Standard opieki okołoporodowej 2019 – pytania i odpowiedzi

Nowe standardy tuż, tuż, więc w mojej skrzynce mailowej pojawiła się nowa lista pytań o szczegóły. Ja bardzo bym chciała zapewnić wszystkie rodzące, że tak jak napisze będzie, że to co napisano w  Rozporządzeniu wejdzie w życie nie tylko w rozumieniu przepisów prawa, ale i przestrzegania na każdej porodówce. Nie mam niestety takiej mocy sprawczej – być może jeszcze 🙂 ale mam nadzieję, że ta lista pytań i odpowiedzi pomoże każdej przyszłej Mamie zapoznać się z tym jak POWINNO być i czego może oczekiwać

 • Czy mogę całą ciążę prowadzić u położnej?
  Tak, jeśli nie jest to ciąża powikłana, może być ona prowadzona z położną (a nie lekarzem). Oczywiście konieczne badania np. ultrasonograficzne musi wykonać lekarz.
 • Czy znieczulenie zewnątrzoponowe jest odpłatne?
  Nie, jeżeli jeżeli ta metoda łagodzenia bólu porodowego jest dostępna w placówce, każda pacjentka ma do niego prawo bezpłatnie. Niestety spotykam się z przeróżnymi rozwiązaniami w szpitalach, np. „cegiełka na szpital” w sytuacji podania znieczulenia.
 • Czy na sali porodowej może być ze mną partner i doula?
  Przepisy zapewniają obecność jednej osoby. Dopuszczenie większej ilości osób uzależnione jest już od regulaminu wybranej placówki, co więcej szpitale zmieniają czasami podejście do tej kwestii.
 • Jeśli upłynie termin porodu, czy musze być hospitalizowana?
  W obecnym stanie prawnym nie zaleca się „automatycznej” hospitalizacji po 41tc. Granica ta została przesunięta do końca 42tc, zaś od 41tc wskazany jest wówczas regularny monitoring KTG.
 • Czy mogę zabrać do szpitala plan porodu.
  Tak. Stworzenie planu porodu(a wcześniej ciąży) jest obowiązkiem lekarza prowadzącego ciążę (lub położnej)i powinien stanowić część dokumentacji medycznej, związanej z porodem.
 • Czy szpital ma prawo zakładania opasek identyfikacyjnych na oddziale – w kontekście RODO?
  Tak szpital ma obowiązek ich założenia, zarówno każdej kobiecie rodzącej, jak i każdemu nowo narodzonemu Dziecku.
 • Czy w czasie pierwszych 2h życia Dziecka należy go zaszczepić? Nie.Wszelkie badania, szczepienia, pobrania krwi etc powinny być wykonane po pierwszych 2h życia Dziecka (jeśli nie mamy do czynienia z sytuacją zagrażającą zdrowiu lub życiu).
 • Czy podczas pobrania krwi Dziecka mogę być przy nim obecna?
  Tak. Wszystkie badania musza być wykonane w obecności rodzica.
 • Czy położna POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) musi pracować w rejonie mojego miejsca zamieszkania? Nie. Masz prawo do wyboru lekarza, położnej, pielęgniarki POZ w placówce, posiadającej kontrakt z NFZ, bez uwzględnienia rejonizacji, miejsca zamieszkania.
 • Ile wizyt położna można spodziewać się po porodzie?
  Położna zobowiązana jest do odwiedzenia Cię 4-6 razy w trakcie dwóch pierwszych miesięcy życia Dziecka.
 • Czy położna może nie pozwolić mi jeść podczas porodu?
  Tak i ma do tego podstawę prawną, gdyż wskazano, że to osoba sprawująca opiekę podejmuje decyzję, co do spożywania posiłków (co więc ważne, nie ma tutaj mowy o piciu wody, a niestety spotykam się i z takimi historiami).
 • Czy w czasie pierwszych dwóch godzin po porodzie, lekarz możne dokonywać badań dziecka?
