Praca zdalna z dniem 7 kwietnia 2023 wchodzi w życie. Od tego dnia po wielu miesiącach, a nawet latach oczekiwania, rozwiązania, które rynek pracy sukcesywnie wypracowywał, zaczną obowiązywać w formie znacznie bardziej sformalizowanej. Temat ten już niejednokrotnie poruszałam w swoich wpisach, do których za chwilkę Cię odeśle. Dzisiaj natomiast chciałabym skupić się na wyjaśnieniu, czym różni się od siebie okazjonalna praca zdalna, a praca zdalna w standardowej wersji. Musisz już teraz uwierzyć mi na słowo, że powinno mieć to dla Ciebie znaczenie.
W tych artykułach znajdziesz wiele wskazówek na temat zmian w Kodeksie pracy w zakresie wykonania pracy zdalnej:
- Praca zdalna nowe zasady – wpis ten stworzyłam jeszcze na etapie prac nad ustawą;
- po opublikowaniu ostatecznej wersji przepisów pojawił się też artykuł: Praca zdalna 2023 – ostateczna wersja przepisów.
Praca zdalna – podstawowe informacje
Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 240) wprowadza do Kodeksu Pracy szczegółową definicję pracy zdalnej. Jednocześnie przepisy te uchylają zapisy dotyczące telepracy, na której przez wiele miesięcy oparte było „wykonywanie pracy z domu”.
Nowe przepisy odnoszą się zarówno do pracy całościowej w formie zdalnej, jak również częściowej, czyli tej, którą zwykliśmy nazywać pracą hybrydową. Od razu nadmienię więc, że pracodawca ma prawo postanowić np. w regulaminie, iż wykonywanie pracy zdalnej możliwe jest np. tylko w takiej formie.
Bardzo istotny jest fakt, iż miejsce wykonywania pracy zdalnej musi być każdorazowo ustalone z pracodawcą, choć nie musi być to miejsce stałego zamieszkania pracownika. Tym samym postawienie pracodawcy przed faktem dokonanym, że pracę zamierzamy świadczyć z „ciepłych krajów”, podczas telekonferencji z Bali, może generalnie przysporzyć problemów.
Pracodawca nie może również wyrazić zgody na pracę zdalną, ani jej polecić w kilku wyjątkowych sytuacjach przewidzianych prawem, jeśli nie odbierze od pracownika oświadczenia o posiadaniu warunków lokalowych i technicznych do wykonywania pracy w formie zdalnej.
Obowiązki pracodawcy w kontekście pracy zdalnej
Ustawa szczegółowo reguluje zakres obowiązków pracodawcy w sytuacji, gdy wprowadza on możliwość wykonywania pracy zdalnej w firmie.
Przede wszystkim to po stronie pracodawcy leży zapewnienie materiałów i narzędzi do wykonywania pracy poza placówką firmy. Istnieje również możliwość, by pracownik świadczył pracę wykorzystując swoje narzędzia. W takiej sytuacji będzie mu przysługiwał ekwiwalent pieniężny.
Kolejnymi obowiązkami pracodawcy są m.in.:
- instalacja, serwis, konserwacja sprzętu lub pokrycie kosztów tych działań;
- pokrycie kosztów energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych niezbędnych do świadczenia pracy w ten sposób oraz innych kosztów, wynikających z regulaminów/porozumień wprowadzonych u pracodawcy;
- zapewnienie szkoleń niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej;
- umożliwienie pracownikowi zdalnemu przebywania na terenie zakładu pracy, kontaktowania się ze współpracownikami etc.
Okazjonalna praca zdalna
Ustawodawca wprowadził również nowy termin okazjonalnej pracy zdalnej. W tym przypadku określono limit korzystania z tego uprawnienia na 24 dni w roku.
Pracownik również nie może rozpocząć świadczenia pracy w formie zdalnej bez złożenia wniosku (choćby w formie elektronicznej).
Ten rodzaj uprawnienia zakłada wykonywanie pracy w formie zdalnej doraźnie, głównie w wyniku potrzeb pracownika.
W tym przypadku również może być przeprowadzona kontrola pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przestrzegania informacji w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji. Zasady kontroli ustala się z pracownikiem.
Wniosek o pracę zdalną
Należy pamiętać, że bez względu na to, czy pracownik chce wykonywać pracę w formie zdalnej (całościowej, częściowej), czy o okazjonalnej pracy zdalnej, musi złożyć stosowny wniosek.
Przepisy nie regulują terminu, w jakim powinien być złożony wniosek. Pracodawca natomiast jest zobowiązany do uzasadnienia odmowy pracy zdalnej w terminie 7 dni od złożenia wiosku m.in kobiet w ciąży.
Bezpłatny wzór wniosku o wykonywanie pracy zdalnej możesz pobrać TUTAJ
Okazjonalna praca zdalna a ta „zwykła” – różnice
Nie budzi wątpliwości fakt, iż praca zdalna okazjonalna pozostaje mniej sformalizowaną formą tego uprawnienia.
Ustawodawca wyłączył obowiązki w zakresie m.in:
- uzgodnień świadczenia okazjonalnej pracy zdalnej na poziomie zawarcia umowy o pracę lub w trakcie zatrudnienia;
- polecenia wykonywania pracy zdalnej np. w okresach nadzwyczajnych;
- dokonywania porozumień z organizacjami związkowymi;
- wnioskowania o zaprzestanie pracy zdalnej;
- pokrycia kosztów energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych;
- zapewnienia sprzętu, konserwacji czy serwisu narzędzi;
- zapewnienia szkoleń.
Praca zdalna – inne informacje
Praca zdalna to szereg dodatkowych regulacji, dotyczących m.in:
- ekwiwalentu i ryczałtu pieniężnego za pracę;
- polecenia wykonywania pracy zdalnej;
- zakazu wykonywania pracy zdalnej;
- określenia zasad związanych z zaprzestaniem pracy zdalnej.
Warunki te szczegółowo opisałam w e-booku dostępnym TUTAJ
E-book ten zawiera również dodatkowo spis pytań pierwszych czytelników, na które udzieliłam szczegółowych odpowiedzi.
_____________________
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl
Z pozdrowieniami,
M.
Czy może Pani skomentować/zinterpretowac prace zdalną okazjonalną w kontekscie hybrydowego modelu pracy? Wiele firm po pandemii wprowadziło hybrydowy model pracy regulujac liczbe dni wymaganych z biura. Załóżmy, że w modelu hybrydowym pracodawca zezwala na 3 dni pracy zdalnej w tygodniu. Czy w takim modelu pracownik może wnioskować o okazjonalną pracę zdalną niejako „on top” tego do czego zobowiązuje się w modelu hybrydowym ?
Dzień dobry
Pracownik ma prawo złożyć wniosek wg swoich potrzeb.
Ale jest to okoliczność, która umożliwi odrzucenie wniosku.
Pozdrawiam
MPH
Dzień dobry,
podpisałam porozumienie o pracy zdalnej, gdzie pracodawca wyraża zgodę na pracę zdalną w wymiarze 60% miesięcznie (wymiar czasu pracy zdalnej narzucony przez pracodawcę).
Czy praca zdalna okazjonalna wlicza się w uzgodnienia z porozumienia?
Czy praca zdalna okazjonalna to dodatkowe dni do wykorzystania, ponad te 60% z porozumienia?
Dzień dobry
Pracę zdalną okazjonalną rozumiemy jako oddzielne zagadnienie od pracy zdalnej
Pozdrawiam
MPH