CIĄŻA NA WYPOWIEDZENIU – CO DALEJ?

Dzisiejszy artykuł jest odpowiedzią na Wasze liczne pytania, co zrobić z sytuacji w której w trakcie przebywania w okresie wypowiedzenia, dowiedziałyście się, że jesteście w ciąży? 

Musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze w takim przypadku możemy mieć do czynienia z różnymi formami wypowiedzenia: przez pracodawcę, przez Ciebie jako pracownika lub porozumienie stron. Drugi bardzo istotny czynnik to czy w momencie podpisywania tego dokumentu, miałaś świadomość tego, iż jesteś w ciąży? Dzisiejszy artykuł przedstawi Ci więc te różne perspektywy i pomoże odnaleźć odpowiedź na pytanie, co zrobić, gdy w trakcie wypowiedzenia zaszłaś w ciążę lub dowiedziałaś się o ciąży.

Zanim jednak opiszę konkretne sytuacje, uzależnione od trybu wypowiedzenia umowy o pracę, chciałabym abyś przeczytała w jakich dokładnie sytuacjach prawo przyznaje Ci specjalną ochronę przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy, wynikającą z faktu bycia w ciąży. Te same warunki będą dotyczyły ochrony w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego (również odnoszą się one do pracownika ojca, wykorzystującego urlop macierzyński).

Pamiętaj zatem, że wypowiedzenie o pracę jest możliwe nawet w ciąży, jeżeli:

 • do wypowiedzenia umowy doszło z przyczyn, uzasadniających wypowiedzenie umowy z Twojej winy (zwolnienie dyscyplinarne);
 • Twoja umowa o pracę była umową na okres próbny, nie przekraczający miesiąca;
 • zwolnienie związane jest z likwidacją lub upadłością pracodawcy.

Jeżeli zaś Twoja umowa o pracę na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy, na okres próbny, przekraczający miesiąc, uległaby rozwiązaniu z powodu upływu czasu, na jaki była zawarta, po trzecim miesiącu ciąży, Twoja umowa z automatu zostanie przedłużona do dnia porodu. (Wyjątkiem tu jest sytuacja, w której umowa na czas określony, wiązałaby się z zastępstwem pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności.

Zatem już wiesz w jakich sytuacjach podlegasz ochronie przed wypowiedzeniem. Poniżej znajdziesz informacje, co zrobić dalej, jeśli w okresie wypowiedzenia lub po jego zakończeniu, okazało się, że jesteś w ciąży.

Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę.

Jeżeli pracodawca wypowiedział Ci umowę o pracę, a Ty dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, wypowiedzenie traci moc i musi ono zostać cofnięte.

Pamiętaj, że w sytuacji w której pracodawca już wie, że jesteś w ciąży, z racji przysługującej Ci ochrony, nie może wypowiedzieć Ci umowy o pracę.

Jeżeli natomiast nie wiedziałaś, że jesteś w ciąży, a pracodawca wypowiedział Ci umowę o pracę, traci ono moc i musisz zostać przywrócona do dotychczasowej pracy.

Tak samo sytuacja będzie wyglądała, jeżeli doszło już do rozwiązania umowy o pracę (upłynął okres wypowiedzenia), a Ty dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży i byłaś już  w niej w momencie wypowiedzenia Ci umowy o pracę.

Celem uchylenia się od złożonego Ci wypowiedzenia, musisz przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie o stanie ciąży.

Wypowiedzenie umowy przez pracownicę.

Jeżeli sama przedłożyłaś pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę, uchylenie się od skutków tego oświadczenia woli będzie możliwym, jeśli działałaś pod wpływem błędu, czyli w momencie składania wypowiedzenia nie wiedziałaś, że jesteś w ciąży.

