cz.1 TATA DO POMOCY POTRZEBNY OD ZARAZ – URLOP OJCOWSKI NA ETACIE

Dzisiaj wpis przede wszystkim dla Tatusiów, bowiem będzie o urlopach, jakie Tobie drogi Tato przysługują, gdy Twoja ukochana upora się już z porodem i na świat przyjdzie Wasze maleństwo.

Przeczytasz o dwóch rodzajach, przysługujących Ci uprawnień:
urlop ojcowski,
opieka nad matką dziecka po porodzie.

Z doświadczenia wiem, że te uprawnienia są mylone. Nie wiem czy to dlatego, że oba mają wymiar 14 dni? Ich charakter jest jest różny i ważne, aby je rozróżniać.

URLOP OJCOWSKI

W 2016 roku pojawiło się kilka zmian w tym zakresie, wiec jeśli wcześniej korzystałeś już z tego uprawnienia, nie zdziw się, że obecnie sprawa wygląda troszkę inaczej.

Komu przysługuje?


Urlop ten jest niezależny od innych uprawnień, co oznacza, że wymaganym jest, abyś
to Ty był zatrudniony na podstawie umowy o pracę (nie ma tu znaczenia sytuacja pracownicza matki dziecka i przysługujące jej uprawnienia). 
Zasiłek tytulem urlopu ojcowskiego będzie Ci również przysługiwał w sytuacji, w której prowadzisz działalność gospodarczą i odprowadzasz dobrowolną składkę chorobową. O tym przeczytasz TUTAJ.

Wymiar urlopu i sposób korzystania.


Długość urlopu to dwa tygodnie i jest niezależna od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu.

Zgodnie z nowym stanem prawnym może on zostać wykorzystany jednorazowo
lub może zostać podzielony na dwie części – dwie tygodniowe części.
Uprawnienie do urlopu przysługuje Ci do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia – uprawnienie to wygasa więc w dniu drugich urodzin dziecka.

Wyjątki – przysposobienie dziecka.
W przypadku przysposobienia dziecka, 24 miesięczny termin na skorzystanie z uprawnienia, przysługuje Ci od terminu uprawomocnienia się orzeczenia
o przysposobieniu dziecka, nie dłużej jednak niż do czasu ukończenia przez dziecko
7 roku życia. Jeśli wobec dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, wówczas do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Uprawnienie czy obowiązek?

Urlop ten jest uprawnieniem, dlatego nie musisz go wykorzystać. To jednak dodatkowe dwa tygodnie urlopu, które przysługują Ci obok urlopu wypoczynkowego, a jeśli jednak nie zdecydujesz się na niego w całości lub w części, pamiętaj, że za niewykorzystany czas, nie przysługuje Ci ekwiwalent urlopowy. Niestety pomimo tego, iż jest to najbardziej rozpowszechnione uprawnienie dla ojców, wciąż bardzo mała liczba tatusiów korzysta z tego prawa. W roku 2017, na prawie 520 tys kobiet, korzystających z urlopu macierzyńskiego, z urlopu ojcowskiego skorzystało 178 tys panów i zaledwie 4,2 tys skorzystało z urlopu rodzicielskiego.

Wniosek


Celem skorzystania z uprawnienia, musisz złożyć stosowny wniosek swojemu pracodawcy, na 7 dni przed planowanym dniem rozpoczęcia urlopu. Wnioskiem takim pracodawca jest związany i nie może odmówić, przyznania Ci wolnego. Natomiast musisz pamiętać, że z zasady nie możesz skorzystać z urlopu tuż po narodzinach dziecka.

Natomiast jeżeli Ty uchybisz terminowi i złożysz wniosek np. na 3 dni przed planowanym urlopem, wówczas pracodawca nie ma obowiązku jego uwzględnienia.

Wynagrodzenie

W ramach urlopu ojcowskiego zachowujesz prawo do 100% wynagrodzenia. Pamiętaj jednak, że urlop ten to dwa tygodnie = 14 dni. Wykorzystujesz go zawsze razem z sobotą/niedzielą, ale wynagrodzenie otrzymasz również za te dni. Dlaczego? Bo tak naprawdę za czas urlopu ojcowskiego, otrzymujesz zasiłek z ZUS a nie wynagrodzenie od pracodawcy (w przypadku pracodawców, zatrudniających powyżej 20 osób, płatnikiem jest pracodawca).

