E-recepta

Sezon infekcyjny w pełni… przynajmniej u mnie w domu. Recepty ostatnio pojawiają się u nas częściej, niż kartki z życzeniami świątecznymi, bo te chyba niestety wyginęły. Wszystko wskazuje na to, że taki sam los czeka recepty papierowe. O ile w przypadku kartek świątecznych trochę tego zwyczaju mi szkoda, o tyle brak poszukiwania kolejnej kartki w torebce, kiedy Pani w aptece już mnie pyta, co podać, wcale mi nie przeszkadza.

Dzisiaj więc temat nie tylko dla mam i rodziców. Przecież każdy z nas przynajmniej czasami musi odwiedzić gabinet lekarski i zwykle ta wizyta kończy się receptą. Ile razy wracasz do domu i zastanawiasz się, co autor recepty miał na myśli? Teoretycznie to nie my, a farmaceuta ma odszyfrować niejednokrotnie skomplikowaną kaligrafię, ale nawet on, może mierzyć się z tym samym problemem.
8 stycznia dokonał tym zakresie pewnej rewolucji: wprowadzono bowiem e-receptę. Od tego roku wszystko powinno być proste, czytelne i łatwiejsze do realizacji.

Zapytałam o e-receptę na facebooku i instagramie i dostałam mnóstwo pytań i wątpliwości w zakresie tego, jak to „coś” będzie działało. Mam nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje wątpliwości. A jeśli jeszcze pojawią się pytania, komentuj lub napisz do mnie maila: kontakt@mamaprawniczka.pl

Po co powstała e-recepta?

Odpowiedzi na to pytanie udzieliłam już częściowo w pierwszym akapicie. Nieczytelność recept była prawdziwą zmorą pacjentów i farmaceutów. W wielu placówkach od dawna funkcjonowało drukowanie recept, ale nie było to obligatoryjne działanie w skali całego kraju. Od stycznia tego roku e-recepta na dobre rozgościła się w gabinetach lekarskich i powinna ostatecznie wyprzeć ręcznie wypisywane recepty, a więc i ułatwić ich odczytywanie – a tak naprawdę wyeliminować problem.

Wystawianie e-recepty, przynajmniej z założenia, ma przyspieszyć proces przepisywania leków. Dzięki temu lekarz będzie mógł więcej czasu poświęcić Tobie.

Zgubiona recepta też od tego roku również nie będzie problemem. E-recepty nie da się zgubić. Ta nowa wersja zapisana w systemie elektronicznym, gdzieś tam w internetowym wszechświecie będzie już zawsze (chyba…).

Dodatkowo w przypadku choroby przewlekłej, wydanie kolejnej recepty na kontynuowany lek, będzie możliwe bez Twojej wizyty u lekarza. Z mojej perspektywy to ogromna oszczędność czasu (i mojego i lekarza).

Gdzie znajdziesz zapisaną e-receptę?

To chyba najczęstsze pytanie w zakresie tego tematu. Oczywiście rozumiem niepokój zwłaszcza o nasze Babcie i Dziadków, którzy niekoniecznie sprawnie posługują się telefonami komórkowymi i mailami. Jak zatem oni mają zrealizować swoje nowe recepty?

Na szczęście ten system został w tym zakresie zaplanowany na różnych płaszczyznach. Po pierwsze warto zapoznać się z Internetowym Kontem Pacjenta dostępnym tutaj: https://pacjent.gov.pl
Do zalogowania konieczne jest posiadania konta e-puap.
To tutaj będą zapisane wszystkie Twoje recepty, ale też sposób dawkowania.

We wspomnianym systemie możesz ustawić, czy powiadomienia mają przychodzić do Ciebie za pośrednictwem sms czy e-maila (ja osobiście ustawiłam oba, tak na wszelki wypadek… a co :- ) )

Po wystawieniu recepty, otrzymasz więc odpowiednio powiadomienie sms lub e-mail z kodem recepty, który będzie Ci niezbędny do zrealizowania jej w aptece.

I tutaj dobra wiadomość. Jak widzisz na powyższych grafikach, ostatnia opcja to wydruk. Jeśli nie chcesz posługiwać się wersją elektroniczną lub nie masz takiej możliwości, lekarz może wydrukować wspomniany dokument.

Czy w aptece konieczne jest podanie numeru PESEL?

To kolejna bardzo często poruszana kwestia. Przepisy RODO przyzwyczaiły nas do tego, że o swoje dane osobowe należy dbać. Nie da się ukryć, iż właśnie wszelkiego rodzaju przychodnie, gabinety lekarskie, musiały wykonać wielką prace, aby podczas realizacji świadczeń, te dane naprawdę były chronione. Dostaję mnóstwo przykładów, iż w aptece trzeba było podać PESEL, mając za plecami i tuż obok kolejkę oczekujących. Historie o tym, że po drugiej stronie ktoś PESELU nie usłyszał i dopytywał o niego trzy razy.

