POWRÓT DO PRACY – UPRAWNIENIA – cz.1

I przyszedł czas powrotów. Urlop macierzyński i rodzicielski się zakończyły, być może wykorzystałaś również urlop wychowawczy. Dzisiaj stoisz przed drzwiami swojej pracy i znowu czeka Cię pewnie sporo nowości. Będąc tutaj ostatni raz, jeszcze nie byłaś Mamą. Teraz wracasz jako Rodzic i z tą rolą wiążą się nowe uprawnienia w pracy.

Początkowo ten artykuł miał być tylko o przerwach na karmienie piersią, ale wysłałyście do mnie w sumie tak wiele pytań odnośnie innych uprawnień rodzicielskich, że postanowiłam, iż postaram się opisać znacznie szerzej ten temat, tak aby rozwiać wątpliwości na temat szeregu uprawnień, związanych z powrotem do pracy.

Szczególna ochrona – co po powrocie do pracy?

W momencie zakończenia urlopów, kończy się szczególna ochrona przed wypowiedzeniem/rozwiązaniem umowy o pracy, związana z okresem ciąży i urlopu macierzyńskiego.
Pamiętaj jednak, że przepisy narzucają na pracodawcę obowiązek przyjęcia Cię do pracy, po powrocie z macierzyńskiego/rodzicielskiego/wychowawczego na to samo stanowisko lub ewentualnie inne równorzędne (jeśli z  przyczyn organizacyjnych powrót na to samo nie jest możliwe), z zachowaniem tego samego wynagrodzenia.
Trudno jednak ocenić, kiedy więc pracodawca może umowę wypowiedzieć, ponieważ nie ma żadnego przepisu, z którego wynikałoby cokolwiek innego, niż obowiązek przyjęcia do pracy po zakończonym urlopie.
Najważniejsze więc wydaje się tutaj, iż ewentualne wypowiedzenie po powrocie nie może mieć charakteru dyskryminacji kobiet, powracających do pracy po urlopie. Jeżeli więc masz przekonanie, że owszem Pracodawca przyjął Cię do pracy, jednak po kilku dniach zwolnił i miało to ewidentnie związek z Twoją wcześniejsza nieobecnością, związaną  z macierzyństwem, sytuacja ta jest podstawą do odwołania się do sądu pracy, od wypowiedzenia umowy przez Pracodawcę.

Mama dziecka do 4 roku życia.

W związku z wychowaniem dziecka, które nie ukończyło 4 roku życia, posiadasz w tym czasie dodatkowe uprawnienia, dotyczące pracy:

 • w godzinach nadliczbowych;
 • w systemie pracy, obejmującym większą ilośc godzin pracy, aniżeli 8h/dobę;
 • w porze nocnej;
 • poza miejscem stałego wykonywania pracy – delegacja;
 • pracy na niektórych stanowiskach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych.
  O tym wszystkim pisałam już artykuł kilka miesięcy temu i jeżeli poszukujesz informacji, na któryś z tych tematów, zapraszam Cię do zapoznania się z nim TUTAJ.
  Uwaga: Artykuł pisałam przed zmianami stanu prawnego w maju 2017, dlatego w najbliższych dniach naniosę na niego aktualizację.

Dodatkowe 2 dni wolne – opieka na dziecko zdrowe.

Jeżeli Twoje dziecko nie ukończyło jeszcze 14 roku życia, masz prawo do 2 dodatkowych dni w  roku, z tytułu opieki nad dzieckiem. Uprawnienie to przysługuje zarówno mamie, jak i tacie – ale łącznie w wymiarze dwóch dni. Opieka na dziecko przy w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Nie ma przymusu, abyś wybierała je, jako całe dni – możesz wybrać je w formie kilku godzin. Ważnym jest, aby pamiętać, że pierwszy wniosek o opiekę, determinuje sposób wybrania tych dni (czyli w praktyce, jeśli np. na pierwszym wniosku w danym roku wybierzesz 3h opieki, taka forma będzie przysługiwała Ci również do pozostałych dni/godzin).
Liczba dwóch dni, przysługuje niezależnie od liczby dzieci. A dni niewykorzystane w danym roku kalendarzowym, nie przechodzą na kolejny rok.

W przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, przysługująca opieka obliczana jest w systemie godzinowym, proporcjonalnie do wymiaru etatu. Niepełną godziną, zaokrągla się na korzyść pracownika „w górę”.

Za czas zwolnienia od pracy, w związku z  opieką na dziecko, zachowujesz prawo do wynagrodzenia, obliczanego w taki sam sposób, jak wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. 

Zasiłek opiekuńczy, czyli 60 dni zwolnienia od pracy.

Z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, maksymalnie przez okres 60 dni w roku kalendarzowym, przysługuje Ci opieka na dziecko, czy zasiłek opiekuńczy.
1. Do ukończenia przez dziecko  8 roku życia z następujących powodów:
– nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola, szkoły;
– poród lub choroba małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli te przyczyny, uniemożliwiają temu małżonkowi sprawowanie opieki;
– pobyt małżonka ubezpieczonego, który stale opiekuje się dzieckiem w szpitalu.
2. Do ukończenia przez dziecko 14 roku życia, z powodu jego choroby.
3. W tym miejscu warto również zwrócić uwagę, iż na dziecko powyżej 14 roku życia przysługuje Ci również zasiłek opiekuńczy na tych samych zasadach, jak na innego chorego członka rodziny. Tutaj wymiar zasiłku to 14, a nie jak wyżej 60 dni.

Miesięczny zasiłek wynosi 80% podstawy jego wymiaru.

Postanowiłam podzielić uprawniania, wynikające z powrotu do pracy na trzy części. Jutro pojawi się druga część, w której znajdziesz szczegółowe informacje na temat przerw na karmienie piersią. W kolejnym zaś artykule obniżenie wymiaru etatu i szczególna ochrona, która z tego wynika.

Marzena | Mama Prawniczka

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy, Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn.zm
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz. U. z 1999 r. Nr 60, poz. 636 z późn.zm.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

  1. Witaj u #MamyPrawniczki. Jeśli tu trafiłaś, to mam nadzieję, że jesteś kolejna Mamą, Kobietą, Czytelniczką bardziej świadomą swoich praw. Na dzień dzisiejszy nie udzielam indywidualnych porad prawnych, gdyż nie mogę poświęcić wystarczającej atencji każdej sprawie, a radzenie na bazie krótkiej wiadomości, bez znajomości dokumentów i szczegółów sprawy, byłoby nierzetelne. Natomiast zawsze staram się odesłać pytające do odpowiednich treści, wskazać ogólne zasady lub wykorzystac problem jako inspirację do kolejnego artykułu.

   Dzisiaj na moim facebooku (www.facebook.com/mamaprawniczka) możesz znaleźć odpowiedź na to pytanie.
   O te informacje został również uzupełniony artykuł.

   https://mamaprawniczka.pl/cz-5-wakacji-ciag-dalszy-czyli-urlop-rodzicielski/

   Pozdrawiam. Marzena | #MamaPrawniczka

 1. Witam. Mój zakład pracy ma dodatkowy kodeks wewnątrzzakładowy. Za skarby świata nie chcą mi pozwolić na opuszczanie nocek! A moje dziecko ma tylko rok. Co robić? Będę musiała się zwolnić 🙁

 2. co się dzieje w przypadku kiedy mój partner ma juz dziecko z byłą żoną i on odbiera zawsze 2 dni na opiekę.
  Ile dni na opiekę będzie nam przysługiwać?

  1. Dzień dobry.
   Pani może skorzystać z 2 dni – ale już bez możliwości podziału z partnerem.
   Pozdrawiam
   Marzena | Mama Prawniczka

 3. Dzień dobry,
  bardzo interesuje mnie jak sprawa wyglada z powrotem taty po urlopie rodzicielskim lub rodzicielskim i wychowawczym do pracy. Czy jeśli zostanie zwolniony po kilku dniach od powrotu to również mozna się powołać na dyskryminacje mężczyzn ze względu na korzystanie ze swoich tacierzyńskich praw?

  Pozdrawiam, Sonia

Dodaj komentarz