Ulga prorodzinna a deklaracja PIT

Mam dla Ciebie kontynuację rozliczeń deklaracji PIT. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o uwzględnieniu świadczenia 500+ w rozliczeniu PIT ( i innych tego typu świadczeń), zapraszam Cię TUTAJ.

Dla każdego z rodziców pojawia się jednak conajmniej jeszcze jeden temat, który trzeba rozważyć przy okazji rozliczeń ze skarbówką – to ulga prorodzinna, czyli ulga podatkowa na dziecko.

Kto jest uprawniony?

Do grupy osób uprawnionych należą:

 • rodzice;
 • opiekunowie prawni, mieszkający z dziećmi;
 • rodziny zastępcze.

Jeśli należysz do grupy uprawnionej, musisz wychowywać dziecko, które:

 • jest małoletnie;
 • otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (niezależnie od wieku);
 • uczy się lub studiuje do 25 roku życia;
 • jeśli jest pełnoletnie, nie ma dochodów w łącznej kwocie, przekraczających 3089,00 zł (pamiętaj, ze do tej kwoty wliczają się np. stypendia, ponieważ nie wszystkie są zwolnione z podatku);
 • nie prowadzi działalności gospodarczej.

Kwoty odliczeń

PIERWSZE dziecko: 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł/rocznie.
Dodatkowo tu musisz pamiętać, że w przypadku wychowywania jedynaka, dochód podatnika po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne nie może przekroczyć łącznie:
– 112 000,00 zł rocznie – dla współmałżonków,
– 56 000,00 zł rocznie – dla osób niepozostających w małżeństwie,
– 112 000,00 zł rocznie – dla osób samotnie wychowujących dzieci.
DRUGIE dziecko: 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112.04 zł/rocznie.
TRZECIE dziecko: 166,67 zł miesięcznie, czyli 2000,04 zł rocznie.
CZWARTE dziecko i każde kolejne: 225,00 zł miesięcznie, czyli 2700,00 zł rocznie.

Przykład: w przypadku posiadania trójki dzieci, przysługująca Ci ulga wynosi: 1112,04 (na pierwsze dziecko) + 1112,04 (na drugie dziecko) + 2000,04 (na trzecie dziecko) = 4224,12.

W tym przypadku limit przychodów nie obowiązuje.

Ulgę rozliczasz proporcjonalnie do czasu sprawowania opieki nad dzieckiem.

Przykład: urodziłaś dziecko w lipcu, co oznacza, iż ulga przysługuje Ci za 6 miesięcy (lipiec-grudzień) * 92,67 zł = 556,02 zł

Gdzie ująć ulgę?

Ulgę prorodzinną wykazujesz w formularzu PIT-0, który stanowi załącznik do druków PIT-36 lub PIT-37.
Dodatkowo wysokość ulgi należy wykazać:
– PIT 36 pozycja 200 lub 201
– PIT 37 pozycja 120 lub 121.

Sposób rozliczenia

Po odliczeniu ulgi podatkowej, obniży ona Twoje zobowiązanie podatkowe. Masz również możliwość wnioskowania o zwrot jej wysokości w gotówce lub na rachunek bankowy, jeśli pozostanie ona niewykorzystana, ponieważ nie masz możliwości jej odliczenia ze względu na niższe dochody, tzw. dodatkowy zwrot ulgi.

Warunkiem jest jednak to, iż ten dodatkowy zwrot nie może być wyższy, aniżeli suma składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które w imieniu podatnika opłacił płatnik lub podatnik opłacił samodzielnie do ZUS.

Do sumy składek nie uwzględnia się tych:

 • odliczonych w zeznaniu PIT 28 (przychody z działalności gospodarczej oraz najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym);
 • odliczonych w zeznaniu PIT 36L (przychody z działalności gospodarczej, opodatkowane 19% stawką podatku);
 • odliczonych w zeznaniu PIT 16A i PIT 19A (składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczone od karty podatkowej lub zryczałtowanego podatku dochodowego).

Jeśli jakieś zagadnienia rozliczeń PIT budzą Twoje wątpliwości, trudności, napisz do mnie. Nie udzielam w tej chwili indywidualnych porad prawnych, ale powtarzające się zagadnienia stają się inspiracją do kolejnych artykułów.

Marzena | Mama Prawniczka

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn zm.), w szczególności art 27f

Blog ma charakter informacyjny, nie stanowi wykładni prawa.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

 1. Dzień dobry! Chciałam zwrócić Pani uwagę na kwestię stypendium. Jeżeli stypendium pełnoletniego dziecka korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego to nie jest uwzględniane do limitu dochodu 3089 zł (przepis mówi o dochodach podlegających opodatkowaniu wg skali podatkowej). Rodzic może wtedy skorzystać z odliczenia jeżeli utrzymuje dziecko, w związku z wykonywaniem obowiązku alimentacyjnego oraz spełnione są przywołane przez Panią pozostałe warunki. Pozdrawiam!

  1. Jeśli mówimy o stypendium, które jest zwolnione z podatku dochodowego, to oczywiście ma Pani rację.

 2. A co z odliczeniem jezeli jest np 20 letnia corka studiuje i urodzila swoje dziecko. Ale nie brala slubu. Mozna odliczyc ulge na nia?

 3. Jeżeli tylko mąż jest utrzymującym rodzinę i pracuje na najniższej krajowej a mamy trójkę dzieci czy można odliczyć ulgi prorodzinnej tylko tyle co zostało odprowadzone czy coś więcej?

  1. Tak jak jest w artykule, niewykorzystana kwota ulgi (czyli, w przypadku niskiego dochodu a co za tym idzie niskiego podatku), może zostać zwrócona, jednak kwotą graniczną są w tym przypadku składki ZUS.

 4. czy limit dochodowy obowiązuje tylko w przypadku posiadania 1 dziecka? Czy w przypadku posiadania 2 szt 😉 nie ma limitu dochodowego? i tu jeszcze zakręce: jesli konkubinat to czy można wybrać który z rodziców odlicza ulgę w sytuacji gdy jedno przekracza limit dochodwy?

  Pozdrawiam

 5. Mąż pracuje za granicą i tam rozlicza swój podatek, ponad to ma działalność gospodarczą w Polsce ale jest zwolniony z ZUS w Polsce. Czy mogę odliczyć dziecko odp podatku jeśli rozliczam się sama bez męża?

  1. Zwolnienie z ZUS nie oznacza zwolnienia z konieczności odprowadzenia podatku – musi działalność rozliczyć.
   W jutrzejszym artykule będą przykłady, kiedy i jak podzielić się ulgą.
   Pozdrawiam
   Marzena | Mama Prawniczka

 6. A co w sytuacji gdy dziecko urodziło się w ciągu roku. W tym czasie przy jednym dziecku przekraczało się dochód? Jak prawidłowo rozliczyć pierwsze dziecko

Dodaj komentarz