DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA A URLOP MACIERZYŃSKI.

Urlop macierzyński nie budzi większych wątpliwości w przypadku osób, które zatrudnione są na umowę o pracę. Natomiast zupełnie inna sytuacja jest z urlopem macierzyńskim a może zasiłkiem macierzyńskim, jeżeli przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Po rewolucyjnej – dla sposobu wyliczania podstawy zasiłku – zmianie przepisów z przełomu 2016/2017, wysokość ewentualnego zasiłku spędza sen z powiem mamom przedsiębiorcom.

Składka chorobowa warunkiem zasiłków.

Jako przedsiębiorca obowiązkowo musisz opłacić składki emerytalno-rentowe oraz składkę zdrowotna (od niej uzależniony jest dostęp do publicznej służby zdrowia). Oczywiście przez pierwsze lata działalności możesz opłacać je w zmniejszonej wysokości, tzw. mały ZUS o czym pisałam TUTAJ.

Składka chorobowa (czyli ta od której uzależnione jest prawo do zasiłków) jest składką dobrowolną. Jedynie jednak w sytuacji, w której decydujesz się na jej opłacanie, będzie przysługiwało Ci prawo do zasiłku macierzyńskiego czy rownież zasiłku chorobowego. 

Zasiłek chorobowy w ciąży, podczas prowadzenia działalności gospodarczej.

Na pewno niejednokrotnie się zastanawiałaś się czy będąc w ciąży i prowadząc działalność, możesz skorzystać ze zwolnienia chorobowego? Odpowiedź brzmi tak. Musisz jednak pamiętać, że celem Tak, ale pamiętaj,
że celem nabycia tego uprawnienia jest opłacanie składek przez nieprzerwany okres przez 90 dni (tzw. okres wyczekiwania).
W przypadku ciąży posiadasz prawo do 270 dni zasiłku chorobowego, wypłacanego w wysokości 100% podstawy zasiłku.

Zasiłek macierzyński w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej.

Z racji faktu, iż zgodnie z przepisami zasiłek ten przysługuje kobiecie, która urodziła dziecko w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, nie masz tutaj do czynienia z powyżej wspomnianym okresami wyczekiwania. Wystarczającym więc jest, abyś podlegała ubezpieczeniu chorobowemu w dniu porodu. Oczywiście czas opłacania składek przełoży się adekwatnie na wysokość zasiłku.

Pamiętaj, że w przypadku prowadzenia działalności, tylko i wyłącznie od Ciebie zależy czy i kiedy podejmiesz działalność po porodzie. To tylko Twoja ocena Twojej formy, możliwości czasowych, chęci dalszego prowadzenia firmy, warunkują to czy pobierając zasiłek macierzyński, Twoja firma będzie funkcjonowała na tych samych zasadach jak przed porodem.

Jak obliczyć podstawę zasiłku?

Zasiłek macierzyński przysługuje Ci tak samo jak w przypadku kobiet, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę przez okres 20 tygodni (w sytuacji urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) + dodatkowo masz prawo do zasiłku za czas odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu za okres 32 tygodni (w sytuacji urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie). Więcej szczegółów o urlopie macierzyńskim, znajdziesz TUTAJ.

Masz również wybór, co do sposobu wypłaty:

  • cały okres pobierania zasiłku 80% podstawy;
  • 26 tygodni 100% podstawy, 26 tygodni 60% podstawy.

Jeśli chodzi o podstawę, obecnie na wysokość Twojego zasiłku będą miały składki z ostatniego pełnego roku. To one stanowią podstawę naliczenia.
Co zrobić jednak w sytuacji, w której działalność prowadzisz krócej niż rok? Nowelizacja przepisów zamknęła drogę do skorzystania z wysokiego zasiłku, zapewnionego sobie opłaceniem, nawet jednej wysokiej składki ZUS.

Obecnie – w sytuacji, w której opłacałaś składkę chorobową wyższą, aniżeli  składka minimalna, ale przez okres krótszy niż 12 miesięcy – zostanie przyznany Ci zasiłek minimalny, powiększony o 1/12 za każdy miesiąc opłacania składek (chodzi o miesiące przypadające przed nabyciem prawa do zasiłku, czyli tu przed porodem). Krótko mówiąc dopiero opłacenie 12 składek w podwyższonej wysokości, gwarantuje Ci zasiłek adekwatny do poniesionych składek.
Przykład: składki podwyższone opłacane przez 4 miesiące. Zasiłek minimalny + 4/12 wpłaconych składek.

Zbieg zatrudnienia na umowę o pracę i prowadzenie działalności.

Na pewno spotkałaś się z opinią, iż w sytuacji posiadania więcej niż jednego źródła zatrudnienia, w przypadku np. zasiłku macierzyńskiego, będzie on opłacony z każdego tytułu zatrudnienia (czyli każdej umowy). Tak jest, ale w sytuacji, gdy podlegasz zatrudnieniu, w którym musisz obowiązkowo opłacić składkę chorobową. Z tą sytuacją masz więc do czynienia, jeżeli posiadasz więcej niż jedną umowę o pracę.

