Zasiłek opiekuńczy dla ojca, podczas macierzyńskiego matki

O zasiłku opiekuńczym wiele już napisałam. Niczym bumerang wraca jednak pytanie: czy w czasie pobierania przez mamę zasiłku macierzyńskiego, tata może skorzystać z zasiłku opiekuńczego na chore dziecko?
Krótko mówiąc: NIE. Przez taką moją odpowiedź kilka dni temu (na jednej z grup dla praktyków prawa pracy, kadrowców itp), co najmniej kilka osób cierpiało w tym kraju na bezsenność w ostatnich tygodniach… A o co dokładnie chodzi?

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy

Zasiłek ten, to świadczenie pieniężne, wypłacane osobie ubezpieczonej w czasie zwolnienia od pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

„Inni członkowie rodziny” to grupa osób wyliczona w przepisie ustawy:

 • małżonek;
 • rodzice;
 • rodzice dziecka;
 • ojczym, macocha;
 • teściowie;
 • dziadkowie, wnuki;
 • dziecko powyżej 14 roku życia.

A czemu mówię o powyższej grupie uprawnionych w kontekście dziecka?

Istotnym jest, iż w czasie korzystania z zasiłku, osoba opiekująca się i ta, którą się opiekuje muszą pozostawać we wspólnym gospodarstwie domowym. Nie oznacza więc, że taki zasiłek to przywilej dla babci, która mieszka w tym samym domu. Ona po prostu w czasie korzystania z zasiłku, musi przebywać w naszym domu, z naszym dzieckiem.

Dodatkowo należy pamiętać, iż zasiłek nie będzie przysługiwał, jeżeli we wspólnym gospodarstwie domowym przebywa inna osoba, mogąca zapewnić opiekę (osoba ta musi być jednym z „innych członków rodziny”).
W praktyce więc, jeżeli mieszka z nami babcia, która regularnie zajmuje się naszym dzieckiem, my z zasady nie będziemy mogli skorzystać z zasiłku na nasze dziecko chore. Skoro z zasady, to już pewnie domyślasz się, że jest tu jakiś wyjątek.

Opieka nad dzieckiem do lat dwóch

I tutaj właśnie jest pewien wyjątek. O ile bowiem nie będzie nam przysługiwał zasiłek opiekuńczy na dziecko chore/zdrowe, jeżeli mieszkamy z kimś, kto w tym czasie może zapewnić jemu opiekę, o tyle zupełnie inaczej sytuacja ma się z maluchami do 2 roku życia. W ustawie przewidziano, że w przypadku tak małych dzieci, bez względu na fakt zamieszkiwania z innymi członkami rodziny, zawsze zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał rodzicom.

W tym właśnie stwierdzeniu zaczyna się dla niektórych kłopot
z interpretacją kiedy i komu zasiłek przysługuje jednemu, a może obojgu rodzicom?

Konieczność sprawowania osobistej opieki

Niestety interpretacja przepisów nie polega na usilnym trzymaniu się tylko jednego z nich, bo ten lepiej, bardziej pasowałby nam do zaistniałej sytuacji.

Nie można nie zauważyć, że pierwszy przepis, mówiący o prawie do korzystania z przedmiotowego zasiłku, zwraca uwagę, na właśnie konieczność sprawowania osobistej opieki. Należy więc przyjąć, że w praktyce muszą zaistnieć przesłanki, które sprawiają, że to właśnie ta osoba/ ten rodzic musi opiekować się dzieckiem.

W sytuacji, w której mama korzysta z urlopu macierzyńskiego, którego celem właśnie jest niejako zajmowanie się dzieckiem, sprawowanie nad nim opieki, trudno stwierdzić dlaczego to tata miałby dodatkowo sprawować nad nim opiekę w czasie choroby? Nie mamy tutaj do czynienia z sytuacją, iż po stronie taty zachodziłaby konieczność sprawowania osobistej opieki przez niego.
Jaki wówczas cel miałoby kontynuowanie urlopu macierzyńskiego przez mamę? A przypominam, że nie każdy urlop urlop można przerwać – taka możliwość istnieje w przypadku korzystania z urlopu rodzicielskiego „na części”, o czym w szczegółach przeczytasz TUTAJ.

