urlop macierzyński

Urlop macierzyński

Czas dziewięciomiesięcznego oczekiwania zakończy się narodzinami Twojego Dziecka, a wraz z nimi rozpocznie się urlop macierzyński.

Dzisiaj przeczytasz o:

  • urlopie przed dniem porodu;
  • prawidłowym rozpoczęciu urlopu po porodzie;
  • wymiarze urlopu i wysokości zasiłku;
  • urlopie lub zasiłku na działalności gospodarczej;
  • przerwaniu urlopu.

Urlop macierzyński przed porodem

Masz prawo do rozpoczęcia urlopu jeszcze w ciąży. Wówczas możesz skorzystać z maksymalnie 6 tygodni tego uprawnienia. Pod uwagę zostanie wzięta planowana data porodu, wskazana na zaświadczeniu lekarskim. Jeśli twój Maluch postanowi przyjść na świat później niż wyliczone 6 tygodni, uznaje się, że ma prawo do podjęcia takiej decyzji :)) i nikt nie będzie miał tu żadnych pretensji. Urlop zostanie odpowiednio przeliczony.

Co ważne, o tego typu urlopie możesz zdecydować tylko Ty. Tym samym nie słuchaj mitów o tym, że jeśli nie urodzisz w terminie wskazanym w karcie ciąży, musisz rozpocząć urlop przed porodem. „Podobno” w takiej sytuacji lekarz nie może wystawić zwolnienia lekarskiego. Piszę „podobno”, bo kodeks pracy nie zna takiego obostrzenia, ja też nie… :)) Raz jeszcze podkreślam, że to mit. Zwolnienie bowiem przysługuje Ci przez cały okres ciąży, maksymalnie do wymiaru 270 dni (a nie do daty określonej w karcie ciąży).

Jak rozpocząć urlop macierzyński

Urlop rozpoczyna się zawsze w dniu narodzin (chyba, że zdecydujesz się na skorzystanie z powyżej opisanej opcji). Nie ma tu znaczenia, czy Twoje Dziecko pierwszy krzyk wydało w dzień roboczy, święto czy może sobotę. Zawsze to ten dzień będzie pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego.

W nawiązaniu do powyższego, to znowu de facto Dziecko decyduje o tym, kiedy owy urlop się rozpoczyna. Tym samym składanie wniosku o urlop, który już się rozpoczął jest zbędne. Wiem, że taka praktyka funkcjonuje, ale jest ona niepotrzebna.

Celem rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego wystarczającym jest przedłożenie skróconego aktu urodzenia Dziecka. Wniosek zaś powinien dotyczyć urlopu rodzicielskiego. Tu musisz wiedzieć, że masz do wyboru korzystanie z urlopu „z góry” lub „na części” W opcji pierwszej urlop macierzyński i rodzicielski wykorzystujesz łącznie. Tutaj konieczne będzie przedłożenie wniosku o urlop rodzicielski (a nie macierzyński). W opcji drugiej po porodzie rozpoczynasz jedynie urlop macierzyński. W tym przypadku wymagane jest złożenie tylko skróconego aktu urodzenia Dziecka. Ja rekomenduję dołożenie dodatkowo pisma przewodniego, aby uchronić się od jakichkolwiek wątpliwości, że to Ty przesłałaś dokumenty. Wzór takiego pisma wraz ze wszystkimi szczegółami znajdziesz w dedykowanym e-booku. LawBook posiada komplet wzorów wniosków.

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Wymiar urlopu uzależniony jest od liczby Dzieci, urodzonych przy jednym porodzie:

  • 20 tygodni – jeśli urodziłaś jedno Dziecko przy jednym porodzie;
  • 31 tygodni – jeśli urodziłaś dwoje Dzieci przy jednym porodzie;
  • 33 tygodnie – jeśli urodziłaś troje Dzieci przy jednym porodzie;
  • 35 tygodni – jeśli urodziłaś czworo Dzieci przy jednym porodzie;
  • 37 tygodni – jeśli urodziłaś pięcioro i więcej Dzieci przy jednym porodzie.

Zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru. Nieco inaczej kształtuje się on w sytuacji deklarowania wykorzystania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego łącznie. Wówczas zasiłek przez cały okres 52 tygodni wyniesie 80% podstawy wymiaru.

O wszystkich aspektach urlopu macierzyńskiego „z góry” przeczytasz w dedykowanym e-booku. LawBook ten zawiera szczegółowe informacje o tym, jakie dokumenty złożyć, na co zwrócić uwagę, jak obliczyć podstawę zasiłku i wiele innych. W komplecie znajdują się również wzory niezbędnych wniosków.

Zasiłek czy urlop na działalności gospodarczej

W bardzo wielu źródłach znajdziesz informację, ze mamom prowadzącym własny biznes nie przysługuje urlop macierzyński. Jest to prawda, ale od razu chcę Cię uspokoić, że nie oznacza to, że nie masz prawa do żadnego zabezpieczenia finansowego.

Sam urlop wiąże się rzeczywiście stricte z umową o prace, gdyż jest to forma usprawiedliwienia nieobecności w pracy. Za ten czas przysługuje zasiłek macierzyński. Prowadząc własną firmę, to Ty decydujesz o swojej aktywności i nie ma potrzeby, abyś przed kimkolwiek usprawiedliwiała swoją nieobecność.

Powyższe jednak nie zmienia faktu, że masz prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego. Ten przysługuje na takich samych zasadach, jak w przypadku umowy o pracę i w terminach wskazanych powyżej. Różnica będzie dotyczyła zaś sposobu obliczania zasiłku. Tu bowiem wysokość będzie uzależniona od składki chorobowej, jaka była opłacana w trakcie 12 miesięcy poprzedzających poród.

Przerwanie urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński może zostać przerwany pod szczególnymi warunkami. 14 pierwszych tygodni musi bowiem wykorzystać mama i brak tu możliwości, by np. wcześniej wrócić do pracy u dotychczasowego pracodawcy (inaczej będzie z nowym pracodawcą).

Po upływie 14 tygodni od dnia narodzin możliwe jest przerwanie urlopu macierzyńskiego pod warunkiem przekazania kolejnych 6 tygodni tacie. Tata musi przejąć urlop kolejnego dnia po zakończeniu go przez mamę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie uprawnienia ma Tata po narodzinach dziecka, zapraszam Cię już w tym tygodniu na webinar ABC PRAWNE DLA OJCÓW. Poświęcimy tu czas na omówienie wszystkich zagadnień, związanych z jego prawami. Niestety, w szale macierzyństwa często te aspekty są pomijane, a pamiętaj, że jeśli tata nie korzysta ze swoich praw, tracicie oboje.

Czy wiesz, że Tata:

  • może spędzić ponad 5 tygodni po porodzie w domu?
  • prowadzący działalność gospodarczą, może również korzystać z urlopu ojcowskiego i dodatkowo zapłacić niższy ZUS?
  • może skorzystać z urlopu rodzicielskiego i otrzymać 100% podstawy zasiłku?

Podczas webinaru opowiem o wszystkich zagadnieniach, związanych z uprawnianiem ojców, odpowiem również na Twoje pytania (26 czerwca, godzina 20:00)

_________________________
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Z pozdrowieniami,
M.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

  1. Dzięki za pomocny wpis! Zastanawiam się, jakie są zalety rozpoczęcia macierzyńskiego 6 tygodni przed porodem, jeżeli zazwyczaj można być w tym czasie na zwolnieniu? A później cieszyć się jeszcze tymi 6 tygodniami z dzieckiem na macierzyńskim.

    1. Dzień dobry,
      nie wszyscy chcą korzystać ze zwolnienia chorobowego.
      Pozdrawiam
      MPH

Dodaj komentarz