powrót do pracy po macierzyńskim

5 błędów podczas powrotu do pracy, przed którymi uchroni Cię mój LawBook

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim niemalże w każdym przypadku wiąże się z tymi samymi wątpliwościami. Przede wszystkim obawy czy praca na Ciebie czeka i brak poczucia bezpieczeństwa o to, co Cię spotka po powrocie.

Przeprowadziłam dziesiątki rozmów z kobietami, które były na etapie powrotu. Wiele z tych rozmów odbyło się niestety dopiero po starciu z pracodawcą. A ja wciąż powtarzam, że to nie brak praw, a brak świadomości tych praw stawia Cię na przegranej pozycji.

Wiele mam udaje się na rozmowy z pracodawcą bez odpowiedniego przygotowania, bez znajomości swoich uprawnień, pozwalając sobie podłożyć do podpisania różnorakie porozumienia – korzystne jedynie dla drugiej strony.

Dzisiaj opowiem Ci o błędach, które najczęściej popełniają kobiety, chcąc wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim.

1. Brak przygotowania do rozmowy z pracodawcą

Jednym z głównych problemów przed rozmową z szefem jest brak przygotowania się do niej. Praktyka pokazuje, że im bardziej jesteś świadoma wszystkich rozwiązań, jakie mogą Cię spotkać po przekroczeniu progu firmy, tym korzystniej dla Ciebie.

Dodatkowo jeśli zdecydujesz się na kontakt z pracodawcą odpowiednio wcześniej, zachowasz zapas czasu na podejmowanie decyzji i odpowiednie działania. Czekanie na to, że druga strona wyjdzie z inicjatywą przedstawienia Ci całego wachlarza uprawnień i możliwości, może Cię zawieść. Dlatego przygotuj się, określ swój cel i idź na rozmowę świadoma tego, po co chcesz sięgać.

2. Brak znajomości praw, które mogą pomóc Ci uchronić się przed zwolnieniem

Bardzo często kobiety, wracające do pracy nie znają swoich praw i jednocześnie zakładają tylko dobrą wolę drugiej strony. Rozumiem ten sposób myślenia, bo mnie osobiście również kiedyś zawiódł. Dlatego zadbaj o swoje interesy wcześniej i przygotuj sobie różne scenariusze.

Masz prawo nie bać sięgać po swoje prawa i po prostu o nie pytać. Warunkiem jest jednak to, że musisz o nich wiedzieć. Co więcej, ta wiedza wykorzystana w odpowiedni sposób, pomoże Ci często uchronić się przed wypowiedzeniem Twojej umowy o pracę. Powinnaś jednak przyjść na rozmowę przygotowana na czarny scenariusz, mając swój plan B w postaci gotowych wniosków, swoich propozycji itp.

3. Podpisanie porozumienia o rozwiązaniu umowy

Niezwykle częstą praktyką pracodawców jest złożenie wypowiedzenia tuż po powrocie mamy do pracy. Pracodawcy, wykorzystując zaskoczenie pracownicy, przedkładają porozumienie stron. Twierdzą, że ten sposób rozwiązania umowy jest bardziej korzystny. Ale dla kogo?

Jeśli pracodawca proponuje Ci odprawę za ugodowe rozwiązanie stosunku pracy, powinnaś na pewno wiedzieć, czy dokładnie taka sama nie przysługuje Ci z mocy prawa. Prawo przewiduje odprawę w przypadku likwidacji stanowiska pracy w firmach, zatrudniających powyżej 20 pracowników. Niestety, te niby korzystne odprawy w porozumieniu nieraz są po prostu spełnieniem obowiązku pracodawcy. Co więcej, porozumienie stron często pozbawi Cię prawa do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a obecnie również dodatku solidarnościowego. Nie pozwól więc na to, aby podpisanie takiego dokumentu zabezpieczyło jedynie pracodawcę przed Twoimi ewentualnymi późniejszymi roszczeniami.