Dodatkowo nie można oderwać tego przepisu od innych, które doprecyzowują właśnie prawo do zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko dla drugiego rodzica, jeżeli rodzic stale zajmujący się dzieckiem jest np. hospitalizowany. Trudno nie widzieć tutaj analogii w założeniach ustawodawcy, właśnie na wypadek np. urlopu macierzyńskiego, gdy podczas hospitalizacji mamy, tata miałby prawo do skorzystania z zasiłku na zdrowe dzieci do 8 roku życia.

Nie bez znaczenia pozostają też przepisy, które wskazują na to, iż wymiar zasiłku dla rodziców jest wspólny (na wszystkie dzieci), gdzie w orzecznictwie znajdziemy potwierdzenie tezy, że z zasady zasiłek ten przysługuje jednemu rodzicowi w jednym czasie. Wskazuje się bowiem, że zasiłek należy przyznać obojgu rodzicom w sytuacjach, w których mają oni dwoje chorych dzieci, a jedno z nich przebywa w tym czasie w szpitalu. W tym przypadku nie budzi wątpliwości, że zasadnym jest, aby oboje rodzice mogli być w tym samym czasie zwolnieni ze świadczenia pracy czy również drugi rodzić miał taką możliwość, nawet podczas macierzyńskiego mamy.

Przepis ten więc nie jest jasny. I generalnie nie rozstrzygnę tego dylematu, gdyż z jednej strony mam informację, iż w przypadku zasiłku na dziecko do drugiego roku życia, ZUS nie bada tego, co robi drugi rodzic. W takiej sytuacji nie byłoby więc przeciwskazań do tego, aby to tata korzystał z opieki na chore dziecko (nawet w czasie urlopu macierzyńskiego mamy).
Z drugiej strony co jakiś czas spotykam się z historią, w której to odmówiono wypłaty tacie (zwłaszcza, jeśli to pracodawca jest podmiotem wypłacającym zasiłek).

Przykłady

 1. Oboje rodzice pracują, a ich 5 letnie dziecko zachorowało na ospę. Czy babcia może skorzystać z zasiłku opiekuńczego na wnuka? TAK. (Może skorzystać jako „inny członek rodziny”)
 2. Mama przebywa na urlopie wychowawczym na dziecko, mające w tej chwili 3 lata, które zachorowało na anginę. Czy tacie/ babci (zamieszkującej razem) będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy na dziecko? NIE. (Nie ma przesłanki konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem)
 3. Oboje rodzice pracują, a ich 5 letnie dziecko zachorowało na ospę. We wspólnym domu mieszka babcia dziecka, która regularnie zajmuje się wnukiem. Czy mama może skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko? NIE. (Przepisy wyłączają możliwość skorzystania z zasiłku przez rodziców, jeśli domownik „inny członek rodziny” może sprawować opiekę).
 4. Oboje rodzice pracuję, a ich roczne dziecko zachorowało na zapalenie ucha. We wspólnym domu mieszka babcia dziecka. Czy tata będzie mógł skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko? TAK. (Zasada pierwszeństwa opieki nad dzieckiem do 2 roku życia przez rodziców).
 5. Mama przebywa na urlopie rodzicielskim, dziecko zachorowało na anginę. W tym samym czasie mama trafia do szpitala ze względu na zapalenie płuc. Czy tacie dziecka będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy? TAK. (Istnieje przesłanka konieczności sprawowania osobistej opieki – rodzic stale zajmujący się dzieckiem nie ma możliwości kontynuowania opieki).

60 dni zasiłku opiekuńczego

Na koniec krótkie przypomnienie w kwestii długości okresu, w jakim przysługuje zasiłek opiekuńczy.

 • 60 dni – na dziecko (zdrowe do 8 roku życia/ chore do 14 roku życia);
 • 14 dni – na dziecko chore powyżej 14 roku życia/ innego członka rodziny;
 • 30 dni – na dziecko chore, które posiada orzeczenie
 • o niepełnosprawności .

Szczegółowe wyjaśnienie powyższych okresów, znajdziesz TUTAJ.

Praca zarobkowa podczas zasiłku opiekuńczego

Trochę „z innej beczki”, ale to też wciąż temat wracający w pytaniach.

Generalnie zasiłek opiekuńczy to zwolnienie z pracy na dziecko czy innego członka rodziny z powodu sprawowania nad nimi osobistej opieki.
Zasady dotyczące ograniczenia możliwości wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej podczas zwolnienia chorobowego, należy tutaj przyjąć analogicznie.

