Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży

Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży

Dzisiaj pomogę rozwikłać Ci, jak się okazuje, niemały problem. Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży? Niestety, często radość przyszłej Mamy z dwóch kresek na teście ciążowym nie przekłada się na radość pracodawcy. Nie dziwią więc pytania o to, czy z perspektywy prawa jest jakiś dobry moment na to, aby o ciąży poinformować. Tak by jednocześnie zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem.

W tym wpisie przybliżę Ci:

  • czy można wskazać dobry moment do poinformowania pracodawcy o ciąży;
  • czy 12 tydzień ciąży to rzeczywiście magiczna granica, od której przysługuje ochrona przed zwolnieniem;
  • na co przekłada się poinformowanie pracodawcy o swoim stanie.

Wybór momentu to Twoja decyzja

Nie ma żadnego przepisu, który wskazywałby konkretny czas, w którym o ciąży należy poinformować. Nie ma również takiego obowiązku. Tym samym to Ty decydujesz o tym, czy i kiedy przekażesz tę wiadomość przełożonemu.

Jeżeli uznasz, że chcesz to zrobić od razu i pobiec z testem ciążowym do pracy – nie ma problemu. Masz takie prawo. Jeśli poczujesz się bezpieczniej z chwilą, aż ciąża trochę się rozwinie i dopiero wtedy wolisz przekazać tę informację, możesz wybrać właśnie taki scenariusz.

Pamiętaj natomiast, iż poinformowanie pracodawcy o ciąży daje Ci możliwość korzystania z szeregu uprawnień, np. dotyczących czasu pracy. O szczegółach napisałam w artykule „Czas pracy kobiet w ciąży”

Mit 12 tygodnia ciąży

Często spotykam się z opinią, że dopiero po 12 tygodniu ciąży można „bezpieczne się do niej przyznać”. Po pierwsze pamiętaj, że Twoja ciąża nie jest niczym złym. Zapomnij zatem o formie, w której miałabyś się do czegoś „przyznawać”.

Jeśli zaś chodzi o moment, w którym będziesz już chroniona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę, to tak naprawdę jest to ten moment, w którym Twoja ciąża zostanie potwierdzona, a Ty poinformujesz o tym pracodawcę. Nie ma tu znaczenia, czy będzie to 6, 12 czy może 18 tc. O tym, jaki dokument należy złożyć przeczytasz w artykule „Zaświadczenie o ciąży do pracy”.

12 tydzień ciąży ma znaczenie np. w przypadku umowy na czas określony, której okres trwania upływa przed zakończeniem ciąży. Wówczas bowiem może ona się przedłużyć do dnia porodu, ale jest to ściśle związane właśnie z tym, na jakim etapie ciąży jesteś. Więcej o przedłużeniu umowy do dnia porodu przeczytasz w artykule „Przedłużenie umowy na czas określony”

Korzystanie z uprawnień kobiet w ciąży – kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży

Musisz mieć świadomość tego, że od dnia poinformowania pracodawcy o ciąży przysługują Ci uprawnienia, związane z czasem pracy, z możliwością wyjścia na badania czy te najważniejsze, dotyczące szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem umowy. Jeśli jesteś w ciąży, a pracodawca o tym nie wie, nie będziesz mogła później wnosić roszczeń o to, że nie stosowano wobec Ciebie szczególnych warunków.

Ma to duże znaczenie w kontekście ewentualnego wypowiedzenia umowy o pracę, ponieważ takie wypowiedzenie w trakcie ciąży może być nawet cofnięte, ale pod warunkiem, iż w momencie jego otrzymywania o ciąży nie wiedziałaś. Powoływanie się więc na fakt ciąży w momencie złożenia wypowiedzenia może być już uznane jako brak błędu w działaniu. O uprawnieniach, związanych z ciążą w trakcie wypowiedzenia możesz przeczytać w artykule „Ciąża na wypowiedzeniu” oraz „Zakaz wypowiadania i rozwiązywania umów w ciąży”.

_________________________
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Z pozdrowieniami,
M.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

  1. Dzień dobry.
    Czy mogłabym prosić o poradę w tym temacie?
    Posiadam umowę na czas nieokreślony. W tej chwilę jestem na urlopie wychowawczym, do konca czerwca. Jeśli w tym czasie zaszłabym w ciążę i powiadomiła pracodawcę dopiero po zakończeniu urlopu wychowawczego, to czy należą mi się świadczenia z tytułu l4 oraz kolejno urlopu macierzyńskiego?

  2. Dzien dobry,
    Czy mogłabym prosić o poradę w związku z aktualna sytuacja epidemiologiczna i poinformowaniem pracodawcy o ciąży. Obecnie pracuję zdalnie podobnie jak dyrekcja w związku z tym nie mam możliwości osobiście się spotkać. Czy poinformowanie o moim stanie przez telefon jest też dopuszczalne? Mimo nalegań nie mogę doprowadzić do osobistego spotkania.