4. Gorsze warunki wynagrodzenia w związku ze zmianą stanowiska

Niejednokrotnie spotykam sytuacje, w których pracownica otrzymała propozycję nowego stanowiska pracy (to w wielu przypadkach jest działanie prawidłowe). Jednak z uwagi na to, że odbiegało ono od dotychczasowego, otrzymała również nowe – niestety gorsze – warunki wynagradzania. I to już nie jest prawidłowe postępowanie.

Pracodawca pomimo zmiany stanowiska ma obowiązek zagwarantować Ci wynagrodzenie sprzed urlopu lub nawet uwzględnić zmiany wynagrodzenia, które miały miejsce w jego czasie. Tym samym, jeśli nowe stanowisko z niższym wynagrodzeniem ma być odpowiedzią na to, że przecież i tak masz wybór, bo ktoś mógł Cię zwolnić, pamiętaj, że takie działanie nie jest zgodne z prawem.

5. Zmiana stanowiska z uwagi na zatrudnienie innego pracownika

Wracasz do pracy i dowiadujesz się, że musisz zmienić stanowisko pracy. Powodem jest fakt, iż na Twoim stanowisku zostaje osoba, która Cię zastępowała. Albo właśnie akurat awansowała, więc zabrakło etatu dla Ciebie.

To kolejne uchybienie pracodawców, jakie spotykamy przy powrocie z urlopu. Oczywiście, że bywają takie sytuacje, w których zostawienie nowego pracownika z jakichś powodów jest zasadne. W takim przypadku powinnaś jednak otrzymać jasne informacje na temat tego, jakie to powody. Podobnie w przypadku likwidacji stanowiska. Pracodawca ma obowiązek przedstawić Ci kryterium doboru, według którego likwidacja dotknęła Ciebie.

Skonsultuj się z prawnikiem, zanim zdecydujesz się na powrót do pracy po macierzyńskim

Ja zachęcam Cię do konsultacji z prawnikiem na co najmniej miesiąc przed planowanym powrotem. W ten sposób otrzymasz rzetelne informacje o Twoich prawach. Termin miesiąca da Ci szansę na przemyślenie sprawy i złożenie w odpowiednim czasie ewentualnych wniosków. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby omówić temat z większym wyprzedzeniem. Pandemia bardzo wiele zmieniła w zatrudnieniu kobiet w ciąży, na urlopach macierzyńskich i podczas powrotów do pracy (nawet jeśli nagłówki stron www krzyczą, że pracownicy są bezpieczni…). Dlatego to ważne, abyś miała pełne informacje na czas.

Na konsultacjach ze mną możesz zaplanować różne scenariusze, przygotować plan A, B i C ( i ile będziesz chciała:)). Otrzymasz też wszystkie potrzebne wzory wniosków, tak abyś miała pewność, że nikt nie zarzuci Ci tego, że to Ty nie dopełniłaś jakichś procedur.

Czy to się opłaca? Jeśli wahasz się, czy koszty konsultacji nie będą bardzo duże, zapoznaj się z moją ofertą TUTAJ Później porównaj te koszty z tym, że prawidłowe negocjacje i ochrona Twoich praw, może przynieść Ci zabezpieczenie finansowe nawet na kilka kolejnych miesięcy, na wypadek utraty pracy.

Dzisiaj mam dla Ciebie jeszcze jedno rozwiązanie na start. Uważam, ze stworzyłam produkt, który obowiązkowo powinna przeczytać każda mama, która planuje powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. To LawBook Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy. Tylko dzisiaj obowiązuje jeszcze cena porcyjna z przedsprzedaży 39,00.

W tym e-booku znajdziesz szereg informacji, dotyczących powrotu do pracy. Po jego lekturze będziesz wiedziała, jak dokładnie powinna wyglądać rozmowa o ewentualnych zmianach w Twoich warunkach zatrudnienia. Nie pozwolisz się też zaskoczyć wypowiedzeniem umowy bez odpowiedniego zabezpieczenia.

_________________________
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci mieć większą świadomość Twoich praw i odważniej po nie sięgać.
Jeśli chciałabyś Twój temat omówić indywidualnie zapraszam na konsultacje: kontakt@mamaprawniczka.pl

Z pozdrowieniami,
M.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Dodaj komentarz