Myślę, że każda przyszła mama, ale również każda mama, przebywającą na urlopie macierzyńskim chciałaby mieć pewność, że w czasie jej nieobecności w firmie, jej zatrudnienie nie ulegnie zakończeniu. Jednym z najczęstszych pytań, jakie zadają mamy na urlopie jest to, czy po jego zakończeniu przysługuje nadal jakaś ochrona? Tematami powrotu do pracy zajmiemy się w lipcu. Dzisiaj chcę, abyś dowiedziała się nieco więcej o ochronie stosunku pracy w czasie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Czy na pewno pracodawca nie będzie mógł rozwiązać z Tobą umowy o pracę? Czy wypowiedzenie umowy w czasie urlopu macierzyńskiego jest możliwe?
Zakaz rozwiązywania umowy o pracę
W czasie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego nadal przysługuje Ci ta sama ochrona, z którą spotkałaś się w okresie ciąży. Pracodawca nie może rozwiązać, ani wypowiedzieć Twojej umowy o pracę (taka jest z zasada). Więcej na ten temat napisałam w artykule „Zakaz wypowiadania i rozwiązywania umowy w ciąży” i do tego artykułu koniecznie zerknij.
Dokładnie tak samo jak w przypadku ciąży i w przypadku urlopu, znajdziesz kilka wyjątków, w których pracodawca będzie mógł legalnie rozwiązać umowę.
Koniec umowy na czas określony – wypowiedzenie umowy w czasie urlopu macierzyńskiego
Upływ okresu, na jaki zawarta była umowa to jedna z najczęstszych przyczyn rozwiązania umowy podczas urlopu. O ile w trakcie ciąży prawo przewidziało przedłużenie umowy do dnia porodu, o tyle inaczej sytuacja wygląda w trakcie urlopu.
Jeśli bowiem data końcowa umowy przypada w trakcie urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego, umowa taka ulega rozwiązaniu. Ty zaś zachowujesz prawo do kontynuowania zasiłku macierzyńskiego.
Ochrona w okresie ciąży wynika z faktu konieczności posiadania umowy w dniu porodu. To powoduje, że nabywasz prawo do zasiłku na okres pełnych 52 tygodni. Dalsze losy umowy pozostają tu bez znaczenia. Więcej o tym uprawnieniu przeczytasz w artykule „Przedłużenie umowy do dnia porodu”.
Zwolnienia grupowe
Przypomnę Ci ponownie, że rozwiązanie stosunku pracy regulowane jest nie tylko przepisami Kodeksu Pracy. W systemie prawa znajdziesz bardzo ważną w tym kontekście Ustawę o tzw. zwolnieniach grupowych (Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników). Znajduje ona zastosowanie w firmach, zatrudniających powyżej 20 pracowników.
Nie da się ukryć, że ta Ustawa nieco osłabia sytuację kobiet w okresie urlopów. Na szczęście nie przekreśla szans na pozytywny finał.
Rzeczywiście bowiem pracodawca będzie mógł w okresie urlopu złożyć Ci wypowiedzenie. Nie może to jednak być wypowiedzenie umowy o pracę, a wypowiedzenie, zmieniające warunki pracy i płacy. Tym samym np. Twoje wynagrodzenie będzie mogło ulec obniżeniu lub będzie mógł zostać zastosowany zmniejszony wymiar czasu pracy. Twoja umowa o pracę jest jednak bezpieczna.
Zwolnienie dyscyplinarne – wypowiedzenie umowy w czasie urlopu macierzyńskiego
Żądna ochrona nie obejmuje zdarzeń, zawinionych przez pracownika. Ta sytuacja wydaje się być zrozumiała.
Tym samym pracodawca w czasie urlopu musiałby wykazać, iż w okresie świadczenia pracy doszło do naruszenia obowiązków pracowniczych. Naruszenie to zaś bez wątpienia musiało być zawinione przez pracownika. W takim przypadku pracodawca może sięgnąć po ten tryb rozwiązania umowy o pracę.
Rozwiązanie umowy o pracę w tym przypadku następuje bez okresu wypowiedzenia.
Likwidacja lub upadłość pracodawcy
To jeden z tych powodów, dla których legalnym staje się wypowiedzenie w trakcie ciąży. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Pracodawca, zamykając swoją działalność, ma prawo do rozwiązania łączących go stosunków pracy.
W tej sytuacji nie musisz jednak martwić się o to, że tracisz prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek będzie kontynuowany. Więcej o likwidacji i upadłości firmy przeczytasz w moim LawBooku
Zawieszenie działalności gospodarczej w czasie urlopu macierzyńskiego
W trudnej sytuacji firmy, właściciele często nie chcą od razu likwidować działalności, ale rozważają jej zawieszenie. Czy taka opcja jest możliwa w sytuacji, w której posiada się pracowników?
