urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski to jedno z najważniejszych uprawnień obojga rodziców po narodzinach Dziecka. Paradoksalnie dość często bywa zapomniany albo mylony z urlopem macierzyńskim. Zwykle bowiem słyszymy o tym, że urlop macierzyński trwa rok. Nie jest to jednak prawda, a dzisiaj przekonasz się, dlaczego rozróżnienie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego jest ważne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest urlop „z góry”;
  • czym jest urlop „na części” i jak z nich prawidłowo korzystać;
  • jak korzystać z urlopu „po przerwie”;
  • jak podzielić się urlopem z tatą;
  • jaki zasiłek przysługuje za okres tego urlopu.

Zanim rozpoczniesz lekturę, warto abyś zajrzała do poprzedniego wpisu „Urlop macierzyński”, który jest wstępem do tego, o czym przeczytasz za chwilę.

Wymiar urlopu rodzicielskiego

Wymiar urlopu rodzicielskiego uzależniony jest od liczby Dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:

  • 32 tygodnie z przypadku urodzenia jednego Dziecka;
  • 34 tygodnie w przypadku urodzenia więcej niż jednego Dziecka.

Urlop „z góry”

Taki sposób korzystania z urlopu rodzicielskiego to najczęstszy sposób, jaki spotykamy. Często tak naprawdę osoby, korzystające z takiego rozwiązania w ogóle nie mają pojęcia, że jest inna opcja. Pracodawca poproszony o przekazanie dokumentów do wypełnienia po porodzie w znakomitej większości przypadków udostępni tę możliwość.

W tym przypadku cały wymiar urlopu wykorzystywany jest bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Tutaj wniosek o urlop rodzicielski (a wcale nie o urlop macierzyński) należy złożyć w terminie 21 dni od dnia narodzin Dziecka wraz ze skróconym aktem urodzenia.

O takim sposobie korzystania z urlopu napisałam szczegółowy LawBook, który odpowiada na dziesiątki pytań w tym zakresie. Dodatkowo w komplecie zawarłam komplet wzorów wniosków do wykorzystania.

Urlop „na części”

W tej wersji masz możliwość podzielenia urlopu rodzicielskiego na cztery części. Pierwsza część musi mieć nie mniej niż 6 tygodni, kolejne dwie po minimum 8 tygodni, zaś ostatnia jest uzupełnieniem do pełnego wymiaru.

Warto pamiętać, że pierwsza część musi być wykorzystana bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W przeciwnym razie cały wymiar urlopu rodzicielskiego przepadnie.

Decydując się na takie rozwiązanie, wniosek o każdą część (również tę pierwszą), należy złożyć najpóźniej w terminie 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z danej części. Pracodawca musi wniosek uwzględnić. Ja osobiście odradzam złożenie wniosku o pierwszą część urlopu rodzicielskiego wraz z dokumentami, dotyczącymi urlopu macierzyńskiego. Nie jest to działanie niezgodne z prawem, ale z praktyki wiem, że czasami wnioski pisane są w niezbyt konkretny sposób i złożenie ich równocześnie, powoduje błędne zakwalifikowanie jako „urlop z góry”.

Urlop „po przerwie”

W nawiązaniu do drugiej formy korzystania z urlopu powinnaś wiedzieć, że ta opcja daje więcej możliwości. 16 tygodni z pełnego wymiaru może bowiem zostać wykorzystane dopiero po przerwie. Pracodawca zawsze musi zaakceptować Twoją decyzję o skorzystaniu z pozostałej części.

Zwróć jednak uwagę, że jeśli bezpośrednio po macierzyńskim zdecydowałabyś o skorzystaniu jedynie z 6 tygodni urlopu, wówczas zrobienie przerwy będzie skutkowało tym, że 10 tygodni przepadnie. Dlatego prawidłowe zaplanowanie urlopu jest tu bardzo ważne. Ta opcja jest bardzo korzystna dla osób, które planują kolejną ciążę w trakcie urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego na starsze Dziecko.

Odpowiedzi na wszelkie wątpliwości znajdziesz w dedykowanym e-booku. LawBook zawiera komplet wzorów wniosków.

Urlop rodzicielski dla taty

O ile urlop macierzyński z założenia przewidziany jest głownie dla mamy, o tyle inna sytuacja jest w przypadku urlopu rodzicielskiego. Z uprawnienia tego możecie bowiem korzystać oboje.

W pierwszej omawianej tu opcji urlopu „z góry” będzie tylko jedna możliwość. Mama musi zrezygnować z dalszego korzystania z urlopu, aby tata od kolejnego dnia mógł przejąć uprawnienie.

Jeśli jednak zdecydowałaś się na opcję „na części”, każda z części może być wykorzystana przez tatę. Nie ma również przeciwwskazań, abyście z danego okresu korzystali wspólnie w tym samym czasie.

Zasiłek

Za okres przebywania na urlopie rodzicielskim przysługuje Ci zasiłek w wysokości uzależnionej od formy korzystania z urlopu.

W przypadku opcji „z góry” przez okres pełnych 52 tygodni zasiłek wynosi 80% podstawy zasiłku.
Jeśli wybierzesz opcję „na części”, wówczas przez 6 tygodni Twój zasiłek wyniesie 100%, zaś przez kolejne 26 tygodni 60% podstawy zasiłku (podczas 20 tygodni urlopu macierzyńskiego zasiłek również wyniesie 100%). Sumarycznie obie opcje w skali roku dają tę samą kwotę… prawie zawsze. Różnice mogą powstać w sytuacji osób, których wynagrodzenie to wynagrodzenie minimalne.

_________________________
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Z pozdrowieniami,
M.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

  1. Dziękuję za świetny artykuł! 🙂
    Drugim wyjątkiem kiedy urlop „na części” jest korzystniejszy to urodzenie 2 lub więcej dzieci .
    Pozdrawiam 💚

Dodaj komentarz