UMOWA O PRACĘ TYMCZASOWĄ.

W zeszłym roku pisałam o planowanych zmianach w umowie o pracę tymczasową. Poprzedni artykuł przypominam TUTAJ. Zmiany te rzeczywiście weszły do nowego porządku prawnego, o czym przeczytasz poniżej.

Umowa o pracę tymczasową – charakterystyka.

Bardzo często dostaję pytania czy umowa o pracę tymczasową jest umową „śmieciową”? NIE. Umowa ta jest umową o pracę.

Umowa ta bardzo często wykorzystywana jest przy pracach sezonowych (już wiesz dlaczego zdjęcie z jabłkami? ;)).

Czym więc różni się umowa o pracę tymczasową od umowy o czas określony?

Główna różnica to fakt, iż w tej umowie pojawiają się trzy podmioty: pracownik, agencja pracy tymczasowej, pracodawca. W tym stosunku umowę o pracę podpisujesz z agencją pracy tymczasowej i to ona kieruje Cię do określonej pracy.
Pracodawcę zaś wiąże również umowa z agencją, która na jego rzecz zatrudnia pracowników.

Ustawa o pracownikach tymczasowych przewiduje krótsze okresy wypowiedzenia, aniżeli dla umowy na czas określony:
– 3 dniowy okres wypowiedzenia – dla umów, nieprzekraczających 2 tygodni;

  • tygodniowy okres wypowiedzenia – dla umów, przekraczających 2 tygodnie.

Urlop wypoczynkowy, przysługujący w tym stosunku pracy to 2 dni, za każdy miesiac pozostawania do dyspozycji jednego pracodawcy.

Zmiany dla kobiet w ciąży.

Zmiany z perspektywy kobiet w ciąży są bardzo ważne. Nowelizacja bowiem zrównała prawa kobiet zatrudnionych na podstawie umowy o pracę tymczasową  z kobietami zatrudnionymi na podstawie umowy na czas określony. W praktyce oznacza to więc, iż umowa o pracę tymczasową również korzysta z ochrony, jaką wprowadza art. 177 § 3 kp. Zgodnie z nim umowy o pracę na czas określony, bądź umowy na okres próbny, przekraczający jeden miesiąc, nie mogą zostać rozwiązane, po upływie trzeciego miesiąca ciąży. A co za tym idzie przedłużają się one do dnia porodu. Tak samo w tej chwili wygląda status umowy o pracę tymczasową.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie uprawnienia będą Ci przysługiwały w związku z przedłużeniem umowy o pracę do dnia porodu, zapraszam do zapoznania się z tymi informacjami TUTAJ.

Nowelizacja miała na celu wzmocnienie ochrony pracownika, nie tylko w czasie ciąży. Jakie więc inne zmiany przyniosła nowelizacja?

Ograniczenie czasowe zatrudnienia.

Bardzo dużą zmianą w nowych przepisach jest to, że ustalono limit zatrudnienia na podstawie takiej umowy. Nie może być to więcej, aniżeli 18 miesięcy w przeciągu ostatnich 3 lat u tego samego pracodawcy. Istotnym jest, że pracodawca nie będzie mógł zatrudnić tego samego pracownika, nawet w sytuacji wskazania go przez inna agencję (w tej chwili było to możliwe).

Ograniczenie, co do możliwości zatrudnienia.

Pracodawca nie będzie mógł już zatrudnić pracownika tymczasowego do pracy, którą do tej pory wykonywał pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Ważnym jest tutaj, że kontrola w takich sytuacjach będzie dotyczyła charakteru wykonywanej pracy, a nie nie samej nazwy stanowiska w umowie  (co oznacza, że ewentualna zmiana nazwy stanowiska pracy nie wystarczy).

Przedstawienie zasad wynagrodzenia.

Na wniosek agencji, pracodawca jest zobowiązany do przedstawienia jej zasad wynagradzania na danym stanowisku. Agencja zaś będzie musiała na piśmie przekazać te informacje zainteresowanemu pracownikowi. Ma to na celu zapewnienie podobnych warunków pracy i płacy wśród osób zatrudnionych na umowie o pracę i na umowie o pracę tymczasową.

Marzena | Mama Prawniczka

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 9 lipca 2003 o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 962), w szczególności art. 8, 11a, 13, 14a, 17, 20.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy, Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn.zm
w szczególności: art. 177. § 3.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

  1. Dzień dobry od października przebywam na zasiłku chorobowym, jestem w ciąży. Pracodawca otrzymał odemnie niezwłocznie jeszcze w październiku zaświadczenie od ginekologa, że jestem w ciąży. Otrzymuje zasiłek chorobowy w wysokości samej kwoty brutto z umowy o pracę pomnożony przez dni w miesiącu. Czy nie powinnam dostawać średniej z ostatnich pełnych przepracowanych miesięcy zanim zaszłam w ciaze? Razem z premiami ? Dodam tylko, że jestem pracownikiem tymczasowym i mam umowę na czas określony podpisana z agencją pracy tymczasowej. Proszę o pomoc w postaci porady

    1. Dzień dobry.
      Strona nie służy analizom indywidualnych spraw i udzielaniu bezpłatnych porad prawnych w komentarzach 🙂

      O podstawie zasiłku znajdzie Pani informacje w tych artykułach:
      https://mamaprawniczka.pl/prezenty-swiateczne-czyli-premie-a-podstawa-zasilku/
      https://mamaprawniczka.pl/ciazowe-zachcianki-czyki-chce-isc-na-l4/

      W przpadku szczegółowych pytań, konieczne jest skonsultowanie sprawy z prawnikiem, który w ramach konsultacji szczegółowo przeanalizuje Pani dokumenty i sprawdzi poprawność zasiłku.

      Pozdrawiam
      MPH

Dodaj komentarz