PLACE ZABAW (NIE) DLA DZIECI.

Place zabaw w centach handlowych to kusząca perspektywa spokojnych zakupów, prawda? Wszystko wskazuje jednak na to, że lepszym rozwiązaniem jest pozwolenie dziecku na bieganie pomiędzy sklepowymi wystawami – a niech przymierzy wszystkie wystawione szpilki za duże o 20 rozmiarów – niż zapewnienie mu ryzykownej zabawy w miejsc, które kusi, ale z perspektywy bezpieczeństwa, kusić nie powinno.

Dlaczego nie? 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową i Rzecznikiem Praw Dziecka skontrolował ponad 80 sal zabaw i ich regulaminów oraz ponad 40 przedsiębiorców.

Niestety wyniki tej kontroli są zatrważające.

Jakie błędy wykazała kontrola?

Regulaminy – niestety wszyscy przedsiębiorcy, stosowali wzbudzające zastrzeżenia regulaminy. Głównym problemem jest wyłączanie odpowiedzialności pracowników sal zabaw za szkody na osobie, czyli brak odpowiedzialności za ewentualne wypadki dzieci, podczas zabawy. Przedsiębiorcy wyłączają również odpowiedzialność za rzeczy, należące do dzieci, pozostawione w czasie zabawy na sali. Problemem jest również brak przedstawiania regulaminów klientom, gdyż np. sam zakup biletu, powoduje jego akceptację.

Zabawki i inne urządzenia – niestety źle również wygląda sytuacja w zakresie bezpieczeństwa zabawek, wykorzystywanych przez dzieci. Mowa tu m.in o ostrych krawędziach, niezabezpieczonych kablach, otworach, stwarzających zagrożenie zakleszczenia się głowy i palców. Przedsiębiorcy nie zabezpieczają odpowiednio wyjść z placów zabaw, stwarzając w ten sposób możliwość samowolnego opuszczania miejsca zabaw przez dzieci.

Efekty kontroli.

Przedsiębiorcy zostali oczywiście zobowiązani do usunięcia zagrożeń. Powstały również wytyczne/porady dla rodziców, jak i przedsiębiorców w jaki sposób wybrać odpowiednie miejsca dla naszego dziecka oraz w jaki sposób odpowiednio zorganizować takie miejsce.

Na co więc zwrócić uwagę?

Po pierwsze regulamin – zawsze przeczytaj go, zanim pozostawisz dziecko pod opieką pracowników sal zabaw. Zwróć uwagę czy przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za dzieci podczas zabawy. Ważnym jest też zwrócenie uwagi na maksymalną liczbę dzieci, jaka może jednocześnie przebywać w danej sali i dla dzieci w jakim wieku zorganizowana jest dana grupa.

Po drugie stan sali zabaw – poświęć trochę czasu na to, aby sprawdzić stan placu zabaw, urządzeń. Twoje dziecko będzie bezpieczne, jeśli nie będzie wystających, ostrych krawędzi, kontakty są zabezpieczone przed dziećmi, a otwory nie powodują ryzyka zakleszczenia głowy i palców. Dodatkowo musisz mieć pewność, że Twoja pociecha nie opuści samowolnie miejsca zabaw.

Po trzecie komfort dziecka – zanim zostawisz dziecko po opieką opiekunów sali zabaw, upewnij się, że rzeczywiście jest ono na to gotowe, by pozostać z nieznanymi mu osobami. Zostaw opiekunom numer telefonu do siebie, a dziecku przedstaw osobę, z którą będzie spędzał czas. Zadbaj o to, aby to miejsce było dla niego bezpieczne i przyjazne.

Jeśli więc zdecydujesz się na to, aby zostawić malca na placu zabaw podczas zakupów, sprawdź czy na pewno wybrane miejsce jest bezpieczne i przyjazne. Pamiętaj, że w tym czasie chodzi przede wszystkim o komfort i bezpieczeństwo Twojego dziecko.

Macie jakieś swoje ulubione sale zabaw dla dzieci, które możecie polecić?

Marzena | Mama Prawniczka

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Dodaj komentarz