Przepisy przejściowe – urlop rodzicielski 2023

Po co są przepisy przejściowe i o co z nimi chodzi? Chyba większość osób nie ma wątpliwości, że stosunki prawne powstałe po wejściu w życie nowych przepisów, podlegają właśnie im. Należy jednak pamietać, że nowelizacje przepisów czy nowe Ustawy, mają przecież też wpływ na stosunki prawne, trwające w momencie wejścia w życie zmian. I tak właśnie przepisy przejściowe w tej sytuacji regulują to, czy w tych sytuacjach będzie stosowało się warunki dotychczasowe, warunki nowe czy może odmienne zasady.

Przepisy przejściowe w nowelizacji Kodeksu Pracy

Nowelizacja Kodeksu Pracy z dnia 9 marca 2023, która wchodzi w życie w dniu 26 kwietnia 2023, obfituje w przepisy przejściowe.

Ustawa ta implementuje dwie Dyrektywy unijne:

  • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 186 z 11.07.2019, str. 105)
  • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str. 79).”.

Nowe zasady obejmują zarówno urlop rodzicielski – chyba najbardziej rozpoznawalne z nowelizowanych uprawnień, jak też doprecyzowują zasady np. urlopu wychowawczego i obniżenia wymiaru czasu pracy. Zmiany kodeksu pracy są jednak znacznie szersze, bo dotyczą również wypowiadania umów, przerw w pracy, ochrony stosunku pracy, nowych zasad zawierania umów i tak mogłabym wymieniać.

Stąd analizując nowe zasady, nie można pominąć całego szeregu przepisów przejściowych, będących podpowiedzią do tego, jakie zasady należy stosować w zakresie urlopów czy umów, trwających w dniu wejścia. wżycie Ustawy.

Przepisy przejściowe urlop rodzicielski – kogo dotyczą?

Przepisy przejściowe w zakresie nowych zagadnień, związanych z urlopem rodzicielskim, dotyczą różnych grup pracowniczych.

  • Pracowników, którzy w dniu 26 kwietnia 2023 przebywają na urlopie rodzicielskim zgodnie z zasadami wynikającymi z tzw. “urlopu z góry”;
  • Pracowników, którzy w dniu 26 kwietnia 2023 przebywają  na urlopie rodzicielskim wg zasad “na części”;
  • Pracowników, którzy złożyli wniosek o urlop rodzicielski w trybie tzw. “urlopu na części”, przed dniem 26 kwietnia 2023 i nie rozpoczęli korzystania z niego do dnia wejścia w życie ustawy;
  • Pracowników, którzy złożyli wniosek o urlop rodzicielski w trybie tzw. “urlopu z góry”) przed dniem 26 kwietnia 2023 i nie rozpoczęli korzystania z niego do dnia wejścia w życie ustawy;
  • Pracowników, którzy w dniu 26 kwietnia 2026 mają prawo do części urlopu rodzicielskiego, tj. wykorzystania maksymalnie 16 tygodniu po przerwie (dotyczy to więc rodziców dzieci, urodzonych od roku 2017);
  • Pracowników, którzy w dniu 2 sierpnia 2022 roku przebywali na urlopie rodzicielskim, bądź mieli prawo do urlopu rodzicielskiego;
  • Pracowników-mężczyzn, którzy mają już dziecko, ale nie wykorzystali jeszcze urlopu ojcowskiego.

 

Przepisy przejściowe – co regulują?

Na podstawie właśnie tych przepisów, rodzice, który już rozpoczęli wykorzystywanie urlopów po narodzinach dziecka lub nawet zakończyli już korzystanie z nich, nabędą nowe uprawnienia.

  • Prawo do dodatkowego 9 tygodniowego urlopu rodzicielskiego, nieprzenoszalnego na drugiego rodzica;
  • Wyrównanie zasiłku do wysokości 81,5% w skali roku.
  • Prawo do dodatkowych 24 tygodni w przypadku, w którym dziecko posiada zaświadczenie z Ustawy „za Życiem”.
  • Podział zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego na nowych zasadach: 100% i 70%

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie prawa Ci przysługują w związku ze zmianą przepisów i omówić swoją sytuację, przyjdź na webinar.
Po webinarze otrzymasz:
– pakiet wzorów wniosków
– eBook o przepisach przejściowych z wzorami wniosków (więcej informacji TUTAJ)

Link do webinaru, znajdziesz TUTAJ

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Z pozdrowieniami,
M.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

  1. Dzień dobry, a co w sytuacji jeśli na dzień 02.08 żona korzystała z zasiłku macierzyńskiego, ponieważ prowadzi działalność gospodarcza. Ten 02.08 to był czas kiedy w sytuacji UOP można by utożsamić z urlopem macierzyńskim a nie rodzicielskim ale z tego co wiem w przypadku DG mówimy tylko o zasiłku macierzyńskim. Czy w takim przypadku mogę jako ojciec skorzystać z 9 tygodniowego urlopu rodzicielskiego?

    1. Dzień dobry
      Badamy czy na dzień 2 sierpnia przysługiwał Państwu zasiłki rodzicielski, czyli nie został jeszcze wykorzystany.

      Pozdrawiam
      MPH

  2. Dzień dobry, córka urodziła się w styczniu 2023 roku, nie wybrałem jeszcze urlopu ojcowskiego (14 dni). W kwietniu weszły w życie nowe przepisy, które skróciły czas do 12 miesięcy na wybranie urlopu, czy ja jestem rozliczany jeszcze według starych przepisów, tz. czas który mnie obowiązuje wynosi 24 miesiące?

    1. Dzień dobry
      Korzysta Pan z urlopu na poprzednich zasadach.
      Pozdraawiam
      MPH

Dodaj komentarz