W czasie korzystania z zasiłku opiekuńczego, nie można więc wykonywać pracy u innego pracodawcy (zasiłek tak jak zwolnienie chorobowe musi być wykorzystywane w tym samym czasie we wszystkich miejscach pracy), świadczyć usług w ramach, prowadzonej działalności gospodarczej etc.

Jeśli masz wątpliwości, potrzebujesz indywidualnej porady prawnej napisz do mnie kontakt@mamaprawniczka.pl

Marzena | Mama Prawniczka

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej
oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz.1076)
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636)

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

 1. Witam, chciałabym zapytać jak to jest z tym zasiłkiem opiekuńczym na dziecko zdrowe ( 60dni)? Co trzeba zrobić żeby go otrzymać , kto wtedy wypłaca wynagrodzenie itp? Będę bardzo wdzięczna za odp

  1. Dzień dobry
   Dokumenty zależne są od powodu zasiłku.
   Zasiłek wypłaca ZUS lub pracodawca.
   Wysokość 80%.
   Pozdrawiam
   MPH

   1. Witam. Czy będąc na macierzyńskim i mając dziecko w wieku przedszkolnym które uczęszcza do pszedszkola mogę pobierać zasiłek opiekuńczy?

    1. Dzień dobry,

     Pytanie nie precyzuje powodu pobierania zasiłku.

     Pozdrawiam
     MPH

  2. Czy sprawa ma się identycznie w przypadku L4 ciążowego ? Jesli jestem na L4 ciążowym to czy mężowi przysługuje opieka na dziecko ? Mamy córkę 1,5 roku i czuje się bardZo źle, cieżko zająć mi się dzieckiem.

   1. Dzień dobry,
    Zapraszam do lektury wszystkich artykułów na blogu, dotyczących zasiłku opiekuńczego.
    Jeśli nie odpowiadają one na zagadnienia indywidualne, zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl
    Niestety artykuły nie są poradą prawną i nie omawiają każdej możliwej sytuacji.
    Pozdrawiam
    MPH

  3. Ok, a jeżeli mam troje dzieci, żona jest na macierzyńskim z najmłodszym a pozostałe w wieku 4 i 7 lat zachorują to czy żona pozostająca w domu „ogarnie” ich troje czy należy się tacie opieka na któreś ze starszych dzieci? 🤔

   1. Dzień dobry

    Powyższy opis wskazuje na to, ze opieka nie przysługuje.

    Pozdrawiam
    MPH

 2. Witam serdecznie,
  A co w przypadku bliźniaków?
  Matka jest na urlopie rodzicielskim.
  I załóżmy schemat: W poniedziałek jedno dziecko trafia do szpitala, a w raz z nim Mama do opieki. Ojciec dziecka zostaje w domu z drugim dzieckiem. We wtorek również drugie dziecko trafia do szpitala, a z dziećmi zostaje zarówno mama jak i tata. Dzieci maja po 10 miesięcy.
  Co w takiej sytuacji? Czy ojciec musi brać wolne w pracy? Jeden rodzic nie jest w stanie opiekować się dwójka dzieci hospitalizowanych z powodu rotawirusa.
  Bardzo dziękuję za rozwianie wątpliwości 🙂

  1. Dzień dobry,
   Hospitalizacja dziecka, dzieci to wyjątek. Tutaj oboje rodzice mają prawo do korzystania z zasiłku.
   Pozdrawiam
   Marzena | Mama Prawniczka

   1. witam, a co w takim przypadku. Bliźniaki- jedno dziecko pozostaje w domu po opieką matki ( zdrowe) a drugie jest w szpitalu pod opieką ojca( chore)- czy ojcu przysługuje zasiłek? Bliżniaki mają 3 miesiące.

    1. Też się zastanawiam.
     Matka na urlopie rodzicielskim zostaje w domu z 6 miesięcznym synem a ojciec idzie do szpitala z 2,5 latką. Może wtedy skorzystać?

     1. Dzień dobry

      Ja bym to zakwalifikowała jako wyjątek na tak.

      Pozdrawiam
      MPH

 3. Witam, mam pytanie.vo w przypadku kiedy matce na macierzyńskim wyskoczy dysk? Ona nie może zająć się dziećmi, czy ojciec ma wtedy prawo do zwolnienia lekarskiego na opiekę nad żoną bądź dziećmi? Mamy 2 małych dzieci do lat 4.