Jeśli pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim, pracodawca może podjąć decyzję o zawieszeniu działalności gospodarczej. Co więcej, po zakończonym urlopie nie ma obowiązku tej działalności wznowić.
Podobnie jak w przypadku likwidacji firmy, Ty nadal będziesz miała kontynuowane wypłaty zasiłku macierzyńskiego, a przepisy prawa przewidują również rozwiązanie dla Twojego wynagrodzenia po zakończonym urlopie, podczas gdy działalność nadal jest zawieszona.
Co ważne, zawieszenie działalności, w odróżnieniu od likwidacji/upadłości firmy, nie powoduje rozwiązania umowy o pracę.
_________________________
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl
Z pozdrowieniami,
M.
Jak to jest w przypadku kiedy jestem już na urlopie wychowawczym i wiem że odrazu pierwszego dnia kiedy wrócę do pracy dostane wypowiedzenie. Okazało się że jestem w ciąży i z przyczyn zdrowotnych muszę iść na zwolnienie. Czy pracodawca może wręczyć mi wypowiedzenie na zwolnieniu lekarskim?
Dzień dobry,
Pracodawca nie może rozwiązać umowy w ciąży.
Zachęcam do zakupu ebooka, w którym szczegółowo omówiony test temat ciąży podczas urlopu wychowawczego
https://mamaprawniczka.pl/produkt/lawbook-urlop-macierzynski-i-rodzicielski-52-tygodnie-na-czesci-kopia/
lub do skorzystania z porad indywidualnych celem ustalenia dalszego postępowania.
Pozdrawiam
Marzena PH
Witam,
Czy znajdę gdzieś informacje dot. kolejnej ciąży na urlopie rodzicielskim? Chodzi mi o syt gdy po 6tyg ja rezygnuje z dalszej części tego urlopu i od dnia następnego idę na zwolnienie to czy urlop do końca może wtedy wykorzystać ojciec dziecka? Ewentualnie do kiedy może to zrobić czy bezpośrednio po mojej rezygnacji czy tez później np po urodzeniu się drugiego dziecka?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
zagadnienie szczegółowo możemy omówić na konsultacjach indywidualnych.
Informacje o tym, kiedy urlop można/ nie można przerwać znajdzie Pani również w bookach.
1. https://mamaprawniczka.pl/produkt/lawbook-urlop-macierzynski-i-rodzicielski-52-tygodnie-na-czesci/
2. https://mamaprawniczka.pl/produkt/lawbook-urlop-macierzynski-i-rodzicielski-52-tygodnie-z-gory/
Pozdrawiam
MPH
Będąc na urlopie macierzyńskim mogę złożyć wypowiedzenia do pracodawcy?
Dzień dobry,
Tak.
Pozdrawiam
M.
Wypowiedzenie umowy o pracę na urlopie macierzynskim z powodu likwidacji firmy. Chodzi o spolke jawna. Kiedy moge otrzymać takie wypowiedzenie ? W momencie złozenia dokumentów do sadu? Czy musi byc postanowienie sadu?
Dzień≥ dobry,
Sąd przeprowadza upadłość. Likwidacja nie jest w ten sposób prowadzona.
W sprawie szczegółów zapraszam na konsultacje indywidualne.
Pozdrawiam
MPH
Dzień dobry,
Chciałabym rozwiązać z pracodawca umowę o pracę będąc jeszcze na macierzynskim.
Maciecierzynski kończy się z dnim 26.06, mam 1 miesięczny okres wypowiedzenia, czy wysyłając wypowiedzenie w maju okres będzie obowiązywał od 30.05 i tym samym zakończy się z dniem 30.06.?
Serdecznie pozdrawiam
Marta
Dzień dobry,
Bierzemy pod uwagę jedynie pełne miesiące.
Pozdrawiam
MPH
Przebywam na urlopie macierzyńskim chciałabym złożyć wypowiedzenie obowiązuje mnie 3 miesięczne wypowiedzenie widzę z powyższych odp że mogę tego dokonać pytanie moje urlop macierzyński jest do 15.07 jeśli złożę wypowiedzenie w czerwcu będzie liczone od 1.07 do 30.09 mam sporo zaległego urlopu czy powinnam również złożyć wniosek o zaległy urlop aby był kontynuacją urlopu macierzyńskiego? Czy pracodawca może odmówić wybrania urlopu zaległego i nakazać wrócić do pracy do końca wypowiedzenia?
