urlop macierzyński i rodzicielski

Urlop macierzyński i rodzicielski – pytania i odpowiedzi

Czasami myślę, że napisałam już o urlopie macierzyńskim/rodzicielskim wszystko i czas ten temat na jakiś czas zakopać pod poduszki. Później zaczynam odczytywać maile, wiadomości i okazuje się, że urlop macierzyński i rodzicielski to temat rzeka. 🙂 I, nawet ku mojemu zaskoczeniu, wciąż są nowe pytania, nowe wątpliwości, nowe sytuacje inne od poprzednich. Dlatego przygotowałam zbiór pytań pomocniczych (tych chyba najczęściej zadawanych) do tego, aby droga przez przepisy w tym zakresie była choć trochę mniej zawiła. 🙂

Czy w czasie urlopu można mnie zwolnić? 

Nie. W czasie urlopu Twoja umowa o pracę podlega szczególnej ochronie, nie można jej wypowiedzieć, ani rozwiązać. Od tej zasady są dwa wyjątki: upadłość/likwidacja firmy oraz działania pracownika, będące przesłanką do zwolnienia dyscyplinarnego.

W czasie webinaru, który odbędzie się 18 marca 2021, otrzymasz w ramach bonusu mini e-book o wypowiedzeniu umowy o pracę oraz o wypowiedzeniu warunków pracy i płacy w okresie urlopu macierzyńskiego.

Czy w sytuacji, w której umowa o pracę zakończy się w czasie urlopu, pracodawca ma obowiązek ją przedłużyć?

Nie. Automatycznemu (i obowiązkowemu przedłużeniu) podlega umowa, kończąca się przed porodem, ale po zakończonym 12 tc. Zostaje ona przedłużona do dnia porodu, w ten sposób gwarantując możliwość skorzystania ze zwolnienia chorobowego (jeśli są ku temu przesłanki medyczne) oraz po porodzie prawo do wykorzystania 52 tygodni urlopu (macierzyńskiego + rodzicielskiego).

Czy wykonując pracę na podstawie umowy zlecenia, mogę skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Tak. Musisz jednak pamiętać o pewnych warunkach. Prawo do urlopu będziesz posiadała, jeśli opłacałaś dobrowolną składkę chorobową oraz jeżeli umowa ta trwała co najmniej do dnia porodu.

Czy rodzice, adoptujący Dziecko mają jakieś uprawnienia urlopowe?

Tak. Rodzice, przyjmujący na wychowanie Dziecko, którzy złożyli do sądu wniosek o wszczęcie postępowania w zakresie przysposobienia, mają uprawnienie do wykorzystania 52 tygodni urlopu (macierzyńskiego + rodzicielskiego) – z zasady dotyczy to sytuacji, w której Dziecko nie ukończyło 7. roku życia.

Czy muszę rozpocząć urlop macierzyński wcześniej, jeśli nie urodziłam w planowanej dacie porodu?

Nie. Urlop możesz rozpocząć wcześniej tylko na swój wniosek (do 6 tygodni).
Lekarz, szpital, pracodawca nie mogą zmusić Cię do rozpoczęcia urlopu z powodu przekroczenia planowanego terminu porodu.

Czy w sytuacji, w której pracodawca ogłosił upadłość w trakcie mojej ciąży, tracę wszystkie uprawnienia urlopowe?

Nie. W takim przypadku do zakończenia ciąży obowiązek wypłacenia zasiłku (zamiast wynagrodzenia) przejmie ZUS, a po porodzie nabywasz prawo do urlopu macierzyńskiego + rodzicielskiego na ogólnych zasadach.

Do kogo powinnam złożyć dokumenty, dotyczące urlopu macierzyńskiego?

Dokumenty powinnaś przesłać do pracodawcy w terminie 21 dni od porodu. To pracodawca przekazuje je dalej do ZUS. Pamiętaj, że o sam urlop macierzyński nie musisz składać wniosku – on rozpocznie się w dniu narodzin. Inaczej jest jeśli chcesz zadeklarować urlop „roczny z góry”.

