500+ nowe zasady

500+ nowe zasady i nowy okres rozliczeniowy

Od początku 2022 roku obowiązują nowe zasady i nowy okres rozliczeniowy dla wniosków Rodzina 500+. Zmiana zasad składania wniosków o świadczenie 500+ nie jest duża, a już mamy do czynienia z wielkim zamieszaniem. Zmiany związane są bowiem z tym, iż od nowego roku to już nie urzędy gmin/miast będą wypłacały świadczenie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie zmiany wprowadzono w 500+?
 • jaki jest nowy okres świadczeniowy?
 • o jakich terminach nie możesz zapomnieć?
 • gdzie należy składać wnioski?
 • kiedy będą wypłacane świadczenia?
 • dlaczego ZUS odrzuca wnioski o 500+?

Podstawowe informacje o 500+

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde Dziecko. Wypłaca się je do ukończenia przez Dziecko 18 roku życia. 500+ przysługuje od urodzenia Dziecka, a dochód rodziców pozostaje tu bez znaczenia. O świadczenie mogą wystąpić rodzice lub opiekunowie prawni (również rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka itp).

500+ nowe zasady – na czym polega zmiana?

Od 1 stycznia 2022 wypłata świadczeń leży po stronie ZUS, a nie gmin jak do tej pory. Tym samym gminy kontynuują wypłatę już przyznanych świadczeń, ale nie będą zajmowały się świadczeniami przysługującymi od 1 stycznia 2022 (na Dzieci urodzonych 1 stycznia 2022 i później).

Nowe zasady 500+ a nowy okres świadczeniowy

Świadczenie 500+ przyznaje się na dany okres świadczeniowy.
Nowy okres świadczeniowy tym roku to 1 czerwca 2022 – 31 maja 2023 (jeśli masz przyznane świadczenie z poprzedniego roku, z pewnością jest ono przyznane do 31 maja 2022).
Nowe wnioski można składać od 1 lutego 2022.

Gdzie złożyć wniosek?

Nowe wnioski należy już kierować do ZUS.Osoby, które mają przyznane świadczenie do 31 maja 2022 (z gmin) nie składają nowego wniosku na ten sam okres rozliczeniowy. ZUS te wnioski odrzuca, bo wypłaty do końca bieżącego okresu kontynuują gminy (szczegółowo omówię poniżej). Osoby, które mają przyznane świadczenie do 31 maja 2022, powinny złożyć wniosek na nowy okres.

W systemie ZUS do wyboru są dwa odrębne okresy świadczeniowe:

ZUS wybór terminu

Osoby, które nie składały jeszcze wniosku na dzieci nowonarodzone (w styczniu/lutym 2022), składają w pierwszej kolejności wniosek na bieżący okres świadczeniowy już do ZUS (nie do gmin). W takim przypadku w systemie należy wybrać „stary” okres 01.06.2021 – 31.05.2022.
Oczywiście w drugiej kolejności można od razu złożyć wniosek również na kolejny okres świadczeniowy 2022/2023.

Zapamiętaj!

 • Jeśli Twoje Dziecko urodziło się przed 1 stycznia 2022, złóż wniosek do urzędu gminy (na „stary” okres świadczeniowy 2021/2022). Dalej złóż wniosek do ZUS (na „nowy” okres świadczeniowy 2022/2023);
 • Jeśli Twoje Dziecko urodziło się po 1 stycznia 2022, złóż wniosek od razu do ZUS na „stary” okres rozliczeniowy 2021/2022 oraz na „nowy” okres rozliczeniowy 2022/2023.

Kto musi złożyć wniosek 500+?

Wniosek muszą złożyć WSZYSCY uprawnieni do pobierania świadczenia wychowawczego. Nawet jeśli masz w tej chwili przyznane świadczenie 500+, musisz złożyć wniosek ponownie na okres świadczeniowy 2022/2023.

Jak złożyć wniosek o 500+?