W przypadku zbiegu działalności gospodarczej i umowy o pracę, ważnym jest, jakie wynagrodzenie otrzymujesz z tytułu umowy o pracę?

  • Jeżeli jest to przynajmniej minimalne wynagrodzenie, zasiłek macierzyński zostanie wypłacony tylko z umowy o pracę.
    Dlaczego tak jest? W przypadku bowiem zbiegu tych dwóch tytułów ubezpieczenia, z racji prowadzenia działalności gospodarczej, opłacasz jedynie składkę zdrowotną. Nie podlegasz więc obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, a jedynie równolegle z tą składką można opłacić składkę chorobową. Najkrócej mówiąc, w przypadku posiadania umowy o pracę na kwotę minimalnego wynagrodzenia (lub wyższą),  z tytułu prowadzenia działalności, nie możesz opłacać składki chorobowej i nie otrzymasz z tego tytułu zasiłku macierzyńskiego.
  • Inna sytuacja będzie Cię dotyczyła w sytuacji, w której Twoja umowa zawarta jest na kwotę niższą niż minimalne wynagrodzenie. Wówczas z tytułu działalności podlegasz obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, a co za tym idzie również możesz zdecydować się na opłacenie składki chorobowej, a co za tym idzie uzyskasz prawo do zasiłku z obu tytułów.

Czy musisz prowadzić działalność po porodzie?

NIE. Możesz podjąć decyzję o tym, iż w czasie przez siebie oznaczonym nie chcesz wykonywać działalności gospodarczej i zawiesić jej prowadzenie. Zgodnie z najnowszymi przepisami  z 30 kwietnia 2018, masz prawo zrobić to:

  • bez oznaczenia czasowego – wówczas celem podjęcia jej na nowo musisz złożyć wniosek o wznowienie działaności;
  • z oznaczeniem czasowym na okres nie dłuższy niż 24 miesiące – po upływie określonego czasu zostanie ona automatycznie wznowiona.

W okresie zawieszenia działalności nie opłacasz żadnych składek.

Musisz zatem pamiętać, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej tylko od Ciebie zależy, co z nią zrobisz w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego i czy będziesz pracowała tuż po porodzie czy może nieco odwleczesz to w czasie.
Wysokość zasiłku uzależniona jest od tego jakie składki opłacałaś przez ostatnie 12 miesięcy, a sam fakt uprawnienia do pobierania zasiłku mocno związany jest z ewentualnie równolegle posiadaną umową o prace.

Marzena Pilarz-Herzyk | Mama Prawniczka

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636 ze zm.)Ustawa prawo przedsiębiorców (Dz.U. poz. 646)

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

  1. Witam, opłacam składkę chorobową przez okres 6 miesięcy, teraz idę na chorobowe (3 miesiąc ciąży) 100% płatne, czy po urodzeniu dostane wyższe macierzyńskie czy jednak powiekszone o 6/12 ?

    1. Podstawa zasiłku zostanie naliczona Pani teraz – w momencie przejścia na zwolnienie chorobowe.
      Nie bardzo rozumie, co ma Pani na myśli w kwestii „wyższego macierzyńskiego”?
      W kwestii porady indywidualnej zapraszam do kontaktu na maila: mamaprawniczka@gmail.com
      Pozdrawiam
      Marzena | Mama Prawniczka

  2. Witam,
    czy mozliwe jest prowadzenie działalności podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego? staram się o dotację na rozpoczęcie działalności a tam warunkiem jest prowadzenie jej nieprzerwalnie przez 13 miesiący. czy wówczas mam prawo do zasiłków z ZUS i mogę w ograniczonym wymiarze pracować, czy opłacam wówczas jakieś składki? a może celem ciągłości działalności firmy można zatrudnic pracownika, który bedzie nią zarządzał. proszę o podpowiedź.

    1. Dzień dobry,

      W okresie zasiłku macierzyńskiego, ma Pani prawo prowadzić działalność gospodarczą. Celem wyjaśnienia szczegółów zapraszam na konsultację indywidualną, gdyż nie prowadzi takich w komentarzach 🙂

      Pozdrawiam
      Marzena PH

  3. Dzień dobry,
    prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i planuję zajść w ciążę. Postanowiłam opłacać wyższe składki już teraz, by móc wyliczyć zasiłek z 12 miesięcy płacenia podwyższonych składek.
    Chciałabym jednak zapytać o kwoty, gdyż nie wiem czy moja księgowa dobrze to wylicza.
    Postanowiłam opłacać składki do ZUS o łącznej kwocie 3000 pln/miesięcznie.
    Księgowa wyliczyła, iż jest to 7700 pln podstawy ubezpieczenia chorobowego i mój zasiłek macierzyński po roku opłacania tych składek wyniesie ok. 4 400 pln/miesiąc – 80% przez cały rok.
    Aż tak niewielka jest różnica między opłacanymi składami, a zasiłkiem? De facto otrzymuje się 1400 dodatkowo pln?

Dodaj komentarz