  Standard jasno określił, iż lekarz neonatolog, powinien wykonać badania w trakcie pierwszych 12 godzin po urodzeniu się Dziecka, ale nie w pierwszych 2 godzinach, kiedy dziecku powinno zapewnić się kontakt „skóra do skóry”. Warunkiem jest, iż nie istnieje zagrożenie życia lub zdrowia.
 • Czy mogę odmówić karmienia piersią?
  Tak, standard dopuszcza możliwość podania mleka modyfikowanego w dwóch przypadkach: wyraźne zalecenie lekarza lub decyzja mamy.
 • Czy położna podczas wizyty domowej może zdjąć szwy.
  Tak, ma uprawnienie do zdjęcia szwów z krocza lub z brzucha po cięciu cesarskim (w zakresie swoich kompetencji, jeśli zachodzi taka konieczność).
 • Czy położna jest zobowiązana do ochrony krocza czy powinnam napisać oświadczenie, że tego oczekuję?
  Tak, ochrona jest tu priorytetem, w drugiej kolejności, jeśli jest to uzasadnione z przyczyn medycznych, położna ma prawo do stosowania nacięcia. Nie, nie musisz w tym zakresie składać żadnego oświadczenia.
 • Czy mogę odmówić lewatywy i golenia okolic krocza?
  Tak, wykonanie tych czynności możliwe jest jedynie na życzenie rodzącej.
 • Czy każdej pacjentce należy założyć wenflon?
  Nie, pomimo tego, że stosuje się tę praktykę nagminnie, wkłucie do żyły obwodowej powinno być wykonane jeśli sytuacja tego wymaga (a nie profilaktycznie).
 • Czy muszę leżeć podczas porodu.
  Nie, wręcz przeciwnie przepisy zachęcają do stosowania pozycji wertykalnych.
 • Czy mogę odmówić porodu naturalnego?
  Nie, tylko lekarz jest uprawniony do podjęcia decyzji o zaleceniu cięcia cesarskiego.
 • Czy podczas porodu mogą być obecni studenci?
  Tak (choć nie wynika to ze Standardu). Jeśli rodzisz w szpitalu, który jest szpitalem klinicznym (miejscem nauki studentów). W takim przypadku przy porodzie mogą być obecni studenci a placówka nie musi pytać o Twoją zgodę. Bardzo często jednak lekarz dyżurujący zapyta o Twoje preferencje. Podobno nie ma się czego bać, ani obawiać, bo tak naprawdę studenci w trakcie porodu są bardzo pomocni 🙂 W każdym innym przypadku, musisz wyrazić zgodę na obecność innych osób (oczywiście nie mówię tu o obecności np. ginekologa, anestezjologa, pielęgniarki czy osób oddelegowanych do pomocy Ci przy porodzie). Warto o to zapytać na etapie wyboru placówki do porodu.
 • Czy szpital zapewnia laktatory?
  Jeszcze nie. Ten obowiązek wejdzie w życie od 1 stycznia 2022.
 • Czy mogę wcześniej wybrać szpital i zobaczyć sale porodowe itd?
  Tak. Masz prawo do wyboru placówki (z uwzględnieniem właściwego stopnia referencyjnego). W miarę możliwości placówka ma za zadanie umożliwić wcześniejszy dostęp do zapoznania się ze szpitalem etc. Powinnaś mieć również możliwość wcześniejszego wypełnienia dokumentacji medycznej, choć w praktyce zasadę tę stosuje się głównie przy planowanych cesarskich cięciach.
 • Czy wszystkie badanie w ciąży mogę wykonać bezpłatnie?
  Tak. Lista badań zalecanych w ciąży jest listą badań nieodpłatnych, gdyż każda kobieta w ciąży (niezależnie od ubezpieczenia) ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej (zawsze). Listę badań obiecuję opublikować:)
 • Czy w czasie ciąży lekarz powinien wykonać badanie piersi?
  Tak, powinno ono być wykonane do 10tc. i później pomiędzy 33-37tc.
 • Czy w szpitalu zostanie wykonane badanie słuchu Dziecka? Tak. Standard określa listę badań koniecznych do wykonania w czasie pobytu po porodzie, w tym badanie słuchu.

