cz. 9 URLOP WYCHOWAWCZY A KOLEJNA CIĄŻA

Kilka dni temu przygotowałam dla Ciebie artykuł na temat urlopu wychowawczego. Możesz przeczytać go TUTAJ. Dzisiaj tak jak obiecałam wcześniej, będziesz mogła przeczytać rozszerzenie tego tematu w zakresie kolejnej ciąży na urlopie wychowawczym czy urodzenia kolejnego dziecka na tym urlopie.

Urlop wychowawczy – czy ulega przerwaniu?

Przepisy prawa nie przewidują automatycznego przerwania urlopu wychowawczego z powodu kolejnej ciąży czy urodzenia dziecka. W praktyce oznacza to, że po urodzeniu kolejnego dziecka nadal będziesz kontynuowała swój dotychczasowy urlop wychowawczy.

Zasiłek chorobowy na wychowawczym.

Niestety z racji powyższego, jeżeli zajdziesz w ciążę podczas przebywania na urlopie wychowawczym, nie przysługuje Ci prawo do zasiłku chorobowego (tak samo do świadczenia rehabilitacyjnego albo zasiłku opiekuńczego), co oznacza, że nie możesz pójść na zwolnienie lekarskie.

Co zrobić w takiej sytuacji? W takiej sytuacji możesz powrócić do pracy i już od pierwszego dnia po powrocie, będzie przysługiwało Ci prawo do zasiłku chorobowego.
Jak przerwać urlop wychowawczy? W każdym czasie masz prawo do rezygnacji z urlopu wychowawczego. W tym celu powinnaś o tym poinformować pracodawcę, najpóźniej w terminie 30 dni przed planowanym powrotem do pracy – w takiej sytuacji pracodawca nie może odmówić Ci prawa do powrotu.

 

Urlop macierzyński i rodzicielski.

W przypadku urodzenia kolejnego dziecka podczas przebywania na urlopie wychowawczym nie nabywasz prawa do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. W takiej sytuacji możesz wnioskować o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający takiemu samemu okresowi, jak w przypadku urlopów macierzyńskiego/rodzicielskiego, czyli 52 tygodnie.

Należy rozróżnić dwa przypadki, jeśli chodzi o przysługujący Ci okres wspomnianego wyżej zasiłku:

Uprawnienia po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Zgodnie z przepisami prawa po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu, możesz oczywiście powrócić do pracy. Pamiętaj, że obejmuje Cię ochrona stosunku pracy i pracodawca ma obowiązek dopuścić CIe do wykonywania tej samej pracy lub równorzędnego stanowiska z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli jednak chcesz osobiście zając się dziećmi masz prawo do:

 • korzystania nadal z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko (jeśli nadal jesteś do niego uprawniona);
 • korzystania z urlopu wychowawczego na drugie dziecko.

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego, a urlop wypoczynkowy.

Tak jak dowiedziałaś się już z artykułu o urlopie wychowawczym, podczas tego urlopu z zasady nie nalicza Ci się urlop wypoczynkowy. Zatem jeżeli nie przerwiesz dotychczasowego urlopu wychowawczego, za czas pobierania zasiłku macierzyńskiego nie będzie przysługiwało Ci prawo do urlopu wypoczynkowego.

Sytuacja będzie inna, jeżeli powrócisz do pracy i skorzystasz z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, a wcześniej nawet będziesz przebywała na zwolnieniu chorobowym.

Składki na urlopie wychowawczym.

Chciałam uzupełnić jeszcze jedno zagadnienie w ramach urlopu wychowawczego, o które bardzo często pytacie. Chodzi bowiem o opłacanie składek ZUS, a co za tym idzie m.in  o prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w czasie urlopu wychowawczego.

Pomimo tego, iż urlop wychowawczy jest bezpłatny,  czasie jego trwania podlegasz obowiązkowym ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowemu oraz zdrowotnemu. Oznacza to, że masz zagwarantowany dostęp do publicznej opieki medycznej.

Marzena | Mama Prawniczka

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy, Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn.zm
w szczególności art 186 – art. 1868a
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE.

Komentarze:

 1. Wkradła się tu poważna nieścisłość – o prawie do świadczeń w ramach NFZ decyduje nie składka na ubezpieczenie emerytalne a na ubezpieczenie zdrowotne. To dwie zupełnie różne rzeczy.

  1. W artykule wymienione są obowiązkowe składki, które zagwarantowane są również w okresie urlopu wychowawczego. Oczywiście opieka medyczna związana jest z ubezpieczeniem zdrowotnym, jednakże dwa pozostałe ubezpieczenia nadal również pozostają obowiązkowymi.

 2. Ja jestem właśnie w takiej sytuacji że jestem w kolejnej ciąży i dodatkowo przebywam na urlopie wychowawczym zajmując się dwulatkiem.Chciałam zrezygnować w wychowawczego i przejść na l4,ale moja kadrowa powiedziała że musiałabym wrócić na dzień do pracy.Takie informacje uzyskała w ZUS.Czy to możliwe?Przeczytałam u pani na blogu,że nie jest to konieczne.Wystarczy w ten dzień przedłożyć zwolnienie lekarskie i wracać nie trzeba.Co teraz powinnam zrobić?

  1. Tak jak może Pani przeczytać w artykule: prawo do wynagrodzenia chorobowego a później zasiłku chorobowego, nabywa Pani od pierwszego dnia po powrocie do pracy. Nie ma tu wymogu przepracowania tego dnia.

 3. Jestem w trochę podobnej sytuacji tzn. w chwili obecnej jestem jeszcze na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim i w drugiej ciąży. Na miesiąc przed zakończeniem urlopu przypada mi termin porodu. Co w takiej sytuacji? Też powinnam przerwać urlop, iść do pracy, przejść na l4 i dopiero na kolejny macierzyński?

