Uprawnienia rodziców dzieci do 4 roku życia

To niejako kontynuacja artykułu o dodatkowych uprawnieniach w czasie ciąży, o czym przeczytasz TUTAJ Ale teraz jesteś już rodzicem/opiekunem i to ten fakt, jest podstawą poniższych uprawnień.

Komu przysługują uprawnienia?

Prawo przyznaje Ci szczególne uprawnienia jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę, bądź świadczysz pracę na podstawie mianowania, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę oraz opiekujesz się dziećmi do 4 roku życia (opieka rodziców biologicznych, jak również opieka osób faktycznie ją sprawujących).
Te same uprawnienia dotyczą, ubezpieczonego ojca Dziecka. No właśnie i to zwykle zaskakuje rodziców na warsztatach. W firmach powtarzany często jest mit, iż to sprawy zarezerwowane dla mamy. A nieprawda.

Czas pracy

To uprawnienie pewnie nie jest Wam obce. Było przecież o tym już na etapie ciąży. Tak jednak miało charakter bezwzględnego zakazu zatrudniania kobiet w ciąży, powyżej 8 godzin na dobę.

Jeśli jesteście rodzicami, dzieci do 4 roku życia, pracodawca nie może zlecić jednemu z Was wykonywania pracy powyżej 8 godzin na dobę. Nawet jeśli jesteście zatrudnieni w systemie pracy, obejmującym większą ilość godzin jednego dnia, macie prawo do przerwania pracy po 8 godzinach. Zachowujecie prawo do pełnego wynagrodzenia, bez względu na skrócenie liczby godzin, związane ze skorzystaniem z tego uprawnienia.

W praktyce więc, pracodawca zatrudniając  nawet w poniższych systemach czasu pracy, jest zobowiązany do dostosowania pracy w ten sposób, aby  dzień pracy nie wyniósł więcej, niż 8h/dobę:
– system równoważny;
– system w ruchu ciągłym;
– system skróconego czasu pracy;
– system pracy weekendowej.

Uprawnienia dobrowolne – uzależnione od woli rodzica

Korzystanie z tych uprawnień uzależnione jest od Waszej woli. Mają one charakter odrębny, co oznacza, że macie prawo do skorzystania ze wszystkich łącznie, jak również możesz wybrać tylko te, które Was interesują. Dodatkowo musicie podjąć decyzję z tatą, które z Was będzie korzystało z tych praw.

Na co możesz wyrazić zgodę?

Twoja zgoda konieczna jest na wykonywanie pracy:
– w godzinach nadliczbowych;
– w porze nocnej;
– poza stałym miejscem Twojej pracy – delegacja.

Biorąc pod uwagę charakter odrębny uprawnień, o którym wspomniałam powyżej, nawet jeśli zadeklarujesz, iż nie będziesz pracowała w porze nocnej, jednocześnie możesz wyrazić zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych, Twój pracodawca nie może zlecić godzin nadliczbowych, przypadających zaś w porze nocnej.

Wyrażenie zgody

Jeśli nie chcesz korzystać z powyższych uprawnień, powinnaś złożyć pracodawcy takie oświadczenie, które będzie przechowywanie w Twoich aktach osobowych.

Musisz więc złożyć oświadczenie, które będzie Twoją zgodą
na podejmowanie pracy według wymienionych wyżej zasad. Bez Twojej pisemnej zgody, uważa się, że postanowiłaś skorzystać z powyższych uprawnień.

W przypadku gdy obojgu rodzicom opiekunom przysługują uprawnienia (np. oboje pracujecie na postawie umów o pracę), tylko jedno z Was może skorzystać z uprawnień,  W takim przypadku rodzic korzystający składa oświadczenie o korzystaniu z nich u swojego pracodawcy, drugi zaś składa oświadczenie o braku korzystania.

Zakazy pracy na stanowiskach uciążliwych

Przypominam tutaj część wpisu z uprawnień w czasie ciąży, ponieważ zakazy te dotyczą również kobiet w okresie karmienia piersią.

Pamiętaj, że w ciąży jak i w czasie karmienia nie wolno Ci pracować przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. To tym razem bezwględny zakaz, więc bez znaczenia pozostaje Twoja zgoda czy rodzaj zawartej umowy.

W katalogu zakazanych stanowisk znajdziesz te związane m.in:

 • z wykonywaniem pracy w pozycji stojącej przez czas dłuższy niż 3h;
 • z podnoszeniem ciężarów o wadze powyżej 3kg;
 • z narażeniem na działanie szkodliwych substancji chemicznych;
 • z ryzykiem narażenia na urazy fizyczne lub psychiczne.

Pamiętaj, że pomiędzy ciążą, a powrotem do pracy i wychowywaniem Dziecka, masz prawo do korzystania z uprawnień, związanych z urlopami, związanymi z rodzicielstwem. TUTAJ znajdziesz artykuł, który jest kopalnią wiedzy w tym zakresie 🙂

Dodatkowo pamiętaj, że w czerwcu 2018 zmieniły się nieco przepisu Kodeksu Pracy w zakresie elastycznego łączenia życia prywatnego i zawodowego. O nowych uprawnieniach przeczytasz TUTAJ.

Jeżeli chcesz przypomnieć tacie Dziecka, że i on może skorzystać z szeregu uprawnień, zapraszam Cię do odesłania go do kompendium wiedzy dla każdego taty, które znajdzie TUTAJ.

Pamiętaj, że urlop rodzicielski i wychowawczy to uprawnienia, do których możesz powrócić w trakcie wykonywania już pracy (jeżeli nie wykorzystałaś przysługującego Ci limitu przed powrotem do pracy. Oba bowiem urlopy, przysługują Ci do końca roku kalendarzowego, w którym Twoje Dziecko ukończy 6 rok życia. O szczegółach urlopu
– rodzicielskiego, przeczytasz TUTAJ,
– wychowawczego, przeczytasz TUTAJ.

Marzena  Pilarz-Herzyk | Mama Prawniczka

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

 1. Witam,
  w artykule nie znalazłam odpowiedzi na jeszcze jeden nurtujacy mnie problem, mianowicie – czy jeżeli w pracy mam obowiązkowa nieplatna przerwę 30min (8.5h pracy) mogę wnioskować o niekorzystnie z tej przerwy ponieważ przekracza to 8h czas pracy?? Nadmienię że będę korzystać z przerw na kp, co daje 7.5h spędzonych w pracy.

  1. Witam,
   To wymagałoby sprawdzenia regulaminu pracy i Pani warunków pracy (zawartych w umowie o pracę lub oddzielnym dokumencie).
   Pozdrawiam
   Marzena | Mama Prawniczka

Dodaj komentarz