TAK, możesz się uchylić się od skutków wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika jeżeli…
W sytuacji, gdy złożyłaś swojemu pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę i w momencie jego składania nie wiedziałaś, że jesteś w ciąży, możesz cofnąć wypowiedzenie. Istotnym jest, abyś w momencie składania wypowiedzenia była w ciąży, ale abyś o tym fakcie nie wiedziała. W takiej sytuacji możesz powołać się, iż twoje oświadczenie woli zostało złożone pod wpływem i błędu, co umożliwi Ci odwołanie wypowiedzenia umowy o pracę.

W jaki sposób to zrobić?
W tej sytuacji koniecznym będzie przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego stan ciąży, gdzie data początkowa ciąży lub tydzień ciąży będą wykazywały, iż w dniu złożenia wypowiedzenia byłaś w ciąży. Pamiętaj, iż zaświadczenie to musi być wystawione później, aniżeli podpisałaś dokument, aby zrealizować drugi z warunków, a więc działanie bez wiedzy o swoim stanie.

Zaświadczenie.
Przepisy prawa nie precyzują wymogów formalnych, co do tego zaświadczenia, a więc lekarze różnie je formułują, wpisując tydzień ciąży lub datę ostatniej miesiączki, co w teorii przyjmuje się jako początek ciąży.

NIE, nie możesz uchylić się od skutków wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika, jeżeli…
Tutaj możemy rozróżnić dwie sytuacje, w których odwołanie wypowiedzenia nie będzie możliwym. Nie będziesz mogła skorzystać bowiem z tego uprawnienia jeśli w momencie składania wypowiedzenia o pracę, miałaś świadomość swojego stanu.

Identyczna sytuacja będzie również, gdy w ciążę zajdziesz w trakcie trwania okresu wypowiedzenia – w takiej sytuacji nie ma przesłanek do twierdzenia, że Twoje oświadczenie woli zostało złożone pod wpływem błędu, ponieważ w tym czasie nie byłaś jeszcze w ciąży.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

Jeżeli podpisałaś rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, uchylenie się od skutków tego, jest możliwym jeśli działałaś pod wpływem błędu i w ten sposób możesz zakwestionować skuteczność swojego oświadczenia woli, wyrażającego zgodę na rozwiązanie umowy o pracę.

TAK, możesz się uchylić się od skutków rozwiązania umowy za porozumieniem stron, jeżeli…
W sytuacji więc, w której podpisałaś porozumienie stron i później dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży (i byłaś w niej w momencie podpisywania dokumentu), możesz powołać się na działanie pod wpływem błędu i uchylić się od rozwiązania umowy.

W jaki sposób to zrobić?
W tej sytuacji koniecznym będzie przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego stan ciąży, gdzie data początkowa ciąży lu tydzień ciąży będą wykazywały, iż w dniu podpisywania porozumienia stron, byłaś w ciąży. Pamiętaj, iż zaświadczenie to musi być wystawione później, aniżeli podpisałaś dokument, aby zrealizować drugi z warunków, a więc działanie bez wiedzy o swoim stanie.

Zaświadczenie.
Przepisy prawa nie precyzują wymogów formalnych, co do tego zaświadczenia, a więc lekarze różnie je formułują, wpisując tydzień ciąży lub datę ostatniej miesiączki, co w teorii przyjmuje się jako początek ciąży.

NIE, nie możesz uchylić się od skutków rozwiązania umowy za porozumieniem stron, jeżeli…
Jeżeli, w momencie podpisywania porozumienia stron, miałaś świadomość, że jesteś w ciąży,
a później stwierdziłaś, że decyzja o rozwiązaniu umowy była zła, nie możesz już uchylić się od skutków porozumienia.

Tak samo będzie wyglądała sytuacja, jeśli porozumienie, określało termin, po upływie którego umowa ulega rozwiązaniu i w ciąże zaszłaś w trakcie trwania tego okresu. Tu również nie będziesz mogła odwołać się od skutków podpisania dokumentu.

Marzena | Mama Prawniczka

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy, Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn.zm
w szczególności:
art. 177, art. 30.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE.