Czy mogę wcześniej wrócić do pracy?

Urlop macierzyński możesz skrócić nie wcześniej, niż po upływie 14 tygodni. Wówczas obligatoryjnie urlop musi przejąc tata, jednocześnie zaprzestając na kolejne 6 tygodni pracy zarobkowej. W przypadku urlopu rodzicielskiego nie ma już takich ograniczeń.

Czy podczas urlopu rodzicielskiego mogę pracować u mojego pracodawcy?

Tak. Natomiast w tym przypadku możesz łączyć pracę z urlopem w wymiarze 1/2 etatu. Otrzymasz w tym wypadku 1/2 wynagrodzenia + 1/2 zasiłku.

Czy po urlopie rodzicielskim muszę wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy?

Nie. To Ty decydujesz o tym czy chcesz wykorzystać zaległy i bieżący urlop. Pracodawca nie może Cię do niego zmusić. Jeśli natomiast rozpoczniesz urlop wypoczynkowy bezpośrednio np. po rodzicielskim, wówczas pracodawca musi zaakceptować twój wniosek i nie może odmówić urlopu, powołując się np. na plan urlopów w dziale.

Czy mogę założyć działalność gospodarczą, gdy trwa urlop macierzyński i rodzicielski?

Tak. Możesz to zrobić w dowolnym momencie. Tu decyduje tylko Twoje poczucie, że to właśnie ten czas na działalność.

Czy jeśli podczas urlopu będę realizowała umowę zlecenia, zasiłek zostanie mi proporcjonalnie obniżony?

Nie. Masz prawo do podjęcia pracy na podstawie umowy zlecenia (u dotychczasowego lub nowego pracodawcy). Będziesz otrzymywała wynagrodzenie z umowy oraz pełny, naliczony już zasiłek.

Czy w sytuacji, w której mama nie może skorzystać z urlopu (nie pracuje), uprawnienie to może przejąć tata (pracuje na podstawie umowy o pracę)?

Nie. W pierwszej kolejności uprawniona musi być mama i dopiero wówczas część urlopu macierzyńskiego (po 14tyg.) może przejąć tata lub dowolnie możecie dzielić się urlopem rodzicielskim.

Czy w czasie urlopu pracodawca może podpisać ze mną kontynuację umowy?

Tak. W czasie urlopu można podpisać nową umowę.

Czy w czasie urlopu mogę przejść na zwolnienie chorobowe?

Nie. W czasie urlopu nie masz prawa do korzystania ze zwolnienia chorobowego (na siebie lub na Dziecko – zasiłek opiekuńczy). Aby skorzystać ze zwolnienia, należy przerwać urlop.

Czy to prawda, że przerwanie urlopu rodzicielskiego (który zadeklarowałam z góry razem z urlopem macierzyńskim), spowoduje, że pozostała część przepadnie?

Tak. Jeśli skorzystałaś z urlopu „z góry”, wówczas przerwanie go (niezależnie od momentu), spowoduje, iż niewykorzystana część przepadnie (chyba, że bezpośrednio po Tobie dalsze korzystanie rozpocznie tata).

Czy tata korzystający z urlopu będzie miał taki sam zasiłek jak ja?

Nie. Zasiłek dla taty zostanie wyliczony na podstawie jego wynagrodzenia (zostanie określona jego podstawa zasiłku).

A na więcej pytań odpowiem już 18 marca podczas szkolenia online. Poza ogromną dawką wiedzy, będzie także długa sesja Q&A, podczas której będę analizowała Wasze pytania.
Tylko do 3 marca możesz zakupić WEBINAR wraz z bonusami w cenie 59zł (zamiast 159zł)

Serdeczenie zapraszam na webinar. Dokładnie opiszę na nim urlop macierzyński i rodzicielski.

