Foteliki samochodowe i obowiązki, o których mogłeś nie wiedzieć

Foteliki samochodowe i obowiązki, o których mogłeś nie wiedzieć

Foteliki samochodowe na dobre weszły do list wyprawkowych. Na szczęście już dawno stały się produktami, o których myśli chyba każdy rodzic na etapie przygotowania się do rodzicielstwa. To też produkt, któremu regularnie należy się przyjrzeć w trosce o nasze Dzieci. A wszystko dlatego, że foteliki samochodowe to również różne obowiązki związane z ich prawidłowym i bezpiecznym użytkowaniem. Czy ten, który użytkujecie na pewno wciąż jest odpowiedni do wzrostu, wagi, potrzeb Twojego Dziecka?

Przy okazji tegorocznych walentynek marka Cybex zaprosiła mnie do udziału w akcji #Cybexlovesafety, która ma na celu przypomnienie, że miłość wiąże się z odpowiedzialnością. Ma też za zadanie zwrócenie uwagi na poprawne zapinanie pasów w fotelikach dziecięcych, które jest jednym z kluczowych kryteriów bezpieczeństwa. Nawet najbezpieczniejszy fotelik nie jest wystarczającym zabezpieczeniem naszego Dziecka, jeśli nie zapniemy ich prawidłowo.

Poniżej przypomnienie dla wszystkich, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości w kwestii obowiązków, jakie nakłada prawo w temacie bezpiecznego przewożenia Dzieci. 

Foteliki samochodowe i obowiązki, o których mogłeś nie wiedzieć – kryterium wzrostu

Kilka lat temu nowelizacja przepisów zamieniła wiek Dziecka, który określał granice obowiązku korzystania z fotelika, na kryterium wzrostu. Wcześniej bowiem to wiek 12 lat determinował to, iż Dziecko (niezależnie od wzrostu) mogło zacząć być przewożone bez fotelika czy innego urządzenia zabezpieczającego.

W aktualnych przepisach wprowadzono wymóg stosowania fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego Dziecko do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu.

Zwolnienie z obowiązku używania fotelika – kryterium wagi

Przepisy przewidziały wyjątek od powyższej zasady w odniesieniu do Dzieci, które nie osiągnęły co prawda 150 cm wzrostu, ale ze względu na wagę i wzrost Dziecka nie jest możliwe stosownie tego urządzenia.

Kiedyś w przepisach była określoną waga Dziecka, która była warunkiem dodatkowym koniecznym do spełnienia. W tej chwili ten zapis zniesiono. Wydaje się więc, że każdorazowo sytuacja podlega w tym zakresie indywidualnej ocenie.

Aby skorzystać z tego zwolnienia należy spełnić następujące kryteria:

  • Przekroczenie przez Dziecko wzrostu 135 cm
  • Usadzenie Dziecka na tylnej kanapie.
    Z tego wynika również fakt, iż Dziecko poniżej 150 cm wzrostu nie może być zgodnie z prawem przewożone na przednim siedzeniu bez użycia fotelika.

Trzecie Dziecko w samochodzie bez fotelika

Druga sytuacja, w której przepisy zwalniają z obowiązku posiadania fotelika jest w mojej ocenie kontrowersyjna i osobiście namawiam każdego, kto tylko ma taką możliwość, aby z tego przepisu nie korzystał. Mowa tu bowiem o przewożeniu trójki Dzieci.

Jedno z Dzieci w takiej sytuacji może nie korzystać z fotelika po spełnieniu poniższych warunków:

  • Przewożenie Dzieci na tylnej kanapie;
  • Z uwagi na uwarunkowania samochodu nie ma możliwości wpięcia trzeciego fotelika na tylnej kanapie;
  • Dziecko bez fotelika będzie siedziało na środkowym miejscu, pomiędzy dwoma fotelikami;
  • Dziecko osiągnęło wiek co najmniej 3 lat.

Przewożenie Dziecka w taksówce bez fotelika

Mieszkając w Warszawie i mając dłuższą przerwę w byciu kierowcą, niejednokrotnie korzystałam z taksówek razem z Dziećmi. Dla mnie oczywistością było zamówienie samochodu z fotelikiem. Niestety prawie za każdym razem ktoś po drugiej stronie dopytywał mnie, czy jestem świadoma, iż nie ma obowiązku stosowania fotelików w taksówce.