 4. A co kiedy zona jest na urlopie rodzicielskim przy 9 miesięcznym dziecku, a rozchoruje się drugi syn 3,5 letni. Jako ojciec mogę wziać zwolnienie lekarskie na starszego syna i otrzymac zasiłek?

  1. Dzień dobry,
   W takim przypadku zasiłek opiekuńczy nie przysługuje tacie. Tak jak opisałam, orzecznictwo wyróznia tu jedynie sytuację, gdy jedno z dzieci jest hospitalizowane.
   Pozdrawiam,
   Marzena Pilarz-Herzyk

  2. W tym przypadku jeśli dziecko jest leczone w domu, nie ma przesłanki do zasiłku opiekuńczego dla drugiego rodzica
   Pozdrawiam
   MPH

 5. Do pytania p. Jarka się dokładam – a co jeśli żony nie ma w domu bo wyjechała sobie z dzieckiem na które pobiera zasiłek macierzyński? I nie ma jej w gospodarstwie domowym tymczasowo. To tata jak pójdzie z chorym starszym dzieckiem do lekarza, to może na nie dostać zasiłek opiekuńczy ?

  1. Dobrze byłoby to omówić podczas konsultacji indywidualnej.
   Trudno ocenić mi sytuację z perspektywy „matka wyjechała sobie”.
   Pozdrawiam
   MPH

 6. Co w sytuacji gdy matka na macierzyńskim jest z dzieckiem w domu a ojciec dziecka musi jechać ze starszym synem 5 lat na zabieg do szpitala( bez pobytu).
  Dziękuję za odpowiedź.

  1. Dzień dobry,
   Moim zdaniem to sytuacja, w której zasiłek będzie przysługiwał.
   Hospitalizacja – nawet jednodniowa jest ku temu przesłanką.
   Pozdrawiam
   MPH

 7. Żona przebywa na urlopie macierzyńskim z młodszą córka (6miesieczna), syn 22 miesiące rozchorował się. Czy ojcu przysługuje zasiłek opiekuńczy na starsze dziecko ?

   1. W takim razie jeśli ojciec 3 krotnie skorzystał z opieki nad dzieckiem, zasiłek został wypłacony.
    Czy można się spodziewać na koniec roku żądania zwrotu wypłaconego zasiłku ?

    1. Witam mam synka 1.5 roku obecnie jestem na zasiłku na dziecko mąż jest na zwolnieniu ale od jutra wraca do pracy na kilka dni a potem idzie na zaległy urlop bo zwolnił się z pracy i teraz będzie szukał nowej więc nie może zajmować się dzieckiem czy ja mogę korzystać z tego zasiłku na dziecko?

     1. Dzień dobry,
      Ja na ten moment mam wątpliwości, czy aby na pewno w tej chwili ma Pani uprawnienie do pobierania zasiłku.
      Choroba drugiego rodzica musi uniemożliwiać mu sprawowanie opieki nad dzieckiem.
      Temat możemy omówić w ramach konsultacji indywidualnej.
      Pozdrawiam
      MPH

 8. Przepraszam ale w artykule jakoś nie widzę przykładów gdzie mamy 2 dzieci do 24miesiecy.

  Matka przebywa na urlopie macierzyńskim nad młodszym dzieckiem, jak ma się opiekować starszym podczas choroby gdy młodszą również wymaga opieki. Nie mówiąc jak matka ma iść do przychodni dzieci chorych z chorym synem i zabierać ze sobą zdrowe dziecko ?

  1. Jeśli będę miała wpływ na ustawodawcę, na pewno to zmienię 🙂 na dzień dzisiejszy prezentuje Pani stan prawny jaki jest, a nie jaki chcielibyśmy mieć.
   W artykule na pewno nie ma jeszcze wielu możliwych przykładów, bo to nie jest analiza indywidualna. Nie jestem w stanie opisać każdej sytuacji.
   Pozdrawiam
   MPH

  2. Dzień dobry, a co w przypadku gdy mama jest na L4 w związku z ciążą. Czy na dziecko do 2 r.ż. przysługuje tacie prawo do zasiłku opiekuńczego na chore dziecko?

   1. Dzień dobry,
    Nie wiem z tego zapytania czy mama jest osobą sprawującą opiekę nad dzieckiem? Czy choroba uniemożliwia jej sprawowanie takiej? Sam fakt L4 nie jest przesłanką.

