Każda przyszła Mama może korzystać z szeregu uprawnień, związanych z tym wyjątkowym stanem. Uprawnienia te dotyczą m.in czasu pracy, o czym napisałam dla Ciebie w artykule „Czas pracy dla kobiet w ciąży. Wydaje się, że jednym z najważniejszych uprawnień z perspektywy każdej kobiety jest szczególna ochrona przed zakończeniem umowy, o której więcej informacji znajdziesz w artykule „Zakaz wypowiadania i rozwiązywania umowy w ciąży”. Jeśli chcesz korzystać z tych praw, musisz jednak formalnie powiadomić pracodawcę o swoim stanie. Zaświadczenie o ciąży to ważny dokument.
W artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania o to czy:
- istnieje jeden wzór zaświadczenia o ciąży;
- zaświadczenie od lekarza specjalizacji innej niż ginekologiczna będzie spełniało kryteria;
- zwolnienie chorobowe z kodem B jest wystarczającym dowodem ciąży?
Wzór zaświadczenia o ciąży
Przepisy wskazują jedynie na konieczność przedłożenia „świadectwa lekarskiego”, stwierdzającego stan ciąży. Na próżno jednak szukać szczegółowego wzoru, który dookreślałby, jak dokładnie takie zaświadczenie powinno wyglądać. Tym samym każde zaświadczenie wystawione przez lekarza, które będzie jednoznacznie wskazywało, że jesteś w ciąży, będzie prawidłowe.
Istotne jest to, że nie wystarczy napisanie maila przełożonemu, ustne przekazanie tej informacji czy pokazanie karty ciąży. Powinnaś dostarczyć dokument, który stwierdzi stan ciąży.
Nie ma wymogu, aby lekarz na zaświadczeniu wskazał dokładny tydzień ciąży. Taka informacja jest potrzebna tylko w sytuacji, w której zaświadczenie ma posłużyć również do przedłużenia umowy na czas określony do dnia porodu, o czym więcej napisałam w artykule „Przedłużenie umowy do dnia porodu”
Czy zaświadczenie musi wystawić lekarz ginekolog?
Najczęściej zaświadczenie o ciąży jest wystawione przez lekarza ginekologa. Nie jest to jednak warunek konieczny. Informacja ta jest obecnie często poszukiwana, gdy kontakt z lekarzem jest mocno ograniczony i czasami łatwiej byłoby poprosić o ten dokument podczas innej wizyty.
Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zaświadczenie było wystawione przez lekarza innej specjalizacji. Istotnym jest tylko to, aby lekarz ten mógł stwierdzić stan ciąży – a to przecież można zrobić również na podstawie wyniku badania krwi.
Zwolnienie chorobowe jako zaświadczenie o ciąży
Pacjentki, które dość szybko przechodzą na zwolnienie chorobowe, często zastanawiają się czy, poza dostarczeniem e-ZLA, należy dodatkowo przedstawić zaświadczenie o ciąży. W mojej ocenie zwolnienie chorobowe jest wystarczające, jeśli opatrzone jest kodem B. Taki kod lekarz stosuje wyłącznie w przypadku, w którym choroba przypada w okresie ciąży. Dodatkowe zaświadczenie wydaje się więc zbędne. Szczegóły zwolnienia chorobowego w okresie ciąży znajdziesz w artykule „Ciążowe zachcianki, czyli zwolnienie chorobowe w ciąży”.
Z praktyki niestety wiem, że często pracodawca zwraca uwagę na konieczność dostarczenia zaświadczenia, pomimo aktualnego zwolnienia chorobowego z kodem B.
Teraz już wiesz, co zrobić, aby móc sięgnąć po prawa jakie przysługują Ci
w okresie ciąży. Kolejnym etapem będzie zaplanowanie urlopu macierzyńskiego – tak masz na niego wpływ! Zapraszam Cię juz 18 marca na WEBINAR, podczas którego omówimy wszystko to, co o macierzyńskim wiedzieć powinnaś.
Czy znasz poniżej wskazane najczęstsze mity, dotyczące urlopu macierzyńskiego?
MIT 1: Urlop macierzyński trwa rok.
MIT 2: Urlop macierzyński nie jest obowiązkowy.
