Dzisiaj wpis przede wszystkim dla Tatusiów, bowiem będzie o urlopach, jakie Tobie drogi Tato przysługują, gdy Twoja ukochana upora się już z porodem i na świat przyjdzie Wasze maleństwo.

Przeczytasz o dwóch rodzajach, przysługujących Ci uprawnień:

  • urlop ojcowski,
  • opieka nad matką po porodzie.

Z doświadczenia wiem, że te uprawnienia są mylone. Nie wiem czy to dlatego, że oba mają wymiar 14 dni? Ich charakter jest jest różny i ważne, aby je rozróżniać.

Przeczytaj więcej na www.facebook.com/mamaprawniczka

URLOP OJCOWSKI

W 2016 roku pojawiło się kilka zmian w tym zakresie, wiec jeśli wcześniej korzystałeś już z tego uprawnienia, nie zdziw się, że obecnie sprawa wygląda troszkę inaczej.

Komu przysługuje?

Urlop ten jest niezależny od innych uprawnień, co oznacza, że wymaganym jest, abyś to Ty był zatrudniony na podstawie umowy o pracę (nie ma tu znaczenia sytuacja pracownicza matki dziecka i przysługujące jej uprawnienia).

Wymiar urlopu.

Długość urlopu to dwa tygodnie i jest niezależna od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu.

Zgodnie z nowym stanem prawnym może on zostać wykorzystany jednorazowo lub może zostać podzielony na dwie części – dwie tygodniowe części.

Uprawnienie do urlopu przysługuje Ci do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia.

Uprawnienie czy obowiązek?

Urlop ten jest uprawnieniem, dlatego nie musisz go wykorzystać. Jeśli jednak nie zdecydujesz się na niego w całości lub w części, pamiętaj, że za niewykorzystany czas, nie przysługuje Ci ekwiwalent urlopowy.

Jak skorzystać?

Celem skorzystania z uprawnienia, musisz złożyć stosowny wniosek swojemu pracodawcy, na 7 dni przed planowanym dniem rozpoczęcia urlopu. Wnioskiem takim pracodawca jest związany i nie może odmówić, przyznania Ci wolnego.

Natomiast jeżeli Ty uchybisz terminowi i złożysz wniosek np. na 3 dni przed planowanym urlopem, wówczas pracodawca nie ma obowiązku jego uwzględnienia.

Wynagrodzenie.

W ramach urlopu ojcowskiego zachowujesz prawo do 100% wynagrodzenia.

Wyjątki – przysposobienie dziecka.

W przypadku przysposobienia dziecka, 24 miesięczny termin na skorzystanie z uprawnienia, przysługuje Ci od terminu uprawomocnienia się orzeczenia o przysposobieniu dziecka, nie dłużej jednak niż do czasu ukończenia przez dziecko 7 roku życia. Jeśli wobec dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, wówczas do ukończenia przez nie 10 roku życia.

OPIEKA NAD MATKĄ DZIECKA PO PORODZIE

Komu przysługuje?

Jako świeżo upieczony Tata, możesz otrzymać zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad członkiem rodziny, czyli nad matką dziecka. Przysługuje ona w sytuacji, gdy istnieją uzasadnione podejrzenia, że matka dziecka będzie wymagała po porodzie opieki i pomocy.

Kto może  wystawić zwolnienie?

Zwolnienie to możesz uzyskać od lekarza podczas wypisu partnerki ze szpitala, od lekarza ginekologa lub po prostu lekarza rodzinnego.

Wymiar.

Wymiar opieki, jaką możesz otrzymać to 14 dni (liczone ciągiem).

Wynagrodzenie.

Za opiekę przysługuje Ci 80% wynagrodzenia – należność ta zostanie Ci wypłacona przez ZUS, jako zasiłek opiekuńczy. Podstawa zasiłku wyliczana jest w sposób identyczny, jak opisałam w artykule „Prezenty świąteczne, a podstawa zasiłku”.

Wyjątki!

I tutaj dodatkowa ważna! informacja, nie tylko dla tatusiów, ale i dla mam, babć, dziadków itd.

Z uprawnienia do opieki może skorzystać nie tylko ojciec dziecka. Zgodnie z przepisami ustawy o o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa prawo do opieki nad matką dziecka, przysługuje również innym członkom rodziny Zgodnie z przepisami innymi członkami rodziny są: małżonek, rodzice, rodzice dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat. Warunkiem jest pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym, w czasie sprawowania opieki.

Co to oznacza w praktyce?

Jeśli Twoja partnerka po porodzie czuje się źle i pomoc kogoś jest jej potrzebna (a każdy kto poród przeżył, wie, że pierwsze dni bez pomocy są ogromnie trudne), a Ty z jakichś powodów nie możesz sobie pozwolić na zaopiekowanie się nią i dzieckiem, z uprawnienia tego może skorzystać np. szczęśliwa babcia.

Drodzy tatusiowe, oczywiście ten artykuł nie wyczerpuje wszystkich, przysługujących Wam uprawnień, ponieważ będziecie nieodzowną częścią artykułu na temat urlopu rodzicielskiego, ale o tym innym razem.

Marzena | Mama Prawniczka

2 thoughts on “cz.1 TATA DO POMOCY POTRZEBNY OD ZARAZ – TATA NA ETACIE A UPRAWNIENIA URLOPOWE PO PORODZIE.”

  1. Co w sytuacji kiedy kobieta jest na działalności gospodarczej, nie ma macierzynskieg może wziąć tylko zasiłek macierzyński, czy wtedy ojcu przysługuje jakis dłuższy urlop niż 2 tygodnie? Pozdrawiam

    1. Uprawniania do urlopu tacierzyńskiego są niejako uzaleznione od uprawnień mamy. Trudno mi ocenić, dlaczego przy prowadzeniu działalności nie przysługuje Pani macierzyński (bo z zasady jedno nie wyklucza drugiego) Od 1 czerwca ruszają porady indywidualne – zapraszam do kontaktu mamaprawniczka@gmail.ccom
      Marzena | #MamaPrawniczka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Marzena Pilarz-Herzyk mamaprawniczka.pl, ul. Stanisława Dygata 6/11, 01-748 Warszawa, NIP: 9372476904 Podane dane będą przetwarzane w celu komentowania danego posta. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

}