót na to stanowisko nie jest możliwy, w dalszej kolejności pracodawca powinien zaoferować mu stanowisko równorzędne lub odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym. W ten sposób ustawodawca chroni stabilność zatrudnienia pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego.
Niemożność zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku powinna mieć przy tym obiektywny charakter. Powinna ona wynikać ze zmiany struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa i likwidacji tego stanowiska.
Wyrok SN z dnia 26 stycznia 2017, II PK 333/15
Należy podkreślić, że niewłaściwe jest postępowanie, w którym pracodawca po powrocie rozpoczyna od likwidacji stanowiska, a co z tym idzie zwolnienia pracownika. Wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyny spowodowanej likwidacją stanowiska pracy jest ostatnią z możliwości w przypadku negocjowania warunków powrotu z pracownikiem, który zakończył urlop związany z rodzicielstwem.
Szeroko omówione zagadnienia związane z oceną pozorności likwidacji stanowiska pracy, kryterium doboru pracownika w przypadku zwolnienia, zasadami wypowiedzenia umowy etc, znajdziesz w najnowszym e-booku: LawBook. Wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska pracy.
_________________________
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl
Z pozdrowieniami,
M.
Dzień dobry,
A jak wygląda likwidacja stanowiska podczas urlopu macierzyńskiego? Urlop macierzyński mam do połowy czerwca, właśnie otrzymałam wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia, i od maja zaproponowane nowe stanowisko. Czy w tej sytuacji nadal będę mieć urlop macierzyński (przez maj i połowę czerwca), a potem prawo do zaległego urlopu wypoczynkowego oraz wychowawczego?
Dzień dobry
Nie mogła Pani otrzymać wypowiedzenia umowy o pracę.
Mogło to być wypowiedzenie warunków pracy i płacy.
Trudno je ocenić w komentarzu bez wglądu do dokumentu.
Pozdrawiam
MPH
Witam. Wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim. 3 tygodnie wcześniej zostałam poproszona o przyjazd na rozmowę do kadr, gdzie dowiedziałam się że mogę wrócić do pracy ale nie na to samo stanowisko gdzie pracowałam przez12lat. Czy pracodawca może tak postąpić informując mnie 3tygodnie przed planowanym powrotem do pracy ?dodam że jest to placówka państwowa (szpital)?dostałam „propozycje „przejścia na inne stanowisko, gdy zapytałam dlaczego nie uzyskałam odpowiedzi. Po przyjsciu do nowej pracy , nowa „kierowniczka”wprost mi dała do zrozumienia że zamiast mnie miała przyjść ta osoba co mnie zastępowała przez okres mojego urlopu. Tak moja nowa kierowniczkę poinformowały wcześniej kadry. Nie mam kogo prosić o pomoc w wyjasnieniu tej sytuacji. Bo czuję się potraktowana jak śmieć. Wracając do rozmowy 3tygodnie przed moim powrotem zapytałam w kadrach ile mam czasu na zastanowienie dostałam odpowiedź że nie ma pani , bo jeśli sie pani nie zgodzi to dostanie pani trzy miesięczne oddelegowanie .pozdrawiam
Dzień dobry
Takie tematy możliwe są do om∑mienia tylko w ramach konsultacji prawnych.
Pozdrawiam
MPH
Pracodawca poinformował mnie, że z racji iż nie ma aktualnie miejsca ani w moim zespole, ani w całym dziale (jeszcze nie dopytałam czy z racji redukcji stanowiska, czy zatrudnienia kogoś na moje miejsce), powinnam sama szukać w wewnętrznym systemie rekrutacyjnym stanowisk mi odpowiadających w innych działach. Czy to nie pracodawca powinien wrócić do mnie z konkretnymi propozycjami, zamiast prosić bym podczas urlopu macierzyńskiego sama szukała wewnątrz firmy nowego stanowiska i de facto uczestniczyła w rekrutacji wew, gdzie byłabym przepytywania i moje kompetencje sprawdzane jak na tradycyjnej rekrutacji?
Dzień dobry
Zapraszam na konsultacje, podczas których będę mogła Panią przygotować na dalsze działania.
Temat jest bardzo szeroki i nie nadaje się do omawiania w komentarzu.
___
oferta konsultacji:
https://mamaprawniczka.pl/konsultacje/
___
Pozdrawiam
MPH
Dzień dobry Pani Mecenas,
Aktualnie przebywam na urlopie macierzyńskim. W moim zakładzie pracy są prowadzone zmiany organizacyjne i osoby zajmujące to samo stanowisko co ja są zwalniane z powodu likwidacji stanowisk. Na moje miejsce jest zatrudniona osoba na zastępstwo do czasu kiedy ja wrócę z macierzyńskiego. Czy pracodawca może zwolnić tą osobę i zlikwidować moje stanowisko pracy? Czy może pracodawca musi dla mnie trzymać koniecznie to konkretne stanowisko? A jeśli pracodawca zdecydowałby się zatrudnić tą panią na moim stanowisku na czas nieokreślony, to czy wtedy po moim powrocie pracodawca musi dla mnie po prostu utworzyć (tak jakby) nowe stanowisko (chodzi mi o nowe miejsce pracy, ale stanowisko to samo, które zajmowałam przed macierzyńskim)? To wiąże się ze zwiększeniem etatów danego stanowiska.
Dzień dobry
Zapraszam na kosnutlacje podczas, których mogę krok po kroku przeprowadzić Panią przez ten proces. Jets on indywidualny i od niego zależy zabezpieczenie Pani interesów, więc nie jest to pytanie na komentarz na blogu.
https://mamaprawniczka.pl/konsultacje/
Pozdrawiam
MPH