 

OPIEKA NAD MATKĄ DZIECKA PO PORODZIE

Komu przysługuje?

Jako świeżo upieczony Tata, możesz otrzymać zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad członkiem rodziny, czyli nad matką dziecka. Przysługuje ona w sytuacji, gdy istnieją uzasadnione podejrzenia, że matka dziecka będzie wymagała po porodzie opieki i pomocy. Co ważne, opieka nad matkę dziecka to to samo co zasiłek opiekuńczy, przyznany przepisami prawa ściśle określonym członkom najbliższej rodziny. To wyjątkowa sytuacja, w której prawo przyznaje również uprawnienie dla osób, nie pozostających w związkach małżeńskich. Możesz więc bez obaw skorzystać z tej formy „wolnego” na swoją partnerkę, ale mamę dziecka 🙂

Zasady, dotyczące zwolnienia.

Zwolnienie to możesz uzyskać od lekarza podczas wypisu partnerki ze szpitala,
od lekarza ginekologa lub po prostu lekarza rodzinnego. Musi zachodzić jedynie przesłanka, iż mama będzie wymagała pomocy tuż po porodzie.

Wymiar opieki, jaką możesz otrzymać to 14 dni (liczone ciągiem).

Za opiekę przysługuje Ci 80% wynagrodzenia – należność ta zostanie Ci wypłacona przez ZUS, jako zasiłek opiekuńczy. Podstawa zasiłku wyliczana jest w sposób identyczny, jak opisałam w artykule „Prezenty świąteczne, a podstawa zasiłku”.

Wyjątki! I tutaj dodatkowa ważna! informacja, nie tylko dla tatusiów, ale i dla mam, babć, dziadków itd.

Z uprawnienia do opieki może skorzystać nie tylko ojciec dziecka. Zgodnie z przepisami ustawy o o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa prawo do opieki nad matką dziecka, przysługuje również innym członkom rodziny Zgodnie z przepisami innymi członkami rodziny są: małżonek, rodzice, rodzice dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat. Warunkiem jest pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym,
w czasie sprawowania opieki.

Jeżeli chcesz poznać cały zakres praw, jakie przysługują Ci po porodzie, zapraszam Cię do kopalni wiedzy specjalnie dla Ciebie, którą znajdziesz TUTAJ.

Marzena Pilarz-Herzyk| Mama Prawniczka

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

 1. Co w sytuacji kiedy kobieta jest na działalności gospodarczej, nie ma macierzynskieg może wziąć tylko zasiłek macierzyński, czy wtedy ojcu przysługuje jakis dłuższy urlop niż 2 tygodnie? Pozdrawiam

  1. Uprawniania do urlopu tacierzyńskiego są niejako uzaleznione od uprawnień mamy. Trudno mi ocenić, dlaczego przy prowadzeniu działalności nie przysługuje Pani macierzyński (bo z zasady jedno nie wyklucza drugiego) Od 1 czerwca ruszają porady indywidualne – zapraszam do kontaktu mamaprawniczka@gmail.ccom
   Marzena | #MamaPrawniczka

 2. Co zrobić w sytuacji kiedy będziemy korzystac i z L4 na opiekę i z urlopu ojcowskiego ? Skoro wniosek należy złożyć 7 dni przed terminem porodu o urlop ojcowski a L4 na opiekę dostajemy zaraz po wyjściu ze szpitala ? Terminy mogą się krzyżowac. Jak to wtedy wygląda ?
  Dziękuje z góry za odpowiedź.

  1. Dzień dobry.
   Opieka na matkę jest uprawnieniem niezależnym od urlopu ojcowskiego.
   Terminy nie mogą się nakładać na siebie. Składając wniosek o urlop, należy określić odpowiedni termin rozpoczęcia (minimum 7 dni po złożeniu wniosku – wniosku nie składa się przed porodem).
   W przypadku dodatkowych pytań, zapraszam do kontaktu:
   kontakt@mamaprawniczka.pl
   Pozdrawiam
   Marzena PH

Dodaj komentarz