    DLatego tego typu zagadnienia omawiamy na konsultacji indywidualnej, gdzie mogę zapoznać się ze szczegółami.

    https://mamaprawniczka.pl/konsultacje/

    Pozdrawiam
    MPH

 9. P.S, przecież matka dziecka „oficjalnie” nie musi przebywać pod 1 miejscem zamieszkania, może na „czas” choroby starszego „wyjechać” , a w razie kontroli można stwierdzić że „właśnie” wróciła

 10. A jeżeli mama która jest na zasiłku ma gorączkę a trzeba iść z dzieckiem półrocznym do specjalisty idzie ojciec czy może wziąć zasiłek na jeden dzień?

  1. Czy choroba mamy wyklucza osobiste sprawowanie opieki? Niestety obawiam się, że gorączka jako taki powód nie zostanie uznana.
   Pozdrawiam
   MPH

 11. Witam, a co w przypadku kiedy matka jest na urlopie rodzicielskim ale jednocześnie pracuje gdzieś indziej. Czy ojciec może korzystać z opieki?

  1. Dzień dobry,
   Sytuacja do konsultacji indywidualnych – z wiadomosci nie jestemw stanie stwierdzić jak rzeczywiście wygląda ooieka nad dzieckiem.
   Pozdrawiam
   MPH

 12. Witam, co w przypadku, gdy matka jest na urlopie macierzyńskim w domu, a starsze dziecko, 12-letnie, jest hospitalizowane? Ojciec przebywa ze starszakiem w szpitalu w ciągu dnia, ale nie nocuje tam. Czy lekarz może wystawić wtedy opiekę ojcu w takim wypadku?

  1. Dzień dobry,
   Tak jak pisałam w artykule, hospitalizacja dziecka jest wyjątkiem.
   Pozdrawiam
   MPH

 13. Pani Marzeno,

  czytam komentarze i opowiedzieć powyżej i chciałbym za nie podziękować. Ja znalazłem odpowiedź na moje pytanie. Wiele osób korzysta z tego, że za darmo się Pani dzieli z nami swoją wiedzą w tym temacie, a mało kiedy pojawia się „dziękuję”. Chciałem uzupełnić tę lukę moim komentarzem 🙂

  Pozdrawiam!

 14. Dzień dobry. Jestem mama 3 miesięcznego bobasa i starszego dziecka w wieku 5 lat. Przebywam na urlopie macierzyńskim . Synek uczęszcza do przedszkola , za każdym razem jak dopadała go choroba siedział ze mną w domu. Niestety tym razem dopadła go Bostonka. Lekarka powiedziała ze należy dzieci izolować od siebie, żeby maleństwo nie złapało tego paskudztwa . Mąż pojechał z dzieckiem do dziadków ( którzy pracują). Otrzymał zwolnienie od lekarza na starsze dziecko.czy należy się mu zasiłek opiekuńczy ? Pozdrawiam

  1. Dzień dobry,
   Ustawa nie okresliła sytuacji chorób dwojga dzieci, które należałoby odseparować.
   Zus bardzo często podważa te zasiłki opiekuńcze.
   Pozdrawiam
   MPH

 15. Pani Marzeno, a co w sytuacji, kiedy tata jest na tzw tacierzyńskim, ale nie przebywa z dzieckiem. Dziecko do 2 lat zachorowało, czy mama może skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

  1. `Dzień dobry,
   Tacierzyński to cześć urlopu macierzyńskiego przejęta od mamy.
   Tata musi w tym czasie zajmować sie dzieckiem.
   W razie pytań dodatkowych zapraszam do kontaktu mailowego i porady indywidualnej, tak aby omówić szczegóły.
   Pozdrawiam
   MPH

 16. Dzień dobry.
  Mam dwójkę dzieci, starszy syn ma 3,5 roku, a młodsza córka 7 miesięcy. Ostatnio zachorowała moja żona, która jest na urlopie macierzyńskim na córkę, ponadto w tym samym czasie zachorowała córka i syn, czyli cała rodzina oprócz mnie. Czy skoro żona jest chora i niejako nie może sprawować opieki na dzieckiem, to czy wtedy mogę jako ojciec wziąć opiekę na dziecko? A jeżeli mogę, to nad którym? A gdyby zachorowała tylko żona i córka, to czy wtedy mógłbym wziąć opiekę na córkę? Mówimy tu o zwykłej chorobie „sezonowej”, czyli grypie czy anginie (bez hospitalizacji).
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Dzień dobry,
   -Nie może Pan skorzystać z zasiłku opiekuńczego na chore dziecko, z tytułu choroby drugiego rodzica, gdyż choroba żony musiałaby uniemożliwiać jej sprawowanie opieki nad dziećmi. Oceniane jest to indywidualnie, ale raczej choroby sezonowe nie spełniają kryterium wykluczenia możliwości zajmowania się dziećmi. Z autopsji wiem jakie to trudne w praktyce, ale niestety tak to wygląda…
   -Może Pan skorzystać z zasiłku opiekuńczego na żonę (14 dnia roku).
   -Może Pan skorzystać z zasiłku opiekuńczego na chore dziecko, ktore nie ukończyło 2 roku życia.

