Kto powinien podjąć pierwszy kontakt? Czy to pracownica ma obowiązek zainicjowania rozmów na temat swojego powrotu do pracy? A może to pracodawca powinien dopilnować odpowiedniego terminu? Bardzo często spotykam te pytania i nie mam na nie odpowiedzi, którą można by wyczytać w przepisach.
Moim zdaniem dobrym zwyczajem jest sytuacja, w której to pracodawca kilka tygodni wcześniej kontaktuje się z pracownicą. Sama, pracując z firmami, w których chcemy wspólnie dbać o prawa kobiet i budować poczucie bezpieczeństwa bycia mamą i pracownikiem, doradzam, aby przyjąć takie właśnie rozwiązanie. Uwzględniamy wtedy wszystkie terminy, o których powinna wiedzieć mama oraz wszystkie uprawnienia, które będą jej przysługiwały wraz z końcem urlopu. Nie jest to jednak standard w skali kraju.
Z drugiej strony nie da się uciec od wrażenia, że wracającej mamie również powinno zależeć na dokonaniu uzgodnień, zachowaniu terminów etc. Ale abyś miała szansę wyjść z inicjatywą dalszych działań do pracodawcy, musisz znać swoje prawa. I o tym jest ten artykuł.
Dzisiaj opowiem Ci o:
- urlopie wypoczynkowym po okresie urlopu macierzyńskiego;
- urlopie wychowawczym;
- obniżeniu wymiaru czasu pracy;
- próbie wypowiedzenia umowy przez pracodawcę.
Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim
Najważniejsza zasada, o której musisz pamiętać to fakt, że rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po okresie urlopu macierzyńskiego spowoduje, że pracodawca będzie związany Twoim wnioskiem. Nie będzie więc mógł odmówić Ci urlopu we wskazanym terminie. Ty zaś zachowasz prawo do wykorzystania całego zaległego urlopu oraz pełnego wymiaru urlopu bieżącego.
Nie ma terminu, w którym należy złożyć odpowiedni wniosek. Tym samym należy przyjąć, że musi on dojść skutecznie do pracodawcy, zanim Ty rozpoczniesz urlop. Wystarczy więc doręczenie wniosku nawet dzień wcześniej. Jeśli postanowisz wykorzystać w tym celu drogę pocztową, pamiętaj, że pod uwagę będzie brana data doręczenia listu do pracodawcy.
Urlop wychowawczy
Kończąc urlop macierzyński, wcale nie musisz zdecydować o powrocie do pracy. Wszak nadal masz prawo, by skorzystać z urlopu wychowawczego. Jeśli zdecydowałaś się na urlop rodzicielski w częściach, tu też masz pełną elastyczność co do pozostałych części. Więcej przeczytasz w artykule Urlop rodzicielski.
Jeśli jednak planujesz urlop wychowawczy, wniosek powinnaś złożyć na 21 dni przed jego planowanym rozpoczęciem. Pamiętaj ponownie o zasadzie doręczenia listu do pracodawcy. W tym przypadku istotne jest również to, że ochrona przed wypowiedzeniem Twojej umowy o pracę, która obowiązuje podczas urlopu wychowawczego, obejmuje również ten 21-dniowy termin oczekiwania na urlop. Większą ostrożność musisz mieć w tym zakresie, jeśli pracujesz w firmie, zatrudniającej więcej niż 20 pracowników.
Jeśli uchybisz wskazanemu terminowi, urlop rozpocznie się 21 dni po złożeniu wniosku, a nie w terminie w nim wskazanym.
Obniżenie wymiaru czasu pracy
Chciałabym, aby każda mama rozważała skorzystanie z tego uprawnienia w kontekście możliwości zwiększenia elastyczności czasu pracy. Dzięki temu można łagodniej zaplanować adaptację Dziecka do nowych warunków, jakie pojawią się w życiu po tym, gdy zostaniesz mamą pracownikiem. Niestety praktyka pokazuje, że większość mam sięga po to uprawnienie, aby ochronić się przed zwolnieniem z pracy.
Tu znowu obowiązuje konieczność złożenia wniosku w terminie 21 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy w pomniejszonym wymiarze czasu. Jeśli złożysz wniosek później, skutek będzie dokładnie taki sam jak opisany wyżej – termin rozpoczęcia pracy w zmniejszonym wymiarze przesunie się o 21 dni liczonych od dnia złożenia wniosku. W tym przypadku prawo również gwarantuje ochronę przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Wyjątek będą stanowiły firmy, zatrudniające powyżej 20 pracowników. Jeśli pracujesz w takiem przedsiębiorstwie i obawiasz się wypowiedzenia, możemy omówić Twoją sytuację podczas konsultacji indywidualnych.
Próba wypowiedzenia umowy o pracę na urlopie
Dlaczego warto podjąć rozmowy z pracodawcą, jeśli ten nie inicjuje kontaktu? Przede wszystkim, jeśli znasz wymienione powyżej przysługujące Ci prawa i zachowasz odpowiednie terminy, w każdym przypadku pracodawca będzie związany Twoim wnioskiem. Co więcej, masz możliwość zapewniania sobie dodatkowej ochrony przed zwolnieniem z pracy.
