Oczekiwanie Dziecka to szczególny okres dla kobiety. Kiedy to kolejna ciąża, a Ty przebywając na urlopie wychowawczym opiekujesz się już pierwszym dzieckiem, pojawiają się wątpliwości związane ze świadczeniami w trakcie jej trwania.
Dzisiaj przybliżę Ci to zagadnienie i wyjaśnię:
- co trzeba wiedzieć o ciąży w okresie urlopu wychowawczego
- czym różni się zasiłek macierzyński od urlopu macierzyńskiego
- czy przysługuje Ci zasiłek chorobowy
- jak przerwać urlop wychowawczy i co to zmienia
- najważniejsze szczegóły urlopu wychowawczego.
Co trzeba wiedzieć o ciąży w okresie urlopu wychowawczego?
Wbrew często powtarzanej opinii, jeśli ciąża przypada w okresie urlopu wychowawczego, nie oznacza to braku prawa do zachowania zasiłku. Należy jednak pamiętać o pewnych różnicach, omówionych niżej.
Zasiłek macierzyński a urlop macierzyński
- W czasie urlopu wychowawczego nie przysługuje Ci urlop macierzyński. Ale spokojnie – to nie oznacza, że pozostaniesz przez rok po narodzinach kolejnego Dziecka bez żadnego zabezpieczenia.
- Od dnia narodzin Dziecka nabywasz prawo do zasiłku macierzyńskiego.
- Fakt, że jest to wciąż urlop wychowawczy (a nie urlop macierzyński) powoduje, iż za ten czas nie będzie przysługiwał Ci urlop wypoczynkowy.
Zasiłek chorobowy
- W okresie urlopu wychowawczego nie przysługuje prawo do pobierania zasiłku chorobowego (i również opiekuńczego).
- Samo wystąpienie choroby i nawet wystawienia zaświadczenia lekarskiego nie zmienia tego faktu i nie przerywa urlopu wychowawczego.
- W każdej chwili masz prawo do przerwania urlopu wychowawczego i zadeklarowania powrotu do pracy.
- W tym przypadku od pierwszego dnia, gdy powinnaś pojawić się w pracy, przysługuje Ci prawo do zasiłku chorobowego (jeśli zachodzą przesłanki medyczne, uzasadniające zwolnienie).
Zawsze uczulam na fakt, iż jeśli zwolnienie miałoby rozpocząć się bezpośrednio po urlopie wychowawczym, ważne, aby tego dnia było ono już w systemie. Pamiętaj, że pracodawca ma prawo oczekiwać stawienia się w pracy rano i nie musi zakładać, że być może popołudniu udasz się do lekarza. Takie przypadki mogą kończyć się wypowiedzeniem.
Zgodnie z przepisami pracownik ma obowiązek powiadomić pracodawcę o nieobecności niezwłocznie (nie później niż drugiego dnia nieobecności).
Ciąża na urlopie wychowawczym a jego przerwanie
Urlop wychowawczy może zostać przerwany w każdym czasie na mocy porozumienia z pracodawcą. Urlop możesz również przerwać, składając wniosek z 30-dniowym wyprzedzeniem.
Jeżeli zdecydujesz się na przerwanie urlopu, a zajdą przyczyny medyczne, uzasadniające zwolnienie chorobowe, nabędziesz prawo do zasiłku chorobowego. Możesz z niego skorzystać już pierwszego dnia, w którym powinnaś wrócić do pracy.
W przypadku przerwania urlopu wychowawczego, od dnia narodzin przysługuje Ci urlop macierzyński (na zwykłych zasadach).
Za okres ciąży i urlopu macierzyńskiego będzie Ci przysługiwał urlop wypoczynkowy.
Urlop wychowawczy: co trzeba wiedzieć?
- Urlop może trwać maksymalnie 36 miesięcy (z czego jeden miesiąc musi zostać dla drugiego rodzica). Możesz z niego korzystać do końca roku kalendarzowego, w którym Twoje dziecko kończy 6. rok życia (a więc trochę dłużej niż do urodzin).
- Uprawnienie posiadają osoby, które przed urlopem posiadają 6-miesięczny staż pracy (zatrudnienia w różnych miejscach sumują się).
- W czasie urlopu możesz podjąć pracę (przyjęło się, iż bezpiecznie jest pracować na 1/2 etatu). Jednak jeśli pracodawca ustali, że zaprzestałaś osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem, może przerwać Twój urlop.
- Jeśli Ty przebywasz na urlopie wychowawczym, Twoje dziecko może uczęszczać do żłobka/przedszkola.
- Wniosek o urlop należy złożyć na 21 dni przed jego rozpoczęciem. Możesz się z niego wycofać nawet na 7 dni przed startem urlopu. Rozpoczęty urlop możesz przerwać, składając wniosek 30 dni wcześniej. Pracodawca jest zobowiązany udzielić Ci urlopu na Twój wniosek.
- Od dnia złożenia wniosku o urlop wychowawczy jesteś chroniona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę – wyjątek będą stanowiły firmy, zatrudniające powyżej 20 pracowników, gdzie niestety ochrona ograniczona jest w zasadzie do 3 miesięcy.
- Urlop wychowawczy jest bezpłatny.