   W przypadku konieczności wyjaśniania większej ilości szczegółów, zapraszam do kontaktu w ramach konsultacji indywidualnych: kontakt@mamaprawniczka.pl
   Pozdrawiam
   MPH

   1. Dziękuję za informację.
    Ale jeżeli żona jest na urlopie macierzyńskim na 7 miesięczne dziecko, to ja już nie mogę wziąć opieki na to dziecko?

 17. Dzień dobry, mam kolejny nieopisany przypadek 🙂 Dwójka dzieci: 8,5roku i 7 miesięcy. Młodszy syn w szpitalu, starszy zdrowy, żona na wychowawczym. Opieki nad starszym nie moge wziąć, bo za stary 😉 (skończył już 8 lat). Ale z tego co zrozumiałem to na hospitaliz owanego maluszka do 2 lat mogę dostać opiekę, zgadza się? Nawet jeżeli w szpitalu zona jest z nim powiedzmy 70% czasu?
  Z góry dziękuję za informacje. I za świetny artykuł i chęć pomocy w tej plataninie reguł, przepisów, wyjątków…
  Pozdrawiam

 18. Witam! 8 miesięczne bliźniaki, jedno z nich jest chore. Matka przebywa na urlopie rodzicielskim. Czy ojciec dziecka może mieć opiekę nad dzieckiem chorym na chorego bliźniaka? Pozdrawiam!

 19. Dzień dobry. Jeżeli matka wykorzystała 8 tygodni zasiłku macierzyńskiego i w związku z hospitalizacją dziecka ubiega się o zasiłek opiekuńczy (10 dni), to czy po wyjściu ze szpitala dziecka, pracownica ma mieć przedłużony zasiłek o te 10 dni? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  1. Dzień dobry,
   Celem możliwości wykorzystania urlopu za czas hospitalizacji dziecka pózniej, nalezy zawiesić urlop macierzyński.
   Pozdrawiam

   Marzena PH
   _______
   Jeśli potrzebujesz konsultacji indywidualnej, artykuł nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania, chcesz mieć pewność, że porada będzie rzetelnie dopasowana do Twojej sytuacji, zapraszam Cię do skorzystania z konsultacji indywidualnej: kontakt@mamaprawniczka.pl

 20. Żona z 6 miesięcznym dzieckiem jest w szpitalu. Ja poprosiłem o opiekę u lekarza na drugą córkę. Mam ją wypisaną do końca tygodnia. Co jeśli wyjdą ze szpitala np. w czwartek przed zakończeniem opieki?

  1. Dzień dobry,
   Załącznikiem do zwolnienie jest wniosek o wypłatę na formularzu Z-15a.
   Tam należy wpisać dni rzeczywistej opieki.
   Pozdrawiam
   Marzena PH
   MPH
   _____
   Pamiętaj, że komentarze nie służą analizowaniu indywidualnych spraw (np. z uwagi na bezpieczeństwo danych, które należy podać przy takiej analizie). Jeśli artykuł nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania, chcesz mieć pewność, że porada będzie rzetelnie dopasowana do Twojej sytuacji, zapraszam Cię do skorzystania z konsultacji indywidualnej: kontakt@mamaprawniczka.pl

 21. Witam

  W związku z koronawirusem, rząd ogłosił zamknięcie przedszkoli na 2 tyg. Posiadam dwóch synów jeden 6 lat, drugi 4 miesiące. Żona aktualnie jest w domu na macierzyńskim, natomiast drugi syn powien chodzić do przedszkola z którego jest zwolniony od przyszłego tygodnia. Czy w związku z zaistniałą sytuacją mam prawo do zasiłku opiekuńczego Z-15?

