Spektrum autyzmu i prawa na lotnisku

Spektrum autyzmu i prawa na lotnisku

Nasz urlop sprowokował konieczność zastanowienia się, jak to zrobić, aby kolejki przy odprawie, kontroli bagażu, szumy czy przepychający się ludzie, nadmiernie nie naruszyły przestrzeni Oliwiera. Sama ciągle uczę się tego, czego on potrzebuje. Zaznajamiam się także z tym, z czego można korzystać. Nawet mnie Internet i historie innych osób przychodzą z pomocą. Aby pomóc w tym również Wam, postanowiłam przygotować niniejszy wpis, w którym omówię spektrum autyzmu oraz przysługujące z tego powodu prawa na lotnisku, na naszym własnym przykładzie.

Spektrum autyzmu i prawa na lotnisku – orzeczenie o niepełnosprawności

Spektrum autyzmu uprawnia Cię do ubiegania się o Orzeczenie o Niepełnosprawności (niedługo pojawi się szczegółowy artykuł na ten temat). Pamiętaj, że Orzeczenie to żadna ujma dla Twojego Dziecka i nic złego. To formalność, która często pomoże Ci w znalezieniu łatwiejszych rozwiązań oraz umożliwi ubieganie się o wsparcie materialne.

Jeśli Dziecko otrzymało diagnozę, dotyczącą spektrum, możesz wystąpić do Powiatowego lub Miejskiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie Orzeczenia.

Poniżej znajduje się lista niezbędnych dokumentów:

  • Wniosek o wydanie orzeczenia (druki dostępne są na stronach internetowych zespołów)
  • Zaświadczenie lekarskie (pamiętaj, że jest ono ważne przez 30 dni. Musi wydać je lekarz psychiatra biorący udział w diagnozie lub inny lekarz, który wystawi je na podstawie posiadanej dokumentacji medycznej)
  • Dotychczasowa dokumentacja medyczna

Orzekanie

Obecnie z uwagi na sytuacje epidemiczną orzekanie wciąż odbywa się zaocznie (przynajmniej w Warszawie). Otrzymasz listowne powiadomienie o tym, kiedy nastąpi spotkanie komisji i kiedy jej członek skontaktuje się z Tobą telefonicznie.

Zgłoszenie niepełnosprawności

Niepełnosprawność należy zgłosić w terminie 48h przed planowaną podróżą. Wówczas masz pewność, że w ciągu 10 minut od przybycia na lotnisko pojawi się osoba, która będzie Wam towarzyszyła. Jeśli nie zachowasz tego terminu, na szczęście nie tracisz uprawnień. Wówczas należy jednak liczyć się z tym, że będzie trzeba nieco dłużej poczekać.

Zgłoszenia dokonuje się na platformie, na której zakupiony został bilet. Jeśli wylot został wykupiony w biurze podróży, wówczas niepełnosprawność należy zgłosić do touroperatora. Moje doświadczenie pokazuje, że wiedza w tym zakresie jest wciąż bardzo mała. Otrzymaliśmy nawet błędne informacje, że przy lotach czarterowych żadne uprawnienia nie przysługują (co absolutnie nie jest prawdą!).

Po przybyciu na lotnisko należy skorzystać ze stanowisk SOS, gdzie można wezwać asystę lub można również zgłosić się bez kolejki do stanowiska odprawy lub pracowników obsługujących klientów biura podróży (my tak zrobiliśmy).

 

Spektrum autyzmu i prawa na lotnisku – asysta na lotnisku

W ciągu kilku minut od pojawienia się na lotnisku pojawi się asystent, który jest dedykowany Dziecku z niepełnosprawnością i pomoże sprawnie załatwić wszystkie formalności.

Dzięki takiemu wsparciu można uniknąć kolejek, szumu i oddechu innych ludzi na plecach. Tak, to bardzo ważne. Odprawa odbywa się z pominięciem kolejki. Tak samo kontrola bagażu.

Masz też możliwość skorzystania z dedykowanego transportu do samolotu (oczywiście będzie to aktualne w przypadkach, w których bezpośrednio z lotniska nie przechodzi się przez rękaw). A to daje też możliwość pierwszeństwa wejścia do samolotu.

Zgłoszenie w dwie strony

Zgłoszenie niepełnoprawności działa raz na całą podróż. Tym samym przy powrocie znowu wystarczy pojawić się w specjalnie oznaczonej strefie dla niepełnoprawnych. Pracownicy będą już mieli dane pasażera. Tak samo w drodze powrotnej pomogą w szybkim i sprawnym załatwieniu formalności.

Pamiętaj, że korzystając z przywilejów omijania kolejek robisz to dla komfortu swojego Dziecka. Niestety tu działają te same zasady, jakie spotykamy w przypadku Kobiet w ciąży. Napotkasz wzrok innych, który niemalże głośno pyta o to, jakim prawem… przechodzisz bez kolejki, wsiadasz do odrębnego busa… Ja też przez chwilę zastanawiałam się, czy to potrzebne. Ale chcę Cię zapewnić, że tak, to BARDZO POTRZEBNE. Wszystkie formalności przebiegły nam w ciszy i spokoju. Bez przepychania się i innych ludzi wchodzących w przestrzeń kogoś, kto tego nie lubi.

Pamiętaj, że Orzeczenie o niepełnosprawności to żadna ujma dla Twojego Dziecka, a korzystanie z tego, co za sobą pociąga to Wasze prawo!

_______

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś omówić indywidualnie Twój temat, zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Z pozdrowieniami,
M.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

  1. Bardzo cenne informacje! Szkoda, ze dopiero teraz to widze 🙁 gdzie podczas wakacji mam za soba kolo 10 lotów – sama z dwojka dzieci w tym jedno w spektrum. Teraz bede madrzejsza.

      1. Czy jeśli mam wyrobione orzeczenie o niepełnosprawności dla jednego z dzieci (autyzm), a drugie starsze ma diagnozę aspergera, ale nie ma wyrobionego orzeczenia o niepełnosprawności to będziemy mieli prawo przejść cała rodziną czy nas rozdzielą? To będzie nasz pierwszy lot i dopiero błądzimy ze wszystkim.

  2. Czy trzeba „fizycznie ” okazać dokument z diagnozą ? Mam dwójkę dzieci jedno z Aspergerem , drugie w wieku 3 lat w trakcie diagnozy podejrzenie autyzmu i adhd i pomoc na lotnisku bardzo by nam sie przydała. Latam z dziećmi sama .

    1. Dzień dobry
      Jeśli dziecko ma diagnozę, przywileje obejmują całą rodzinę.
      Pozdrawiam
      MPH

  3. W naszym przypadku zgłoszenie poszło poprzez biuro podróży do lotniska i cytuję pracownicę biura: „twierdzą że asysta się nie należy”- co robić jakie pismo napisać i jakimi podstawami prawnymi się podeprzeć by wywalczyć swoje ? Dziecko w spektrum autyzmu z orzeczeniem.

    1. Biura podróży są słabo poinformowane. Najlepiej kontaktować się z lotniskiem

      1. Pani Mecenas,

        można prosić o konkretne przepisy, podstawy prawne dla opisywanych w artykule procedur na lotnisku dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością?

        Czy przy braku zgłoszenia tego faktu wcześniej, lub np. braku przekazania przez touroperatora tej informacji do przewoźnika można fakt asysty zgłosić na lotnisku? Byłem świadkiem takiej odmowy przez linie rejsową, jako że fakt nie był zgłoszony przez infolinię linii, twierdzili że w check-in nie można tego już zgłosić.

Dodaj komentarz