Marzena Pilarz-Herzyk | Mama Prawniczka

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

 1. Dzień dobry, czy mogłabyś doprecyzować odpowiedź na pytanie numer dwa? Z tego co zrozumiałam kobieta na umowie o pracę w dniu porodu otrzymuje po porodzie prawo do 52 tygodni urlopu (niezależnie czy jest to przypadek przedłużenia umowy do dnia porodu przez pracodawcę, czy też zwyczajnie „zgodnie z planem” umowa zahacza o czas urlopu). I wtedy wszelkie wypłaty przechodzą na ZUS. Czy mowa tu o wypłacie 80% pensji, czy też o wypłacie w wysokości 1000 zł która przysługuje również bezrobotnym mamom? Nie wiem czy zrozumiale się wyrażam, ale chodzi mi o to na jakie pieniądze może liczyć matka, która wprawdzie w momencie trwania urlopu (albo od jakiegoś jego momentu) nie ma już umowy o pracę, ale miała ją do tej pory (co najmniej do dnia porodu) ?

  1. W przypadku umowy do dnia porodu lub dłużej mama zawsze nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego, a jego wysokośc zostanie wyliczona na podstawie 12 miesięcy poprzedzających zasiłek.
   1000zł to tzw. kosiniakowe, które przysługuje mamom, w sytuacji, w której nie przysługuje im macierzyński.

   Pozdrawiam
   Marzena | Mama Prawniczka

 2. Dzień dobry,

  Ja również mam pytanie, na które nie znajduję odpowiedzi w powyższych. Co w przypadku , w którym do porodu dochodzi w lutym a umowa o pracę wygasa w marcu? Czy unikając przedłużenia umowy z pracodawcą płatność przejmie ZUS, a my możemy z pracodawcą nawiązać nową umowę w np. w kwietniu pobierając tym samym i zasiłek i wypłatę nie podlegając żadnym ograniczeniom?
  Pozdrawiam

  1. Dzień dobry.
   Umowa ulegnie rozwiązaniu (zasiłek do 52 tygodni będzie kontynuowany przez ZUS) lub można oczywiście przedłużyć.
   Nie można łączyć macierzyńskiego z praca u pracodawcy, udzielającego urlopu (jedynie przez skrócenie urlopu po 14 tyg i przekazanie go od kolejnego dnia ojcu dziecka).
   Pozdrawiam
   MPH

   1. Dziękuję za odpowiedź! Czyli pozwalając umowie wygasnąć – tracę pracodawcę a zasiłek przejmuje ZUS. Zatem nawiazując nową umowę (czy to z ostatnim pracodawcą czy z całkiem nowym) jakiś czas później w trakcie urlopu macierzyńskiego nie zostanie mi odebrany zasiłek, ponieważ nie pobieram go od pracodawcy a bezpośrednio z ZUSu, słusznie rozumiem?
    Pozdrawiam

    1. Odpowiedziałam na to pytanie uprzednio.

     Nie można łączyć urlopu macierzyńskiego z pracodawcą, który go udzielił – jedynie poprzez skrócenie go po 14 tyg.
     Urlop rodzicielski można łączyć z pracodawcą dotychczasowym, wymiarze pracy nie wyższej niż 1/2 etatu.
     Nie ma żadnych ograniczeń co do łączenia urlopu/zasiłku z pracą u innego pracodawcy.

     Celem uzyskania szczegółowych informacji zapraszam do kontaktu w ramach konsultacji indywidualnych: kontakt@mamaprawniczka.pl

     Pozdrawiam
     MPH

  2. Witam, mam pytanie odnośnie urlopu rodzicielskiego. Czy dajac wniosek do pracy pracodawcy automatycznie przesyła wszystkie dokumenty do zus? Czy potrzeba jeszcze innych dokumentow ktore trzeba zlozyc osobiscie w siedzibie zusu.