Niewiele zmieniło się w kwestii sposobów składania wniosków.
Wnioski można bowiem złożyć poprzez:

 • porta empatia.mrpips.gov.pl,
 • ePUAP,
 • bankowość elektroniczną (na stronie ZUS widnieje lista współpracujących banków),
 • PUE ZUS (nowy sposób).

500+ nowe zasady – ważne terminy

Należy pamiętać, że przepisy ściśle określają terminy, w których należy złożyć wnioski. Złożenie ich w określonym czasie będzie miało wpływ na datę, w której świadczenie będzie znowu wypłacane (czy będzie zachowana kontynuacja, czy świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem), ale również na to, czy zostanie wypłacano za cały okres, na jaki przysługuje.

Termin złożenia wniosku

Złożenie wniosku w terminie 01.02-31.05.2022, gwarantuje przyznanie świadczenia od 01.06.2022 – 31.05.2023.
Złożenie wniosku po 31 maja 2022, spowoduje przyznanie świadczenia od miesiąca jego złożenia.

Pamiętaj!

Złożenie wniosku po 30 czerwca spowoduje, iż nie zachowasz ciągłości w wypłacie świadczenia 500+ i nie zostanie ono wypłacone z wyrównaniem wstecz.

Terminy złożenia wniosku na dzieci nowonarodzone

Złożenie wniosku w terminie 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka, gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin. Natomiast złożenie wniosku po upływie terminu, spowoduje przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku.

Termin wypłat 500 plus ZUS

500+ nowe zasady – w czym leży problem z odmową przyjęcia wniosków?

Świadczenia już przyznane, leżą do końca okresu rozliczeniowego po stronie gmin i nie trzeba składać nowych wniosków do ZUS. W konsekwencji, świadczenia (już przyznane) ze „starego” okresu rozliczeniowego do 31 maja 2022, będą wypłacać gminy i za ten okres nie ma potrzeby składania kolejnych wniosków.

Rodzice składają wnioski, dotyczące bieżącego okresu rozliczeniowego (za okres od stycznia do maja 2022) do ZUS bo (jak sądzę) zakładają błędnie, że skoro ZUS przejął świadczenia, należy tu ponownie złożyć wniosek. I te właśnie wnioski ZUS odrzuca. Należy jednak pamiętać, że świadczenie jest już przyznane i wypłatę będzie kontynuował urząd gminy.

Świadczenie 500+ a podatki

Wiele osób zastanawia się zapewne, czy otrzymanie świadczenia wpływa na nasze rozliczenie z fiskusem i czy należy uwzględnić je w swoim rocznym zeznaniu podatkowym. Pisałam już o tym na blogu w tym artykule: ŚWIADCZENIE 500+, a DEKLARACJA PIT.

______

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać. Jeśli chciałabyś omówić indywidualnie Twój temat, zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Marzena

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

 1. Witam czy jest możliwe ze w jakis sposob odzyskam 500+ na dziecko, partner zlozył wniisek i pobiera swiadczenia ale to ja opiekuje sie dzieckiem, a nie mam dostepu do tych pieniedzy zabiera je tata dziecka.

  1. Nie znam Państwa sytuacji na tyle, aby móc udzielić odpowiedzi.
   Kwestia rozliczenia jest tu na pewno pomiędzy Państwem.
   ZUS wypłaca zgodnie z wnioskiem
   Pozdrawoam
   MPH

 2. Witam serdecznie,
  Nie złożyliśmy w tym roku wniosku na świadczenie 500 + , choć mamy je przyznane ( olśnienie przyszło dopiero w grudniu;)
  Czy jest jakaś procedura odwoławcza, aby otrzymać wyrównanie?
  ps

  1. Dzień dobry
   Ustawa wyraźnie wskazuje, iż w przypadku nie zachowania terminu świadczenie przysługuje od miesiąca złożenia wniosku.
   Pozdrawiam
   MPH

Dodaj komentarz