    1. Dzień dobry,
      telefon/email + wysłanie zaświadczenia drogą pocztową za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

      Pozdrawiam
      MPH

      1. Dzień dobry.
        Jestem w 6 tygodniu ciąży. Z uwagi na trudne warunki pracy i wcześniejsze poronienie dostałam od lekarza zwolnienie lekarskie do czasu wizyty u ginekologa. Na razie ciąża potwierdzona z kilku badań krwi. Czy mogę po wizycie u ginekologa powiadomić kierownika działu o ciąży telefonicznie, czy muszę zrobić to osobiście (nie mamy pracy zdalnej), czy mimo L4 muszę wysłać zaświadczenie o ciąży?
        Pozdrawiam.

        1. Dzień dobry,
          Należy dostarczyć zaświadczenie lekarskie.
          Pozdrawiam,
          MPH

          1. Dzień dobry 🙂
            Mam ogromną prośbę. Otóż chciałabym się dowiedzieć jak to jest kiedy podpisalam A mianowicie przeszłam z umowy próbnej na umowe o pracę i dowiedzilam się że jestem w ciąży. Czy muszę od razu powiedzieć pracodawcy i jakich dokumentów może on sobie zażyczyć ode mnie? Czy może chcieć wiedzieć w którym dokładnie miesiącu jestem ?Czy może mnie zwolnić?
            Z góry bardzo dziękuję za informację i odpowiedź.

          2. Dzień dobry

            Zapraszam do relacji wyróżnionej na instagramie – ciąża, gdzie szczegółowo ten temat jest omówiony.

            Pozdrawiam
            MPH

  3. Witam. Mam ogromną prośbę o poradę. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym jeszcze przez okres 1.5 roku. Mam umowę na czas nieokreślony. Jestem obecnie w ciąży. Chciałabym się dowiedzieć czy mogę pracodawcy powiedzieć otwarcie że jestem w ciąży i złożyć wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego? Czy może sie pracodawca nie zgodzić? chcialabym być uczciwa w stosunku do pracodawcy aby np nie zwalniał osoby zatrudnionej na moje miejsce.

  4. Dobry wieczór, mam pytanie.
    W swojej obecnej pracy pracuję już ponad 2 lata. W czerwcu br. kończy mi się umowa. Gdyby okazało się, że na chwilę obecną jestem na samym początku ciąży (2 tydzień) i nie poinformowałabym pracodawcy o swojej ciąży do momentu przedłużenia umowy to czy pracodawca może w jakiś sposób rozwiązać umowę ?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    1. Dzień dobry

      Obowiązują Panią te same zasady, które opisałam w artykule.

      Pozdrawiam
      MPH

  5. Witam,
    Mam umowę na czas określony do końca czerwca 2022 r. Jestem w ciąży ( 5 tydzień) jeśli urodzę w marcu to do czerwca obowiązuje mnie urlop macierzyński bo do tego czasu mam umowę . Czy pracodawca ma prawo do nieprzedłużenia umowy jeśli jestem na macierzyńskim?, czy będę musiała po tym czasie zarejestrować się jako osoba bezrobotna ? czy będzie mi przysługiwały świadczenia ?
    Proszę o odpowiedź

    1. Dzień dobry
      Pracodawca nie ma obowiązku przedłużania umowy w czasie urlopu macierzyńskiego.
      Zasiłek przysługuje na okres 52 tygodni
      Pozdrawiam
      MPH

  6. Witam, mam problem, obecnie jestem na umowie na okres próbny, która kończy się z dniem 19.12.2021r., dzisiaj dowiedziałam się o ciąży, jednak i tak jest zbyt wcześnie, żeby iść do lekarza, muszę poczekać z 2-3tyg., aby to potwierdzić. Zbiegnie się to w czasie razem z końcem umowy na okres próbny i prawdopodobnie dostanę umowę o pracę, czy w takiej sytuacji, mogę poczekać, aż dostanę umowę o pracę i wtedy poinformować pracodawcę o ciąży?

    1. Dzień dobry

      Umowa automatycznie zostanie przedłużona do dnia porodu jeśli jej termin przypada po upływie 12 tygodnia ciąży.
      Pracownica ma dowolność w zakresie przekazania informacji o ciąży.

      Pozdrawiam
      MPH

  7. Dzień dobry, jestem w 4 tygodniu ciąży, umowa o pracę na czas określony kończy mi się 31 marca, ale nie będzie to jeszcze 12 tydzień, czy jeżeli poinformuję pracodawcę o ciąży na początku kwietnia nikt nie może zarzucić mi, że wiedziałam o ciąży wcześniej i rozwiązać ze mną tej umowy?

    1. Dzień dobry
      Decyzja o informacji o ciąży leży w Pani rękach.
      Pozdrawiam
      MPH

Dodaj komentarz