 3. Dzień dobry,
  poszukuję odpowiedzi na pytanie czy urlop rodzicielski podzielony na 4 części może być wykorzystany tylko przez matkę dziecka? Mam taką sytuację: urodziłam dziecko i bezpośrednio po urlopie macierzyńskim przeszłam na urlop rodzicielski w wymiarze 8 tygodni, jednak okazało się, że osoba która miała zająć mi się dzieckiem choruje w związku z czym złożyłam wniosek o udzielenie mi drugiej części urlopu w wymiarze 8 tygodni. Aktualnie chciałabym skorzystać jeszcze z 3 części również 8 tygodni ale nie wiem czy mogę złożyć wniosek?
  Pozdrawiam Beata

 4. Dzien dobry. Czy przebywając na urlopie macierzynskim lub rodzicielskim pracodawca może zażądać, abym przyszła do pracy na szkolenie z zakresu bhp. Oraz drugie pytanie czy może zażądać aby po powrocie do pracy sama pokryła koszty takiego szkolenia?

 5. Witam, mam takie nietypowe pytanie. Od kwietnia 2018 jestem na macierzyńskim, w styczniu 2019 weszły podwyżki, a ja na pasku płacowym, za styczeń mam wynagrodzenie zasadnicze 2100zł. Czy jak od maja pójdę na zaległy urlop wypoczynkowy to moje wynagrodzenie zasadnicze zrówna się z najniższą krajową?

  1. Witam,

   Kwota minimalnego wynagrodzenia przekłada się na zasiłek macierzyński. Wysokośc zasiłku powinna zostać zmieniona.

   Pozdrawiam
   MPH

 6. Dzien dobry
  Przebywam na urlopie rodzicielskim , czy pracodawca może żądać abym uczestniczyła w szkoleniu bhp organizowanym w miejscu pracy w trakcie mojego urlopu? Czy może żadać ewentualnego pokrycia kosztów za takie szkolenie po powrocie do pracy? Czy sa na to jakies przepisy prawne?

  1. Dzień dobry,

   Przebywając na urlopie nie świadczy Pani pracy, a więc nie podlega Pani również szkoleniom.
   Aktualne badania, szkolenia BHP po powrocie są obowiązkiem pracodawcy.

   Jeśli potrzebuje Pani np. pisma czy konkretnych argumentów dla pracodawcy, sugeruję poradę indywidualną.

   Pozdrawiam
   MPH

 7. Dzielenie się i symultaniczne wykorzystanie urlopu rodzicielskiego przez obydwoje rodziców pisze:

  Dzień dobry,
  tego pytania jeszcze tu nie było:)
  Czy istnieje możliwość „podzielenia się” urlopem rodzicielskim tak, żeby obydwoje rodzice skorzystali z niego w tym samym czasie? Pytam w kontekście miesięcznej podróży w 3-kę.

  pierwszy wariant, o którym myślę to:
  20 tygodni macierzyńskiego wezmę ja, zostaje nam 32 tygodnie rodzicielskiego, z czego 24 biorę ja, a potem te pozostałe 8 dzielimy na 2 osoby i w tym samym czasie, czyli ostatni miesiąc (2x4tyg) razem jesteśmy na urlopie (i możemy gdzieś wyjechać:)

  i drugi wariant:
  początek jak wyżej: macierzyński ja, potem 28 tygodni rodzicielskiego ja, a ostatnie 4 tygodnie mąż (ja wtedy wykorzystuję 4 tygodnie urlopu wypoczynkowego – czytałam powyżej, ze pracodawca, w sytuacji, gdy wracam z rodzicielskiego, nie może odmówić mi wypoczynkowego – czy jednak może nie zgodzić się na miesięczny, tak długi urlop (w normalnej sytuacji wiem, że może), na wybranie 4 tygodni za jednym razem?

  Bardzo bardzo dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję, że inne Mamy też skorzystają 🙂
  Monika

  1. Dzień dobry

   Oba warianty są możliwe 🙂

   Proszę szczególną uwagę zwrócić na terminy składania dokumentów przez mamę i tatę i prawidłowe podzielenie „części” urlopu, tak aby był on zgodny z przepisami (liczba tygodni).