Dziękuję bardzo
Dzień dobry,
Pracodawca nie może odmówić wykorzystania urlopu wypoczynkowego, jeśli ten rozpocznie się bezpośrednio po macierzyńskim.
Pozdrawiam
MPH
Pozwolę sobie jeszcze dopytać o jedną kwestię..
.. jeśli w połowie lipca kończę urlop macierzyński i od polowy będę już zakładam na urlopie zaleglym wypoczynkowym czy mogę złożyć wypowiedzenia z początkiem lipca razem z wnioskiem o urlop wypoczynkowy aby był kontynuacją urlopu macierzyńskiego (gdzie będę jeszcze na urlopie macierzyńskim) skoro bieg wypowiedzenia będzie i tak od 1 sierpnia??
Czy wypowiedzenie powinnam złożyć dopiero najwcześniej 1 dnia po urlopie macierzyńskim czyli 1 dnia urlopu wypoczynkowego?
Bardzo dziękuję
Witam,
Czy będąc na urlopie rodzicielskim i chcąc zmienić pracę, tak aby z końcem urlopu rodzicielskiego zmienić Pracodawcę, mogę złożyć wypowiedzenie o pracę zachowując wysokość świadczenia zasiłku macierzyńskiego,czy z dniem złożenia wypowiedzenia urlop rodzicielski jest przerywany?
Czy obowiązuje wtedy 3-miesięczny okres wypowiedzenia (tak jak byłoby to w sytuacji „chodzenia do pracy”)?
Czy Pracodawca może wtedy nakazać przerwać urlop rodzicielski abym wykorzystała zaległy urlop?
Dzień dobry
W okresie wypowiedzenia pozostaje Pani pracownikiem.
Pozdrawiam
MPH
Dzień dobry,
od 10 lutego 2021 roku przebywam na urlopie macierzyńskim i konsekwentnie rodzicielskim. Moja umowa na czas określony kończy się 31 grudnia 2021. Czy przysługuje mi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i jeśli tak to za ile dni ? W momencie porodu miałam 12 dni zaległego urlopu za 2020 i nie wiem ile za 2021 (26 czy 5?)
z góry dziękuję za odpowiedź,
Karina
Dzień dobry
Ekwiwalent przysługuje zawsze proporcjonalnie do dnia zakończenia umowy.
W prawie indywidualnych wyliczeń, zapraszam na konsultacje.
Pozdrawiam
MPH
Dzień dobry.
Aktualnie, od 01.09.2021 r mam 3 umowę o pracę na czas określony w jednym zakładzie pracy. Pierwsza umowa, którą podpisałam z firmą jest od dnia 09.10.2019 r. Zaszłam w ciążę, a termin porodu wyznaczono mi na 26.05.2022 r. Czy w moim przypadku po 33 miesiącach umowa o pracę na czas określony przekształci mi się na czas nieokreślony? Czy jeżeli okres umowy kończy mi się 31.08.2022 r.mogę dostać wypowiedzenie? Czy jest możliwe, abym dostała wypowiedzenie w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego? Czy ma tutaj jakieś znaczenie, że umowa jest na 1/4 etatu, 1/2 etatu lub na cały etat?
Z góry dziękuję za pomoc.
Dzień dobry
Zapraszam na konsultację indywidualną, gdyż komentarz nie jest jej zastępstwem – a pytanie jest bardzo szczegółowe i wymaga analizy indywidualnej.
Pozdrawiam
MPH
Witam,
Chciałabym będąc na urlopie rodzicielskim złożyć wypowiedzenie w pracy ( mam 3 miesięczny okres). Czy jeśli złożę wypowiedzenie a mam baaaaaardzo dużo dni urlopu do wykorzystania to pracodawca może mnie zmusić do jego wykorzystania albo do powrotu do pracy na czas wypowiedzenia? ( chciałabym aby zamiast wysyłać mnie na urlop wypłacił mi ekwiwalent pieniężny, czy jest to możliwe?)
Pozdrawiam i z góry dziekuję za szybka odpowiedź
Dzień dobry
Jeśli okres wypowiedzenia przypadnie po zakończeniu urlopu rodzicielskie, pracodawca może polecić Pani wykorzystanie urlopu wypoczynkowego. W innym razie zostanie wypłacony w postaci ekwiwalentu.
Pozdrawiam
MPH
Przebywam na urlopie macierzyńskim i właśnie teraz przypada końcowa data obowiązywania mojej umowy o pracę, ale rozumiem, że zachowuje prawo do zasiłku macierzyńskiego aż do 52 tygodnia po porodzie? Co w takiej sytuacji z ubezpieczeniem zdrowotnym – moim oraz dzieci?
Dzień dobry
Ubezpiecenie trwa do końca zasiłku.
pozdrawiam
MPH