porozumienie stron

Nie pozwól się zmusić do podpisania porozumienia stron.

„Pani Marzeno, podpisałam porozumienie stron. Pracodawca powiedział, że jeśli nie podpiszę, to odda mnie do Sądu Pracy. Powiedział, że wypowiedzenie ze Strony pracodawcy wygląda źle w świadectwie pracy i nigdzie nie znajdę nowej. Więc podpisałam…

Słyszałam i czytałam takie historię już dziesiątki razy. Przyjęło się sądzić, że porozumienie stron z samej nazwy jest korzystniejsze dla pracownika, lepiej wygląda w świadectwie pracy itd. Niestety pracodawcy często wykorzystują takie przeświadczenie do zapewniania większych korzyści sobie niż pracownikowi, z którym chcą zakończyć współpracę.

O tym czy wypowiedzenie umowy tuż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego jest w ogóle legalne, przeczytasz w artykule „Wypowiedzenie w dniu powrotu do pracy”.

Porozumienie stron jako sposób rozwiązania stosunku pracy

Kodeks pracy wskazuje, iż jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest zawarcie tzw. porozumienia stron.

Porozumienie stron to umowa dwóch stron, co do której obie strony są zgodne. Nie można więc kogoś przymusić do podpisania takiego dokumentu. Taka forma rozwiązania umowy nie powinna być również jednostronną czynnością, polegającą na złożeniu propozycji przez pracodawcę i braku ewentualnej otwartości na argumenty drugiej strony. Trudno bowiem w tym przypadku byłoby szukać dwustronnych ustaleń.

.Jeśli strony wspólnie nie wyrażą zgody na zawarte w porozumieniu warunki, nie powinno w ogóle dojść do jego podpisania. 

Zapamiętaj, iż nie masz obowiązku, by po powrocie z urlopu, kiedy pracodawca nie zapewnia Ci stanowiska pracy, zgadzać się na porozumienie stron.

Czy porozumienie stron zawsze lepiej wygląda w świadectwie pracy?

Jeśli wracasz do pracy, a pracodawca nie zapewni Ci stanowiska pracy, w większości przypadków powołuje się na likwidację stanowiska pracy, zmianę organizacyjną itp. Wymienione przyczyny leżą po stronie pracodawcy (a nie Twojej). 

Jeśli więc doszłoby do wypowiedzenia umowy przez pracodawcę, nie będzie to jednoznaczne z wypowiedzeniem tzw. dyscyplinarnym, czyli z przyczyn leżących po stronie pracownika. A to właśnie ten rodzaj rozwiązania umowy wskazywałby naruszenie obowiązków pracowniczych.

Nieprawdą jest wiec, że wypowiedzenie z przyczyn, leżących po stronie pracodawcy, będzie znacząco pogarszało Twoją aplikację do nowego miejsca pracy.

Chcąc wrócić do pracy, nie naruszasz żadnych obowiązków pracowniczych. Nie naruszyłaś ich również faktem, iż zostałaś Mamą. Dlatego nie przyjmuj porozumienia z powodów, które dla Ciebie nie mają znaczenia.

Rezygnacja z drogi sądowej

Pracodawca ma obowiązek dopuszczenia Cię do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. Jeśli tego nie robi, nie może straszyć Cię Sądem Pracy. Ty nie naruszyłaś przepisów prawa tylko dlatego, że urlop dobiegł końca.

Brak dopuszczenia do pracy buduje argumenty po stronie pracownika do skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

W przypadku, w którym zdecydujesz się na podpisanie porozumienia stron, najczęściej rezygnujesz z podnoszenia roszczeń przed Sądem. Tym samym korzyści z takiego sposobu rozwiązania umowy leżą po stronie pracodawcy.

Okres wypowiedzenia a porozumienie stron

W przypadku wypowiedzenia umowy przysługuje Ci okres wypowiedzenia adekwatny do okresu zatrudnienia. W tym więc przypadku przez kilka kolejnych tygodni lub miesięcy pracodawca musi zapewnić Ci pracę lub może również zwolnić Cię z obowiązku świadczenia pracy (z prawem do zachowania wynagrodzenia).