- Urlop można podzielić na 5 części. Może z niego korzystać również tata.
- Po zakończeniu urlopu pracodawca ma obowiązek dopuszczenia Cię do pracy, utrzymania wynagrodzenia na poziomie sprzed urlopu oraz udzielenia Ci urlopu wypoczynkowego (zaległego), jeśli nastąpi on bezpośrednio po tym urlopie.
Jeżeli potrzebujesz więcej szczegółowych informacji na temat urlopu wychowawczego, przeczytaj wpis na blogu o Urlopie wychowawczym.
Możesz również zakupić LawBook. Ciąża na urlopie wychowawczym, w którym poznasz możliwości, jakie w takiej sytuacji daje Ci prawo.
______
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać. Jeśli chciałabyś omówić indywidualnie Twój temat, zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl
Marzena
Witam @mamaprawniczka,
Mam kilka pytań na które szukam już długo odpowiedzi. Moja żona jest aktualnie na urlopie wychowawczym i zaszła w ciążę. Zastanawiamy się, czy w przypadku otrzymania teraz L4 z kodem B i uzgodnieniu z pracodawcą dnia powrotu żony z urlopu wychowawczego, czy jest możliwość by pracodawca przekazał wypowiedzenie umowy? Czy fakt, że L4 będzie od pierwszego dnia powrotu po wychowawczym już aktywne w jakiś sposób ochroni żonę przed takim zwolnieniem? Osobna kwestia, to kto za to L4 płaci tj. pracodawca w pierwszym miesiącu, czy ZUS?
Przykład:
-Koniec urlopu wychowawczego uzgodniony z pracodawcą na 17 maja.
-L4 wystawione od 10 maja do 24 maja
Z góry z całego serca dziękuję za wyjaśnienia
Dzień dobry
W sprawie porad prawnych, zapraszam na konsultacje indywidualne.
Pozdrawiam
MPH
Ja jestem w tej sytuacji i bardziej się martwię o to, czy nie będę nie w porządku wobec szefa, wracając do pracy będąc w ciąży i odchodząc na urlop macierzyński. Czy swoim krótkim pobytem w pracy nie zrobię mu zamieszania. O matko, co za zagwostki moralne… 🙁
Można też omówienie∑ić to z szefem 🙂
MPH
Witam, uczula Pani na fakt aby po powrocie z urlopu wychowawczego w danym dniu w systemie widniało już L4, a jeśli pierwszego dnia powrotu do pracy zgłosimy urlop na żądanie, udamy się do lekarza i zostanie wystawione w tym dniu zwolnienie lekarskie będzie to poprawne?
Dzień dobry
Proszę pamiętać, że rozpoczęcie urlopu na żądanie jest możliwe po wyrażeniu zgody na ten urlop przez pracodawcę.
Pozdrawiam
MPH
Dzień dobry. Czy jeżeli na wychowawczym znajde w drugą ciążę, maluch ukończy rok to czy na niego także mam prawo do u.wychowawczego w wymiarze 35miesiecy?
Dzień dobry
Urlop wychowawczy przysługuje na każde dziecko oddzielnie.
Pozdrawiam
MPH
witam mam taka sprawe , zona jest na wychowawczym od miesiaca i zaszła kolejna w ciaze , czy moze przerwac urlop wychowawczy , wrocic do pracy na 2 tygodnie i potem udac sie do lekarza po l4 ?? czy to bedzie zgodne z prawem i czy nie bedzie problemu z zusem ??
Dzień dobry
Zgodnie z prawem l4 przysługuje na wypadek choroby, a nie aby zastąpić wychowawczy.
Pozdrawiam
MPH
Przywrócę trochę temat.
Zaszłam w ciążę na urlopie wychowawczym. Nie chcę go przerywać i przechodzić na l4, ponieważ czuję się dobrze i dorabiam sobie dodatkowo gdzieś indziej. Urlop wychowawczy kończy mi się pod koniec roku, będzie to też końcówka ciąży i zakładam, że nie będę w stanie wykonywać już obowiązków pracowniczych, więc założeniowo przejdę wtedy na l4. Czy normalnie dzień po zakończeniu wychowawczego przesłać wówczas do pracodawcy zwolnienie l4?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Z założenia wychowawczy przerywamy celem powrotu do pracy (a nie przejścia na L4).
Celem wyjaśnienia szczegółów zapraszam na konsultacje.
https://mamaprawniczka.pl/konsultacje/
Pozdrawiam
MPH
Mam pytanie, co jeśli na urlopie wychowawczym pracuję na pół etatu w innym zakładzie pracy i jestem obecnie w kolejnej ciazy? Czy jeśli przerwę wychowawczy i teoretycznie wrócę na jeden dzień do pracy i przedłożę zwolnienie mogę rozniez dostarczyć zwolnienie do tej drugiej pracy na pół etatu i pobierać z obu zasiłek chorobowy, a później macierzyński? Czy tylko z pierwszego zatrudnienia?
Dzień dobry, zostawiam link do webinaru dokładnie na ten temat
https://mamaprawniczka.pl/produkt/webinar-ciaza-na-rodzicielskim-lub-wychowawczym/
Pozdrawiam
MPH