Komentarze:

 1. Witam,
  Szukałam na blogu ale nie znalazłam więc może pomysł na kolejny wpis? 🙂
  Interesuje mnie wszystko o urlopie wychowawczym i zasiłku do tego urlopu.
  Świetna robota tak btw ten blog 😀 pozdraiam

  1. Witam złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony 28czerwca nie wiedząc że jestem w ciąży dowiedziałam się że o ciąży bardzo wczesnej 9 lipca potwierdzona przez lekarza.. Co zrobić w takiej sytuacji czy mogę teraz wycofać wypowiedzenie które obowiązuje od 1 lipca do 31lipca ?

 2. Mam pytanie, czy w komencie bycia nieswiadoma ciazy a zlozenia wypowiedzenia pracodawca MUSI mnie przywrocic do pracy jal zloze odwołanie o blad i nieswiadomosc bycua w ciazy?

  Prosze o odpowiedz

  1. Z zasady można ubiegać się o przywrócenie do pracy.
   istotnym tu też jest kto złożył wypowiedzenie – rozumiem, że Pani?
   Czy okres wypowiedzenia już upłynął?
   W sprawie szczegółów zapraszam do kontaktu indywidualnego: kontakt@mamaprawniczka.pl
   Pozdrawiam
   Marzena PH

   1. W piątek chce zlozyc wypowiedzenie, ktore mam miesieczne, do tej pory staralam sie o dziecko. W chwili obecnej jestem w takim mimencie cyklu ze jest to ciezko stwierdzic czy teraz sie udało zajsc w ciaze. I z jednej strony chce zostawic prace i isc gdzies indziej ale wlasnie boje sie ze zaszlam i nie wiem co sie ze mna stanie. A szefostwo mam takie ze zrobi wszystko zeby po zlozeniu wypowiedzenia mi uprzykrzyc zycie. I nie wiem co robic ;( plakac sie tylko chce. I to jeszcze kobieta kobiecie taki los gotuje i to kobieta bedaca w ciazy 🙁

    1. Dzień dobry Pani Marto.
     Jak długi ma Pani okres wypowiedzenia?
     Zapraszam do kontaktu mailowego w ramach porad indywidualnych: kontakt@mamaprawniczka.pl
     Możemy omówić szczegółowo tematykę ciąży podczas wypowiedzenia.
     Pozdrawiam
     Marzena PH

 3. Dzień dobry,
  Czy w przypadku, kiedy okres wypowiedzenie wynosi 3 miesiące i kobieta zajdzie w ciążę w jego trakcie, np. pod jego koniec, wcześniejsze wypowiedzenie także traci moc (chodzi o wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony)?
  Pozdrawiam,
  A.

  1. Witam.

   jeżeli w momencie składania wypowiedzenia przez pracodawcę, nie wiedziała, że była Pani w ciąży, wypowiedzenie traci moc.

   W razie pytań szczegółowych zapraszam do kontaktu w ramach porad indywidualnych: kontakt@mamaprawniczka.pl

   Pozdrawiam
   Marzena Pilarz-Herzyk

 4. Witam. Wypowiedzenie umowy od pracodawcy dostałam 30 stycznia, więc umowa kończy się 30 kwietnia . A wczoraj tzn. 21marca dowiedziałam się, że jestem w 5 tyg ciąży 🙂 Jakie prawa mi przysługują?

  1. Witam,

   W okresie ciąży nie można wypowiedziec umowy o pracę, a więc wypowiedzenie traci ważność, a Pani powinna zostać przywrócona do pracy.