   Pozdrawiam
   MPH

 8. Dzień dobry, proszę o krótką opinię dotyczącą takiej sytuacji:
  Na chwilę obecną przebywam na tzw. ciążowym L4, zatrudniona jestem na umowę o pracę na czas nieokreślony na stanowisku kierowniczym i zarabiam 3 000 zł netto. Pracodawca chce podpisać ze mną porozumienie i przenieść mnie na inne stanowisko pracy ale nie należące do stanowisk kierowniczych i w związku z tym utraciłam bym dodatek funkcyjny i zarabiała 2 700 zł netto.
  Czy przebywając na L4 mogę podpisać takie porozumienie? Oraz czy w tym przypadku należy mi się dodatek wyrównawczy?
  A także czy w przypadku podpisania porozumienia ZUS będzie wypłacał mi zasiłek chorobowy ten który miałam dotychczas czy niższy w związku z podpisaniem porozumienia?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Dzień dobry.

   Nie widzę żadnych przesłanek do podpisywania porozumienia zmieniającego (a tak naprawdę wypowiedzenia warunków pracy i płacy) w Pani sytuacji.

   Jeśli chce Pani poznać bliżej Pani prawa w związku z powyższym , powinna Pani umówić się na konsultację indywidualną – komentarze nie są miejscem porad prawnych.

   Pozdrawiam
   MPH

 9. Witam
  Posiadam umowę na czas określony, która będzie przedłużona tylko do dnia porodu. Interesuje mnie zasiłek w wymiarze 80% przez cały okres jego trwania. Czy wniosek o wypłatę tego zasiłku mam złożyć do byłego pracodawcy czy bezpośrednio do ZUS (konieczne są jeszcze jakieś dodatkowe dokumenty?). Czy jest możliwość złożenia tego wniosku jeszcze przed planowanym porodem?.

  1. Witam,

   Dokumenty należy złożyć w terminie 21 dni od dnia porodu – nie można przed porodem.
   Jeśli chodzi o szczegóły zasiłku zapraszam do artykułów na blogu, np:
   https://mamaprawniczka.pl/urlop-macierzynski-rodzicielki-wychowawczy-kompendium/
   Najważniesze informacje na ten temat są również w poradniku dla Mam, którego jestem współautorką
   http://mamydlamamy.pl
   A komplet dokumentów, znajdzie Pani w tym eBooku, który jest dedykowane właśnie powyższemu projektowi
   http://mdm.shoplo.com/kolekcja/frontpage/e-book-urlop-macierzynski-i-rodzicielski

   Pozdrawiam
   Marzena PH

 10. Witam.
  Mam umowę na czas nieokreślony, nauczycielka. Na L4 byłam od maja 2018roku i urodziłam 5września 2018roku. Jestem na urlopie rodzicielskim do 03.09.2019 roku. Jestem w 5tygodniu drugiej ciąży.
  Czy od 03.09.2019r. mogę iść na L4 a zaległe urlopy wykorzystać po porodzie i kolejnum rodzicielskim na drugie dziecko (czyli wypada jakoś luty 2021r.)?

  1. Dzień dobry,
   Szczegółowe pytania indywidualne, wymagają takiej właśnie porady.
   Komentarze na blogu nie są dobrym miejscem na publiczne analizowanie zapytań dopytywanie o szczegóły 🙂

   Bezpłatną formą pomocy jest blog, na którym znajdzie Pani ponad 100 artykułów dla mam, m.in poniższy, który opiera się o Pani zagadnienia
   https://mamaprawniczka.pl/cz-9-urlop-wychowawczy-a-kolejna-ciaza/

   Pozdrawiam
   Marzena | MamaPrawniczka | kontakt@mamaprawniczka.pl

 11. Dzień dobry,

  proszę o informację czy Pracownica składająca wniosek o urlop rodzicielski (od razu po porodzie) powinna uzyskać na wniosku podpis Pracodawcy? Wniosek będzie wysyłany do ZUSu, gdyż to ten jest płatnikiem zasiłków.