Istotny jest też fakt, że próba złożenia propozycji rozwiązania umowy w czasie takich rozmów (jeszcze w okresie urlopu) jest niezgodna z prawem. To daje Ci lepszą pozycję negocjacyjną, jeśli okaże się, że nie jesteście w stanie dojść z pracodawcą do porozumienia. To obszerne zagadnienie, o którym więcej opowiem Ci w czasie webinaru, który właśnie przygotowuję. Webinar o powrocie do pracy odbędzie się 23 lipca. Już dzisiaj możesz zakupić go w przedsprzedaży w niższej cenie. Jeśli nie chcesz przegapić tego terminu, już dzisiaj kliknij poniżej i zapisz się na newsletter, a na pewno otrzymasz powiadomienie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o webinarze, kliknij i sprawdź, co dla Ciebie przygotowuję.
_________________________
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl
Z pozdrowieniami,
M.
A co z prawami gdy urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim został przerwany l4? Czy prawo do urlopu wychowawczego i obniżonego wymiaru czasu pracy plus ochrona pracownicy dalej obowiązują?
Dzień dobry,
W tym przypadku brak zachowanej zasady bezpośredniości powrotu po urlopie macierzyńskim.
Jeśli zaś chodzi o urlop wychowawczy i obniżony wymiar czasu pracy nadal przysługują. Zwolnienie chorobowe pozostaje bez wpływu.
Pozdrawiam
M.
Czy mozliwa jest sytuacja ze przepracowuje styczen, od lutego ide na urlop wychowawczy do wrzesnia. Niestety sytaucja jest taka ze dziecko nie dostalo sie do zlobka i nie mam innej opcji, we wrzesniu ide na urlop wypoczynkowy i pozniej wracam na wychowawczy do wrzesnia kolejnego roku? Prawo do urlopu wypoczynkowego mam, pytanie czy ponowne pojscie na wychowawczy nie ma wplywu na mozliwosc odbycia urlopu wypoczynkowego za ktory pracodawca musi mi zaplacic?
Dzień dobry,
Urlop wychowawczy można dowolnie podzielić na 5 części.
Pozdrawiam
MPH
Witam, czy wracając do pracy po urlopie macierzynskim oraz po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego muszę pracodawcy złożyć pismo, na którym deklaruje od kiedy dokładnie wracam do pracy? Dodam, ze do końca macierzyńskiego mam ponad miesiąc, urlopu ponad 80 dni a pracodawca już teraz każe mi się określić.
Dzień dobry,
Wniosek o urlop wypoczynkowy określa termin, w którym planuje Pani powrót do pracy.
Pozdrawiam
MPH
Aktulanie przebywam na urlopie wychowawczym do dnia 08.10.21. Kiedy powinam powiadomic pracodawce o powrocie do pracy czy jest taki obowiazek?
Dzień dobry
Nie ma obowiązku, ale zawsze warto podchodzić partnersko.
Pozdrawiam
MPH
Czyli rozumiem ze po urlopie rodzicielskim pracodawca musi udzielić urlopu wypoczynkowego starego jak i nowego ? Czy może odmówić udzielenia nowego urlopu ze względu na brak personelu w pracy ?
Dzień dobry
Pracodawca w tej sytuacji jest związany wnioskiem.
Pozdrawiam
MPH
Czy obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim dotyczy również tzw. skróconego urlopu macierzyńskiego, tj. po urodzeniu martwego dziecka?
Dzień dobry
Dotyczy również skróconego urlopu macierzyńskiego
Pozdrawiam
MPH
Dzień bobry. Co może i powinien zrobić pracodawca jeśli pracownicy zakończył się urlop macierzyński 14.09.2021 i do dnia dzisiejszego czyli 07.10 nie pojawiła się w pracy nie jest na zwolnieniu lekarskim ani nie wystąpiła o urlop wypoczynkowy?
Dzień dobry
Pracownica miała obowiązek stawienia się w pracy w dniu 15.09.
Pozdrawiam
MPH
Wracam do pracy po rocznym urlopie wychowawczym. Pracuje 2 dni i przynoszą L4 bo okazuje się że jestem w ciazy.
Czy otrzymuje 100% płatne chorobowe ??
Dzień dobry,
Jeśli zwolnienie wystawione jest w okresie ciąży, zasiłek wynosi 100% podstawy.
Pozdrawiam MPH
Dzień dobry,
czy jeśli w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego (zasiłek wysokości 80% wynagrodzenia) pójdę na L4 związane z kolejną ciążą zasiłek nadal będzie wynosił 80%? Czy aby było to 100% muszę wrócić do pracy chociaż na 1 dzień i dopiero wtedy iść na L4?
Pozdrawiam
Kaja
Dzień dobry.
Nie można przejść na l4 w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego.
Celem wyjaśnienia szczegółów i sposobów działania zapraszam na konsultacje indywidualne: kontakt@mamaprawniczka.pl
Pozdrawiam
MPH