   Pozdrawiam
   MPH

 5. Witam. A co w przypadku zajścia w ciążę na wypowiedzeniu, które jest grupowe z przyczyny likwidacji danej jednostki firmy. Mimo że firma dalej istnieje tylko w innym miejscu

  1. Dzień dobry,
   Szczegółowa odpowiedź jest możliwa po analizie wypowiedzenia i rzeczywistej sutuacji firmy.
   Ponadto pytanie zawiera zbyt mało szczegółów do rzetelnej odpowiedzi.
   Generalnie likwidacja pracodawcy powoduje możliwość wypowiedzenia umowy?
   Pozdrawiam
   MPH

 6. Witam. A co jeśli wypowiedzenie umowy na (czas nieokreślony) jest grupowe, ponieważ firma zamknęła swój oddział(firma funkcjonuje w innym miejscu) czy jeśli jestem w ciąży to pracodawca ma obowiązek cofnąć wypowiedzenie i zapewnić mi stanowisko pracy? Ewentualnie czy w późniejszym czasie mogę wykorzystać macierzyński i wychowawczy czy wcześniej wygasa umowa?

  1. Witam,

   Powyższa tematyka kwalifikuje się na pewno do zakresu porady indywidualnej.

   Jeśli zwolnienia grupowe były związane z likwidacją pracodawcy – wówczas zachowuje Pani zasiłek do czasu porodu i dalej zasiłek macierzyński.
   Jeśli zaś nie ma likwidacji pracodawcy, wówczas Pani wypowiedzenie musi zostać cofnięte.

   Pozdrawiam
   MPH

 7. Dzień dobry . Wczoraj dostałam wypowiedzenie z pracy z 3 – miesięcznym wypowiedzeniem, które kończy mi się 31.07.2017r. Czy jeśli zajde w ciążę w czasie wypowiedzenia np. W lipcu dowiem się że jestem w 5 tygodniu ciąży to czy pracodawca ma obowiązek mnie zatrudnić spowrotem ? I na jakich zasadach to wtedy jest? Umowa była zawarta na czas nieokreślony.

  1. Dzień dobry,

   Na blogu znajdzie Pani artykułu o ciąży na wypowiedzeniu.
   Ja natomiast uważam, ze to bardzo złożona i indywidualna tematyka, która wymaga konsultacji indywidualnej – chodzi o zabezpieczenie Pani interesów.

   Niestety w tej chwili nie udzielam porad indywidualnych. Zapraszam do kontaktu mailowego: kontakt@mamaprawniczka.pl
   przekażę Pani kontakt do zaprzyjaźnionych prawniczek, które na pewno wyjaśnią wszystkie wątpliwości.

   Pozdrawiam
   MPH

 8. Dzień dobry, czy jeżeli kobieta zaszła w ciążę w 2 miesiącu wypowiedzenia, pracodawca ma obowiązek cofnąć wypowiedzenie?

 9. A co w przypadku gdy jest to umowa na czas określony, w której jasno nie stoi że jest to w ramach zastępstwa? Tzn.nie jest to umowa na zastępstwo za osobę XY tylko umowa na czas określony na danym stanowisku. Tyle że w domyśle ja i pracodawca wiemy że to na czas kiedy nie ma osoby XY na tym stanowisku. Będę wdzięczna za wyjaśnienie, bo to kolosalna różnica, a nigdzie nie mogę znaleźć tego sprecyzowanego.

 10. Witam,
  Na wypowiedzeniu zaszłam w ciążę, zostałam przywrócona do pracy do dnia porodu..
  Proszę mi powiedzieć czy jestem ubezpieczona I jeśli tak do kiedy? (Kto w takiej sytuacji zapłaci za pobyt w szpitalu?)
  Gdzie zgłosić I jak długo mogę otrzymywać zasiłek macierzyński ? Jaka kwota?
  Czy należy mi się również urlop wychowawczy?
  Kiedy zarejestrować się w urzędzie pracy, że jestem bezrobotna?

  Z góry dziękuję za pomoc

 11. Witam co zrobić gdy dopiero dowiedziałam się z testu ciazowego że jestem w ciąży a 3 tygodnie temu złożyłam wypowiedzenie, ciąży nie planowałam teraz nie wiem co przysługuje mi, czy umowa na czas nieokreślony z 3 miesiacznym wypowiedzeniem z mojej str za porozumieniem str jest anulowana co robić dalej? Pozdrawiam

Dodaj komentarz