Jeśli planujesz powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, przygotuj się na to odpowiednio wcześniej. Pamiętasz? Jakiś czas temu przygotowywałaś się do ciąży, a później na to wielkie wydarzenie, jakim były narodziny Twojego Dziecka. Powrót do pracy to również bardzo ważny etap Twojego macierzyństwa. Po awansie na stanowisko Mama, teraz znowu awansujesz do nowej roli Mama-Pracownik. Tylko twoją decyzją jest to, jak tę rolę będziesz chciała ułożyć w Waszym życiu, ale na pewno powinnaś znać swoje prawa i powinnaś umieć po nie sięgnąć.
Powinnaś również wziąć pod uwagę fakt, iż złożenie niektórych wniosków wymaga odpowiedniego uprzedzenia pracodawcy. Dlatego planowanie ma tu większe znaczenie. O tym napisałam dla Ciebie artykuł „Kiedy poinformować pracodawcę o powrocie do pracy z urlopu”.
Dzisiaj chciałabym Ci opowiedzieć więcej o pewnym aspekcie przerw na karmienie piersią. Zagadnienie jest dość powszechne i mnóstwo wracających Mam wnioskuje o ten dodatkowy czas. Gdzie więc znajduje się haczyk? A w tym, czy powinnaś przedstawić zaświadczenie o karmieniu piersią.
Przerwy na karmienie piersią
Jednym z przysługujących Ci uprawnień są przerwy, związane z faktem karmienia piersią. W sytuacji, w której pracujesz 4-6 godzin, przysługuje Ci jedna 30-minutowa przerwa. Jeśli wymiar czasu pracy wynosi powyżej 6 godzin, wówczas posiadasz prawo do dwóch przerw.
Dla Mam, które karmią dwoje dzieci, każda z przerw wynosi 45 minut (zamiast 30).
Oświadczenie o karmieniu piersią
Przerwy na karmienie udzielane powinny być na wniosek pracownicy. Pracodawca jest związany takim wnioskiem, co oznacza, że nie może odmówić przyznania przerw. Przepisy nie wprowadziły sformalizowanego wzoru wniosku, jak również górnej granicy korzystania z tego uprawnienia. Co więcej, właśnie w tym wniosku pracownica według swojego uznania powinna określić sposób korzystania z przerw.
W mojej ocenie nie ma żadnej przesłanki, by twierdzić, że fakt karmienia Dziecka należałoby potwierdzić za pomocą zaświadczenia o karmieniu, wystawianego przez lekarza. Tym samym zupełnie wystarczającym jest złożenie pracodawcy oświadczenia o tym, że z uwagi na karmienie, chcesz skorzystać z uprawnienia. Państwowa Inspekcja Pracy w tym względzie również wyraziła taki sam pogląd. Takie samo stanowisko reprezentuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Poniżej zostawiam link do mojego sklepu, w którym znajdziesz gotowy wzór wniosku o przerwy na karmienie. Wystarczy wypełnić dane osobowe oraz zakreślić odpowiednie pole, które wskaże, w jaki sposób chcesz korzystać z przerw na karmienie.
Zaświadczenie o karmieniu piersią – problematyka
Nie budzi wątpliwości fakt, iż karmienie piersią jest sprawą bardzo indywidualną każdej Kobiety. Trudno tu przecież o doprecyzowanie granicy, do której Dziecko mogłoby być, czy powinno być karmione. W ten sposób powstała jednak koncepcja lekarskiego zaświadczenia o karmieniu piersią.
Pracodawcy powołują się w tej sytuacji na przepisy prawa cywilnego, przenoszące ciężar udowodnienia faktu na osobę, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Z prawniczego na ludzkie – jeśli twierdzisz, że karmisz piersią, musisz to udowodnić.
Problematyka owego zaświadczenia jest o tyle kłopotliwa, iż lekarz wystawiający nie ma żadnego narzędzia czy badania, które mogłoby obiektywnie stwierdzić proces laktacji, a już na pewno nie jest w stanie potwierdzić faktu karmienia piersią – wystawienie zaświadczenia odbywa się więc jedynie na oświadczenie Mamy o tym, że karmi piersią. Tym samym w gabinecie lekarskim oświadczasz dokładnie to samo, co u pracodawcy, a lekarz tak samo musi Ci po prostu zaufać.
Warto również zwrócić uwagę, że coraz więcej lekarzy z uwagi na powyższe nie chce wystawiać takich zaświadczeń.
Co zrobić, kiedy pracodawca żąda zaświadczenia o karmieniu?
Ja zawsze zachęcam do szerzenia wiedzy i podnoszenia tego, że znamy swoje prawa. Bardzo często w praktyce okazuje się, że zaświadczenie o karmieniu jest mitem powielanym w firmach od lat. Niejednokrotnie pisałam w tej sprawie wyjaśnienia do pracodawców, uczyłam swoje Klientki, jak rozmawiać z pracodawcą i nagle okazywało się, że wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że oświadczenie Mamy spełnia wszelkie wymogi.
Wiem jednak, że bywają i sytuacje odwrotne, a Kobiety wracające do pracy, nie chcą od pierwszego dnia wchodzić na wojenną ścieżkę. Rozumiem i szanuję każdą Twoją decyzję w tym zakresie. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na dostarczenie takiego dokumentu, pracodawca nie ma już żadnych innych argumentów, aby odmówić Ci przerwy. Gdyby tak się stało, odmowa udzielenia przerw będzie stanowiła wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Można wówczas złożyć skargę do właściwego inspektoratu pracy.
Zaświadczenie o karmieniu piersią – to dopiero początek…
Przerwy na karmienie piersią to tylko kropla w morzu tego, co należy przemyśleć przed powrotem do pracy. Dlatego już dzisiaj zapraszam Cię na Webinar, podczas którego przeprowadzę Cię krok po kroku po wszystkich zagadnieniach, o których musisz wiedzieć, wracając do pracy. Już dzisiaj możesz zapisać się na listę zainteresowanych, dzięki czemu będziesz mogła pobrać bezpłatnie wzór wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy. Czy to uprawnienie na pewno chroni w 100% przed wypowiedzeniem umowy o pracę? To właśnie na takie pytania odpowiemy sobie już 26 stycznia.
W pakiecie otrzymasz:
- LawBook o wypowiedzeniu w związku z likwidacją stanowiska pracy
(o wartości 59 zł) - mini eBook o podwyżkach po urlopie macierzyńskim i wychowawczy, (o wartości 29zł)
- pakiet 5 niezbędnych wzorów wniosków (o wartości 100 zł)
- rabat na konsultacje indywidualne związane z powrotem do pracy w wysokości 30%
- szkolenie na żywo wraz z sesją Q&A
- dostęp do nagrania
Łączna wartość pakietu to 337 zł.
Cena sprzedaży: tylko 99 zł!
Kupując teraz oszczędzasz 70%!
_________________________
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl
Z pozdrowieniami,
M.