Wiem, że powyższe pytania to tylko kropla w morzu pytań, w tej tematyce.
Dlatego bardzo się cieszę, że mogę Cię dzisiaj zaprosić do niesamowitego miejsca, gdzie będę mogła szczegółowo opowiedzieć Ci o tym, co w trawie (Stardardzie ;)) piszczy i odpowiedzieć na Twoje wątpliwości.

Całkiem Fajni Terapeuci , Sarmacka, Warszawa – Wilanów, zapamiętaj ten adres 🙂 i koniecznie tam zajrzyj www.calkiemfajniterapeuci.pl

Warsztat dla kobiet w ciąży, ale również położnych, douli i innych osób, towarzyszących przyszłym Mamom w tym szczególnym wydarzeniu.

Kliknij TUTAJ i sprawdź szczegóły.

SPRAWDŹ: https://www.facebook.com/events/281231196074011/

Kolejny artykuł będzie dotyczył drugiego Rozporządzenia w tej samej dziedzinie, ale nastawionego na występowanie określonych powikłań.
W tym artykule postaram się również szerzej odpowiedzieć na mnóstwo pytań odnośnie wskazań do cesarskiego cięcia, kiedy lekarz musi uwzględnić taką kwalifikację etc. Generalnie zasadą jest, iż to wykracza już poza standard organizacyjny, dotyczy stricte kwestii medycznych, a każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję o wskazaniu do cc.

Marzena | Mama Prawniczka

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

 1. jesli chodzi o golenie to do cesarki (w moim szpitalu) są golone wszystkie kobiety, tak samo mozna odmowic porodu naturalnego jesli wczesniejszy byl zakonczony CC

  1. Artykuł jest w odniesieniu do rozporządzenia o ciązy i porodzie fizjologicznym – nie odnosi się w ogóle do procedur przy cc.
   Pozdrawiam
   MPH

   1. Od 1 stycznia 2019 r. pierwsze cc nie jest już wskazaniem do drugiego cc, więc kobieta nie może odmówić porodu naturalnego. To są nowe wytyczne PTG…

    1. Witam,
     Pierwsze CC nie było i tak bezwzlędnym wskazaniem – do decyzji lekarza.
     Będzie o tym odrębny artykuł.
     Pozdrawiam

 2. Proszę o informację co w sytuacji kiedy nie chce zapisywać dziecka do POZ? Chcę chodzić tylko prywatnie. Poz jest nieobowiązkowy przecież, a jednak szpital wymaga wpisania tej informacji, aby mogli wysłać kartę dziecka. Jak obejść szpital i co stanie się z kartą dziecka?

  1. Szpital sam powinien uzupełnić POZ wg miejsca zamieszkania.
   To czy Pani zarejestruje tam dziecko czy w innej przychodni (nie ma rejonizacji) to Pani decyzja.
   Natomiast wg zapisu dziecka, wybieramy również położna, która będzie zobowiązana do wizyt patronażowych (niezaleznie od tego czy kiedykolwiek pojawi się tam Pani z dzieckiem)

   W razie pytań szczegółowych zapraszam do kontaktu w ramach porad indywidualnych: kontakt@mamaprawniczka.pl

   Pozdrawiam
   Marzena Pilarz-Herzyk

 3. Mam pytanie czy jeśli mam od 2 neurologów wskazanie do cc i na tej podstawie opinii lekarz mój prowadzący ciążę wystawia skierowanie na cc,czy w szpitalu mają prawo odmówić cesarskiego cięcia wbrew skierowania którego dostanę?

  1. Niestety nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie bez znajomosci szczegółów, czego nie da się zrobić w komentarzu na blogu.
   Pozdrawiam
   Marzena PH

 4. Jednak sprostowałabym kwestię wyboru położnej POZ – owszem można wybrać ją z dowolnej placówki i rejonu jednak nie wszędzie położna dojedzie. Jak wybierzemy położną w Krakowie, a chcemy, aby dojechała do nas do Warszawy, wierzcie mi, nie am szans. Nawet w obrębie dużych miast położne zwykle gwarantują dojazd do domu pacjentki na konkretnym obszarze i ze względów praktycznych nie da się go poszerzyć.

  1. Zakładam, że nikt nie ma pomysłu wybierania położnej w innym mieście … 🙂

Dodaj komentarz