Dodatkowe uprawnienia w ciąży

Wraz z rosnącym brzuszkiem przysługuje Ci lista dodatkowych uprawnień. Od kiedy przysługują dodatkowe uprawnienia w ciąży? Od początku? Czy pracodawca może odmówić? Nie. Skorzystanie z tej listy praw to Twoja decyzja. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa mieć do Ciebie pretensji o to, że postanowiłaś zostać Mamą. 🙂

Test ciążowy dla szefa?

Niezupełnie. 🙂 Jednak, aby móc skorzystać z dodatkowych uprawnień, musisz przekazać dobre nowiny pracodawcy. Przepisy wymagają przedłożenia zaświadczenia o ciąży. Nie sprecyzowano tu wymogów formalnych, musi ono być wystawione przez lekarza i stwierdzać Twoją ciążę (de facto może być to również Twój lekarz rodzinny). Przedstawienie zaświadczenia daje Ci możliwość skorzystania z poniżej opisanego katalogu dodatkowych uprawnień.

Od tego momentu przysługują Ci uprawnienia. Przeczytasz o nich poniżej. Jednak, co bardzo ważne w pracy, od momentu poinformowania o tym, że spodziewasz się Maleństwa (przedłożenia zaświadczenia o ciąży) Twoja umowa o pracę jest chroniona przed wypowiedzeniem/rozwiązaniem. Umowa na czas określony i umowa o wykonywanie pracy tymczasowej przedłuży się do dnia porodu, jeśli jej koniec przypada na zakończony 12 tc.

O charakterystykach poszczególnych umów i o tym, jakie posiadają szczególne warunki w ciąży przeczytasz:

  • umowa na czas nieokreślony, TUTAJ,
  • umowa na okres próbny, na zastępstwo, na czas określony, TUTAJ,
  • w przypadku umowy o pracę tymczasową, TUTAJ,
  • umowa zlecenia i umowa cywilnoprawna, TUTAJ.

Badania w czasie pracy

Od momentu przedłożenia zaświadczenia szef ma obowiązek zwolnić Cię
z obowiązków służbowych na czas wykonywania badań związanych
z ciążą, jeśli nie mogą one zostać wykonane poza godzinami pracy. Za czas nieobecności związany z badaniami, zachowujesz prawo do pełnego wynagrodzenia.

Czas pracy i rodzaj pracy – dodatkowe uprawnienia w ciąży

Czas pracy w ciąży to maksymalnie 8h na dobę. Oznacza to również, że w ciąży nie możesz być zatrudniana w godzinach nadliczbowych. Kolejnym ograniczeniem jest zakaz zatrudniania w porze nocnej, czyli w godzinach 21:00-07:00. Twój system pracy nie może być systemem równoważnym.

Jeżeli więc wykonujesz pracę w takich godzinach lub pracujesz w systemie równoważnym (12 h na dobę, 16 h na dobę – dozwolone przy dozorze urządzeń, 24 h – dozwolone dla służb ratowniczych), pracodawca ma obowiązek zlecania Ci zadań poza porą nocną lub w innych godzinach, spełniających powyższe kryteria. Jeśli to niemożliwe, powinien przenieść Cię do innej pracy, która nie wymaga takiego rozkładu czasu wykonywania zadań, a w ostateczności zwolnić ze świadczenia pracy przy zachowaniu prawa do wynagrodzenia.

Delegacje
Przepisy ograniczają możliwość zlecenia Ci w ciąży zadań poza miejscem pracy. Bez żadnych negatywnych konsekwencji, możesz więc odmówić wyjazdu służbowego. Zakaz ten ma charakter względny, ponieważ za Twoją zgodą możesz pojechać w delegację.

Zakazy, dotyczące charakteru pracy
Pamiętaj, że w ciąży jak i w czasie karmienia nie wolno Ci wykonywać zadań szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. To kolejny bezwzględny zakaz, wiec bez znaczenia pozostaje Twoja zgoda czy rodzaj zawartej umowy.

Najczęściej pojawiającymi się pytaniami w zakresie katalogu wymagań
co do poszczególnego charakteru pracy, są te o pracę przy komputerze i pracę stojącą. Przepisy, dotyczące powyższego rodzaju pracy zostały zmienione w maju 2017.

Praca przy komputerze:
Zgodnie z nowymi regulacjami kobieta w ciąży po każdych przepracowanych 50 minutach przed ekranem komputera, powinna udać się na 10 minutową przerwę.

Praca stojąca:
Najnowsze regulacje wprowadziły 15 minut przerwy dla kobiety w ciąży po każdych przepracowanych 15 minutach w pozycji stojącej.