Porozumienie stron powoduje, iż wspólnie z pracodawcą możecie ustalić inny niż wskazany przez okres wypowiedzenia termin rozwiązania umowy o pracę. Jeśli więc pracodawca proponuje rozwiązanie umowy niezwłocznie, nie ma powodu do tego, abyś została pozbawiona wynagrodzenia za okres, który przy wypowiedzeniu umowy byłby dla Ciebie jeszcze okresem pracy.

W porozumieniu można zapisać odprawy/odszkodowania związane z zakończeniem stosunku pracy, np. adekwatne do okresu wypowiedzenia.

Inne korzyści z porozumienia stron

Powiem coś, co może jest niepopularne, ale uważam, że za porozumienie stron się płaci.

Jak pokazałam Ci wyżej, pracodawca ma obowiązek dopuszczenia Cię do pracy. Jeśli proponuje rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, z dużym prawdopodobieństwem mogę stwierdzić, iż ta zasada nie została zachowana. Po Twojej stronie jest zaś możliwość odwołania się do Sądu od wypowiedzenia umowy niezgodnego z prawem.

Porozumienie stron powinno być korzystne dla pracodawcy i dla Ciebie. Jeśli więc Ty tracisz pracę i zostajesz bez zabezpieczenia finansowego z dnia na dzień, nie otrzymujesz żadnych korzyści. Dlatego na tym etapie walczymy o to, by zakończenie umowy za porozumieniem stron zakończyło się w taki sposób, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa na okres poszukiwania pracy.

Webinar

Już 26 stycznia zapraszam Cię na szkolenie online, gdzie pomogę Ci przygotować się na powrót do pracy.

Krok po kroku omówię zagadnienia, z jakimi możesz się spotkać w sytuacji, w której będziesz chciała wrócić do pracy.

  • Dopuszczenie do pracy i inne obowiązki pracodawcy.
    Jak zweryfikować, czy pracodawca w ogóle planował dopuścić Cię do pracy?
  • Likwidacja stanowiska lub zmiana stanowiska pracy.
    Czy likwidacja zawsze uprawnia do wypowiedzenia umowy?
  • Zmiana wynagrodzenia po urlopie
    Czy to prawda, że po powrocie z urlopu przysługują Ci podwyżki, do których doszło w czasie Twojej nieobecności?
  • Urlop wypoczynkowy.
    Czy pracodawca może decydować, jak rozporządzić urlopem wypoczynkowym po macierzyńskim czy wychowawczym?
  • Obniżenie wymiaru czasu pracy z decyzji pracownika i pracodawcy (także covid-19).
    Czy rzeczywiście chroni Cię przed wypowiedzeniem umowy?
  • Przywileje Mamy, wracającej do pracy.
    Jak korzystać z przerw na karmienie i zarządzać czasem pracy?
  • Powrót do pracy w czasie urlopu.
    Czy można wrócić do pracy jeszcze w trakcie urlopu?

Nie pozwolę, abyś czuła się zaskoczona i niepewna. Nauczę Cię sięgać po swoje prawa.
KLIKNIJ TUTAJ


https://mamaprawniczka.pl/produkt/webinar-powrot-do-pracy-po-macierzynskim-i-wychowawczym/

W pakiecie otrzymasz:

  • LawBook o wypowiedzeniu w związku z likwidacją stanowiska pracy
    (o wartości 59 zł)
  • mini eBook o podwyżkach po urlopie macierzyńskim i wychowawczy, (o wartości 29zł)
  • pakiet 5 niezbędnych wzorów wniosków (o wartości 100 zł)
  • rabat na konsultacje indywidualne związane z powrotem do pracy w wysokości 30%
  • szkolenie online wraz z sesją Q&A oraz dostęp do nagrania.

    Łączna wartość pakietu to 337 zł.
    Cena sprzedaży:  99 zł!
    Kupując teraz oszczędzasz  70%!

_________

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś omówić indywidualnie Twój temat, zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Z pozdrowieniami,
M.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Dodaj komentarz