  1. Dzień dobry,

   Pracodawca jest wnioskiem związany i nie moze odmówić udzielenia urlopu.
   W interesie pracownika zas jest poświadczenie doręczenia każdego dokumentu.

   Pozdrawiam
   MPH

 12. Witam.
  W listopadzie kończę urlop macierzyński. Do lutego mam urlop wypoczynkowy, a następnie planuje urlop wychowawczy. Moja przełożona powiedziała że nie przysługuje mi roczna podwyżka (ktora była w kwietniu ) ponieważ zadeklarowalam chęć pójścia na wychowawczy. To że bede na urlopie wypoczynkowym nic dla niej nie zmienia. Czy to zgodne z prawem ?
  Planujemy 3 ciążę w grudniu. Więc ja wiem że chyba na wychowawczy nie pójdę a na L4 tak. Czy w takim przypadku mam prawo do aneksu ??
  Pozdrawiam ?

  1. Dzień dobry,
   Wracając po urlopie macierzyńśkim, przysługuje Pani wynagrodzenie, jakie otrzymywałaby Pani, gdyby nie korzystała z urlopu.
   Szczegóły znajdzie Pani w tym artykule.
   https://mamaprawniczka.pl/project-view/wynagrodzenie-po-urlopie-macierzynskim-i-wychowawczym/

   W przypadku chęci szczegółowego skonsultowania tej sytuacji, polecam skorzystanie z porady indywidualnej, o której informacje można znaleźć poniżej:
   https://mamaprawniczka.pl/konsultacje/

   Pozdrawiam
   Marzena Pilarz-Herzyk

 13. Szanowna Pani,

  czy istnieje możliwość wzięcia urlopu macierzyńskiego np 4 tygodnie przed planowanym porodem następnie wykorzystać 10 tygodni i przekazać ostatnie 6 tygodni mężowi?

  Bardzo dziękuję za poradę.
  Z poważaniem
  AL

 14. Witam. Termin porodu mam na 16 lutego. Zwolnienie lekarskie również wystawione do 16 lutego. Mam umowę przedłużona do dnia porodu. Co robić w sytuacji gdy nie urodze do 16 lutego? Przedłużać zwolnienie lekarskie o kolejne kilka dni czy mogę zacząć urlop macierzyński z dniem 17 lutego? Czy muszę składać wniosek o urlop do pracodawcy czy to automatycznie następuje? Pozdrawiam

  1. Dzień dobry,
   Ma Pani prawo do kontynuowania zwolnienia lub przejścia na urlop macierzyński przed porodem (na Pani wniosek).
   Informacje o tym, jak dopełni formalności oraz wzór wniosku znajdzie Pani w tym LawBooku
   https://mamaprawniczka.pl/produkt/lawbook-urlop-macierzynski-i-rodzicielski-52-tygodnie-z-gory/

   Pozdrawiam
   MPH
   _____
   Jeśli potrzebujesz konsultacji indywidualnej, artykuł nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania, chcesz mieć pewność, że porada będzie rzetelnie dopasowana do Twojej sytuacji, zapraszam Cię do skorzystania z konsultacji indywidualnej: kontakt@mamaprawniczka.pl

 15. dzień dobry, 11.03.2020 wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim – od 23.03.2020 jestem na L4 z powodu drugiej ciąży – w czasie kiedy pracowałam dostałam podwyżkę – moje pytania brzmi czy ta podwyżka będzie teraz uwzględniona podczas wypłaty pensji na L4 oraz czy będzie brana pod uwagę podczas obliczania zasiłku macierzyńskiego ?

  pozdrawiam i dziękuję

  1. Dzień dobry,
   Podstawa jest na nowo naliczana, jeśli pomiędzy okresami zasiłkowymi upłynie conajmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe.
   Pozdrawiam
   MPH

 16. Dzień dobry!

  Mam krótkie pytanie.