MIT 3: Zasiłek na urlopie macierzyńskim zawsze wynosi 80% podstawy zasiłku.
MIT 4: Urlop macierzyński rozpoczyna się po złożeniu dokumentów (wniosku).
MIT 5: W przypadku hospitalizacji Dziecka tuż po porodzie, można od razu zawiesić urlop.
MIT 6: Urlop macierzyński przysługuje również na umowie zlecenie.
MIT 7: W czasie urlopu macierzyńskiego nie można pracować.
To nie wszystko, czego mogę Cie nauczyć 🙂 znam znacznie więcej takich szczegółów i chce się tą wiedzą z Tobą podzielić na webinarze.
_________________________
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl
Z pozdrowieniami,
M.
A czy zaświadczenie o ciąży umożliwia realizacje badan np. krwi w czasie pracy bez odpracowywania tego czasu? Jeśli tak to gdzie jest taki zapis?
Pozdrawiam Natalia
Dzień dobry,
Jeśli badań nie można ustalić w.innych godzinach, można je wykonać je w czasie pracy, zachowując prawo do wynagrodzenia.
Pozdrawiam
MPH
Witam, na zwolnieniu lekarskim mam kod B a mimo to pracodawca chce ode mnie zaświadczenie o stanie ciąży powołując się na paragrafy kodeksu pracy. Umowę mam na czas określony. Czy powinnam takie zaświadczenie dostarczyć ? Czy są jakieś konsekwencje jeśli nie przedłoże takie zaświadczenia ? Lekarz powiedział ze takie zaświadczenie jest zbędne ponieważ samo zwolnienie lekarskie informuje o ciąży a reszta to tajemnica lekarska. Co zrobić ?
Dzień dobry
Rekomenduję dostarczenie zaświadczenia o ciąży.
W razie pytań zapraszam na konsultacje
https://mamaprawniczka.pl/konsultacje/
Pozdrawiam
MPH
Dzien dobry, czy mogę nie informować pracodawcy o ciąży do rozwiązania ? Pracuję z domu, mam nienormowany czas pracy, ciąża nie wpływa na moją pracę, więc zastanawiam się czy mogę tak do rozwiązania poczekać ?
Dzień dobry
Nie ma konieczności informowania o ciąży.
Dzień dobry,
Czy jest na stronie gdzieś artykuł, który opisuje zagadnienia poruszone na webinarze, w tym opisane powyżej mity?
Pozdrawiam,
Anna
Dzień dobry
Webinary omawiają każdą tematykę znacznie bardziej szczegółowo niż artykuły.
W lupce można przeszukać blog po kluczowych zagadnieniach, które Panią interesują.
Pozdrawiam
MPH
Czy USG, na którym jest informacja: „Rozpoznanie – ciąża potwierdzona” spełnia warunki zaświadczenia o ciąży?
Dzień dobry
Nie – badanie lekarskie nie jest zaświadczeniem o ciąży.
Pracodawca nawet nie miałby możliwości przyjąć go w dokumenty z uwagi na ochronę danych osobowych.
Pozdrawiam
MPH
Dzień dobry.
Lekarz ginekolog nie wpisał mi na zwolnieniu lekarskim symbolu B przez co mam przyznane 80% wynagrodzenia. Czy powinnam dostarczyć do ZUSu zaświadczenie o ciąży abym dostała 100% wynagrodzenia?
DOstarczenie zaświadczenia pozwoli wyrównać zasiłek.
Pozdrawiam
MPH
Mam umowę na czas nieokreślony,obecnie przebywam na zwolnieniu – pracodawca otrzymał zwolnienie z litera B, otrzymałam pismo z pracy, gdzie pracodawca zada przedłożenia zaświadczenia o ciąży. Czy w związku ze zwolnieniem kategorii B, muszę takie zaświadczenie przedstawiać ?
Dzień dobry,
Rekomenduję doręczenie zaświadczenia.
Pozdrawiam
MPH
Dzień dobry,
Lekarz na zaświadczeniu wpisał rozpoznanie ból pleców, a cel wydania zaświadczenia: pacjentka w ciąży.
Czy takie zaświadczenie jest zaświadczeniem o ciąży?
Dzień dobry
Nie mogę ocenić zaświadczenia nie widząc go.
Pozdrawiam
MPH