Przepisy przejściowe – urlop rodzicielski 2023

Po co są przepisy przejściowe i o co z nimi chodzi? Chyba większość osób nie ma wątpliwości, że stosunki prawne powstałe po wejściu w życie nowych przepisów, podlegają właśnie im. Należy jednak pamietać, że nowelizacje przepisów czy nowe Ustawy, mają przecież też wpływ na stosunki prawne, trwające w momencie wejścia w życie zmian. I tak właśnie przepisy przejściowe w tej sytuacji regulują to, czy w tych sytuacjach będzie stosowało się warunki dotychczasowe, warunki nowe czy może odmienne zasady.

Przepisy przejściowe w nowelizacji Kodeksu Pracy

Nowelizacja Kodeksu Pracy z dnia 9 marca 2023, która wchodzi w życie w dniu 26 kwietnia 2023, obfituje w przepisy przejściowe.

Ustawa ta implementuje dwie Dyrektywy unijne:

 • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 186 z 11.07.2019, str. 105)
 • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str. 79).”.

Nowe zasady obejmują zarówno urlop rodzicielski – chyba najbardziej rozpoznawalne z nowelizowanych uprawnień, jak też doprecyzowują zasady np. urlopu wychowawczego i obniżenia wymiaru czasu pracy. Zmiany kodeksu pracy są jednak znacznie szersze, bo dotyczą również wypowiadania umów, przerw w pracy, ochrony stosunku pracy, nowych zasad zawierania umów i tak mogłabym wymieniać.

Stąd analizując nowe zasady, nie można pominąć całego szeregu przepisów przejściowych, będących podpowiedzią do tego, jakie zasady należy stosować w zakresie urlopów czy umów, trwających w dniu wejścia. wżycie Ustawy.

Przepisy przejściowe urlop rodzicielski – kogo dotyczą?

Przepisy przejściowe w zakresie nowych zagadnień, związanych z urlopem rodzicielskim, dotyczą różnych grup pracowniczych.

 • Pracowników, którzy w dniu 26 kwietnia 2023 przebywają na urlopie rodzicielskim zgodnie z zasadami wynikającymi z tzw. “urlopu z góry”;
 • Pracowników, którzy w dniu 26 kwietnia 2023 przebywają  na urlopie rodzicielskim wg zasad “na części”;
 • Pracowników, którzy złożyli wniosek o urlop rodzicielski w trybie tzw. “urlopu na części”, przed dniem 26 kwietnia 2023 i nie rozpoczęli korzystania z niego do dnia wejścia w życie ustawy;
 • Pracowników, którzy złożyli wniosek o urlop rodzicielski w trybie tzw. “urlopu z góry”) przed dniem 26 kwietnia 2023 i nie rozpoczęli korzystania z niego do dnia wejścia w życie ustawy;
 • Pracowników, którzy w dniu 26 kwietnia 2026 mają prawo do części urlopu rodzicielskiego, tj. wykorzystania maksymalnie 16 tygodniu po przerwie (dotyczy to więc rodziców dzieci, urodzonych od roku 2017);
 • Pracowników, którzy w dniu 2 sierpnia 2022 roku przebywali na urlopie rodzicielskim, bądź mieli prawo do urlopu rodzicielskiego;
 • Pracowników-mężczyzn, którzy mają już dziecko, ale nie wykorzystali jeszcze urlopu ojcowskiego.

 

Przepisy przejściowe – co regulują?

Na podstawie właśnie tych przepisów, rodzice, który już rozpoczęli wykorzystywanie urlopów po narodzinach dziecka lub nawet zakończyli już korzystanie z nich, nabędą nowe uprawnienia.

 • Prawo do dodatkowego 9 tygodniowego urlopu rodzicielskiego, nieprzenoszalnego na drugiego rodzica;
 • Wyrównanie zasiłku do wysokości 81,5% w skali roku.
 • Prawo do dodatkowych 24 tygodni w przypadku, w którym dziecko posiada zaświadczenie z Ustawy „za Życiem”.
 • Podział zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego na nowych zasadach: 100% i 70%

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie prawa Ci przysługują w związku ze zmianą przepisów i omówić swoją sytuację, przyjdź na webinar.
Po webinarze otrzymasz:
– pakiet wzorów wniosków
– eBook o przepisach przejściowych z wzorami wniosków (więcej informacji TUTAJ)

Link do webinaru, znajdziesz TUTAJ

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Z pozdrowieniami,
M.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

 1. Dzień dobry, a co w sytuacji jeśli na dzień 02.08 żona korzystała z zasiłku macierzyńskiego, ponieważ prowadzi działalność gospodarcza. Ten 02.08 to był czas kiedy w sytuacji UOP można by utożsamić z urlopem macierzyńskim a nie rodzicielskim ale z tego co wiem w przypadku DG mówimy tylko o zasiłku macierzyńskim. Czy w takim przypadku mogę jako ojciec skorzystać z 9 tygodniowego urlopu rodzicielskiego?

  1. Dzień dobry
   Badamy czy na dzień 2 sierpnia przysługiwał Państwu zasiłki rodzicielski, czyli nie został jeszcze wykorzystany.

   Pozdrawiam
   MPH

Dodaj komentarz