  Czy odroczony urlop rodzicielski (16 tygodni) przepada jeśli w międzyczasie pracodawca nie przedłuży pracownicy umowy, a ona nie zdążyła pójść na ten urlop? Czy jest wtedy opcja odebrania tych 4 miesięcy z chwilą dowiedzenia się o nieprzedłużeniu umowy?

  Pozdrawiam serdecznie,
  MS

  1. Dzień dobry,
   Urlop można wykorzystać u nowego pracodawcy lub jeszcze w okresie wypowiedzenia (adekwatną część) jeśli jest wystarczająco dużo czasu na złożenie wniosku.
   W przypadku chęci zapoznania się ze szczegółami, zapraszam na konsultacje indywidualne: kontakt@mamaprawniczka.pl
   Pozdrawiam
   MPH

 17. Dzień dobry,
  Mam następujące pytanie, 25 maja br kończę urlop rodzicielski, następnie chcę wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy tj. 60 dni. Mój pracodawca ma zamiar mnie zwolnić zaraz po powrocie do pracy, ponieważ przyjął na moje miejsce inną osobę. Czy istnieje możliwość zabezpieczenia się na taką ewentualność? Czy posiadam pole manewru, przykładowo w postaci przejścia na urlop wychowawczy? Pisała Pani we wcześniejszych artykułach, że taki wniosek należy złożyć odpowiednio wcześniej, tj 21 dni przed rozpoczęciem, natomiast ja nie złożyłam wniosku o urlop wypoczynkowy ani wychowawczy i obawiam się czy nie jest za późno na wykonanie ruchów zabezpieczających mnie przed niepomyślnym dla mnie rozwiązaniem. Jeśli istnieje inne rozwiązanie to proszę o podpowiedz.
  Pozdrawiam,
  MW

  1. Dzień dobry,
   Tematu nie można omówić jednym zdaniem w komentarzu.
   Zaplanowanie dla Pani odpowiedniej ochrony i rozwiązań, wymaga na pewno konsultacji indywidualnej.
   Zostawiam adres e-mail: kontakt@mamaprawniczka.pl

   Pozdrawiam
   Marzena PH

 18. Dzień dobry
  Chciałabym doprecyzować pewną kwestię. Mam nadzieję, że mamy (obecne i przyszłe) również skorzystają 🙂
  Mam umowę do dnia porodu. Pracodawca oznajmił, że nie przedłuży ze mną umowy ze względu na brak zgody kadr. Jednocześnie nie wykluczył takiej możliwości w najbliższych miesiącach.
  Rozumiem, że jeśli zdecyduję się na podstawowy urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni to po jego zakończeniu mogę podjąć pracę u pracodawcy na pełen etat? Później do ukończenia przez dziecko 6 roku życia mogę wykorzystać 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego w częściach, czy już tylko 16 tygodni ze względu na przerwanie zasady bezpośredniości urlopów?

 19. Dziękuję za informację. Mam jeszcze pytanie jak liczyć termin na złożenie wniosku o urlop rodzicielski.
  Trzeba to zrobić najpóźniej na 21 dni kalendarzowych przed jego planowanym rozpoczęciem? Czyli jeśli chciałabym rozpocząć urlop od 14 lutego 2021 (niedziela) wniosek muszę złożyć najpóźniej w dniu 25 stycznia?

 20. Dzien dobry, w ustawie jest napisane ze urlop rodzicielski mozna wziac po macierzynskim. Czy to oznacza ze urlop rodzicielski mozna zaczac dopiero po 20 tygodniach od narodzin? Czy na przyklad jak wezmie matka tylko 14 tygodni macierzynskiego, to czy moze ojciec wziac pozostale 6 tygodni a matka w tym czasie zacznie urlop rodzicielski?

 21. Witam, mam pytanie, wiem, że urlop macierzyński rozpoczyna się od momentu porodu, a co, jeśli poród jest w lipcu, kiedy są wakacje? czy urlop zaczynam od września czy już się liczy wtedy od lipca i tracę te 2 miesiące?