Z zakresu obowiązku stosowania fotelików wyłączono pewną grupę samochodów, w których stosowanie fotelika nie jest wymagane i jest to m.in. taksówka osobowa, autobus, specjalistyczny środek transportu sanitarnego, pojazd Policji, Straży Granicznej, straży gminnej lub miejskiej.

Trudno mi dyskutować np. z brakiem obowiązku stosowania fotelika w karetce pogotowia ALE w zakresie taksówek, chciałabym Was namawiać do nieprzestrzegania prawa, do wytrwałego proszenia o samochód z fotelikiem, do dawania do zrozumienia, że brak obowiązku NIE podnosi bezpieczeństwa Dziecka (a wręcz przeciwnie…). Taksówka nie korzysta z żadnej turbo bańki bezpieczeństwa, dzięki której Twoje kolana są wystarczające bezpieczne. Niestety ta wyimaginowana bańka pęknie, niczym ta mydlana, przy jakimkolwiek zagrożeniu na drodze.

Foteliki samochodowe i obowiązki, o których mogłeś nie wiedzieć – przewożenie Dziecka z przodu

Z powyższego już wiesz, że przepisy przewidują zakaz przewożenia z przodu Dziecka bez fotelika, które nie przekroczyło 150 cm wzrostu.

A jak to jest z fotelikiem? Zabrania się przewożenia dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy w przedniej części samochodu przy włączonej poduszce powietrznej pasażera. Zakaz ten będzie więc dotyczył sytuacji, w których Dzieci korzystają z fotelików kategorii 0-13 lub fotelików RWF w ustawieniu tyłem do kierunku jazdy.

Uwaga! Foteliki dla niemowląt, tzw. nosidełka, najczęściej 0-13, zawsze montujemy tyłem do kierunku jazdy (z przodu, z tyłu) – nawet jeśli jakimś cudem uda Ci się przeciągnąć pasy w ten sposób, aby zamontować go przodem, to pamiętaj, że to oznacza jedynie to, że fotelik jest źle zamontowany.

Homologacja i-size

Norma i-Size to jedem z systemów homologacji fotelików dla niemowląt i dzieci. Norma ta została zatwierdzona w roku 2013 na podstawie badań nad skutkami wypadków samochodowych z udziałem Dzieci. Ma więc na celu zapewnienie jak najlepszych rozwiązań w zakresie fotelików. Wprowadza ona szereg wymogów (również technicznych) w tej tematyce.

Niektóre założenia i-size:

  • ISOFIX, który uniemożliwia niewłaściwe stosowanie fotelika (np. wpinanie przodem fotelika przeznaczonego dla niemowląt);
  • wyżej wspomniana zasada przewożenia dziecka obowiązkowo tyłem do ukończenia przez nie 15. miesiąca życia i osiągnięcia 75-80 cm wzrostu tyłem do kierunku jazdy;
  • łatwa do rozróżnienia klasyfikacja modeli fotelików według wzrostu Dziecka;
  • uwzględnienie testów z punktu widzenia uderzeń bocznych.

Foteliki samochodowe i obowiązki, o których mogłeś nie wiedzieć – kurtka w foteliku

Jeśli dokonasz wyboru bezpiecznego fotelika i poprawnie go zamontujesz, musisz jeszcze pamiętać o kwestii odpowiedniego przewożenia Dziecka. Jednym z głównych kryteriów jest poprawne zapięcie Dziecka, zaś jednym z najczęstszych popełnianych błędów, mającym znaczenie zwłaszcza w okresie zimowym, jest przewożenie Malucha w ubraniu wierzchnim.

Kurtka czy kombinezon to kilka dodatkowych centymetrów, sprawiających, że fotelik nie będzie dopasowany do małego ciałka Dziecka. W przypadku ewentualnego zderzenia, nagłego hamowania, okazuje się, że Dziecko w tak napiętych pasach nie jest chronione, ponieważ pomiędzy pasami a Dzieckiem pozostaje zbyt dużo wolnej przestrzeni.  Możesz założyć kurteczkę tyłem do przodu, przykryć dziecko kocykiem, albo skorzystać z gotowego rozwiązania, czyli specjalnego śpiworka/poncha do fotelika. Rozwiązań jak widzisz jest kilka, możesz wybrać to najlepsze i zapewnić jeszcze większy poziom bezpieczeństwa.

Artykuł powstał we współpracy z marką CYBEX.

_____________________
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Z pozdrowieniami,
M.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Dodaj komentarz