  1. Jeżeli chce Pani skorzystać ze zwolnienia chorobowego jeszcze przed porodem, musi Pani przerwać urlop. Wszystkie szczegółowe informacje znajdzie Pani w artykule.

 4. Jestem obecnie na urlopie wychowawczym i w jego trakcie zaszła w drugą ciążę. mieszkam i prowadzę ciąże za granicą i poród również chciałabym mieć tutaj.Jednak nie wiem czy to będzie zgodne z prawem, chodzi mi tutaj o ZUS. Gdy szczęśliwie urocza chciałabym wrócić do Pl i zakończyć wychowawczy, tym samym złożyć wypowiedzenie. Proszę mi powiedzieć czy dobrze myślę , jeśli jestem w błędzie to proszę o podpowiedź co najlepiej zrobić?

 5. witam proszę o poradę : ja jestem na macierzyńskim i planujemy 2 dziecko. Macierzyński kończy mi się końcem września czy mam zajść w ciąże w sierpniu czy we wrześniu ? mieszkam na wsi i mam 30 km do najbliższego żłobka ja pracuje po 12h i mam do pracy 50 km od zamieszkania mąż też . Mąż pracuje na 3 zmiany nie mamy z kim dziecka zostawić. moje pytanie jest czy lepiej iść na wychowawcze i czy jest płatne chyba nie ? czy lepiej zajść w 2 ciąże podczas urlopu macierzyńskiego czy jak się skończy? proszę o pomoc, pozdrawiam

  1. Witam, Jak można przeczytać an stronie O MNIE na ten moment nie udzielam indywidualnych porad prawnych.
   Zapraszam do zapoznania się z artykułem na temat ciąży podczas urlopu wychowawczego
   http://mamaprawniczka.pl/cz-9-urlop-wychowawczy-a-kolejna-ciaza/
   Zasady przejścia na zwolnienie chorobowe lub kolejny macierzyński, stosuje się odpowiednio w przypadku ciąży podczas trwającego urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego.

 6. O właśnie, potrzebowałam takiego wpisu. Niestety, ale bardzo wiele jest w internecie nieścisłości jak np ze trzeba wrócić na jeden dzień do pracy przed pójściem na zwolnię ie w związku z drugą ciążą. Internet, wiadomości się tam znajdujące, są czasem sprzeczne same sobie, a mu kobiety, matki czasami naprawdę nie znamy swoich praw. Kadry w firmie, zamiast wszystko kobiecie wyjaśnić, zbywaja lub nie mówią całej prawdy. U mnie np kadrowa powiedziała że nie ma dwóch dni na dziecko w ciągu roku (sama jest natka trójki dzieci). Dobrze że kadrowa męża zapytała się go o to, to jeszcze w grudniu mąż miał dwa dni dodatkowe wolnego. Nie wiem z czego to wynika, z małej wiedzy kadr? Czy z chceci zabrania dodatkowych „przywilejów” pracowników? Uczciwego pracodawcy to że świecą można szukać. Oby to się kiedyś zmieniło, oby sytuacja kobiet matek w pl była lepsza.

  1. Cieszę się, że mogłam pomóc. Niestety to prawda, że nie wszystkie artykuły są rzetelne.
   Natomiast w kwestii kadr trudno mi mówić o tym, czy to brak wiedzy, czy niechęć do uświadamiania pracowników. Dlatego projekt #MamaPrawniczka, aby lepiej znać swoje prawa.

 7. Czy pracodawca może odmówić wcześniejszego powrotu do pracy z urlopu wychowawczego, wiedząc, że pracownica jest w kolejnej ciąży? Czy niezależnie od sytuacji pracownicy (czy też firmy np. dostępność etatów) nie ma takiej możliwości i zgodnie z kodeksem pracy gdy minie 30 dni od złożenia wniosku takie przywrócenie musi nastąpić?

  1. Witaj u #MamyPrawniczki. Jeśli tu trafiłeś, to mam nadzieję, że jesteś kolejnym Czytelnikiem bardziej świadomym swoich praw. Na dzień dzisiejszy nie udzielam indywidualnych porad prawnych, gdyż nie mogę poświęcić wystarczającej atencji każdej sprawie, a radzenie na bazie krótkiej wiadomości, bez znajomości dokumentów i szczegółów sprawy, byłoby nierzetelne. Natomiast zawsze staram się odesłać pytające do odpowiednich treści, wskazać ogólne zasady lub wykorzystac problem jako inspirację do kolejnego artykułu.

   Urlop wychowawczy decyzją pracownicy może zostać przerwany w każdym momencie, po upływie 30-dniowego terminu od złożenia wniosku. Pracodawca wnioskiem jest związany i nie może odmówić powrotu do pracy. W sytuacji zaś, jeśli Pracownica jest w kolejnej ciąży, z automatu podlega ochronie przed wypowiedzeniem/rozwiązaniem umowy o pracę.
   Szczegółowo ten temat opisuję w poniższym artykule. Zapraszam do lektury.
   http://mamaprawniczka.pl/urlop-wychowawczy/

   Pozdrawiam. Marzena | #MamaPrawniczka

 8. Urlop wychowawczy decyzją pracownicy może zostać przerwany w każdym momencie, po upływie 30-dniowego terminu od złożenia wniosku. Pracodawca wnioskiem jest związany i nie może odmówić powrotu do pracy.

  Czy ja muszę osobiscie iść do pracodawcy i go o tym poinformować i uzyskać jego pisemną zgodę czy mogę wysłać takie pismo bezpośrednio do kadr.

Dodaj komentarz