  1. Dzień dobry, Urlop bez wyjątku rozpoczyna się zawsze w dniu narodzin.
   Wakacje to urlop, który można odebrać później.
   W sprawie szczegółów zapraszam na konsultacje indywidualne.

   Pozdrawiam
   MPH

 22. Dzień dobry,

  Czy do zaległego urlopu do wykorzystania po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim wliczają się także dni wolne od pracy, które wypadły w okresie urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego? W normalnym trybie pracy żona skorzystałaby z nich jako dodatkowego dnia wolnego w tygodniu pracy.

  Pozdrawiam,
  Tomek

 23. Witam, wykorzystałam cały urlop macierzyński do 29.09.2020. Poszłam na urlop wypoczynkowy i obecnie nadal na nim jestem a czy teraz mogę złożyc podanie o urlop rodzicielski? czy to juz jest za pozno i nie moge z tego skorzystaci czy jest on platny ?
  Pozdrawiam

  1. Dzień dobry,
   Nie wiem ile urlopu Pani rzeczywiście wykorzystała (data końcowa nic mi nie mówić), jaki wniosek Pani złożyła etc…
   Zostawiam link do ebooków, w których można znaleźć informacje o tym, jak korzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

   Ebook o urlopie z góry
   https://mamaprawniczka.pl/produkt/lawbook-urlop-macierzynski-i-rodzicielski-52-tygodnie-z-gory/

   Ebook o urlopie na części
   https://mamaprawniczka.pl/produkt/lawbook-urlop-macierzynski-i-rodzicielski-52-tygodnie-na-czesci/

   Pozdrawiam
   MPH

 24. Witam,
  Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym do 05.2022. Jestem w ciąży. Termin porodu to 1.03.2021. Moje pytanie brzmi czy jeśli wrócę do pracy np miesiąc przed porodem i od razu wykorzystam zaległy urlop wypoczynkowy do dnia porodu, to czy wtedy nabędę prawo do pełnego zasilku macierzyńskiego i rodzicielskiego?
  Pozdrawiam

 25. Dzien dobry,
  Nie moge nigdzie znaleźć informacji co do zasad wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego po urlopie rodzicielskim ale odroczonym. Wiem, ze po rodzicielskim nieodroczonym, pracodawca nie może odmowic urlopu wypoczynkowego. Ale jesli zostaje mi rodzicielskiego np 10 tygodni i juz po powrocie do pracy w pewnym momencie decyduje, ze chcę ten rodzicielski wykorzystac, to czy również bezposrednip po nim mogę wykorzystac zalegly wypoczynkowy i pracodawca nie moze mi tego odmowic?

 26. Dzien dobry,
  Czy w przypadku skorzystania z odroczonego urlopu rodzicielskiego i checi skorzystania z zaległego urlopu wypoczynkowego bezposrednio po nim, pracodawca ma prawo nie udzielic urlopu wypoczynkowego?

 27. Dzień dobry,
  czy jeśli urlop macierzyński nie został wykorzystany (bo matka dziecka nie pracowała w okresie przed i po narodzinach dziecka), to urlop rodzicielski zupełnie przepada?

  1. Dzień dobry
   W dotychczasowych stanie prawnym tata nie ma prawa do zasiłku, jeśli mama nie jest ubezpieczona.
   Pozdrawiam MPH

 28. Witam, chciałbym zapytać czy w sytuacji kiedy matka dziecka przebywała 20 tygodni na urlopie macierzyńskim i po nim wróciła do pracy, nie rozpoczynając bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego i nie składając żadnych oświadczeń o rezygnacji z urlopu rodzicielskiego, to czy on przepadł? Czy ojciec dziecka może go wykorzystać w czasie późniejszym do roku kalendarzowego w którym dziecko kończy 6 rok życia ? Czy wymiar tego urlopu może wynosić jednorazowo 32 tygodnie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dodaj komentarz