Zwolnienie chorobowe w ciąży –

dodatkowe uprawnienia w ciąży

ZLA w ciąży ma specyficzny charakter ze względu na okres wypłaty świadczenia, jak również ze względu na wysokość świadczeń. Najkrócej rzecz ujmując, prawo zapewnia Ci 100% podstawy świadczenia przez okres 270 dni.

Temat ten został szczegółowo opracowany w odrębnym artykule, który odnajdziesz TUTAJ

Jeśli zaś chcesz mieć pewność, jak powinnaś korzystać ze zwolnienia chorobowego, zapraszam Cię na BEZPŁATNY WEBINAR, podczas którego przygotuję Cię na różne ewentualności spotkań z ZUS. Podczas spotkania omówimy również to, JAK LEGALNIE DORABIAĆ W CIĄŻY.

Warto pamiętać również, że ciąża przyznaje szczególne uprawnienia, nie tylko te związane z prawami pracowniczymi. Bardzo ważną kategorią praw, są prawa związane z ochroną medyczną w tym czasie. Zapraszam Cię do sprawdzenia tych warunków, TUTAJ.

A jeśli już przygotowujesz listę wyprawkową, jako must have dopisz do niej znajomość Standardów Opieki Okołoporodowej. Przygotowałam dla Ciebie obszerny przewodnik po tym temacie:

cz. I – informacje ogólne, kliknij TUTAJ;
cz. II – ciąża, kliknij TUTAJ;
cz. III – poród, kliknij TUTAJ;
cz. IV – opieka nad noworodkiem, połóg i laktacja, kliknij TUTAJ;
cz. V – sytuacja szczególne: poronienie, martwe urodzenie, urodzenie dziecka chorego, kliknij TUTAJ;

Marzena | Mama Prawniczka

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy, Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn.zm.

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

  1. „Od momentu przedłożenia zaświadczenia, szef ma obowiązek zwolnić Cię z obowiązków służbowych, na czas wykonywania badań związązanych z ciążą, jeśli nie mogą one zostać wykonane poza godzinami pracy.”

    Czy to dotyczy także badań u specjalistów innych niż ginekolog, ale przez ginekologa zaleconych? Np. badanie u kardiologa lub endokrynologa.

    1. Tak, to dotyczy wszystkich badań, niezbędnych w ciąży, które nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

  2. „Pamiętaj, że w ciąży jak i w czasie karmienia nie wolno Ci pracować przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia” z zawodu jestem fizjoterapeuta wynika z tego że skoro nadal karmię piersią to nie powinnam przebywać na fizykoterapii czy mogą mnie zwolnić jak odmowie pracy w tym dziale i poproszę o przeniesienie na kinezyterapie tak jak wtedy kiedy byłam w ciąży Czy mogą mnie zwolnić za to zwłaszcza że chce skorzystać z godziny krótszego czasu pracy skoro mam takie prawa

    1. Dzień dobry.
      Zakaz ten jest bezwględny – pracodawca ma obowiązek zapewnienia innego stanowiska pracy.
      Warunkiem jest, by wykonywane stanowisko/czynności widniały na liście
      w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. Nr 114, poz. 545, z 2002 r. Nr 127, poz. 1092 i z 2015 r. poz. 1737).

      W razie dodatkowych pytań, zapraszam do kontaktu:
      kontakt@mamaprawniczka.pl

      Pozdrawiam
      Marzena PH

      1. Witam czy jeśli umowa jest w formie umowy o pracę tymczasową i jest na miesiąc. Bo w taki sposób zawsze jest zawierana przez tą firmę. Po miesiącu przedluzona jest znowu na miesiac to jesli jestem w ciazy mogą nie przedluzyc mi umowy czy mają obowiazek przedluzyc ją do porodu ?

  3. Witam mam takie pytanie pracuję przez agencje pracy tymczasowej od 15.01.2019r jak to wygląda jeżeli mam umowy miesięczne ,co jeśli zajdę w ciąże czy w takim wypadku w trzecim miesiącu ciąży zostanie przedłużona umowa do dnia porodu? Proszę o szybką odpowiedz

  4. Witam. Pracuję przez agencję pracy tymczasowej od lutego. Jestem w 14 tygodniu ciąży, tj. minął już 3 miesiąc ciąży. Dostaje umowy miesięczne. Czyli według Kodeksu Pracy umowa nie przekracza miesiąca i nie mam uprawnień jak kobieta zatrudniona na umowe o prace dłuższej niż miesiąc? Czy się mylę? Proszę o pomoc.

Dodaj komentarz