Badania genetyczne w przypadku poronienia

Artykuł powstał dzięki uprzejmości specjalistów portalu poronilam.pl

Badania genetyczne płci po poronieniu – krok po kroku

Bez względu na moment poronienia możesz skorzystać z należnych w tej sytuacji praw (rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, przejście na skrócony urlop macierzyński, odebranie zasiłku pogrzebowego – szczegóły o stronie prawnej znajdziesz TUTAJ). Aby było to możliwe, szpital musi wydać kartę martwego urodzenia. Do sporządzenia tego dokumentu niezbędne jest z kolei ustalenie płci dziecka.

Co zrobić krok po kroku, jeśli lekarz nie może określić jej na podstawie badań organoleptycznych w szpitalu?

1. PORONIENIE W SZPITALU – Poinformuj personel szpitala, że chcesz wykonać badanie płci

To bardzo ważne, ponieważ do wykonania badań genetycznych niezbędna jest prawidłowo zabezpieczona w soli fizjologicznej próbka z poronienia. Przy poronieniu
w szpitalu próbkę taką przygotowuje personel medyczny, a następnie przekazuje ją rodzicom. Warto również zwrócić uwagę, by materiał pochodził faktycznie od dziecka (np. kosmówka, fragmenty pępowiny).

Do badania DNA można wykorzystać też bloczek parafinowy przygotowany do badań histopatologicznych, wypożyczając go ze szpitala.

1. PORONIENIE W DOMU – Zabezpiecz próbki samodzielnie i udaj się do szpitala

Jeśli poronienie ma miejsce w domu, próbkę powinnaś zabezpieczyć samodzielnie. Tkanki należy umieścić w sterylnym pojemniku (np. takim jak na mocz) i zalać solą fizjologiczną. Warto dodatkowo zabezpieczyć nakrętkę np. plastrem, taśmą klejącą czy folią spożywczą i opisać pojemnik imieniem i nazwiskiem. Pojemnik dobrze umieścić
w kartoniku z wkładami chłodzącymi (a wcześniej trzymać go w lodówce).

Z tak przygotowaną próbką trzeba udać się do szpitala. Tam lekarz nie tylko sprawdzi, czy Twój organizm prawidłowo się oczyścił, ale też odnotuje w dokumentach, że do poronienia w ogóle doszło. To właśnie szpital, do którego udasz się po poronieniu, powinien wydać Ci po określeniu płci dziecka kartę martwego urodzenia.

2. Zleć genetyczne badanie płci w laboratorium genetycznym

Najpierw skontaktuj się z wybranym laboratorium genetycznym i dowiedz się, w jaki sposób możesz przekazać próbkę (osobiście, kurierem). Jeśli po materiał zostanie wysłany kurier, ustal miejsce odbioru (dom, szpital, inne). Pamiętaj, że takie badania nie są refundowane, dlatego trzeba zlecić i opłacić je na własną rękę. Ich koszt to ok. 400 złotych.

3. Przygotuj próbkę do transportu

Jeśli masz do dyspozycji próbkę w soli fizjologicznej, warto przygotować sobie kartonik i wkłady chłodzące (dostępne w aptece), a także folię bąbelkową, papier czy watę (aby zmniejszyć ryzyko przesuwania się pojemnika z próbką). Pamiętaj, żeby do próbki dołączyć wypełnione dokumenty lub wypełnić je bezpośrednio w laboratorium.

4. Po uzyskaniu wyniku udaj się z nim do szpitala

Czas oczekiwania na wynik zależy od tego, w jakim laboratorium zlecisz badanie. Waha się on od kilku do kilkunastu dni roboczych. Po otrzymaniu wyniku powinnaś udać się z nim do szpitala. Na jego podstawie zostanie wydana karta martwego urodzenia (jeśli w próbce były obecne tkanki dziecka i udało się określić jego płeć). Szpital wyda ją Tobie lub przekaże w ciągu 1 dnia bezpośrednio do Urzędu Stanu Cywilnego. Od momentu sporządzenia tego dokumentu masz 3 dni na rejestrację dziecka w USC.

Kiedy badanie genetyczne płci po poronieniu jest niemożliwe?

Niestety realizacja genetycznego badania płci po poronieniu nie zawsze jest możliwa. Takie badanie uniemożliwiają przede wszystkim:

  • puste jajo płodowego (brak zarodka);
  • zabezpieczenie nieprawidłowego materiału (tylko od matki);
  • przechowywanie próbki w formalinie, która degraduje DNA;
  • przechowywanie próbki w temperaturze powyżej 8 stopni.

A co z badaniami histopatologicznymi?

Badania histopatologiczne przeprowadzane są rutynowo po każdym poronieniu
w szpitalu. To badania mikroskopowe, które mają na celu przede wszystkim stwierdzenie, czy w pobranym materiale obecne są tkanki dziecka i/lub błony śluzowej macicy. Pozwalają również wykluczyć zaśniad groniasty i zapalenia w macicy. To do tego badania przygotowuje się bloczek parafinowy.

Warto zatem pamiętać, że przy poronieniu poniżej ok. 16. tygodnia ciąży określenie płci w szpitalu prawdopodobnie nie będzie możliwe. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji są badania DNA.

Tekst powstał dzięki poronilam.pl
Jeżeli ta sytuacja dotyczy Ciebie, skontaktuj się z portalem, tam na pewno znajdziesz pomoc.

 

 

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Dodaj komentarz