  1. Witam,
   Zapraszam na móje profile na FB i IG.
   Wszystko tam wyjaśniam.
   Pozdrawiam
   MPH

   1. Nie doszukałem się, nawet w komentarzach o systuacji takiej jak moja… albo źle sprecyzowałem Pani post.

    1. Jesteśmy z mężem w identycznej sytuacji. Na infolinię ZUS bardzo trudno się dodzwonić. Byłabym bardzo wdzięczna za wyjaśnienie tego problemu.

     1. Dzień dobry,
      W dniu jutrzejszym omawiam szczegółowo raz jeszcze zasiłek opiekuńczy na moim instagramie.
      To ostatnia okazja, aby uzyskać wiedzę w tym zakresie bezpłatnie.
      Zapraszam.
      https://www.instagram.com/marzena_pilarz_herzyk.prawnik/

      Od przyszłego tygodnia ponownie zapraszam na konsultacje indywidualne.
      Pozdrawiam
      MPH

     2. Dzień dobry,
      Zapraszam do lektury wszystkich artykułów na blogu, dotyczących zasiłku opiekuńczego.
      Jeśli nie odpowiadają one na zagadnienia indywidualne, zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl
      Niestety artykuły nie są poradą prawną i nie omawiają każdej możliwej sytuacji.
      Pozdrawiam
      MPH

 22. Witam.
  3 marca 2020 Urodził nam się synek, mamy również córeczke 2.5 roku, która chodzi do żłobka. Czy w związku z zamknięciem placówki na okres 2 tyg. mogę ubiegać się opiekę nad córką (lub zwolnienie lekarskie, bo córka jest akurat chora)? Zaznaczam że żona z młodszym dzieckiem aktualnie przebywa w szpitalu, nie wiem kiedy wyjdą

 23. Dzień dobry, Co w przypadku gdy matka dzieci jest na urlopie macierzyńskim i pobiera z tego tytułu świadczenie ale prowadzi własną działalnośc co za tym idzie ciągle pracuje, to czy należy mi się (tacie) zasiłek opiekuńczy?

 24. Dzień dobry. Bardzo proszę o odpowiedź dla następującego przypadku:
  Żona jest na urlopie macierzyńskim z 8 miesięcznym synem. Starsza córka (9 lat) jest niepełnosprawna w stopniu znacznym i całkowicie od nas zależna, wymaga stałej opieki. Czy wyjeżdżając na turnus rehabilitacyjny (wszyscy razem), mogę skorzystać z zasiłku opiekuńczego na córkę? Żona nie jest w stanie sama zająć się synem i córką w trakcie turnusu.
  Z góry dziękuję za odpowiedź!

  1. Dzień dobry,

   Konieczna byłaby porada indywidualna ponieważ brak tu niezbędnych szczegółów do oceny sytuacji.

   Pozdrawiam
   Marzena PH

 25. Witam. Niedawno urodziły nam się bliźniaki, niestety córka przed ukończonym 6 miesiącem życia będzie musiała przejść operację. Czy na czas pobytu małej w szpitalu mąż będzie mógł być na zasiłku opiekuńczym, kiedy ja w tym czasie jestem na macierzyńskim?

  1. Dzień dobry,
   zapraszam na konsultacje indywidualne podczas których będziemy mogły szczegółowo omówić najkorzystniejsze dla Państwa rozwiązanie.
   Czas hospitalizacji można zaplanować na kilka sposobów.
   Pozdrawiam
   MPH

 26. Witam,
  Nigdzie nie moge znalesc informacji czy jesli jeden z rodzicow jest na zasilku opiekunczym to 2 moze wziasc 3 dni urlopu wypoczynkowego ?
  Czy rodzic ma zasilku traci do niego prawo?

 27. Witam. Jestem na urlopie macierzynskim. Wraz z 8 miesięcznym synem czekamy na operację i spędzimy w szpitalu minimum 2 dni. Czy mąż może wziąć na ten czas zasilek opiekuńczy na drugiego syna w wieku 3 lat, czy muszę pozostawić syna np. U teściowej ktora jest na emeryturze, ale nie mieszka z nami ? Kto powinien wystawić L4?

  1. Dzień dobry,

   Co do zasady tak.

   Zapraszam na konsultacje indywidualne, celem omówienia szczegółów.