Po pierwsze musisz wiedzieć, że podanie PESEL przy realizacji recepty własnej, jest konieczne tylko w sytuacji, w której dysponujesz jedynie kodem recepty i jednocześnie nie możesz/ nie chcesz pokazać farmaceucie ekranu telefonu z sms lub podglądem maila. W takiej sytuacji farmaceuta jest zobowiązany o sprawdzenie Twojego numeru PESEL.

Nie zmienia to jednak faktu, iż w przypadku realizacji recepty dla kogoś innego lub nawet swojego Dziecka, konieczne jest podanie numeru PESEL (a okazanie dokumentu nie będzie tutaj możliwe). I myślę sobie, że też nie warto tego tematu zbytnio rozdrapywać. Konieczność podania wydaje się być bezdyskusyjna. Skoro jednak właśnie przychodnie poradziły sobie z rejestracją pacjentów, kolejkami, wyznaczaniem miejsca do rejestracji, sądzę, że tym bardziej apteki nie powinny mieć tutaj problemów. Trzeba zwrócić jednak uwagę na to, że nowe zasady obowiązują dopiero od 8 stycznia i jak wszystko, co nowe, muszą się nieco oswoić.

Ile leków może zawierać e-recepta i jak ją zrealizować?

E-recepta zawiera z zasady jeden lek. Możliwym jest jednak wystawienie zbiorczej recepty, na która będzie składało się maksymalnie pięć pozycji.

Dobra wiadomość jest taka, iż w przypadku realizacji tylko niektórych pozycji (bo np. część leków jeszcze mamy lub w danej aptece jakiegoś leku brakuje), spowoduje, że pozycje niewykupione, będzie można zrealizować później. Dodatkowym plusem jest to, że realizacja będzie możliwa również w innej aptece. Nie będzie więc konieczności wracania do tej samej apteki, ani wykupienia od razu całości, aby pozostałe leki „nie przepadły”.

Nieco inaczej będzie wyglądała sytuacja, jeśli lekarz zapisze kilka opakowań tego samego produktu, a Ty nie chcesz wykupić od razu pełnej ilości lub apteka chwilowo czymś nie dysponuje. Tutaj również można odroczyć i wrócić po część leków później, ale będzie trzeba zrealizować kolejne opakowania leków w tej samej aptece.

Czy lekarz może wystawić receptę papierową?

Z zasady od 8 stycznia lekarze i położne są zobowiązani do wystawiania e-recept. Brak jest przepisów, które nakładałyby kary za nie podporządkowanie się temu obowiązkowi.

Natomiast oczywiście w sytuacji, w której e-recepty nie można wystawić np. z przyczyn technicznych, może zostać wystawiona recepta papierowa. Podejrzewam, że ta metoda będzie również stosowana podczas np. wizyt domowych.

Jaki jest termin realizacji e-recepty?

Z zasady e-recepta jest ważna 30 dni, chyba, że lekarz zaznaczy, inną datę, do której powinna być ona zrealizowana (maksymalnie 365 dni). Możliwe jest również wpisanie daty, od której powinna być ona zrealizowana. Jeśli te dane nie zostaną uzupełnione, będzie to oznaczało, iż obowiązuje ona od dnia wystawienia, przez okres kolejnych 30 dni.

Jak widzisz to duże ułatwienie dla osób chorobami przewlekłymi, gdyż dzięki temu rozwiązaniu nie będzie konieczne regularne zgłaszanie się do lekarza po recepty na te same leki. Lekarz będzie mógł wystawić receptę nawet na zapas leków na cały rok, ale wykupienie jednorazowe nie będzie mogło przekroczyć zapasu na 180 dni.

Inaczej został określony termin na wykupienie antybiotyków, który wynosi 7 dni. Receptę na leki immunologiczne będzie trzeba zrealizować w terminie 120 dni.

Wszystkich pesymistów, którzy twierdzą, że na dłuższą metę ten pomysł nie będzie działał, chciałam uspokoić. Poprzedni rok przyniósł nam elektroniczne zwolnienia lekarskie. Słyszałam wielokrotnie, że to na pewno nie zadziała. A chyba nie mylę się, twierdząc, ze działa i to całkiem sprawnie. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że mnie elektryczne zwolnienia bardzo ułatwiły życie.

Jeśli masz jakieś pytania, napisz do mnie: kontakt@mamaprawniczka.pl

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Dodaj komentarz