   Pozdrawiam
   MPH

 28. Witam, jestem na urlopie macierzyńskim i świeżo po operacji, mam 11-sto miesięcznego malucha i tu rodzi się pytanie czy tata może wziąć zasiłek opiekuńczy na synka? Od lekarza dostałam zaświadczenie o hospitalizacji, w którym napisał, że przez dwa tygodnie nie będę zdolna do opieki nad małym dzieckiem. Mieszkamy sami i nikt więcej nie może zająć się dzieckiem prócz nas. Wydaje mi się logiczne, że skoro ja opiekując się na co dzień synem, nie jestem w stanie tego robić, to tata może przejść na taki zasiłek ale logika i prawo nie idą w parze. Proszę o pomoc.

  1. Jeszcze chciałabym dopytać czy taki zasiłek musi być pobierany ciągiem czy może wziąć najpierw 2 dni, dzień przerwy i kolejne 2 dni? Nie chodzi mi o to by traktować to jako urlop ale niestety taka praca, że musiałby być jeden dzień obecny pozałatwiać kilka spraw.

   1. Dzień dobry,
    Nie ma obowiązku wykorzystywania bezpośrednio po sobie, jednak może rodzić wątpliwość Zus brak możliwości sprawowania opieki która występuje tylko czasami.
    W sprawie omówienia szczegółów zapraszam na konsultacje.
    Pozdrawiam
    MPH

 29. Witam,
  Chciałem zapytać czy jeżeli żona przebywa na urlopie macierzyńskim to czy ja mogę wziąć opiekę nad drugim dzieckiem (3,5 roku)?

  1. Dzień dobry,
   ten artykuł szczegółowo omawia to zagadnienie.
   Jeśli macie Państwo wątpliwości, co do Waszej sytuacji zapraszam na konsultacje indywidualne. Nie znam żadnych szczegółów, więc nie jest, w stanie w komentarzu przewidzieć prawidłowej odpowiedzi.
   Pozdrawiam
   MPH

 30. Witam,
  Co w sytuacji gdy matka dziecka 5miesiecznego jest na maciezynskim ale musi jechac do szpitala na zabieg a nastepnie nie bedzie mogla sprawowac opieki bad dzieckiem z powodu rekonwalescencji. Czy w takim przypadku przysluguje ojcu dziecka prawo do opieki nad zdrowym dzieckiem i zasilku?

   1. Nie zgadzam się z tym artykułem. Może niestety wprowadzać w błąd. Np. Jest różnica między opiekowaniem się zdrowym dzieckiem, a dzieckiem chorym. Nawet jeśli babcia na co dzień opiekuje się zdrowym dzieckiem, to ma prawo odmówić opieki nad dzieckiem chorym. Rodzic ma prawo wtedy do zasiłku opiekuńczego. Bo rozumiem, że jak dziecko trafi do szpitala, to ma się z nim udać babcia? Albo chociażby do lekarza? Mam wrażenie, że przedstawione tu przykłady opierają się tylko na czystym teoretyzowaniu i nie mają nic wspólnego z praktycznym podejściem.

    1. Artykuł nie przedstawia sytuacji hospitalizacji, co więcej podkreśla, ze hospitalizacja stanowi wyjątkową sytuację.
     Artykuł też nie teoretyzuje, a opiera się również o praktykę, związanymi z kontrolami ZUS.
     Pozdrawiam
     Marzena PH

 31. Czy tacie 7 miesięcznego dziecka przysługuje zwolnienie opieka w sytuacji kiedy mama na zasiłku macierzyńskim jest chora, ma gorączkę i nie ma siły zajmować się dzieckiem, ale jest w domu?

  1. Dzień dobry,
   tak jeśli choroba będzie poświadczona przez lekarza
   Pozdrawiam
   MPH

 32. Dzień dobry, jestem na bezplatnym urlopie wychowawczym z 2 letnim synem, 6 letnia córka, którą mam z poprzedniego zwiazku się rozchorowała , czy jej tata mieszkający osobno może ją zabrać do siebie na czas choroby i wziąć na nią L4? Dodam że córka na stałe mieszka ze mną i moim mężem i bratem a u taty przebywa weekendowo i urlopowo ale tata chce się nią zająć też teraz kiedy jest chora żeby mnie odciążyć bo syn obecnie też jest chory.
  Pozdrawiam

  1. Dzień dobry

   W zakresie analizy sytuacji indywidualnej, zapraszam na konsultacje prawne. Niestety w komentarzach nie udzielam porad prawnych, a jedynie doprecyzowuję wątpliwości związane z prezentowanymi w artykułach treściami

   https://mamaprawniczka.pl/konsultacje/

   Pozdrawiam
   MPH

Dodaj komentarz